Ako presadiť predčasné zaškolenie?

maestro
9. máj 2016

Môjmu 5-ročnému synovi by prospelo predčasné zaškolenie, t.j. škola o rok skôr (dôvody sú na dlho) a máme to už aj dohodnuté s jednou súkromnou školou, ale štátna psychologička si postavila hlavu, že ona ho do školy nepustí. Má na to paragraf v školskom zákone, takže jednoducho ignorovať ju nemôžem. Povedal som jej, že mi stačí podmienený súhlas pre domácu školu (partnerka je učiteľka ZŠ) s tým, že syn by potom nastúpil do 2. ročníka na súkromnú ZŠ s 10 deťmi v triede, ale ani to psychologičku neobmäkčilo. Dal som jej portfólio synových prác, ktoré ukazuje, že je v niektorých oblastiach o 1-2 roky popredu, ale ani to nezabralo. Jej argumenty sú odborne spochybniteľné (ba až absurdné), ale súd by trval príliš dlho (a šance sú, že súdneho znalca by robila jej kolegyňa).

Nástup do školy v bežnom termíne (v 6-tich rokoch) by synovi veľmi uškodil, tak mi to nedá spávať. Už ma napadlo aj to, že by sme sa presťahovali do Anglicka, kde sa chodí do školy od 5-tich rokov. Stále ale hľadám nejaké riešenie na Slovensku.

Chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti so štátnymi psychológmi (CPPPaP)? Aké mladé dieťa vám pustila psychologička do školy? Sú nejaké páky na štátnych psychológov? Sú vôbec pri rozhodovaní viazaní zákonom, záujmom dieťaťa a povinnosťou náležitej odbornej starostlivosti? Alebo majú voľnosť v rozhodovaní a nikto okrem ich nadriadených s nimi nepohne? Dá sa to obísť fiktívnym štúdiom v zahraničí? Aktuálne fyzické sťahovanie do zahraničia (napr. do Anglicka) beriem ako krajnú možnosť. Čo môžem urobiť pre to, aby som mal dieťa prijaté do ZŠ na Slovensku v 5-tich rokoch?

odm3
25. máj 2016

Ja som pochopila, že moja dcéra sa jednoducho nevie donútiť robiť niečo, čo ju nebaví. Ona to aj spraví ale väčšinou na poslednú chvíľu a odflákne to. A to moje večné – „urobila si, máš nachystané, odovzdala si“ len zbytočne vysávalo energiu mne aj jej. A nepomohlo to k lepšiemu výsledku, len to prehlbovalo jej odpor ku škole. Keď som ju nechala tak a prestala neustále tie otravné povinnosti pripomínať jej výsledky sa vôbec nezhoršili – schytala síce 5 za nevypracovaný projekt – ju to však následne nakopne – jej ego jej nedovolí splynúť s priemerom – a zrazu niekde inde exceluje (písomka na plný počet, diktát bez chyby, vyhrá školskú súťaž), - jednoducho má nastavený svoj systém v ktorom funguje a moje obavy, že bez mojich zásahov padne dole sa ukázali úplne neopodstatnené. A je pravdepodobné, že ona tak bude fungovať v živote ďalej – nudným povinnostiam sa vyhne a vloží energiu niekde kde ju to bude baviť a kde následne exceluje.
So synom som sa učila matematiku aby mi neprepadol. Snažila som sa mu to vysvetliť aká je v tom logika a prečo sa používa taký vzorec – on mi nerozumel a skončilo sa to plačom. Potom som sa prestala starať – on sa učil sám – učí sa tak, že si zapamätá postup a potom podľa toho rieši ďalšie príklady. Mne je taký spôsob cudzí rovnako ako jemu je cudzí ten môj. On si našiel svoj systém v ktorom funguje a dokonca funguje lepšie než predtým, keďže teraz mu vychádza trojka. Deti si musia nájsť svoj spôsob fungovania v komunite – preto naše prehnané zásahy sú často viac na škodu ako na úžitok.

