Aktivity v materskej škôlke

katkasofi
29. okt 2013

Mamičky mňa by zaujímalo aké aktivity vytvára materská škola pre vaše ratolesti.. Ja mám totižto pocit že tá naša obecná nič moc. Raz do roka výlet do ZOO a vystúpenie na 1. Mája a ku dňu matiek... 😠 dcérka hovorí že sa neučia básničky atď. Iba na vystúpenie. Je to aj u Vás tak? V meste neďaleko našej obce majú napríklad raz do roka olympiádu... Keď prídem pre ňu náhodou pred obedom do škôlky tak decká sedia za pc alebo DVD... Je koniec októbra a na nástenke majú ešte len tretí výkres... Podeľte sa prosím o Vaše postrehy. Ďakujem

anuska74
29. okt 2013

No to sa treba v škôlke o tom porozprávať, naš mal normálne taký rozvrh v šatni.
A ešte v druhej a tretej triede učiteľka prízvukovala, že deti treba , aby tam boli do 8.00, lebo potom už pracujú. A na konci roka dostal domov krabicu s výtvormi.

m.i.r.i
29. okt 2013

@katkasofi urcite sa porozpravaj naprv ty..ze by si chcela vediet co presne robia a ak a ti to nebude zdat dost, tak s ostatnymi rodicmi na schodzke ci rodicovskom..
Nasa skolka robi velmi vela aktivit..vykresy mame na nastenke minimalne 2x do tyzdna..a kazde rano ked maleho donesiem tak uz su deti v zasterkach a satkach a bud maluju stetcami, lepia, strihaju..teraz dlabali a zdobili tekvice, minuly tyzden jablcka struhali a zdobili, gastany, robili uz budky pre vtacikov, zdobili si dvor jesennymi vytvormi, s listov a vsetkeho..este len jesen a neuveritelne vela toho robili..na nastenke mame tiez napisane presne na kazdy den co idu robit, comu sa idu venovat...vystupenie zatial bolo jedno tohto roku, ale bude v novembri pre rodicov, v decembri besiedka Vianocna, Mikulas samozrejme..na jar na fasiangy, chodia im hasici, zahranka, chodia im o zubkoch a umyvani rozpravat...teraz vo stvrtok maju haloweeen..budu masky, malovali si na tricka a budu strasidielka tiez...na jar stavaju maje, pred mesiacom sme mali zemiakove hody, sutaze so zemiakmi a potom opekacka..s rodicmi tiez..byva na jar olympiada...v zime korculovanie..vylety tiez do ZOO, do okolia, navstevuju zakladnu skolu, chodia do maliarskych dielni, do zahradnictiev a take rozne vzdelavacie akcie..maju mini sutaze v spievani, tancovani, kresleni..vacsinou rodicia sa idu pozriet...chodia do telocvicne ked je skaredo...mne sa zda, ze maju uzasne aktivity...samozrejme na den matiek, den otcov, potom vystupenia pre starych rodicov...

kristiii
29. okt 2013

@katkasofi a rozprávala si sa o tom aj s inými rodičmi? Lebo napr. keď my sme mali rodičovské tak jedna maminka sa tam presne pýtala, že čo tam deti celé dni robia, že dcérka nevie žiadnu básničku, že keď sa jej spýta čo robili tak povie že sa celý deň len jašili. A môj malý príde zo škôlky a takmer každý deň vysype novú básničku, porozpráva mi čo malovali alebo vyrábali. Čo sa týka tých výletov alebo tak, neviem, môj je v škôlke len prvý rok takže ak by absolvoval 1 výlet do ZOO a 2 vystúpenia by mi pre tak malé dieťa aj celkom stačilo.

