Akú škôlku vybrať pre nadané 4 ročné dieťa?

popellka3
19. máj 2019

Mamicky nadanych skolkarov,prosim,kam ste sa rozhodli umiestnit vase dieta a preco? Je tu podobna tema,ale viac sa v nej rozobera co ktore dieta uz vie a vlastne som sa nedozvedela nic relevantne..🤷‍♀️ Ja uz som pogooglila hadam vsetko a stale neviem,kam sa pohnut😞 do Cenady nam ju asi nezoberu (nadej zomiera posledna,ale beru len 12 deti a my sme v poradi az za 20-kou) a v statnej,do ktorej zatial chodi ju nechat nechcem-nie je tam stastna (po tom,ako som videla vysledky IQ testov mi bolo jasne,preco..). Lokalita je tiez dolezita,idealne Petrzalka,ale podvolim sa aj Karlovke,Dubravke,Lamacu. Nove,Stare mesto,Biskupice,Raca-nie. Dakujem za kazdu radu!

popellka3
autor
20. máj 2019

@belasy_motylik kazdopadne vidim,ze ste sa zapojili k teme-asi mate skusenost,tak som rada,ze chcete poradit- ako prosim v prispevku. Bohuzial sa mi vsak neda zobrazit Vas prispevok ohladom vyberu skolky (zobrazil sa mi len jeden-uplne mimo temy,na ktory som snad odpovedala dostatocne),prosim,mohli by ste ho zaslat znova? Dakujem.

lula313
20. máj 2019

@popellka3 a aké kroky ste doteraz podnikli? Rozprávali ste sa s učiteľkami? Aká je? Nemôže ju niekto šikanovať? Učiteľka casto napominat, lebo sa mala nudí a nerobi prácu/hru podľa jej pokynov? Čo Ti hovorí dcéra? Viem, že sa na to nepytas, ale nemusi zmena škôlky pomoct, keď mate nejaký problem, ktorý neporiesite a len ho presuniete inam.
Keď chodím s dcerou do lesa, tak tam funguje taký klub, v ktorom sú deti v predškolskom veku, veľmi sa mi paci ich filozofia, aj keď je to mimo Tvoju lokalitu, možno aj inde najdes niečo podobne.. http://www.lesnyklubgastanko.sk/gastanko.php?te...

moni73
20. máj 2019

@belasy_motylik mne bola tiez oznamena vyska ciselne
@popellka3 dcera bola na teplickej. Mojej bolo namerane este o dost vyssie iq, ale v skolke bola spokojna. Nastupovala s kamarátom, s ktorym presla celou skolkou (neviem ako by to vyzeralo, keby tam nebol, 99% casu stravili sami dvaja), neskor diagnostikovany AS. So skolou problemy od zaciatku (nuda) - jej hranie a vymyslanie blbosti chybalo. A teraz? Uz v normalnej ZS prechadza s najhorsim vysveckom z triedy, iq potvrdene (uz samozrejme nie v takej vyske 😉). Informacie, ktore dostava v skolu ju nebavia.... Ma obrovsky prehlad, zial len velmi malo je pouzitelne v skole.

dskjhfdlkdjhl
20. máj 2019

@popellka3 ja som to pochopila, ze hladas skolku pre nadane deti-cize specialne pre nadane (taku, co to ma v nazve) a to sa mi prave zda zbytocne, teraz mi je jasne, ze je to inak. Ja som tym chcela povedat len tolko, ze netreba hladat tieto specialne, lebo zvycajne je to len tahak pre rodicov a netreba to pre tie deti, ze staci bezna skolka (ci uz statna, alebo sukromna). Ja uz mam obe deti velke, tak o skolky som uz par rokov nezavadila, tam Ti neporadim s konkretnou. Snad sa chapeme, myslela som to v dobrom, aby si zzbytocne nenaletela na nieco, co vlastne ani nema taky efekt a hlavne, aby dcera neprisla o tie bezne hry, lebo by jej to raz mohlo chybat.

