Ako vaše detičky zvládli nástup do kolektívu?

babulka
2. sep 2007

Ahojte maminky,
od oktobra nastupuje moj Matik do jasliciek - kolektivu cca 10 deti. Kedze sme este neboli chori, okrem jednych spolikov, co sme presli bez liekov, obavam sa castych chorob spojenych s nastupom do kolektivu. Je mi jasne, ze kazdy takyto nastup je s tymto spojeny, dieta si tym buduje imunitu. Aj tak, rada by som minimalizovala ochorenia, napriklad posilnovanim imunity echinaceou, hlivou... ockovanim proti pneumokokom, rotavirusom...
Maminky, ako ste s detickami zvladli nastup do kolektivu? Naozaj plati, ze kazde dieta je prvy rok chore, viac doma ako v jasliach (skolke)? Su vobec deticky, ktore chore neboli? Ako?

renca3
2. sep 2007

Tak to by aj mna zaujimalo, ci su tu nejake deticky, kt. nebyvali chore v kolektive. A ako to dosiahli. My sme chori boli, aj pneumokoka sme si zo skolky doniesli aj rotavirus. Nastastie to mensi neschytal. Potom som ich oboch dala zaockovat na tie pneumokoky.

babulka
autor
2. sep 2007

Renca ☹ Si ma nepotesila 😖
My sme sa doteraz nikdy kolektivu nevyhbali, t.j. chodili sme aj do materskych centier, aj casto medzi ludi... Aj sme otuzovali, spavame pri otvorenom okne, nikdy som Matika nebabusila, vzdy radsej lahsie obliekala, podla seba, ziadne take, ze pri zavane vetra hned ciapku a deku, chodime casto von, takmer za kazdeho pocasia...zdrava strava je u nas samozrejmostou (ovocie, zeleninka, kyslomliecne vyrobky...). Co este? Naozaj len to ockovanie? Doplnit vitaminy? Sirupy na imunitu?
Viem, ze chorobam sa nevyhnem, len sa bojim takych tych zakernych, pneumokoky, hnacky..

timea7
2. sep 2007

Môj syn bol v kolektíve od 11 mesiacov a kým išiel do školy bol chorý len tri krát, z toho raz to boli kiahne. Od narodenia som ho obliekala veľmi naľahko, ale vždy som dbala aby mal bruško a nožičky v teple (kým sa ešte toľko nepohyboval).Kojila som ho pol roka a od tretieho mesiaca som ho otužovala chladnou vodou po kúpaní.Začala som len o trošku chladnejšou ako bola voda vo vaničke a postupne deň po dni chladnejšou a chladnejšou.Treba začať nožičkamiá,ručičky,potom bruško, nakoniec chrbátik a zabaliť rýchlo do osušky, prípadne aj deky.Oblievať jemne, nežne,aby dieťatko z toho nemalo traumu, ale aby sa mu to páčilo.Synovi chladná voda nevadila (hlavne,že bola mokrá...) a denne som s ním bola minimálne dve,niekedy aj 5-6 hodín vonku.Nie v meste,v obchodoch,ale v parku alebo v tichých uliciach.Nestíhala som mať síce doma poriadok taký aký by som si predstavovala, ale zase som nebehala po lekároch a lieky pre deti vôbec nepoznám. Je pravda,že som nemala ďaľšie deti,tak som si to mohla dovoliť,ale takmer denne som varila,plienky som prala a dva mesiace aj žehlila. Čo je to televízor som takmer nevedela, ale medzi mnou a synom sa vytvorilo krásne puto, aj keď priznávam, že bolo niekedy únavné vymýšľať pre neho program na takú dlhú dobu vonku.Keď pršalo, gumáky,pršiplášť a išli sme aj tak, aj keď fúkalo aspoň na chvíľku. Nedržte svoje detičky v sterilnej čistote, skočí na ne každý bacil a pohybujte sa s nimi čo najviac vonku. Držím vám všetkým palce,aby vaše detičky boli v kolektíve zdravučké.