odm3
25. máj 2016

@moni73 Tvoja dcérka tie školské povinnosti príliš prežíva, aspoň to tak vyzerá z tvojich príspevkov. A ten neustály strach a úzkosť je dôvod prečo sa necíti dobre v škole. Prečo má len 50% dochádzku? Ja by som možno skúsila inú školu. Možno jej tam idú všetci na nervy a v inej škole si so spolužiakmi či učiteľmi sadne lepšie. Niekde si písala, že má talent na jazyky a je dobrá v angline – keby sa tie otravné školské povinnosti učila v angličtine? Nejaká bilingválna škola?

sisaka
25. máj 2016

@sova76 ja mam tiez radsej individualnu pracu, ako skupinovu 😉 , z toho co pises vidim ale problem v tom, ze ani ucitel nevie deti navigovat, ako ma ta skupinova praca prebiehat (asi tiez este komancovsky odchov) a predlozit "projekt", ktory je vysledkom surfovania na nete, by u nas bol po 1. hodnoteny velmi nizkou znamkou, po 2. deti su tu od zaciatku vedene k samostatnemu mysleniu a okopirovanie je tu 100 krat horsie, ako vlastna slaba praca a to plati aj na odpisovanie. Skupinova praca ma vela nevyhod, ale jej cielom v skole je naucit deti spolupracovat, nie mat perfektne vypracovany projekt, bez jedinej chybycky. AK dieta s tym vyrasta a denodenne sa v skole strieda praca individualna, v dvojici, v skupine, tak to nevidi ako problem, ak sa v triede nepracuje v skupinach a ucitelka zrazu bachne nejaky projekt, tak su deti stratene, lebo na to nie su zvyknute.

sisaka
25. máj 2016

@horana suhlasim, dieta, podla mna, jednoducho nemozeme nechat robit si len to, co chce a co ho bavi, musi sa niekedy aj prekonat a spravit nieco, co ho nebavi, alebo sa mu nechce, ani my dospeli nerobime len to, co sa nam chce a to moze mat clovek neviem ake vysnivane povolanie, vzdy tam bude nieco, co sa nam nebude chciet, alebo nas to az tak nebude bavit. Svoje deti som v skole do nicoho netlacila, ucenie a skolske povinnosti nechavam na nich, spravila som to len jediny raz ked si dcera vyberala predmety na strednej, tak som ju presvedcila, nech si zoberie narocny stupen matematiky (znamky na to mala) , zduvala sa cele 2 roky, ze to nechcela, ze je to tazke a ona to nikdy nebude potrebovat ... teraz je vdacna, vdaka nemu bola prijata na prestiznu univerzitu, keby som to nechala na nu a isla by na nizsi stupen, ktory by zvladla lavou zadnou, tak ma teraz problem ... ved jasne, mohla som sa vykaslat na to, nechat ju vybrat si podla seba a potom ju nechat riesit nasledky, fakt je taky, ze deti nie su schopne takej predvidavosti ako dospeli a casto si vyberu tu najlahsiu najschodnejsiu cesticku neuvedomujuc si nasledky a ako to moze ovplyvnit ich dalsi zivot o 5-10 rokov

moni73
25. máj 2016

@odm3 myslim, ze touto cestou sa vyberieme, len to nebude anglina ale dalsi jazyk 😏. Ja som zistila len pred asi 2 mesiacmi, ze je na tom tak dobre....