kittykat22
20. máj 2019

@popellka3 ako bez rozdielu toho, či máš nadané dieťa alebo nie, tak tým, čo vyvádzaš, mu službu moc nerobíš. Ťaháš ho po testoch, vysvetluješ okoliu aj dieťatu, ako nezapadá do školky medzi ostatné deti. Robíš z neho divno-dieťa. Válna vačšina s nadpriemerným intelektom má veľké problémy v sociálnej oblasti - vyťahovanie z okolia a kolektívu, nie je pre tieto deti dobré. O tom, že tým aké ty máš skvelé dieťa, nevedomo ukazuješ aké majú ostatné maminky deti blbé Tým svojmu dieťaťu službu moc nerobíš. Na slovensku je veľa dobrých škol, a gymnázií ktoré tieto deti dostatočne rýchlo podchytia a rozvýjajú. Je super, že máš doma nadané dieťa, ale skús trošku rozmýšlať ako k tomu postavíš seba, a dieťa samotné. Nie bezhlavo behať v jeho 4 rokoch, a vysvetlovať akého máš doma génia, a máš na to aj papier.

popellka3
autor
20. máj 2019

@kittykat22 😮😮😮 z mojho okolia to vedia 3 naj kamosky a rodina. Dieta ani len netusi,ze bolo na testoch-bola sa pozriet za tetou,s ktorou riesila super ulohy a pacilo sa jej to! O tom,aky je vysledok dieta ani nema preco vediet,ma 4 roky pre Boha!🤦‍♀️ Ja netusim,kde ste sa toto mohli docitat/domysliet si??😮

3009
20. máj 2019

@popellka3 ja som bola na IQ testoch s chlapcom v prvej triede lebo to navrhla učiteľka v škole, ale nakoniec sme ho nechali v normálnej škole a dobre sme urobili, lebo ono časom sa to aj povyrovnáva s ostatnými deťmi vekom a deti začnú mať iné záujmy. Takže si myslím, že dieťaťu sa treba v prvom rade venovať doma a v škôlke ho nechať medzi rovestníkmi, vôbec mu to neuškodí na vývoji. Aj to nadané dieťa s IQ 161 sa musí len zaradiť do bežného života a čím skôr tým lepšie, lebo ak nie bude mať čím ďalej viac a viac problémov. Aj my sme mali možnosť ho dať na Teplickú, ale nakoniec ostal na športovej škole.

mogaa
20. máj 2019

@popellka3 asi ťa sklamem, ale testy IQ sú v tomto veku naozaj irelevantné🙂neterka mala v prvej triede problémy - išli do špeciálneho pedagogicko-psychologického centra a výsledky mala dyslexiu, dysgrafiu a nadpriemernú inteligenciu - vďaka nej si pamätala napr.ako sa vyhláskuje slovo, lebo pre ňu to bol len zhluk písmen🙂 je na tebe či chceš 2-3roky platiť mesačne cca 300 eur za súkromnú škôlku🙂V podstate každá súkromná je pre "nadané deti" lebo deti tam rozvíjajú čo ich baví deti sú tam spokojnejšie.... Je to ale tým že na jednu učiteľku je menej detí , čiže je tam priestor viac sa venovať každému dieťaťu a aj aktivity prispôsobiť jednotlivým deťom....ale väčšina aktivít je veľmi podobná aktivitám v štátnych škôlkach🙂možno tam majú viac montesori hračiek alebo aktivít, učia ich tam po anglicky alebo majú rôzne krúžky - ale podstata je že tento "nadštandard"si platíš.....ak by išlo o školu nepoviem, ale naozaj v škôlke sú to vyhodené peniaze-dieťaťu sa treba venovať hlavne doma🙂ale ak v škôlke nie je spokojná, nájdi inú škôlku a ano v súkromnej škôlke jej bude lepšie lebo učiteľka keď má pár detí tak im môže prispôsobiť aktivity

popellka3
autor
20. máj 2019

@moni73 na teplickej sa nudila? Oh,tak potom by som asi rozmyslala,ci jej nezabezpecit bilingualnu skolu,aby nemala cas sa nudit (ked sa bude musiet zamestnavat druhym jazykom).. vacsinou to tak je,ze nadpriemerne deti ani nahodou nie su jednotkari🤷‍♀️

