Ako sa chovajú vaši škôlkári?

xlucia
10. apr 2012

moj starsi ma tusim malu pubertu alebo co.
casto byva chory, a preto aj casto doma. ale chodi aj do skolky. tento rok sa vsak nestacim cudovat. asi nam ho vymenili. zacal byt drzi, hubaty, arogantny. chvilami z neho nechapem. vytocit ma vie dobiela aj niekolko krat do dna. nepomaha vysvetlovanie, ignorovanie, krik ani bitka. uznavam ze bitie nie je najspravnejsie, ale vybehol na mna takym sposobom, co som si ani ja nedovolila k rodicom. snazim sa ostat kludna, ale moc mi to nejde.
toci dokola tri temy.
co budem jest (uz zje viac ako moj muz, a pritom vobec nie je ani trochu tucny/,
akych robotov kupime ci zlozime,
a aka bude rozpravka.
vsetko ide u nas s vrestnim a hadanim. vstavame k krikom, zaspvame s mrncanim, komentare su absolutne ku vsetkemu. praskne mi z neho hlava.
pritom je sikovny. zvlada vela veci, ucitelky s nim v skolke nemaju problem. ked je kludny, tak je to skoro idealne dieta 🙂

pritom ked sme v trebars v satni, tak sa nestiham divit, ze jeho spravanie je dokonca oproti mnohym jeho spoluziakom dokonca velmi dobre. minule dokonca jeho spoluziacka tak naziapala na svoju mamu v satni. a to je dievca a ma len 5 rokov. mama tej malej sa evidentne hanbila a snazila sa ju spacifikovat, ale bez uspechu.
ked je dlhsie doma a dam ho do laty, tak sa da. zacne chodit do skolky tak to mame doma zasa.
neviem ako ist na neho a ostat kludna. pri vsetko si presadzuje svoje. vsade vymysla vlastne pravidla.
ako to mate doma vy?

ja nechapem co sa deje. ked si vsimam

wikus2006
10. apr 2012

xlucia - ja mám tento istý problém a budeme mať 4 v júni. Som z neho hotová ... totálne hotová... 😖 Dnes ráno, keď sme išli do školky totálny cirkus.. učiteľka bola hlúpa a všelijaká len nie dobrá...

Neviem ako to mám zmeniť....ako si písala nič nepomáha... ☹
Ani vysvetlovanie, ani nevšímanie ani bitka ...nič

Som zúfalá ... poraďte mi niektoooo....

xlucia
autor
10. apr 2012

@wikus2006 netesi ma tvoja situacia, lebo viem ze to vycerpava, ale som rada ze nie som sama. mylsim ze je dobre vychovany, ale teraz som v slepej ulicke ☹

tinki
10. apr 2012

@wikus2006
@xlucia
aj moja staršia ma neskutočne vie vytáčať a tiež keď niekde je, tak všetci mi hovoria, to je také vychované dieťa..len nechápem, prečo nie doma.. 😖
Čím viac sa jej venujem, tým viac odo mňa chce. A stále len rozpráva a rozpráva a neskutočne dlho je. Ona dokáže raňajkovať jeden rožok aj hodinu.. 😝
To je asi vekom, deti si chcú dokázať, že sú už veľký a skúšajú naše hranice a našu trpezlivosť. Na to asi neexistuje jednoznačná pomoc, to len musíme byť viac trpezlivé...a vyčkať, kým zasa troška podrastú. Vraj po nástupe do školy, budú zasa iné..

wikus2006
10. apr 2012

xlucia

áno určite máš pravdu ale to pílenie v ušiach...ach... ☹ fakt neviem ako sa mám zachovať...keď si ho nevšímám vykrikuje nepekné slová hlasnejšie a hlasnejšie, rozhádze hračky, roztrhá si knižky...proste riadny hysák 😢
Nechcem ho biť aj keď pár krát dostane po riťuli ako každé dieťa...ale vieš teraz mu aj dám a on sa mi smeje do tváre...(a čo sa týka tých hračiek vôbec si ich nechce ukladať) už som aj pozbierala do vreca a darovala dobrým detičkám...aj som ich akože zahodila ...nič...ale to je ten menší problém ...najviac ma trápi to ako sa správa a aké slová používa...som bezradná naozaj...ani sama neviem ako to mám vyriešiť lebo to sa naozaj nedá nevšímať...

