Akú škôlku vybrať pre nadané 4 ročné dieťa?

popellka3
19. máj 2019

Mamicky nadanych skolkarov,prosim,kam ste sa rozhodli umiestnit vase dieta a preco? Je tu podobna tema,ale viac sa v nej rozobera co ktore dieta uz vie a vlastne som sa nedozvedela nic relevantne..🤷‍♀️ Ja uz som pogooglila hadam vsetko a stale neviem,kam sa pohnut😞 do Cenady nam ju asi nezoberu (nadej zomiera posledna,ale beru len 12 deti a my sme v poradi az za 20-kou) a v statnej,do ktorej zatial chodi ju nechat nechcem-nie je tam stastna (po tom,ako som videla vysledky IQ testov mi bolo jasne,preco..). Lokalita je tiez dolezita,idealne Petrzalka,ale podvolim sa aj Karlovke,Dubravke,Lamacu. Nove,Stare mesto,Biskupice,Raca-nie. Dakujem za kazdu radu!

popellka3
autor
20. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl ani ja si nie som ista! Ale musim /chcem skusit vsetko,co moze aspon trochu pomoct.. je to velmi tazke,ked vam dieta nevie/nechce povedat,ako sa citi,co by chcela,ci je stastna,dokonca ani to,co robili v skolke,ci si pospala a co papala🤷‍♀️😞

kenzom
20. máj 2019

@popellka3 myslím, že veľmi ľahko sa ti môže stať, že o rok to riešiš znovu....a na ZŠ to isté...
Upokoj sa.. nie je to trochu o tom, že ty si doma s druhým a ona v škôlke s tak veľa deťmi.... Možno, keby netušila, že sú aj iné škôlky tak by si mala kľud. Možno by stačilo zmeniť triedu, u nás každoročne menili kolektív, vždy pomiesane malé aj veľké deti... Náš bol spočiatku otrávený ale potom sa s láskou staral o menších...v tomto veku je to naozaj o inom...

simcika
20. máj 2019

@popellka3 Nečítala som všetky príspevky, ale myslela som to tak, že ak chceš dať dieťa do špeciálnej škôlky s názvom pre nadané deti, Tak tak jednoducho urob a nemusíš sa konfrontovať s názormi že tvoje dieťa a nepotrebuje nejakú špeciálnu starostlivosť. Každé dieťa je iné a niektoré deti vyslovene potrebujú Úplne individuálny prístup a začlenenie do kolektívu a potom sú deti ktoré to tak nepotrebujú. Ja som ti napísala konkrétne nazvy
..tak skus sa popytat tam.

ivana11155
20. máj 2019

@popellka3 daj na svoju intuiciu ako matky, ked vnimas, ze jej bude lepsie v inej skolke, tak ju daj. Ale nedaj sa oklamat dcerkou, reaguje pozitivne, ze chce menit skolku, lebo chce zazit nieco nove. Este je mala aj na stale kamaratstva. Tazko povedat, ci to bude typ dietata, ktore si dokaze kamaratstvo aj udrzat. Niektore deti v takomto veku to vobec nedokazu. Pri takomto dietati je podla mna nutna komunikacia s ucitelkami, pretoze oni su v triede cely den, vidia dcerku, vidia ci sa zapaja a vedia aj poradit. Ked uz nie v tejto skolke, urcite komunikuj v tej novej, lebo v prvych rokoch skolky/skoly je najdolezitejsie ako sa tam dieta citi a nie kolko sa nauci.

marion09
20. máj 2019

A ako sa prejavuje "nadanost" u tak malých detí???

dskjhfdlkdjhl
20. máj 2019

@marion09 rozne, to sa neda napisat uplne jednoznacne.

chovancova27
20. máj 2019

@popellka3 nestačilo by ju dať do triedy napr. predškolákov? kde sú už deti mentálne inde? Celkom si to viem predstaviť, môj 8- ročný sa prejavil teraz v druhom ročníku, číta najkrajšie v triede, vyhráva súťaže, vyhral súťaž so SJ ako najlepší na SK, krásne maľuje, nádherne spieva... a u nás v malom meste, kde je minimum krúžkov a jedna ZŠ si toho veľmi nenavyberáme... v škole je šťastný, tak to neriešime... nadaný-nenadaný, ak mu to ostane, sám sa ukáže v čom chce pokračovať...keby sme bývali v BA, určite ho dáme do nejakej fajn školy.

chovancova27
20. máj 2019

@marion09 pani píše, že vie v 4 rokoch čítať a písať...