popellka3
autor
20. máj 2019

@lula313 s ucitelkami sme o vysledkoch nehovorili a uz ani nebudeme.skolka konci o mesiac (potom prazdniny),potom ju dame inam.. sikanovana nie je urcite,napominana uz tiez nie..prve 2-3 tyzdne bol horor,kazdy den sme mali na tanieri,ze je “nezvladnutelna” a “rebeluje”,potom ako y utalo.vobec mi nenapadlo vtedy,ze zacala chameleoncit a ze z toho bude mat zdrav.problemy😞

popellka3
autor
20. máj 2019

Dakujem vsetkym za nazor,no my ako rodicia sme sa uz rozhodli,ze ju zo skolky berieme,chcela som len poprosit,ci niekto nema skusenosti/vedomosti o nejakej dobrej skolke,kam by sme ju mohli skusit dat.. nevadi,poradime si.. dakujem za nazory,pekny den;)

mogaa
20. máj 2019

@popellka3 ešte rada, ak riešite novú škôlku treba čo najskôr....u nás napr. zápisy už prebehli takže by ti ju nezobrali nikde a ani v súkromných🙂ak aj prestupuje - musia byť kapacity, lebo každá škôlka môže mať len určitý počet detí.....a nedávno tu bola diskusia že v BA je málo miest v škôlkach a väčšina škôlok berie len spádové deti...samozrejme pri súkromných to neplatí ale tiež majú svoje kapacity

lucyliu
20. máj 2019

@popellka3 mozno skus predskola.sk, pani riaditelka je psychologicka, syn chodil do jej skolky, bolo to vedla tej predskoly, my sme teda zial mame skor opacny problem ako vy, syncek uz vekom patril skor do predskoly, ale chodil do skolky, pristup fantasticky, individualny, bol tam stastny a ja tiez. a aj ten kolektiv deti tam bol vynimocny, priatelsky, velmi pekne vztahy tie deticky mali. myslim, ze by nebol problem zaradit dcerku do predskoly, aj ked vekovo tam nespada, oni sa tam uz trosku aj ucili ako v skole, vsetky deticky tam uz vedeli citat, myslim, ze by ju to urcite posunulo a bola tam stastna. ak by si volala, tak ma kludne spomen, ze s Matejkom na nich stale spominame 🙂

lucyliu
20. máj 2019

@popellka3 a mozno do buducna by som zvazovala predcasne zaskolenie vo felixovi alebo v intelekt-e, napr., skus sa ich popytat, mne sa zdalo na foto, ze tam maju aj mladsie deticky ako 6rocne.

orechskrupka
20. máj 2019

Tiež mám nadané dieťa, od 3,5 roka samostatné číta, počíta príklady do 20, najobľúbenejšia kniha je anglický slovník, upozorňuje nás na nesprávnu výslovnosť... Pamätá si snáď aj vlastný pôrod 😂 ale práve pre jeho inakosť ho dávam do normálnej škôlky s tým, ze tam ma prístup ku knihám a keď sa "nudí", číta si. Učiteľky o ňom vedia a vymýšľajú mu činnosti keď sa nechce hrať s deťmi. Doma mu potom vynahradím "potrebu učiť sa" a niečo robíme. Aby z neho nebol "asocial", trvame na tom, že aj detskú bude mať spolu so súrodencom. Tieto deti sú super, všetci zasnu, no rodič musí ustriehnut to, že raz vyrastie a ak od mala bude v "inom" prostredí, bude mať v dospelosti problém s komunikáciou s "obyčajnými" ľuďmi. Taky je môj názor.... Nechať ju v normálnej, len sa s učiteľka i dohodnúť na inom prístupe, doma potom rozvíjať inteligenciu a dbať na to, aby svoju šikovnosť nemalo ako charakterov črtu. Ego majú dnešné deti veľmi vysoke