wikus2006
10. apr 2012

tinki vieš čo moji rodičia sú rozvedený a obaja majú so svojími partnermi deti...tiež také 4-ročné...Takže chcem ti len toľko povedať, že aj mamin malý tak dlho je...nechce sa mu vstávať....jedlo prežúva neskutočne dlho...a stále sa niečo pýta...nemám na to nervy....ked ich musím čakať ....ale nič sa nedá robiť...myslím, že z toho vyrastú. 😉

xlucia
autor
10. apr 2012

@wikus2006 skarede slova som mu vysvetlila a viac ich nepouziva. ale to poucovanie a nonstop komentare, z toho ma ide urvat. on okomentuje doslova aj "uprdnutie". a vsetko rozobera.
a tie jeho pravidla. ci hrame sach,aelbo pexeso vsetko ma byt podla neho, meni pravidla ako mu vyhvuje. jaaaaaj ani stuple do usi nepomahaju.

wikus2006
10. apr 2012

xlucia bože...to poznám...mne ani omáčky okolo toho nepomáhajú...aj zakazovanie som skúsila zatiaľ bez úspechov..Dúfam, že to prejde....lebo ma ide z toho roztrhať...

V máji máme ísť nevlastnému bratovi na svadbu to som zvedavá čo tam bude vystrájať... 😕 myslím že ja budem viacej unavená ako on... 😒

bubelko
10. apr 2012

@wikus2006 u nas na neslusne alebo take nezmyselne slova pomohlo to, ze ich moze pouzivat. moze sa zavriet do pivnice alebo do pracovne, tak aby ho nepocul brat, a tam si moze nadavat kolko chce. a cuduj sa svete, odvtedy tam nesiel ani raz. skratka nema potrebu. obcas este pouzije nejake v spielgruppe a to ak sa dozviem, tak v ten vecer nie je vecernicek. ale to je velmi zriedka, pretoze veduca v spielgruppe to ma dobre podchytene a chlapci vedia, ze ak neprestanu, musia sediet sami pri stole.
na hracky staci povedat, ze upracem ja - to vie, ze pojdu na par dni do pivnice alebo na kuchynsku linku. zatial to vzdy zabralo.

@xlucia komentare a papulovanie je momentalne aj u nas na dennom poriadku. momentalne tiez neviem, ako spravne reagovat. najnovsie rozhodol, ze pravo rozhodovat doma ma len tatik, budeme robit len to, co povie tatik. najoblubenejsie vety su: nechaj ma na pokoji, preco sa s tebou musim rozpravat, ked sa mi nechce... vcera vyhlasil, ze nebudem s nimi byvat, ze ostanu len s tatikom. ja sa momentalne velmi musim ovladat, ale obcas mi teda ujde a potiahnem za sticu, s tym, ze tak a teraz uz ozaj stacilo. asi z toho fakt musia vyrast. ale zasa veduca v spielgruppe ho velmi chvali, ze je vychovany, ze pomaha. a ked sme sa rozpravali, ze doma je to teda obcas na nervy, tak mi povedala, ze podla nej je lepsie, ak su doma certi a vonku slusni ako opacne, pretoze potom nikto z rodicov nechce verit, ze su deti nezvladatelne. 😉

xlucia
autor
10. apr 2012

@bubelko ako sa to vezme. podla mojich rodicov skacem ako syn piska. ja ten pocit nemam. rozoberala som to s muzom. snazim sa byt zasadova, ale hold uplne to nejde. ked zacne streckovat napr. ked ideme do skolky, dajme tomu tam mozem meskat. ale mame aj kopu odbornych vysetreni, tam meskat nemozem. naposledy u ocnej tak vyvadzal, ze sa vyvalal po zemi. ja viem ze tie oci ho boleli, ale mladsiemu robili to iste a neziapal na celu kliniku

adulik23
10. apr 2012

@xlucia neporadim ti. tiez mam doma taky exemplar a neviem si s nim rady. v lete bude mat 5 a nevie vydrzat sam so sebou, nie to este s nami. 😒
u nas to zacalo, ked mal mladsi cca 4-5 mesiacov a zacal sa viac zapajat do rodinneho diania. takze ja som to pripisovala surodeneckej ziarlivosti a potrebe putat na seba vsetku pozornost (aj takymto hnusnym sposobom). no ale vidim, ze to maju aj ine maminy a s inym vekovym rozdielom, tak sa idem utesovat, ze to patri k veku a dufat, ze z toho cim skor vyrastie. 😝

bubelko
10. apr 2012

@xlucia a co si mysli manzel? moj si napriklad mysli, ze riesim veci v nevhodny moment a to potom zhorsuje situaciu. ja si to nemyslim, ale ked rozoberame tu, ktoru situaciu, tak ma vo vacsine pravdu. (co ma hneva o to viac 🙂 )
ak mame termin, kde nemozeme meskat - lekar - tak sa snazim nechavat si viac casu na odchod. ak potrebujeme nieco vybavit - naposledy pas - preberiem si s nim, co ideme vybavit, preco musime ist vsetci, co sa bude asi diat - to pomaha. ale je fakt, ze to nie su neprijemne vysetrenia - take sme este nemali. iba mu brali raz krv, a to som ho skratka fest chytila. takze to ti neviem povedat, ci to pomoze a zaberie.