popellka3
autor
20. máj 2019

Dakujem vsetkym za nazory,niekedy (asi vzdy;) ) je lepsie,ked ma clovek pohlad z viacerych perspektiv,takze v konecnom dosledku som aj rada,ze sa moja povodna otazka “zvrhla” 😉

popellka3
autor
20. máj 2019

@chovancova27 ano,je to jedna z moznosti,ale priznam sa,ze u nas v tomto momente ako posledna;) stale verim,ze nejaku dobru skolku najdeme🙂

dskjhfdlkdjhl
20. máj 2019

@popellka3 tak ja myslim, ze tu sa to az tak nezvrhlo, myslim, ze tu padli zaujimave napady. Nech sa uz rozhodnes akokolvek, treba mysliet na to, ze to moze a nemusi vyjst (lebo stale nie je 100% istota, ze je problem v danej skolke, ale 100% -istota pri detoch snad v ziadnom smere nie je) a netreba to brat nejako tragicky, ak to nebude uplne super. V tomto veku je aj par mesiacov dlha doba a dieta sa moze otocit aj cez prazdniny o 180 stupnov (ale to kazde, nielen Tvoje). Ja ucim svoje deti problemy riesit, nie utekat pred nimi (teraz nemyslim, ze mala uteka pred problemom, ale skor do buducnosti), cize ak sa aj v novej skolke vyskytne nieco, co nebude celkom fajn, tak by som uz neriesila prestup, ale napravu priamo tam, aby si nezvykla na to, ze zakazdym sa da uskocit a neriesit. Lebo nie vzdy sa da uskakovat.

kofa77
20. máj 2019

ja by som dala do klasickej skolky, kde sa bude rozvijat socialne- kamarati, vztahy, bezne cinnosti. a doma jej budete davat podnety vy- knihy, cessovanie, odpoevde na otazky...
mam nadane dieta a viem, ze pre nho je dolezita socializacia, ono to vysoke IQ zas az taka vyhra nie je, tie deti su neiste, maju na seba vysoke naroky, su sebakriticke, casto s nizkym sebavedomim a za seba poviem, ze môjmu synovi robi ovela lepsie kolektiv "vsehochut", ak to tak mozem nazvat, ako kolektiv pdobnych deti ako on.
pre mna je dolezitejsie to, ze syn je samostatny, nebojacny, ako to, ze cital v 3 rokoch...
lebo pri takých detoch ta samostatnost a taky ten sedliacky rozum nie je vôbec samozrejmy, skor naopak.

ale rob, ako ti hovori tvoja materska intuicia, len aj to ratio zapoj 🙂

kofa77
20. máj 2019

@popellka3 a to, ze ti nepovie, ci spala, ci jedla v skolke... to sa asi priprav na to, ze tieto informacie z nej budes tahat stale, a ked je podozrenie na AS, tak duplom😉
nevraviac o svojich pocitoch, su ako partizani,kedze to nevedia ani formulovat, co citia, aj ked dievky su mozno ine v tomto, zdielnejsie

popellka3
autor
20. máj 2019

@kofa77 kazde dieta je ine..nasa je samostatna a nebojacna od malinkeho babatka,ale od mala ma aj rovnaky “problem” - hra sa vylucne so starsimi detmi🤷‍♀️ Rovesnici ju vobec nezaujimaju😞 a myslim si,ze toto je aj hlavny problem v skolke. No k predskolakom ju posuvat velmi nechcem,mentalny vek ma podla papierov na 8 rokov,ale stale je to 4 rocne dieta emocionalne.. takze hladam kompromis-skolku,kde bude s rovesnikmi a mozno trochu podobnymi detmi,pripadne bude mat milu ucitelku,ktora bude dovodom,preco ma skolku rada

alaguema
20. máj 2019

@popellka3 výsledky IQ testov sú v tomto veku veľmi nestabilné. Tým nechcem naznačovať, že dcérka nie je nadpriemerne inteligentná. Pravdepodobne bude stále nadpriemer, ale tie čísla, ktoré teraz vyzerajú tak hrozivo iné, sa vekom obvykle viac približujú k priemeru. Možno skutočne nepotrebuje špeciálnu škôlku, len inú, v akej je teraz. Ale to možno potrebuje každé druhé dieťa bez ohľadu na výšku IQ.