mogaa
20. máj 2019

@orechskrupka veľmi sa mi páči tvoj reálny a rozumný prístup....Ja som mala kolegu, mal nadpriemerne inteligentného syna - chlapec chodil do školy pre nadané deti....ale...nemal jediného kamaráta - v škole tým že každé dieťa bolo zamerané na niečo iné, deti robili rôzne projekty a boli z nich súperi - kto urobí lepšie projekt, koho projekt bude najzaujímavejší....žiadne kamarátstva, každého zaujímalo len to čo to ktoré dieťa bavilo - jeho fascinoval vesmír a astrofyzika, spolužiaka biológia, iného dejiny....vonku chlapec ani nechodil lebo "normálne deti" mu pripadali hlúpe. Ten kolega mi vtedy hovoril že by bol oveľa račej keby bol normálnym dieťaťom a mal normálne detstvo - kamarátov s ktorými môže hrať futbal, liesť po stromoch a vyvádzať ako normálni chlapci....takto prišiel domov zahĺbil sa do encyklopédií a aj s nimi sa bavil nie ako dieťa ale ako dospelý - otázky o astrofyzike na ktoré mu on zháňal odpovede.....

ceklis
20. máj 2019

@popellka3 ja vam zial nepomozem, len chcem napisat ze nemusite ludom ktori tu rypu ohladom iq testov a vynimocnosti vasej dcerky nic vysvetlovat :(
ja toto nechapem, dali ste jednoznacnu otazku a kolko zbytocnych komentárov k tomu (vlastne aj ten moj je zbytocny) :(
ked je dieta chore, vsetci to chapu a snazia sa byt empaticky a podla mna by mali byt chapavi a empaticky aj v tomto pripade. Je to extrem a urcite pokial nenajdete vhodne prostredie pre nu, bude sa trapit nielen ona ale aj vy ako jej maminka.
Drzim moc palce a skusim pozistovat od kamaratky, ona ma takého syna a tiez riesi cenadu a iq testy (len s nimi chce este pockat - maly ma teraz 4roky). On chodi do nejakej "lesnej" skolky hore na kolibe (ale zevraj je beznadejne obsadena), kvôli svojej "vynimocnosti" chodi len doobeda.
moc moc vam drzim palce

ceklis
20. máj 2019

@kittykat22 stretla si sa s takym dietatom? :( ja ano a poviem ti, ze jeho mama robi prve posledne aby vedela ako s nim pracovat. to nie je o tom, ze z neho robi speci a neviem ake dieta :( to dieta take je, uplne mimo reality.
Boli sme s nimi na dovolenke 2tyzdne a poviem ti, ze pre mna to bolo hrozne vidiet ako to male bojuje s "obycajnymi" vecami. Moj maly vtedy 2,5rocny a ten chlapcek 3,5rocny. Taky rozdiel ze dovidenia!!! Sam sa ucil citat, dokonca vo francuzstine mu mama musela prekladat slova inak jej nedal pokoj.
Hrat sa ani nevedel, lebo stale musel nieco objavovat a suviselo to len s otázkami takého typu, ze som len cumela
Mama ho lubi ale videla som, ze je zufala a nasledne riesila tiez psychologov a odbornikov, lebo sama nevie ako ma s nim pracovat
nas maly za nim stale chodil a chcel sa hrat a on jednoducho ho slusne poslal kade lahsie. Vies :( pochopila by som, keby si mala skusenosti s takym dietatom a pisala komentáre tohto typu, len mi je smutno, ze ozaj mamina potrebuje poradit a len sa tu zase kritizuje aky ma "nespravny" postoj k vychove a celkovému fungovaniu svojho dietata.

simcika
20. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl vždy ale vzdy je to o učiteľkach a tiež aj o riaditeľke ci riaditeľovi. Ten ak je správny...vidieť to aj na učiteľovi. Moj malý bol tiež nadaný. Písal, keď mal tri roky...vesmír, veda a neviem co...ale hravý bol a je dodnes. A poznám kopec rodičov ktorí dali deti do ultra škôlok a význam žiadny..vyhodené peniaze. Sťažnosti
..
My sme mali na škôlky šťastie...vždy sa naska láskavá učiteľka, ktorá milovala deti. To je najdôležitejšie pre dieťa

simcika
20. máj 2019

Ale napriek tomu je to vzdy o spokojnosti rodiča a dieťaťa. A kde dieťa je iné, takže ak to cítiš tak, že Monte šíri alebo cenada...lebo to tak cítiš a vieš, že to bude pre vás najlepšie- tak držím palce! ♥️dúfam že natrafíte na odbornosť a lásku v jednom