xlucia
autor
11. apr 2012

@bubelko manzel vacsinou suhlasi so mnou, ale v tomto nie sme uplne za jedno. on trva na tom aby som bola uplne zasadova. ja na to zial nemam nervy ani cas. inhalacie a lieky musime brat v urcity cas, od toho sa mi odvija denny program. moj moz ma predstavu, ale nie 100 percent. chodi domov az v noci, chalani uz vacsinou spia.
vysvetlit mu /synovi /veci nie je problem, chape velmi dobre. rozumie preco musia byt vysetrenia a podstupi ich. ale kedze su mnohe bolestive, tak pri tom ziape neuveritelne, co chapem, ale on krici standardne este na plne pluca este aj cez pol hodinu po tom.
chape aj vyznam uradov, beriem deti len tam kde je to nutne, ked ich nemam kde nechat. zial to je dost casto. ale aj ked to chape, aj tak sa tam s bratom nahanaju, stuchaju, rehocu a pod.
ja neviem kde berie tu energiu. min. som s nimi hrala futbal dve hodiny, sucasne s oboma, na kazdeho jednu loptu. ja som mala dost. a on sa potom este vyse hodiny v kuse kolobezkoval. a ked som po troch hodinach povedala ze uz musime domov, proste som mala dost, tak bol taky rev ze este nie, ako keby somho z koze drala. no niekedy fakt neviem co snimi

xlucia
autor
11. apr 2012

@adulik23 mne dr. povedala ze po 4. roku sa to chovanie unormalni postupne, ten vzdor, no ale ja ten pocit nemam

6mia6
11. apr 2012

@bubelko
@xlucia
ahojte tak ja mám tiež podobné problémy ako vy. Syn chodil do jaslí a keď som ostala na MD tak sme ho nechali doma (aj kvôli financiám) no a odvtedy si s ním nevieme dať rady. Nikoho nepočúva, chce robiť len to čo sa mu chce, vonku chodí kam chce. Zákazy ani vyhrážky nepomáhajú. Samozrejme ani bitky. V jasliach ho milovali aký je on poslušný, ohľaduplný k deťom, vedel upratať, obliecť sa. Teraz keď ideme von tak mi povie že on to nevie a ostane sedieť ako drevený. Mladší plače v kočíku a ja sa ho pokúšam čo najrýchlešie obliecť. Samozrejme nervy v kýbli. Keď ideme len von kašlem na to a tiež si sadnem a čakám, s komentárom typu nechceš, nemusíme no ale dnes sme bežali na poradňu.Polievku som mu dala s hodinovým predstihom a jedol ju 45 min. mysela som, že sa mi sníva. Ak toto nie je ten vzdor tak sa teda vôbec neteším keď príde ☹
A nadávanie sme zatrhli hneď v začiatkoch. Háda sa so mnou o všetkom. Keď ideme autom on chce ísť peši, keď ideme peši on reve na celé sídlisko že chce ísť autom. Dokonca sme sa vadili aj o tom že tráva je zelená, syn tvrdil že nie je ale akú farbu teda má nepovedal. 😲 Páči sa mi to o tom upratovaní s vrecom do pivnice 😀 asi to použijem lebo tu zakopávame o hračky deň, noc.

