Ako reagovať na "škaredé slovo" u dieťaťa?

lenicko
18. mar 2016

Ahojte dievčatá, môj (3 a pol) syn niekde odpočul "škaredé slovo". Neviem kde, mohlo to byť kdekoľvek, teraz sa na neho lepí kopec slov a uši má ako lopúchy, opakuje čokoľvek kde čo začuje. Otázka však je, ako máme reagovať keď to slovo povie a eliminovať výskyt toho slova v jeho slovníku. Najskôr sme sa tvárili že nič...nereagovali sme. Keď to povedal zas niekoľko krát, tak som sa ho spýtala, že či vie čo to je, on že nie, tak som povedala že nech to nevyslovuje, keď nevie čo to znamená. Zdalo sa že pochopil... Potom to slovo padlo zas a zas a už mi to nedalo. Skúsila som na neho, že to sa nehovorí a že jazyk zdrevenie a také "malé klamstvá". Nechcem to hnať do krajnosti a trestať ho za to, skôr mám pocit, že to bude kontraproduktívne. Máte niekto skúsenosť, radu? Ďakujem

dominika6
18. mar 2016

@lenicko
Booooze takych este bude...
Nemedituj okolo toho povedz ze sa to nepatri...bodka...

nyusika
18. mar 2016

@lenicko povedz, že toto je neslušné, my tak nehovoríme a bodka. Úvodzovky šetri, nevenuj tomu viac pozornosti, ako je nutné m

lenicko
autor
18. mar 2016

Dík baby, skúsim sa odosobniť a brať to ako súčasť života... 😅 . kurnik ale strašne to znie keď to počujem 😒

zita19
18. mar 2016

cim viac to budes riesit, tym to bude pre neho zaujimavejsie... Takych slov este domov nanosi... Tomu sa nevyhnes, jedine, ze by si mu mimo domu usi zapchavala. Zial aj toto patri do jazyka, aj tymto si dieta prejst musi. Horsie bude, ked uz bude poznat vyznam pejorativov a nadavok. To uz bude treba nejak vazne zasahovat do slovnika.
A ked bude mat takych -nast, tak medzi kamaratmi zo spisovnej slovenciny bude pouzivat len spojky a predlozky... A napriek tomu slovniku v detstve z neho moze raz byt jadrovy fyzik 😀

lenicko
autor
18. mar 2016

@zita19 😀

nyusika
18. mar 2016

@lenicko ale aj toto je súčasťou života. Treba vysvetliť, že tou horšou 🙂

bubelko
18. mar 2016

@lenicko u nas zabralo povolit, ale s podmienkami - ze ked chce, moze pouzivat v pracovni. a kedze nebolo zakazane, coskoro omrzelo. plus nesmiat sa a nerozoberat to ako nejaku katastrofu.
neskor sme sa dohodli, ze budu pouzivat len slova, ktorych vyznam poznaju, aby sa im nestalo, ze povedia nieco niekomu, a on sa bude na nich hnevat. takze ked aj s niecim dosli, tak som sa opytala, ci poznaju vyznam a kedze väcsinou nie, tak sme si pripomenuli pravidla a islo sa dalej.
a teraz uz vedia vyznam, ale zatial aj tak nemaju nejak potrebu pouzivat.

qidko
19. mar 2016

Ahoj aj nam sa stalo ze syn opakoval ako papagaj skarede slova☹ Ked som ho upozornila ze takto sa nehovori opakoval to este viac a Ked to pocula svokra povedala mi aby som ho nenapominala a on prestane aj sa tak stalo tak skus to aj ty mozno to pomoze aj u vas

majulka0509
19. mar 2016

Pamatam si to ako keby to bolo vcera, dcera ked mala cca 2,5 roka, tak zacala pouzivat jedno skarede, ale ze velmi skarede slovo..nevenovali sme tomu pozornost, no priznam sa, ze raz som uz vybuchla ( preroze som sa hanbila) a strasne na nu nakricala, aj ked ona chuda nechapala preco, kedze nepoznala vyznam slova...no po case to preslo a neskor, ked si uz si zacala uvedomovat nadavky, tak ich nepouzivala...teraz ma 10 rokov a este som od nej nadavku nepocula...aj ked si myslim, ze medzi kamaratmi obcas ta nadavka padne..

evittam
19. mar 2016

Nereagovať vôbec.

misel0806
19. mar 2016

To ju casom prejde najlepsie nereagovat cim viac to budete rozmazavat tym horsie.. Kolko takych este bude stym sa stretne kazde jedno dieta a aj si tym prejde... 😀

misel0806
19. mar 2016

Teda vlastne jeho opravujem sa😊