belasy_motylik
20. máj 2019

@popellka3 písala som o tej hodnote IQ, lebo viem, že pri deťoch do veku cca 12-13r. sa konkrétne hodnota neurčuje, nakoľko je to relevantné a môže to byť veľmi zavádzajúce. Nemalo by sa ani určovať rozmedzie, určovacia hranica je 130, teda sa určí, či je dieťa pod, alebo nad túto hodnotu, čo je napr. norma pre prijatie do špeciálnej triedy pre nadané deti, do Menzy a pod. My máme tiež takéto dieťa, keby som to prepočítala na konkrétnu hodnotu podľa výsledkov testovania v 3 rokoch mal nemerateľnú hodnotu nad 160, čo je pravdaže nereálne. V 6tich rokoch v rámci testovania školskej zrelosti ho prakticky nedokázali otestovať, tak ale aj to malo pre nás rodičov výpovednú hodnotu. Vyhádzať treba hlavne z výsledkov jednotlivých oblastí testovania a pravdaže podľa toho, ako sa dieťa reálne prejavuje v akej oblasti a pod. Posunúť dieťa napr. skôr do školy, ktoré má napr. nadpriemerné výsledky v pamäťovej oblasti, v logickom myslení a pod., nemusí byť najlepšie riešenie, lebo napr. iná oblasť nemusí byť na rovnakej úrovni, napr. sociálne, či emocionálna zrelosť, čo je veľmi časté a vznikne veľký problém. Takže ak to tak je určite neodporúčam posunúť do predškoláckej triedy a pod., ako tu tiež odoznelo. Každé dieťa je iné, rodič ho pozná komplexne najlepšie, vie, kde je jeho silná, ale aj slabá stránka. My sme zvolili cestu neškôlkovania a homeschoolingu a zatiaľ veľká spokojnosť v napredovaní, aj rozvoji.

esterba
20. máj 2019

@popellka3 ahoj. Poradila by som súkromnú škôlku, ale závisí to od finančných možností. V tejto sa platí na celý deň 450 so stravou, na pol dňa so stravou 280. Ak si môžete dovoliť 280, ja by som to v takom prípade riešila skolkou dopoludnia, kedy sa robia všetky hlavné aktivity a zároveň by som s vysvetlením situácie požiadala o zaradenie do predškolskej triedy, ak sa nič nezmení je dosť možné, že o rok budeš už aj tak riešiť školu. Ak je 280 veľa, hľadala by som štátnu, kde by boli ochotní zaradiť dcérku do predškolskej triedy. Ale v tom ti neviem poradiť pri výbere.

popellka3
autor
20. máj 2019

@esterba dakujem,budem rada za info o aku skolku ide,280 je prijatelne este..

popellka3
autor
20. máj 2019

@belasy_motylik vo vsetkych 6 oblastiach testovania bola velmi vysoky (3) a extremny (3) nadpriemer.ona je vseobecne velmi vyrovnana v ton,co robi-proste nech robi cokolvek,na 99% jej to ide lepsie ako vrstovnikom.. ale ano,detsky mozog sa obcas vyvija pomalsie,potom zas akceleruje,preto ta hranica puberty (v niektorych studich sa uvadza vek dokonca az 16 rokov,kym je namerane iq “nemenne” ). Zatial to vyzera tak,ze buduci rok uz budeme riesit prescasne zaskolenie,zatial nam to odporucil kazdy psycholog,ktory ju videl,ale zalezi samozrejme na tom,ci a ako spravi testy skolskej zrelosti..

belasy_motylik
20. máj 2019

@popellka3 odporúčam aj na testy šk. zrelosti niekoho, kto pracuje a má skúsenosť s takýmito deťmi, lebo ako píšem, my sme nedopadli "hodnotiteľne" a p. psychologička nevedela, čo s tým 😅. Držím palce pri správnych rozhodnutiach ♥.

popellka3
autor
20. máj 2019

@belasy_motylik dakujem. Mozem sa opytat,kam by ste poradili na testy sk.zrelosti?

belasy_motylik
20. máj 2019

@popellka3 žiaľ, v tomto neporadím.

maminecka2
20. máj 2019

@popellka3 V cenade tie testy nerobia?

ipetka
20. máj 2019

@alka234 tak tato skolka je cista katastrofa..uz by som tu chybu znova neurobila

alka234
21. máj 2019

@ipetka ozaj? Ja som zasa samú chválu počula 😏...

