Alergia na BKM s intoleranciou na laktóza a nástup do škôlky

iveta143
26. aug 2018

Dobry vecer, chcem sa opytat, moja dcerka ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka a intoleranciu laktozy,teda nemoze nic co sa vyraba z mlieka...aaa teraz nastupuje do skolky...poprosim skusenosti..skolka jej musi zaobstarat adekvatnu stravu alebo budem musiet nosit vlastnu stravu z domu? dakujem

lubik87
26. aug 2018

@iveta143 záleží aj od tipu školky..ja mám od dr len doporucenie aby malý nejedol mliecne výrobky okrem jogurtov pre silné zahlienenie a v škôlke to netolerujú ..tolerujú len od alergologa a ešte bonus..až by som teda mala potvrdenie tak ho zo škôlky vyradia lebo nebudú schopný mu zaručiť odlišnú stravu..takže tak..hovby tolerujú keď aj tak vyradia...

lubik87
26. aug 2018

@iveta143 a vlastne nosiť nesmiem takže mali keď majú mliečne polievky kaše a iné tak papa ibachlebik :/

iveta143
autor
26. aug 2018

@lubik87 mne alergologicka dala len spravu kde oznamila ze moje dieta ma alergiu na bkm a intoleranciu laktozy.ale povedala mi ze taku spravu mi dat nemoze ze doporucuje nosit vlastnu stravu lebo to sa vraj nesmie...kdezto v skolke trvaju na vlastnej strave...kazali mi pytat spravu od obvodacky, ktora sice zostala prekvapena ale dala mi ju bez problemov...

jvlo
26. aug 2018

nosim dcere komplet stravu. Skolka zabezpecila separe chladnicku na jej jedlo + ma aj samostatne taniere a riady na ohrievanie

simoncelli
26. aug 2018

@iveta143 akurat riesim toto iste, idem sa informovat do skolky aky bude dalsi postup. Dufam ze budu ustretovi, nakolko v dnesnej dobe je alergicky deti pomaly viac ako zdravych. Napiste ako ste dopadli. V akom meste byvate?

iveta143
autor
26. aug 2018

@simoncelli V Prešove...som zvedava ako to nakoniec dopadne...alergologicka mi odporucila kazde rano davat Aerius kvoli zmierneniu priznakov, lebo aj chlebik obsahuje kvasok a ten je z mlieka...ja kupujem domov chlieb co sa do neho nedava ziadna mliecna zlozka, ale v skolke ktovie...

prevenar
26. aug 2018

@iveta143 nos vlastnu stravu . oni podavaju detom mlieko a lepok 3x denne , takze na stravu od nich mozes zabudnut. my sme nosili vsetku stravu a pitie do skolky a pokracujeme na skole 🙂

hettinka
27. aug 2018

@iveta143 syn si nosil vlastnú stravu, ak mali na desiatu napr. kašu, puding. Namiesto mlieka, kakaa dostával čaj. Ostatné som neriešila.

iveta143
autor
27. aug 2018

@hettinka tak dufam ze to aj my aspon takto poriesime.lebo chcu aby som nosila komplet na cely den

lubik87
27. aug 2018

@iveta143 no uvidíš snáď sa ti podarí 🙂

hawo
27. aug 2018

Môžeš odporučiť tvojej škôlke našu stránku www.imwell.sk
(https://www.facebook.com/imwell.sk/). Robíme kurzy pre stravovacie zariadenia ohľadom potravinových obmedzení, mimo iného aj pre školy a škôlky nakoľko je neustály nárast detí s potravinovými alergiami a intoleranciami.

😉

hettinka
27. aug 2018

@iveta143 Moj syn v 2,5-3 rokoch celkom vedel rozlíšiť, čo nesmie ... a bol veľmi uvedomelý, sám povedal napr. zastupujúcej učiteľke, že nesmie kakao, puding, termix

iveta143
autor
27. aug 2018

@hettinka tak to je super, aj moja dcerka vie niektore potraviny,ale pre istotu sa este opyta ci toto nema mliecko...lebo ja jej robim kase, kakao atd zo sojoveho mlieka...

hettinka
28. aug 2018

@iveta143 to by si vedela vyriešiť ešte tak, že kúpiš krabicu Alpro sojového nápoja už zarobeného a dáš im do škôlky napr. jednu na týždeň, nech jej nalejú to ... len aby to nepomiešali. A hlavne, aby boli ochotní, to už závisí od človeka, učiteliek.

iveta143
autor
28. aug 2018

@hettinka no ved asi ta ochota je najvacsi problem ☹