Ako si nájsť cestu k 3,5 ročnému synovi?

lilly0812
15. máj 2015

Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o rady ako si nájsť cestu k vlastnému synovi, teraz má 3 roky a 5 mesiacov. Nerešpektuje ma, keď mu niečo hovorím vôbec ma nepočúva. Keďže ešte nerozpráva takmer všetko vyjadruje krikom, ak niečo chce iba ukazuje toto (ale nie na určitú vec) a kričí, málokedy sa stane, že ukáže na to čo presne chce. Keď sa ho aj spýtam a zoberiem na ruky nech mi ukáže čo si prosí spustí strašný krik a stále opakuje totooo, môžem mu podať aj milon vecí nič z toho nechce. Mrzí ma, že nerozumiem vlastnému dieťaťu, neviem kde robím chybu. Môže to byť spôsobené aj tým, že bývam u rodičov, starých rodičov syn rešpektuje a počúva no mňa vlastnú mamu nie, potom ja vyzerám ako tá najhoršia. Keď sa chcem s ním hrať môžem skúsiť aj neviem čo vyložiť ix hračiek a ponúknuť ix možností malému sa nič nepáči, mrnčí kričí piští, už naozaj neviem ako ďalej. S dedom sa vie pekne hrať no so mnou nie, dedo je pre malého všetko ja nie som nič aspoň tak sa cítim, rada by som to zmenila no neviem ako. Keď robí niečo čo nesmie, napr. zapína trúbu, sporák, vypína zapína práčku, mikrovlnku alebo hocičo iné viac krát sa mu povie, že to nesmie, dôrazne, občas dostane aj po zadku aj tak to furt robí, skrátka robí si čo chce, rešpekt nula bodov. Ešte sa urazí a začne na plnú pusu kričať keď ho upozorním, že to nesmie robiť. Ľutujem susedov a som rada, že ešte nikto nezavolal sociálku za ten krik, niekedy doslova reve akoby sme ho rezali a ešte dupe nohami o zem. Ja viem, že obdobie detského vzdoru raz prejde ale nie je deň aby malý s prepáčením nevrieskal. Už dlhšie uvažujem nad vlastným bývaním no s príjmom 100 eur (dávka v hmotnej núdzi a prídavok na dieťa) to momentálne nejde. Otec syna zaplatí výživné raz za pol roka. Syn ešte do škôlky nechodí takže zamestnanie tiež neprichádza do úvahy, nemám kde syna nechať. Čo sa týka reči tak povie iba mama, dede, toto, jojo (znamená auto) a žiži (svetlo), to je všetko. Rozumie. Pediatričky som sa viac krát pýtala či by nebolo vhodné navštíviť logopédiu no odbila ma, že má do 4 rokov čas. Na logopédii mi sestrička povedala, že objednávajú detičky od 4 rokov, mladšie nie, iba keby vôbec nerozumel. Ďalšia vec, syn je nesústredný, je problém získať jeho pozornosť, podľa pediatričky by mu logopedička moc nepomohla nakoľko by s ňou pravdepodobne vôbec nespolupracoval. Na dverách majú oznam,že je potrebné aby sa dieťa vedelo sústrediť inak nie je liečba možná toto je u môjho syna problém. Rodičia ma stále obviňujú, že sa o syna nezaujímam, že ho neviem zaujať, že ja v jeho veku som takéto veci nerobila. Že je to jedno nevychované a urevané decko. Že by mu bolo lepšie v škôlke a že to, že je so mnou mu neprospieva. Som z toho smutná, snažím sa ako viem no nevidím u syna takmer žiadny záujem. Ak mu niečo nedovolím začne vrieskať a hneď uteká za dedom, ja som potom tá najhoršia matka lebo ho neviem zabaviť, aj keď skúšam tie isté alebo podobné hry aké sa hráva s dedom so mnou nechce. Čo sa týka učenia snažím sa, aj čítame (pokiaľ malý chce), snažím sa, ponúknem mu či si nechce kresliť alebo vystrihovať z papiera, už som skúšala toho veľa a nič. Vlastné dieťa pri mne kričí, asi aj preto, že mu nerozumiem. Zvláštne je, že akonáhle za nami dobehne babka alebo dedo tak malý je zrazu ticho. Pripadám si neskutočne nemožná.