eliska13
20. máj 2019

@lula313
@popellka3 tieto deti potrebujú úplne iný štýl hry, hračiek, takže jej neradte štátne škôlky.Kamaratka mala ten istý problém dieťa často plakalo, malo afektívne štavy a dali ju testovať a vyšlo tiež vysoké číslo normálna škôlka ju nudila.dala ju do škôlky na Dlhé diely neviem ako sa to volá je tam škôlka aj škola.skus aj u Lanzibatovej len neviem či nemá iba školu.
Narnia nemá škôlku?

evkamotka
20. máj 2019

Tak ju dajte do sukromnej, kde je štandardne malo deti na 1 ucitelku, vysvetlite ze je dcera nadana a nech tomu prisposobia jej denne aktivity v skolke. Kde platite, iste radi vyjdu v ustrety individualnym poziadavkam

popellka3
autor
20. máj 2019

@ceklis dakujem velmi pekne ❤️

popellka3
autor
20. máj 2019

@eliska13 narnia ma predskolu,ale to si zial nemozeme dovolit😞 mame este druhe dieta,ja som na rodicaku,takze otazka financii je tiez na dennom poriadku😞 kazdopadne dakujem za tipy,presne toto som potrebovala!❤️

popellka3
autor
20. máj 2019

@simcika a kde chodil Vas maly,prosim?

popellka3
autor
20. máj 2019

@mogaa kazdy by bol ovela radsej,keby mal doma zdrave,priemerne, “normalne” dietatko.. sama vidim rozdiel medzi nou a synom,ta vychova je neporovnatelna!

popellka3
autor
20. máj 2019

@orechskrupka rozvijam ju ako viem a stacia mi kapacity,ale mam aj druhe dieta,domacnost.. proste citim,ze by bola ovela spokojnejsia inde..len neviem kde bohuzial:(

simcika
20. máj 2019

@popellka3 chodil na pivonkovu a na trencianskej (mileticova)...keby niečo, napíšte mi správu ak.mate otázky

orechskrupka
20. máj 2019

@popellka3 chápem. Aj ja mam mladšiu ešte, domácnosť, žiadnych príbuzných na stráženie. Tiež ma nahovaraju, že kam pôjde keď je taky šikovný... No vážne si myslím, že potrebuje "normálnych" ľudí okolo seba. Vidím to na ňom, ako ho musím učiť požičať hračku, neodvrkovat, hrať sa v kolektíve, nenervacit pri manuálnych prácach..... Pokiaľ máte ešte svoju kapacitu na rozvoj, skúste sa dohodnúť s učiteľkami. My to máme tak, že ráno mu pripomeniem že sa ma hrať s deťmi, čo ma a nemý robiť..... Naše obrázky zo škôlky sú o tom, že je tam napísala celá abeceda, venovanie a 2 príklady, no to, že ma kamarátov ktorým môže pomôcť podpísať ich kresbu je pre mňa dôležité. No viem, ako sa cítite vy. Viem, že chcete pre svoje dieťa to najlepšie, ale ustriehnite si, aby rozumela aj normálnemu svetu. Daju sa tieto "svety" skĺbiť. Napr. dnes cestou do škôlky sme pozorovali dažďovú. Malý zahlásil, že sa pohybuje ako pružina pod tlakom. A celú cestu sme vymýšľali, čo vo svete ešte pripomína taky pohyb.

kenzom
20. máj 2019

Nepodcenovala by som úplne normálne škôlky.... Učím nadaných žiakov , možno kontakt s bežnými deťmi by ich učil sociálnym zručnostiam...aj iným na prvý pohľad banalitam ako strihanie a lepenie... Títo moji síce budú diskutovať o vesmíre, ale nedokážu strihať, prišiť gombík, spraviť uzlik, utrieť stôl.. skrátka často sú úplne mimo kontaktu s realitou...a pri niektorých zadaniach tak nedokážu uplatniť a aplikovať svoje nadanie, tak opatrne s izoláciou, niekedy je úplne zbytočná...