Predpokladám, že nám neostáva nič iné ako vydržať.

xlucia
autor
11. apr 2012

@6mia6 nooooooooooo tak to je prave ten vzdor. u nas ho ma v plnom prude mladsi 😀 . niekedy placem cez slzy, co nemozem z tych jeho argumentov

mummy01
11. apr 2012

@xlucia moja dcera ma tiez pubertu 😀 odvrava,papuluje,ked jej nieco poviem opakuje po mne,odmieta upratovat,nechce jest,ked ma ist do skolky tak nechce a robi sceny a ked do skolky nejde tak robi sceny ze tam chce ist....-proste vsetko naopak ako poviem.Inak je to dobre dieta,introvert,velmi mudra a sikovna ale doma sa meni na klbko nervov ktore nevie co zo sebou.Psychlogicka mi vravela ze je to obdobie odputavania sa od rodicov,vraj je to normalne ako obdobie vzdoru....zial navod ako to vydrzat mi nedala 🤐

xlucia
autor
11. apr 2012

@mummy01 no tak potom tie deti maju non stop nejake obdobie vzdoru 😎

adulik23
12. apr 2012

@xlucia misko ma skoro 5 rokov a ako 4 rocny bol o milion percent lepsi. u nas sa to zhorsuje stale viac ...

@6mia6 asi ta nepotesim, ale ja obliekam a krmim skoro 5 rocneho. 😠 jasne ze to vie aj sam, v skolke je dokonca prezleceny medzi prvymi, ale doma so mnou cvici a neposlucha. ☹ snad to raz skonci.

6mia6
12. apr 2012

@adulik23 no to teda nie je dobrá správa 🙂

xlucia
autor
12. apr 2012

@adulik23 aj u nas. mladsi sa snazi, horor ked mu chytim lyzicku.... starsiemu stale aj prdel utieram, netankuje ho nic, ma to na haku.
dnes sme boli na ocnom. mladsi v pohode, starsi to ojacal. domov skakal po vsetkych mlakach. tak dostal preplesk. hold, vysvetlila som mu 20x ze to nema robit, mal to v pazi...

mamavera
14. apr 2012

vaše deti nemajú stále obdobie vzdoru, skúšajú, koľko si na vás môžu dovoliť. Ruku na srdce maminy, koľkokrát sa im podarilo zlomiť vás a vy ste rezignovali? V tom momente ste si na seba uplietli bič. Deti nie sú iné v materskej škole, len im je tam jasné, že si nič nevytrucujú, hádzanie o zem im nepomôže, jednoducho platia tam určité pravidlá. Chápem, že je to ťažké, keď ste objednané na vyšetrenie na určitú hodinu, máte ďalšie dieťa a nemá vám kto pomôcť. Ale aj v škôlke učiteľka musí prísť načas a s dvadsiatimi deťmi, takže bez dôsledného dodržiavania pravidiel by to nešlo. More energie? Zapisujte si jeden týždeň koľko sladkostí vaše dieťa skonzumuje. Budete prekvapené. Že to má súvis s ich správaním, o tom som presvedčená.
Odporúčam knihy - Dieťa potrebuje hranice a Malý tyran, lebo súperenie a naťahovanie s vašimi deťmi vás veľmi vyčerpáva.

xlucia
autor
15. apr 2012

@mamavera knih mam kopu,aj tie co si pisala. s tymi sladkostami to napadlo ajmna, uz davno sme ich vyrazned obmedzili

trixi
16. apr 2012

@mamavera veru tak, mozem porovnat 5 deti - od 3 rokov do 4,5 roka. Moj poznatok - na 1. mieste vychova a na 2. mieste povaha dietata.

renab
16. apr 2012

@trixi súhlasím s tebou. ja "obdivujem" mamičky, ktoré v snahe dodržiavať "práva" svojich detí, nekonečne veľa rokov s nekonečnou trpezlivosťou vysvetľujú svojim detičkám svoje konanie. keď sú tie deti malé, väčšinou nevedia, o čom rodič točí a keď podrastú, aj tak rodičove vysvetľovanie nevnímajú. Nie som zástanca "nekonečného" vysvetľovania a vidím u svojich známych, že to nikam nevedie a deti mladšieho školského veku s nimi cvičia. ja som za to, aby aj dieťa pocítilo, že keď robí niečo nevhodné, bude to mať aj pre neho následok. lebo každá príčina, má aj svoj následok - tak to funguje. Nepočúvaš čo ti hovorím? - Nabudúce nebudem počúvať ja teba, keď budeš odo mňa niečo chcieť. Neupraceš hračky? - Nebudeš sa hrať. Nechceš jesť? - Nejedz, ale nič iné nedostaneš. Nechceš písať úlohy? - Nepíš, veď je to tvoja hanba (ešte som aj ochotná zavolať učiteľke, nech ho pekne pred triedou prevetrá). myslíte si, že som zlá matka?
ja si to nemyslím. takto vychovávam tretie dieťa, prvé dve sú na vysokej a mali a máme dobré vzťahy a nikdy neboli nijaké závažné problémy, čo sa týka správania a zodpovednosti. nie som za výchovu neustálym vysvetľovaním. vysvetlím raz, keď to nepomáha, viac sa nesnažím - príde na rad trest.
o to viac sa venujem dieťaťu, keď je "v pohode", aby videlo, že jeho zlé správanie nemienim akceptovať.
takto som začala od mala a moje deti mali v dvoch rokoch určené hranice a nemali sme takéto problémy - dokonca ani v puberte.