Budem vďačná za každú radu.

elise
16. máj 2015

@lilly0812 jednoznacne sa so synom osamostatnit, odstahovat a zacat budovat vztah, asi ked si doska z porodnice, tak tvoja mama prebrala roku matky, asi ti vyhohovovalo, ze si mohla oddychovat, asi stale rodicia su v postaveni ja tu velim. Takze najst si daco kde budete byvat sami alebo si stnovit s rodicmi pravidla a ozvy sa . Potom zmenit pediatricku abyrodicia nemali cez nu na maleho vplyv. Stary rodicia budu stale, ale zdoraznuj ze matka si tu ty a ty budes o svojom dietati rozhodovat. A s malym chodvelamimo domu, vylety, dobrodruzstva akcie a chodte iba vy dvajabez rodicov, popripade skamosoou a kamoskynimi detmi.

sharmana
16. máj 2015

@lilly0812 skôr k psychologovi ako k logopedovi a to aj ty aj synček. Potrebujete obaja poradiť, ako ďalej, čo je vo veci, kde robíš chybu, ako navigovať synčeka, čím ho zaujať, čo zmeniť, aby aj on zmenil svoje správanie...
A to s tým, že k logopedovi sa chodí až od 4 rokov je taká kravina ako mrak. Moja dcéra sa začala v 2r. aj 9 mesiacoch zajakávať z jedného dna na druhý, tak sme volali logopedičke a hned do týždna sme u nej boli a potom ked sa prestala zajakávať, tak už nám logopedička hovorila, že treba cvičiť L, že to už by mala vedieť a to všetko mala len okolo 3 rokov. Takže pozdravujem Považskú Bystricu.
S tým sústredením je možno pravda, že tam dieťa nemusí komunikovať a ani moja dcéra nechcela, ale logopedička pracuje s takto malými deťmi inak, predostriera im hry a sleduje a pýta sa, niekedy sa zapája aj matka, lebo napríklad bezo mna by dcéra do tej ambulancie nikdy nevošla a doteraz nevojde, a to už bude mať 5 rokov. Sú proste ostýchavejšie deti, prípadne živšie, neposedné. A okrem toho, ked je väčší logopedický problém, skoro na 100% tam treba spoluprácu aj psychologa, tu je dokonca aj jedna súkromná logo klinika, kde skôr, než máš posedenie s logopedom, máš sedenia so psychologom, aby sa určilo presne, ako je na tom dieťa, či nemá nejakú poruchu aj inú než logopedickú, lebo tam sa potom pristupuje inak.

lilly0812
autor
16. máj 2015

@elise ahoj, tak moja mama iste neprevzala moju poziciu matky kedze s malym takmer vobec nie je. Od narodenia sa o maleho staram ja. Ako nehnevaj sa ale podla toho co pises som mala sediet na riti a nic nerobit co nie je pravda, urcite som neoddychovala ale riadne sa o syna nonstop starala, ja osobne. Moja matka ma este aj chvalila ako dobre sa o maleho staram, tym sa nechcem vychvalovat len Ta vyviest z omylu ze som oddychovala a nic nerobila. Prosim nesud ked nevies ako to bolo.

Neviem ako by aj moja mama mohla prebrat ulohu matky ked sa o neho nestarala, napriklad nechodila ho ani kocikovat, doteraz s malym nikdy nebola vonku. Vsetko spojene so starostlivostou o dieta som robila ja. Skor by sa dalo povedat, ze moj otec akoby prebral ulohu otca maleho kedze ten nema o svoje dieta zaujem.

elise
16. máj 2015

@lilly0812 ja som nictake co pises nepisala. A nikoho som nesudila.

lilly0812
autor
16. máj 2015

@elise napisala si toto: asi ked si dosla z porodnice tak tvoja mama prebrala ulohu matky, asi ti vyhovovalo ze si mohla oddychovat.

To nie je pravda. Z porodnice nas po 8 dnoch previezli na Kramare do BA kvoli zdravotnym tazkostiam syna. Ked nas pustili domov sa o syna staram vylucne ja

elise
16. máj 2015

@lilly0812 starat ss o dieta neznamena len vymienat plienky, uspavat, v noci k nemu vstavat, kocikovat......

lilly0812
autor
16. máj 2015

@elise ak som Ta urazila tak pardon ale tak som to pochopila. Co sa tyka kamosiek co by mali deti ziadne take nemam. Zopar znamych by sa naslo ale nebyvaju tu.

elise
16. máj 2015

@lilly0812 mne pri ziadnom z deti nikto po prichode z porodnice nepomahal, svokra nejavi zaujem a moja mama je 40 km od nas. Druhe som malacisarskym druhy den po cisarskom som sa o malu v porodnici starala a 3 den som uz bola doma, starsie dieta je o 6 rokov od mladsieho tak som fungovala. Ak niektobyva v jednom dome s mamou tak som ocakavsla se pardnipo porode mozno pomoze, aby sa mohla napriklad vyspat alebo si oddychnut, niczle nebolo myslene.

elise
16. máj 2015

@lilly0812 ved diskutujeme 😉

loginexistuje
16. máj 2015

@lilly0812 psycholog, detsky psychiater, klinicky logoped, aj ty aj syn ... ak ma zdravotne problemy vybavit predlzeny RP z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu dietata....
najst si pracu brigady ... a striedat sa s rodicmi ... otec ti ho vecer postrazi a ty mozes ist vykladat tovar do tesca alebo upratovat a pod..

