Bezpečnosť v súkromných škôlkach

mama_mama
8. jan 2013

Ahojte mamicky a mamicky&pani ucitelky. Zacala som zhanat skolku pre moju dcerku a trosku som zdesena z toho, ze sukromne skolky ktore nie su v sieti (teda vacsina) nie su zrejme nijako regulovane? Musia mat nejake povolenie, aspon od hygieny alebo im naozaj staci volna zivnost ak oficialne nie su skolkou ale "len" poskytuju sluzby ci vzdelavanie? Kontroluje niekto bezpecnost priestorov pre deti? Bola som v jednej skolke, ktora ma aj dobre meno, aj mam na nu odporucania, aj je dost draha a hrdi sa dobrym pristupom .. a vsetko by bolo super, aj pristup pani uciteliek, maly pocet deti, dobry dojem ... no par bezpecnostnych detailov mi neda spavat a bojim sa ze to moze byt symptom aj dalsich skrytych rizik ... konkretne nezabezpecene zasuvky zaslepkami (v triede pre 1-3 rocne deti), nezabezpecene zelezne radiatory, zapalene kahance rozmiestnene po drevenych komodach na chodbe (zrejme aj bez dozoru). No neviem ci moja paranoja alebo matersky instinkt reaguje, ako je to prosim vo vasich skolkach? Budem sa musiet rozhodnut ci na skolku uplne rezignujem a ostanem doma, budem hladat dalej alebo sa skusim dohodnut na porieseni aspon niektorych z tychto problemov. Dakujem velmi za kazdu odpoved.

strawberry17
8. jan 2013

@mama_mama ja som taka ista 😅 ked pozeram skolku tak pozeram hlavne na bezpecnost a na vselijake veci, uz som pocula na seba nazor, ze som prilis "uzkostliva" ale nie som ten typ co strci decko na cely den hocikam a je mu jedno, ci sa mu nieco nestane...

mama_mama
autor
8. jan 2013

@strawberry17 ja som mala problem dat po porode dieta aj svokre na ruky, takze preto teraz neviem ci je to len moj strach alebo odôvodnena obava ... ale pamätam si ze v klasickych skolkach aj skolskych telocvicniach boli vzdy radiatory oblozene drevom, tiez si pamätam na škaredy pripad popaleneho dievcatka na skolkarskom karnevale spred par rokov. Doma mam zaslepky vsade, beriem ich aj na dovolenky, sviecky sfuknem vzdy ked odidem z miestnosti, vybrala som najbezpecnejsiu autosedacku .. a potom mi niekdo kvoli nejakej ezoterike bude vyrabat zbytocne riziko ... viem ze vzdy sa moze nieco stat aj pri max bezpecnosti, ale preco robit uplne kraviny ... ach jaj, niekedy zavidim ludom co nemaju ziaden problem 🙂 som ale rada ze nie som sama ...

strawberry17
8. jan 2013

@mama_mama ved to, pri tych kahancoch som si aj ja hned spomenula na to dieta na karnevale...videla som o tom dokument v telke...strasne
no ja som aj preto opatrna, lebo poznam svoje dieta ako reaguje, co dokaze vymysliet...uz chodil 6 dni do statnej skolky, mal tam za 6 dni 2 urazy hlavy, plus raz spadol zo smyklavky, jeden krat sa topil v takej studnicke na vychadzke, strasne vela krat usiel a parkrat skoro vyskocil z oka z 2 poschodia...tak potom je to len moja paranoja? nemyslim..25 deti v statnych skolkachv triede na 1 ucitelku je fakt vela. Teraz mam pre neho vyhliadnutu skolku kde je len 6 deti, buduci tyzden mame termin si to tam ist obzriet...

luciahromadkova
8. jan 2013

@mama_mama
Sukromných zariadení- centier je vela, su zriadene na zaklade zalozenia zivnosti a fakt je, že okrem hygieny ich nekontroluje nikto- teda co sa tam s detmi robi. Co sa tyka bezpecnosti a hygieny, vztahuje sa na nich legislativa, kde najdes podrobnosti. Tieto zariadenia vlastne len sluzby v oblasti vychovy a vzdelavania ich ale nikto nekontroluje.