xlucia
autor
16. apr 2012

@renab my sme boli so sestrou tiez na kratko a myslim ze sme ok

renab
16. apr 2012

@xlucia aj ja s bratom sme boli vychovaní takto. mama nás od mala učila, že človek sa musí denne rozhodovať a za svoje rozhodnutia nesie následky. a tiež sme obaja normálni.
keď chodil maťko do MŠ, učiteľka hovorila, že väčšina rodičov považuje svoje 5-6 ročné deti za bábätká, nekonečne im veci vysvetľujú a robia veľa vecí za ne. potom svoje deti označia za hyperaktívne a keď ich učiteľky pošlú k psychológovi, ten ich jednoducho označí za nevychované - chovanie majú neprimerané veku. lebo je jednoduchšie si hovoriť, že moje dieťa má obdobie vzdoru (v piatich rokoch?), alebo je hyperaktívne, ako sa pozrieť na to, že dieťa nemá hranice.

xlucia
autor
16. apr 2012

@renab mas pravdu. ja som nestastna ked vidim to spravanie synovych spoluziakov v skolke. hoci ani on nie je svaty, neda sa to porovnat. ma tam dvoch takych zakerakov, ucitelky si s nimi nevedia rady, potom to tak vyzera...

ivia123
29. apr 2012

Baby obdobie detskeho vzdoru 🙂

joannas
29. apr 2012

@xlucia aj nás je taký odkedy začal chodiť do škôlky

ivett1
30. apr 2012

ahoj, aj naša Viki sa správa podobne...ale určite to u nej nesúvisí s "obdobím vzdoru" ...u nej je to jasná manipulácia t.j. SKÚŠA...skúša nás, čo si "ešte" môže dovoliť😉...je veľmi inteligentná, nie je však introvert, ale veľmi temperamentný extrovert...(hrozná kombinácia 😅 )...okrem toho, že musím neustále odpoveďať na milión otázok, riešiť jej doťahovačky s mladším súrodencom, čeliť jej náladám...musím ešte ovládať aj svoj "temperament" (i keď narodením detí som oveľa trpezlivejšia a pokojnejšia🙂...) a niekedy to chce veľa sily, aby som vydržala...a okrem toho, dobre viem, že sa správa len tak, ako ju to naučíme - ako ju vychovávame (rozmaznávame, alebo držíme nakrátko...)...
Viki sa vie poriadne "ofučať" a trucovať...(ja som sa tak správala, keď som mala 12 a začínala u mňa puberta🙂...tak som zvedavá, čo bude "skúšať" v tom veku ona...)...a na to u nás zaberá len a len TRPEZLIVOSŤ a ROZHOVOR - vysvetľovanie...(výchovná po zadku vzhľadom na jej vek a "rozum" by ju skôr ponížila - a toto predsa nie je účelom, chceme ju vychovať, nechcem, aby sa bála, ale aby mala rešpekt...)...
ALE u nášho vyše 3 a polročného Števka, hoci postupujeme podobne (začíname rozhovorom), musíme hlavne jasne formulovať..."ak toto neurobíš (alebo urobíš), tak ja urobím toto..." tu zaberá len jednoduchá formulácia a vééééľmi stručné, krátke vysvetlenie (lebo, ak začnem zoširoka, jednak ma prestane vnímať a potom mi nerozumie a nakoniec sa zamotám aj ja a skončím úplne niekde inde...napr. pri odpovedi na otázku "a prečo má mcqueen červenú farbu a oči..." 😀 ) a ak nezaberie, tak nasleduje primeraný trest...hračky do koša na balkóne (dostane ich až o pár dní...) a pod. ...inak, niekedy je dosť ťažké, "prepínať" a prispôsobiť výchovu 3 a polročného a skoro 5 a polročného dieťaťa - chlapca a dievčaťa...
PS:...priznám sa bez mučenia, že som z nich niekedy aj ja na nervy (aj môj manžel)...tak ma dokážu vytočiť...(vtedy by som potrebovala tú "garáž" ja, aby som sa mohla vykričať a možno použiť aj tie neslušné slová 😅 )