moni73
25. máj 2016

@sisaka ani my nerobime len to, co sa nam chce.... samozrejme ani dcera nerobi len co chce. Umyva sa, umyva si zuby, obcas sa podari upratat, .... To su ale veci, kde vidis potrebu ich spravit.
@horana sa pokusila vysvetlit nevysvetlitelne☺ vcelku ma pravdu, deti by to ale urcite pochopili lepsie na jasnych prikladoch, napr. Kartoteka v kniznici

belbel
26. máj 2016

@akvi "A je na škole, aby vymohla túto povinnosť" No akosi tuším, ako by mohla škola v našom systéme (česť výnimkám, určite existujú) vymáhať takúto povinnosť od žiaka... systematickým a systémovým znižovaním žiaka známkami, nevhodnými komentármi a možno vyčlenením z určitých aktivít, je to mašinéria... Dalo by sa vymáhať aj inak, ale učiteľ by musel byť "osvietený" a správny a charakterný a tiež veľmi intuitívny. Prístup ku každému žiakovi individuálne, pochopiť jeho potreby a nájsť minimálne kompromis... sama by som si to želala napr. u dcérky, lebo sa svojím spôsobom vymyká priemeru a má svoje potreby. Ja si však učiteľskú prácu ako takú vážim aj obdivujem, je to povolanie a poslanie, kiež by to aj sami učitelia tak chápali (a viem, že takí existujú a sami sú často nepochopení aj vo vlastných radoch) .

akvi
27. máj 2016

@belbel no vidis, ja tiez nastastie poznam takuto skolu, kde ked uz uloha nahodou je, tak nikto neocakava odo mna rodica, aby som donutila decko si ju urobit.. 😉

adriana84
10. jún 2017

@maestro prosim vas ako ste to nakoniec vyriesili s tym predcasnym zaskolenim synceka? podarilo sa? my riesime teraz presne to iste :( tiez sme sa stretli s nie velmi profi pristupom zo strany CPPP :( budem velmi rada,ak sa ozvete..dakujem

kamilkka
23. feb 2018

@adriana84 @maestro aj my to teraz riešime.... toto tu je zaujimava diskusia ale chyba mi pokračovanie 🙂
skusenosti rodičov ktorí deti predčasne zaškolili a ako to vnimaju po roku, dvoch... moj syn mal v septembri 5, teraz ho čaka stretnutie s psychologičkou z CPPP, mala som od toho dosť očakavani, ale po prečitani tejto diskusie som skeptickejšia....
budem vdačna za každu vašu skusenosť 🙂

renab
23. feb 2018

@kamilkka kedze je septembrovy,tak by az taky velky problem byt nemal, ak sa potvrdi nadanie

adriana84
23. feb 2018

@kamilkka my sme predcasne zaskolili a OBROVSKA SPOKOJNOST..syn skolu zboznuje,ucitelka na rodicku povedala ze je jeden z najsiovnejsi ziakov..m aaj dodt kruzkov.vsetko zvlada uplne vpohode..a to je aj dost hravy..cize aj cas na hranie ma...

adriana84
23. feb 2018

@kamilkka pardon za preklepy

kamilkka
23. feb 2018

@adriana84 a kedy je narodený? Bola si spokojná s tou psychologickou? Či ste to riešili inou cestou?

adriana84
23. feb 2018

@kamilkka narodny je 12.09. a musim povedat,ze tu v Presove z toho robila psychol.velky problem...vobec zaskolit skor,ze chlapec atd atd...testy robil 3 hodiny bez jedinej prestavky...po teste mi povedala ze ku koncu sa uz vobec nevedel sustredit ! po 3 hodinach!!...isli sme skusit do Bardejova..tam boli testy rozlozene na 2 dni.. Tam mi povedala psych.ze ano ze jednoznacne by ho zaskolila..syn cital,pisal vsetko tlacenym,pisanym nieco
Ja uz mam prvu dceru,ktora je narod.vo februari a isla teda ako 6.5 rocna s tym,ze vedela citat plynule,pisat vsetko pisanym,pocitat do myslim 100 priklady na scitanie..na odcitanie trosku tazsie...ale dodnes /je stvrtacka/ mi pani ucitelka hovori,ze som spravila velku chybu,ze som ju nedala preskocit rocnik..lebo je velmi popred vo vsetkom...ale nevadi,kompenzujeme to kruzkami...ma toho velmi vela,ale ona sa z toho tesi..takze ak mate pocit,ze syn ma ist do skoly,urcite za to bojujte...bol by to uplne strateny rocnik v skolke