ipetka
21. máj 2019

@alka234 ja som si tam pri synovi dost vytrpela. Ucitelky ktore maju max kurz montessori, pristup na hovado. Nechces jest?Nejedz. Neprezlecies sa ked vonku snezi?Tvoj problem pojdes v papucach.Dievcatko co sa pocikalo na vychadzke vlacili po vonku v 2 stupnoch lebo uz boli na odchode a ona dostala prikaz vydrzat...Nehovoriac o tom ze mi nonstop tvrdili ako mi syn pekne jedava vsetko (poznam si ho) a prisiel domov a vyjedol chladnicku.O tom ze mi ho niaky chalan sotil o roh skrine a udrel si spanok som sa tiez dozvedela az pocas horucky a vracania.Mam pokracovat?

alka234
21. máj 2019

@ipetka ... fúha, hovoria že tam učia samostatnosti a nenutia deti do ničoho čo nechcú, že je tam nedirektivny štýl a podobne, tak toto som netušila, mne sa montessori páči, ten štýl, preto som bola nadšená keď som o tom počula...ale sú aj iné škôlky s tým štýlom...preto si vždy treba ísť tam sadnúť pozerať sa na hodine, porozprávať sa s učiteľmi a tak, vraj sa tam dá chodiť pozerať na hodiny.....chápem ,že človek nemá na to čas v dnešnej dobe, ale tak asi radšej tak..🙄.

ipetka
21. máj 2019

@alka234 ano su skolky 1/2 normalne a 1/2 montessori..no takuto uplnu samostatnost vyzadovat pri 3-4 rocnych deti by som necakala..a na ohlasenych navstevach necakaj ze uvidis nieco vymykajuce sa tomu co prezentuju..ja som bola 2x ale vysledok predcil moje ocakavania..som stastna za normalnu klasicku statnu skolu uz...

popellka3
autor
21. máj 2019

@maminecka2 asi ano,zatial som neriesila🤷‍♀️ Zbieram info este len😉

popellka3
autor
7. okt 2020

ahojte, ja len, ze 99% prispevkov ich autori neupdatuju, ked uz z nich nepotrebuju cerpat informacie a potom vlastne koncia bez zaveru= pre ostatnych, ktori sa mozno chcu nieco dozvediet su nenapomocne.. takze update.. ;) Mala chodi uz druhym rokom do Cenady, hned po mesiaci sme videli obrovsky rozdiel, teraz je to najspokojnejsie dieta na svete 🙂 a my ako rodiacia tiez 🙂 Dokonca si nasla kamosky medzi spoluziackami, hra s rovesnikmi pre nu uz nie je problem. Kazdym dnom si len utvrdzujem, ze nase rozhodnutie bolo spravne ( ked sme citili, ze v statnej zostat nemoze a treba hladat alternativu ) Uz ma za sebou aj dalsie "velkacske" IQ testy a test skolskej zrelosti ( uvazovali sme nad predcasnym zaskolenim, ale nakoniec sme sa rozhodli ju nechat este v uvodnom rocniku, kedze ma skvelych spoluziakov + do toho skocil Covid )... Zaverom- rodiacia deti, ktori citite, ze by Vase dieta potrebovalo naozaj nieco ine ako dostava v beznej skolke- chodte si za svojim ! Tak, ako vozickari a inak obdarene deti potrebuju integraciu a specialny pristup, aj nase deti potrebuju specialne metody a hlavne citit, ze sa od ostatnych neodlisuju, ze su uplne normalne! Najviac som sa bala toho, ze ked budu vsetky deti okolo nej nadane, bude viaznut socialna oblast, no opak je pravdou ! v Cenade sa specialne tejto oblasti kazdy den venuju a rozvijaju ju, pretoze to, co sa bezne deti ucia "automaticky", "nase" deti sa potrebuju " naucit/ odpozorovat/ racionalne zhodnotit/ uplatnit v praxi". V beznom prostredi by nikdy nedostala odpovede ( na vacsinou nevypovedane ) otazky- preco sa je slusne pozdravit, ako sa mozem zaclenit do hry, preco je niekto tichsi a iny komunikuje vyrazne... pretoze v beznom prostredi je to predsa "vsetkym jasne" a nehovori sa o tom.. Som naozaj nadmieru spokojna s tym, kde dcera je, vidim na nej, aka je stastna, zaclenena, nasytena informaciami, ktore ma rada a potrebuje ich.. Drzim palce vsetkym rodicom, ktori po nociach nespavaju, lebo sa boja, aby sa rozhodli spravne, aby sa naozaj rozhodli spravne! Pre nas bolo spravne rozhodnutie prijat a zaclenit ju medzi podobne deti 🙂