mummy01
29. okt 2013

@katkasofi moja dcera chodila rok do skolky v BA,doma nam recitovala basnicky a na nastenke boli vzdy nove vykresy,chodilo im do skolky divadielko a pod.Potom chodila dva roky do dedinskej a hotova katastrofa,nerobili vobec nic a jedine kulturne vyzitie bolo ked in prisiel 2x do roka zahrat pan farar na gitare.Kedykolvek som do skolky prisla vzdy tam deti behali po chodbach a triede,zjapali...Ak som sa ohradila ze deti nemaju ziaden program bolo mi vzdy povedane ze skolka nema peniaze.Teraz chodi syn do tiez dedinskej ale inej skolky a kazdy den maju presne naplanovany,kazdy den maju inu kreativnu aktivitu a diela su kazdy den vystavene,mali halloweensku oslavu a to su tam 2-3rocne deticky.Teraz lutujem ze som v dcerinej skolke riaditelke neslapala na krk 😠

nina880
29. okt 2013

u nás je tiež každodenný program, na druhý deň vždy výtvory vyložia v šatni aby ich rodičia videli 🙂 všetko ale záleží od učiteliek..

evabb35
29. okt 2013

@katkasofi Tiež sa básničky a pesničky učili len na vystúpenie a aj to nebolo na vysokej úrovni /myslím škôlkárskej úrovni/. V škôlke mali aktivít veľa /okrem škôlkárskej edukácie ešte jazdenie na poníkoch, cvičenie v telocvični, výtvarná výchova, výlety do prírody, kurzy plávania, kurzy angličtiny, logopedické cvičenia, karneval, návšteva divadla,škôlkárska olympiaáda,prednáška dentálnej hygieničky atď/ a veru bolo to aj na škodu, lebo potom detičky nemali čas sa ani hrať. Škôlkársky vek je ešte vek,kedy dieťa sa potrebuje veľmi veľa hrať či už samé alebo s deťmi. Boli obdobia, keď sa im tých aktivít nakopilo a potom sa deti ani nestíhali poriadne pohrať s kamarátmi. 🙄 navyše učiteľky neboli zvyknuté na takýto frmol a tak to občas psychicky nezvládali - myslím tie nakopené aktivity. 🙄 Ono je dobré občas spestriť škôlkársky život nejakou aktivitou, ale všetko treba s mierou. Aby škôlársky život bol v pohode a zachoval si charakter škôlkárskeho života - teda aby ho z veľkej miery vypĺňali hry. Len tak mimochodom, keď dcéra nastúpila do škôlky tak všetky tie básničky, ktoré sa učili už vedela.

evabb35
29. okt 2013

@katkasofi Všetky tie aktivity veľmi súvisia od učiteľky. Napríklad mali učiteľku s hudobným vzdelaním v triede - tak viac spievali a menej maľovali, modelovali z plastelíny. Potom sa im učiteľka zmenila a tá mala výtvarné vzdelanie - tak to veľa maľovali, modelovali a stále niečo vyrábali a zase menej spievali. Potom mali učiteľku, ktorá nemala ani hudobné ani výtvarné vzdelanie, ale zase vedela utvoriť pekné vzťahy medzi deťmi, aby si viac pomáhali, učila ich šnurovať topánky atď. My rodičia sme mali najobľúbenejšiu práve tú poslednú, hoci s nimi nemaľovala, nespievala. Nie že by sa nám nepáčili výtvory našich detí a ich spev, ale jednoducho škôlka slúži hlavne na to, aby sa dieťa naučilo žiť v kolektíve, aby si vedeli poradiť so šnúrkami na topánkach /je to dôležité na vývoj jemnej motoriky/ a to ich táto posledná spomenutá pani učiteľka veľmi dobre naučila. Hoci je pravda, že napríklad návšteva policajtov či hasičov v škôlke detičky vždy veľmi potešila. Ale na organizovaní návštevy policajtov a hasičov sa podieľali aj rodičia. Kto mal aké kontakty, to vybavil. Kto kde mohol, pomohol. Niekto vybavil návštevu policajtov, iný rodič zase nakúpil do škôlky stavebnice, iný zase doniesol úrodu jabĺk zo záhrady.