kamilkka
23. feb 2018

@adriana84 no môj syn nie je nič extra... čítať nevie a nespája ešte ani písmená do slabik. Pocitanie mu ale ide. No myslím že nepotrebuje ďalší rok v škôlke.. aj učiteľka zo škôlky mi povedala že je pripravený ísť do školy... a hlavne nepotrebuje spánok ktorý v škôlke mať musi. S tým máme večer obrovský problém potom. Ja som len jeho obyčajná mama ale cítim že sa už potrebuje posunúť ďalej a mať povinnosti. Dúfam že to cítim správne. Budem sklamaná ak mu tá psychologička nedá šancu

moni73
24. feb 2018

@adriana84
@kamilkka
Co je to strateny rok v skolke? Je to rok plny hrania, budovania detskych kamaratstiev, rok volnych popoludni. Nastup do skoly so svojimi skolkarskymi spoluziakmi.

mircalla
24. feb 2018

@moni73 Ja ich chapem. Moj syn bol v skolke od 2.5 roka. Bol uz zo skolky totalne znudeny, posledny rok ho to tam uz nebavilo - presne ako pisu, potreboval sa posunut dalej. 6 rokov mal koncom jula

kamilkka
24. feb 2018

@moni73 ja som nenazvala rok v škôlke stratený rokom... a jeho rovesníci idú do školy uz teraz v septembri a teda pride o svojich kamarátov a bude zaradený k mladším deťom ak ostane v škôlke

adriana84
24. feb 2018

@moni73 no moj syn uz cely predskolsky rocnik nerad chodil do skolky..nudil sa..proste neposkytovala mu dostatok stimulov...za nas by to bol ozaj uplne strateny rok...teraz ma novych kamosov,uci sa rad..je to pre neho nieco nove..musi byt zodpovedny za svoju pripravu do skoly a to sa mu paci..ja si vobec uz ani len neviem predstavit zeby bol este stale skolkar😊

adriana84
24. feb 2018

@kamilkka ja si myslim ze by si mala pocuvat svoju intuiciu..ja som to citila presne ako ty pises.mpredsa tie nase deti pozname najlepsie

lenka369
28. mar 2018

Ahojte mam otoazku, ako prebiehalo psychologicke diegnostikovanie pri predčasnom zaškoleni. uvazujem na zaskoleni dcery. v skolke uz bola psychologicka tak ze je vsetko ok ale ze ju potrebuje este vidiet v maji aby mala co najblissie k 6-tym narodeninam, ale zapisy do skol su do konca aprila , a bez potvredenia nemozeme ist na zapis vsak? dakujem za odpoved

kamilkka
28. mar 2018

@lenka369 možeš isť na zápis, povieš im že žiadaš o predčasne zaškolenie a oni príjmu dieťa podmienečne, potom im dáš vedieť výsledok od psychologičky.... alebo nechod na zápis a za riadeitelkou pojdeš až s výsledkom psychologickeho vyšetrenia, vtedy sa však može stať že na tvojej škole už nebudu mať volne miesta abudeš si musieť hladať inu školu... ja som s riaditelkou dohodnuta tak, že na zápis ideme a na konci maja dame vedieť či dieťa nastupuje alebo nie, ale na našu školu je nátresk, ak by som čakala, isto by mi dieťa neprijali...