babulka
autor
2. sep 2007

Timea, dakujem, som rada, ze je tu niekto s podobnym pristupom k detickam - otuzovanie, dlho vonku za kazdeho pocasia, nepreobliekanie, bezna "spina"... Ja to nazyvam zdravy pristup, ale to je asi pre kazdeho ine. Matik odjakziva stale nieco pchal do ust, ked sa naucil lozit, tak to sa uz nedalo kontrolovat, flasky som sterilizovala do 6. mesiacov, potom sporadicky este niekolko mesiacov, od roka vobec. Tiez si myslim, ze je to dobry zaklad pre kolektiv, aj ked na vlastnej kozi uvidme o mesiac, co to spravi.

broskynka
3. sep 2007

ahojte,tak moja mala bola kojena do 9 mesiaca a vraj cim dlhsie kojene tym menej chore,tak je pravda,ze do troch rokov bola 2 krat chora,ale len co prisla do skolky ta to zacalo,prvy rok kazdy mesiac a dalsie roky aspon 1krat za dva mesiace.Je pravda,ze rodicia robia chybu,ak to prehanaju s tou cistotou,ked nieco spadne doma na koberec netreba to umyvat,staci len utriet,to som pocula raz od jednej doktorky,vraj cim sa to s cistotou prehana,tym su deti castejsie chore a samozrejme aj alergicke.

alami
3. sep 2007

Náš nástup do kolektívu bol takýto: Hneď koncom sept. sme dostali zápal pľúc, angínu a zápal dutín - to všetko spolu!!! a poležali sme si v nemocnici a primár nám zakázal vrátiť sa do škôlky minimálne do nového roku!!! Takže som si musela nájsť opatrovateľku. Od januára sme to nejako zvládali do apríla a to tak, že týždeň sme boli v škôlke a na to 2 týž. doma chorí a kol do kola.... Bola by som vtedy skutočne povraždila všetky tie nezodpovedné matky, čo si do škôlky nosili prechladnuté deti!!!! fakt som bola naštvaná. No a skončilo to v apríli ďalším ťažkým zápalom, ktorý sa ani nezistil, kde je(len z krvi) a do konca šk. roka sme si museli nájsť druhú opatrovateľku.
Na to sme sa zverili do rúk imunologičke z D. Kubína - p. dr. Oravcovej - úžasnej to žene, ktorá nám nesmierne pomohla a pomáha do dnes a tak sme ďalší rok v škôlke prežili takmer v absolútnom zdraví.Dúfam, že tak bude aj teraz(klop, klop, klop... 🙂 )

ukana
4. sep 2007

ja som maleho tiez otuzovala, ale chori sme boli pred nastupom do skolky casto, preliecili sme to a prvy rok v skolke mal raz zapal priedusiek. Sopliky mal stale.
Alami, aj u nas v skolke su celu zimu usoplene deti, aj nas maly mal sopliky celu zimu a keby som ho mala vzdy nechat doma, tak ho mozem rovno odhlasit. Jasne, ze ked uz kaslal, alebo teplotkoval,alebo sople boli uz huste a zelene, tak sme sa tyzden preliecili, ale ked prisiel do skolky, na druhy den mal sopliky zas 😒 Zacarovany kruh.....
Dufam ( klop-klop), ze druhy rok v skolke bude zasa trochu lepsi a aj tych soplikov bude menej 🙂

maruschka
4. sep 2007

dievčatá,ja dúfam,že malá nebude chorá-často.Doteraz bola so mňou na materskej pri bábätku a za 5 rokov bola asi 4x chorá- max.2 dňové horúčky.Je mi z toho ťažko,keď si na to spomeniem.Ale ešteže som na materskej a keby niečo,nechám ju cez zimu doma.Ale to by ma hrozne mrzelo,lebo dneska je v škôlke 2 deň a už mi vyčítala,prečo musí ísť v piatok na 5 ročnú poradňu.Ale dávame ju pravidelne zaočkovať proti chrípke a to fakt pomáha.Uvidíme,ako to bude tento rok

katka76
4. sep 2007

ahojte maminy, ja mam momentalne cerstveho prvacika. od dva a pol roka navstevoval MS a nebyval chory. niekedy nejaky ten soplik. nic nie je pre imunitu lepsie ako pobyt na cerstvom vzduch, primerane oblecenie, vela ovocia a zeleniny, mliecne vyrobky - acidko. ja vsak davam nielen malemu ale i sebe sipkovy extrakt - je to husty sirup, kupujem to v bio obchode, obsahuje vela vitaminu C a choroby sa nam vyhybaju 😉

babulka
autor
4. sep 2007

Katka - ten sipkovy extrakt dostat v kazdom bio obchode? Alebo objednavas cez internet? nevies, kolko stoji?