m.i.r.i
30. okt 2013

@evabb35 ja suhlasim ze vsetko s mierou..u nas maju tie edukacne a tvorive aktivity vzdy doobeda..a to tiez nie nadlho...tak na 2 hodinky maximalne, od 8-10..a v tom je este aj desiata..potom chodia vonku na ihrisko alebo do telocvicne...alebo sa hraju dnu..a potom obed, spanok..a poobede sa hraju...mozno si tam obcas zaspievaju a zatancuju, ale aj ked pridem pre maleho ci uz o 3 alebo o 4:30, tak ho najdem hrat sa v kuchynke, skladat si puzzle, sermovat s kamaratom atd..Poobede uz rodicia vyzdvihuju deticky postupne, to uz nemaju ziadne vyzdnamne aktivity..,ide o ten harmonogram..rozdelit den na to aj na to....ale zas videla som aj sama skolky kde ucitelky piju kavicku a kecaju, obcas aj telefonuje niektora a deti len lietaju a skacu a len sa "hraju"...
A veru o ucitelkach to tiez je..nasi maju 2 ..jedna je taka hudobne nadana, hra na klaviri krasne a spieva a s nimi vela takychto veci nacvicuje..ta druha hra na husle..ale s nimi robi viac tie vzdelavacie aktivity..jedna sa snimi viac sali, druha je taka rozvaznejsia...a sa dobre doplnaju...je to o ogranizacii, o tom ako si to riaditelka vie zmanazovat a od personalu samozrejme...

rodinnevikendy2
30. okt 2013

Milé maminky, ak by sa Vám páčilo a mali by ste záujem o zážitkové náučné programy pre vašu škôlku, pozri pod našim webom ŠAŠOVINKY, rodinnevikendy.sk, sú to veselé programy pre MŠ a máme už druhý rok dobré ohlasy od učiteliek aj rodičov 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

eli74
14. feb 2014

Aky je vas nazor na takuto basnicku v skôlke:
Povedz vcela , bum do čela.
Povedz mucha, bum do brucha.
Povedz osa, bum do nosa.
Povedz chrúst, bum do úst.
Povedz cica, bum do lica.
Pivedz vločka, bum do očka.
Povedz vrece, bum na plece.
Povedz zvonec, bum je koniec.

Budem rada, ak sa k tomu vyjadria aj učiteľky MŠ.

ella555
14. feb 2014

@eli74 Ja ju poznam, je z knizky Hovornicek od Daniela Heviera. Su tam take basnicky na precvicovanie a rozvijanie detskej reci.

eli74
14. feb 2014

@ella555 Dakujem za odpoved, aby som to tak jemne povedala, podla mna taká nemúdra a nepremyslena basen. Navádza malé deti na nieco, z coho moze byt problem. 😒

ella555
14. feb 2014

@eli74 Neviem, my sme s nicim takym nemali problemy, je to len riekanka.

abbie
15. feb 2014

@eli74 je to z knihy Hovornicek, co mas proti nej? je to na precvicovanie reci a trosku prehanas, neviem z coho by mal byt problem

2danculik
15. feb 2014

🙂 no len dufam, že to nazorne neukazuju jeden na druhom, lebo to mi pride domov ako lazar 🙂

eli74
15. feb 2014

@2danculik Pochopila si moje obavy, niektorym detom netreba nieco 2x povedat, mozu sa vyhovorit, ze to je v basnicke, .. a bum do očka. Mozno prehanam, ale ma to napadlo, tak preto sa pytam na nazory inych.

katkasofi
autor
15. feb 2014

@eli74 aj mna to napadlo...:(

baklik
15. feb 2014

@katkasofi do ktorej skolky v okoli PD chodi tvoje dieta? svagrina ma v Klacne a ona tvrdi, ze je dobra...

simca663
18. mar 2015
Používateľ simca663 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od simca663.

Ahoj @katkasofi, moja dcérka chodí do MŠ v BA, kde aj ja sama učím. Dcérka je ale v inej triede. My mávame rozvrh, robíme rôzne zábavné aj edukačné aktivity, učíme sa každý týždeň krátku básničku, rozvíjame jemnú motoriku, kreslíme, spievame, chodíme na výlety, na divadelné predstavenia. Teraz sme sa zapojili do súťaže "Hraj sa s mackom Linom" 🙂 Celá škôlka zbiera výrobky Lino Lada, snažíme sa zozbierať 100 kusov obalov. Motivovali sme aj deti, aby nám pomáhali, vystrihujeme Macka Lina a nalepujeme ich spolu na hraciu kartu. Každá MŠ by mala robiť pre deti aktivity, ktoré ich bavia a o niečo ich obohatia. Ak by ste chceli zapojiť aj vašu škôlku 🙂 http://www.podravka.sk/news/hrajte-sa-s-mackom-linom-a-ziskajte-skvele-vyhry