zuskamagic
28. mar 2018

@lenka369 na zapis ist mozes, ale dieta nemusia prijat .... ja riesim podobny problem, syn je septembrovy, chceme ho dat do skoly, lebo je sikovny a tiez mam pocit ze mu uz rok v skolke nic neprinesie a aj kamarati mu vsetci odchadzaju do skoly .... zapisat ho chceme do skoly kam teraz chodi aj starsi syn do prvej triedy, je to v ramci nasho mesta, ale nie je to nasa spadova skola podla bydliska, cize povinni prijat nas urcite nie su a zvykne sa im hlasit pomerne vela deti. Ked som sa informovala v skole ako mam postupovat, napisali mi ze mam na zapis priniest potvrdenie o skolskej zrelosti, ale ked som sa chcela dohodnut s psychologickou, tak tam na mna najskor vybehli, ze co to od nich vobec chcem, ze oni tie testovania robia az neskor, ze na to maju zo zakona cas az do 15.6 tusim a ze v skole to k zapisu nie je nutne. To je sice pravda, ale zasa z pohladu skoly, rozhodnut o prijati bez toho nemozu a ak budu mat nahlasenych dost inych deti, nemaju dovod cakat do juna na nase potvrdenie. Takze nakoniec sa mi podarilo aspon to ze mi dali v tom psychologickom centre termin na prve stretnutie 3.4. (zapis mame 4.4.), s tym, ze ak by sa psychologicke zdalo ze je nezrely tak mi to bude hned vediet povedat a ak by to bolo jej slovami "nadejne", tak ale aj tak este bude treba asi aj dalsie stretnutie neskor ale bude mi vediet dat aspon nejake predbezne stanovisko. V skole mali nedavno den otvorenych dveri a syn tam bol zrovna u toho starsieho na hodine a jeho triedna ucitelka ho aj trochu zapajala do hodiny, davala mu nejake jednoduchsie ulohy, cosi cital, kreslil, podpisat sa mal a pod. a aj ona mi potvrdila ze je sikovny a slubila ze sa za nas prihovori, ale ze zarucit mi nic nevie, cize sama som zvedava ako to nakoniec cele dopadne.

kamilkka
28. mar 2018

@zuskamagic preto to mam ja vybavene s riaditelkou, ale nenechaj sa odbiť, škola rozhodnutie o prijatí vraj posiela až v juni...

kamilkka
28. mar 2018

@zuskamagic ešte ma napadlo - naozaj je lepšie ak je dieťa testovane neskor.... moj bude až 22.5., škoda že ťa škola tlači k muru :( to že tam chodi surodenec by podla mna mali velmi velmi zohladnovať!

zuskamagic
28. mar 2018

@kamilkka no ja neviem, viem ze deti sa rychlo vyvijaju, ale zasa nemyslim si ze teraz za mesiac bude u neho zmena po vedomostnej alebo osobnostnej stránke az taka vyrazna, cize z tohoto pohladu v tom ja az taky rozdiel nevidim ... a ja to skole vobec nezazlievam, ani nemam pocit ze ma tlacia k muru, ak budu mat dost volnych miest tak viem, ze nam syna urcite zapisu (oni standardne aj uprednostnuju surodencov, dokonca zohladnuju aj to ked dieta pride na den otvorenych dveri, uz tam si znacia kto tam bol a beru to ako prilepsenie ), ale ak im pride na zapis vela deti, viac ako mozu prijat (co je dost mozne), tak zas preco by mali pre nas drzat miesto ked my im nebudeme vediet dolozit ci syn bude mat odporucanie na nastup alebo nie ... a schvalne som si isla teraz pozriet rozhodnutie o prijati pre starsieho syna co sme dostali minuly rok a datum tam mam 7.4., cize par dni po zapise, aj ked mozno to prislo neskor, ale urcite to aspon na tejto skole neuzatvaraju az v juni .... ale vsak uvidime, ja uz sa tym teraz nejako netrapim, urobila som co bolo v mojich silach, 3.4. pojdeme na stretnutie s psychologickou, 4.4. pojdeme na zapis a mozno to prebehne bezproblemovo a ked nie tak sa svet nezruti.

katka0123
28. mar 2018

Skolskych pomocok je naramne vela. Mozete doma robit kopec veci. Da sa kupit Hejneho matematika, numicon (oxford) ma uzasne pocitadlo a pracovne materialy, anglina z national geographic, je toho vela. Skus sa orientovat na dokupenie materialov a skus to s nim doma.