a dieta do skolky... skus obehat ci sa nenajde od septembra nejake miestecko

lilly0812
autor
16. máj 2015

@elise to samozrejme viem. Ja sa staram o svoje dieta najlepsie ako viem. Co sa tyka prestahovania myslim si, ze by to bolo vhodne ale z prijmu 100 eur mesacne nerealne

elise
16. máj 2015

@lilly0812 ja s detmi vela "blbnem" spievame si , staviame kocky, lego citame spievame dame gumaky a prsiplaste a behame po dvore, vymyslame hrudobrodrustvo s pribehmi ked ideme do mesta, alebo na prechadzku, aj po meste si s malou spievame 😀 ono vzdy je mama pre dieta zla ked nieco zakaze. Najlepdia zabava je ked decka dkacu po gauci alebosi pod stolom spravime bunker. Len mam tazsie u syna je autista.

elise
16. máj 2015

@lilly0812 a socialny byt v obci aoebo vedlajsej? Nenate moznost?

lilly0812
autor
16. máj 2015

@elise co sa tyka oddychu tak som spala vtedy ked aj maly, samozrejme aj som navarila, upratala. Prve 2 roky som zvladala dobre no potom sa to nejako zosypalo a ja uz fakt neviem ako dalej. Mam pocit, ze cim viacej sa snazim tym je to horsie.

loginexistuje
16. máj 2015

@elise socialny byt nedostane lebo nepracuje a z coho by ho aj platila ... tam su prisne podmienky..

lilly0812
autor
16. máj 2015

@elise nie. Uz som sa bola viackrat pytat na socialny byt, odbili ma tym, zevraj musim mat 3 nasobok rocneho platu

elise
16. máj 2015

@loginexistuje zavisi od podmienok v obci. znama dostala,bola sama na rodicaku.

lilly0812
autor
16. máj 2015

@loginexistuje predlzenie rodicovskej mi zamietli aj ked splname podmienky

loginexistuje
16. máj 2015

@elise tak ale hadam uznas ze zo 100 eur mesacne nema sancu zaplatit najom a stravu a energie .... v prvom rade nech poriesi zdravotny stav dietata a svoju pracu ... ine jej neostava...

elise
16. máj 2015

@lilly0812 a uvasich sa neda oddelit? Tak aby di mala kus len pre seba zo samostatnym vchodom, myslim svoj byt. Neviem ci byvas v domealebo byte

lilly0812
autor
16. máj 2015

@elise urcite nie, byvame v byte

loginexistuje
16. máj 2015

@lilly0812 tak ale ponavstevuj odbornikov /to ako popisujes ze maly v tomto veku rozprava nie je ok/ a dajete odvolanie novu ziadost ... aj pri predlzenej RD sa da pracovat... a dieta do skolky...

elise
16. máj 2015

@loginexistuje
@lilly0812 skolka by malemu urcite prospela aspon na pol dna. Kontakt s rovesnikmi je na nezaplatenie.

lilly0812
autor
16. máj 2015

@loginexistuje potvrdene vsetko bolo, 20 eur stalo. Odvolat sa nie je mozne lebo lekarsky posudok z uradu plati do :trvale. Najblizsie mame dalsie odborne vysetrenie az koncom septembra

lilly0812
autor
16. máj 2015

@elise to urcite ano len pediatricka vzdy na tlacivo napise dieta nie je zo zdravotnych dovodov vhodne do kolektivu, ma to napisane aj v karte, odklad skolky minimalne pol roka (od marca)

elise
16. máj 2015

@lilly0812 skus zmenit pediatra, este je moznost dat ho do specialnejskolke tam sa vela detom venuju.

elise
16. máj 2015

@lilly0812 z akeho si okresu?

lucy125
16. máj 2015

@lilly0812 inak to že pediatrička zamietla školku,je dost zle,mna naopak aj foniater,aj neurolog aj pediater školku max odporučili,dokonca a prihlaške naša Dr.napisala že nehovori že je zdravi a že všetky tri odporučaju školku a kolektiv.

elise
16. máj 2015

@lilly0812 skuste centrum pedagogicko psychologickeho poradenstva, tam je psycholog aj specialny pedagog a byva tam aj logoped, komplexne maleho vysetria a budu sa mu venovat a pracovat s nim, je to zdarma, oni mozu napisat ze je vhodne ho zaradit do skolky, potom musi dr suhlasi pokial zdravotny stav nie je vazny nevuem nejake pohybove chyby alebo epi zachvaty.....ak nie tak ti napise ze je vhodne Do kolektivu aj na skusobnu dobu.

lilly0812
autor
16. máj 2015

@lucy125 tak potom mame asi divnu pediatricku. Maly byva casto chory, januar ATB, februar ATB, apqil ATB, maj ATB. Casty zapal priedusiek, neustale zahlieneny, kasel takmer stale, alergik. Poslali nas na vyber oboch mandli, boli sme v decembri, aj tak byva chory