maruschka
4. sep 2007

jééj katka,ten šípkový extrakt je super,ale dobrý je aj echinaceový.A dostať aj čaj.Takže dneska ideme na šípky,dobrý nápad.. 🙂 🙂

katka76
4. sep 2007

babulka, neviem ci v kazdom, ja ho kupujem u nas v pezinku. flaska 250 ml stoji okolo 80 - 100 Sk a som s nim fakt spokojna. tiez sme mali echinaceu, tu som kupila v lekarni

alinka76
12. sep 2007

naša dcéra nebývala nejak moc chorá, ale keď nastúpila do škôlky, tak sa nevyhla nejakým tým chrípkam a angínam. PO dva roky sme ju dávali očkovať proti chrípke, pretože to mala doporučené kvôli častým zápalom močového mechúra (že na to v škôlke nedbali, o tom je úplne iná téma) no a dcéra je teraz tak dobre na tom s imunitou, že minule som bola u doktorky a pýtala som sa jej, že kedy bolo naše dieeťa u nej naposledy - bolo to v máji, keď mala ovčie kiahne, predtým si fakt nepamätám, kedy bola chorá. maximálne má sople, alebo mierny kašeľ. myslím , že jej to veľmi pomohlo to očkovanie. minulý rok už nebola očkovaná a v pohode sme zvládli aj zimu, myslím že manžel bol len 1x na OČR, ja ani raz.

verulka
12. sep 2007

babulka, my sme byvali vela chori ked boli synovia malicki. V skolke sa v podstate drzime perfektne. Napr. prvy rok sme mali raz anginu(aj tu doniesla ajka zo skoly) a raz kiahne. Ja rozhodne netvrdim ,ze musite byt chori 😉 Matik je nezmar, ten kolektiv je maly a myslim, ze aj tam budu prisnejsi pri preberani chorych deti do skolky 😉 drzim pale

vitajana
9. sep 2010

ahoj kocky, niekde som citala, asi v knihach od americkeho lekara (Norman Walker), ktory sa cely zivot venoval liecbe chorob pomocou "zivej" stravy (ovocie, zelenina, cerstve stavy z nich, orechy a semienka) a dozil sa myslim 116 rokov pri plnej sile a duchovnej sviezosti, ze vsetky choroby a aj psychika a tzv. hyperaktivita suvisia so stravou...
ak vas to zauima, skuste na stranke http://zdravinadlani.cz,
napr. kniha omladnete na http://zdravinadlani.cz/zdravi_na_dlani/knihy/o...
prajem vsetko dobre 🙂
tuto odpoved som uz posielala na ine diskusie, ale myslim, ze sa hodi aj tu...

marika80
9. sep 2010

Ahojte, nasa mala chodi do skolky uz od 2 a pol roka, len tak ciastocne. Byvame v zahranici a chora bola asi raz (dam 2 mozno som zabudla) od vtedy co nastupila do skolky. Kojila som ju do roka a pol, a potom som jej varievala zvlast jedlo. Pije rooiboos caje alebo rozne bylinkove pocas zimy. Casto chodievame von, take, ze ciapky aj pocas teplej jari a leta sa u nas nekonaju. Vzdy, ze ked prideme na SR tak sa znami aj s doktorkou cuduju, ze je len tak nalahko. Dbam na to, aby mala kvalitny spanok (predsa len ked je aj dospely unaveny, tak skor nieco chyti). V zime jej obcas dam vitamin C. Ockovana proti chripke nebola. Neviem, ci to nieco ma s tym spolocne, ale napr. ani ja s manzelom nebyvame chori.