Vyhláška č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež
Vyhláška č. 526/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia
Vyhláška č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská

Sukromné materske skoly, su zriadene na zaklade predlozených projektov ministerstvom skolstva, maju zriadovaciu listinu, a su aj kontrolovane statnou skolkou inspekciou, ktorá posudzuje úroven výchovy a vzdelávania v materskej škole ako aj riadenia MŠ. Okrem toho samozrejme podlieha aj kontrole hygieny, ako vid vyssie, vratane stravy.
Okrem toho sukromne MŠ maju vypracovane skolske vzdelavacie programy, na základe statneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelavanie, teda výchova a vzdelávanie v MS sa realizuje na zaklade týchto programov. Tieto tiez posudzuje inspekcia. Okrem toho materske skoly zaradene v sieti su opravnene vydavat osvedcenia o absolvovani predprimarneho vzdelavania, co zariadenia, ktore nie su v sieti nemaju. U nas nie je povinna predskolská príprava-predprimárne vzdelavanie, a teda dieta osvedcenie nemusi ziskat.
Chcem zaroven povedat, ze nie vsetky sukromne zariadenia a centra su zle a som proti nim, dieta tam moze mat vytvorený priestor pre rozvoj a niektore su aj kvalitne a hlavne maju krasne prostredie, ale ja by som osobne radsej volila matersku skolu zaradenu v sieti MŠ SR, prave pre kontrolu a nutne dodržiavanie aj iných legislatívnych noriem. Ale podotykam vždy je dôležité ako sa dieťa cíti v MŠ, či tam rado chodí. Taktiež pozor na vzdelanie pedagogov, lebo v sukromných zariadeniach pracuju aj ucitelia nekvalifikovaní na prácu v MŠ, maju len pedagogicke vzdelanie, ale v inom odbore ako predskolská pedagogika alebo učitelstvo pre MŠ.

Čo sa týka bezpečnosti ako píšeš vyššie, jednoznačne dobrý postreh, radiatory maju byť zabezpečené bezpečnostnými krytmi, zasuvky musia mat zaslepky, a co sa týka kahancov, tak bez dozoru a bez ochrany proti popaleniu určite v žiadnom prípade a už len z hladiska bezpečnosti nechat niekde položený kahanec...
Sama som videla prípad v ČR, kde učitelky v čase karnevalu nechali na stoliku, kde boli deti zapaleny kahanec a doslo tam k velkej tragedii, tazko popalene dieta s trvalými nasledkami...., takze určite kahanec v domčeku, ale tak aby sa ziadne dieta nemohlo popaliť.

billam
8. jan 2013

Preto je lepsie mat dieta v štátnej škôlke.

strawberry17
8. jan 2013

@billam nesuhlasim a to som robila uz v 3 statnych skolkach

billam
8. jan 2013

@strawberry17 ja som zas premiestnila dieta zo sukromnej do štátnej - práve kvoli bezpecnosti.

strawberry17
8. jan 2013

@billam urcite by sme radi poculi konkretne co bolo nebezpecne v sukromnej, aby sme vedeli na co si davst pozor, dakujem

mama_mama
autor
9. jan 2013

@luciahromadkova dakujem velmi za odpoved, presne toho som sa obavala, ze to regulovane dost slabo a vobec to nie je nijako kontrolovane ... u nas je v sieti len par sukromnych skolok, vsetky pomerne daleko, vacsina funguje v legislativnom medzipriestore ako centrum ... prave toto zariadenie kde som bola som si myslela ze bude ok aj ked nie je v sieti (myslela som ze je to kvoli alternativnejsiemu kurikulu), ale tie bezpecnostne diery ma dost zneistili .. statnu skolku mozem zabudnut, beznadejne preplnene, najskor o rok a pol 😖 Iba statne jasle by prichadzali do uvahy, aj ked su daleko a zrejme tiez plne... no tam sa bojim ze sice budu splnene normy, ale dieta mi akurat tak prebalia a najedia ... a okrem toho potrebujem trosku flexibilnejsi pristup co sa tyka poctu dni v tyzdni, co asi tiez statne zariadenie moc neporiesi.

Nechapem ako je mozne ze tu funguje tolko sukromnych centier (obavam sa ze by sa v nich nasli este vacsie preslapy) a nikoho to netrapi ... asi sa caka az kym sa nieco nestane 😒

liz_lemon
9. jan 2013

@mama_mama kamoska robila v sukromnej skolke a tiez mi spominala, tie radiatory nezakryte, u nich si tam dokonca dieta rozbilo hlavu, hygiena nie je na dobrej urovni, ze ak sa dieta pocikalo, vobec mu nevymenili postelne pradlo, nechali to len tak zaschnut, a vraj su aj skolky, kde detom kludne daju jest zhnite potraviny!!! ona sama povedala, ze by do sukromnej dieta nedala
a to, ze v sukromnych skolkach vo vela pripadoch ani nepracuje kvalifikovany personal a robia na cierno, to je uz len tak na okraj
a ze je slaba/ziadna kontrola sukromnych zariadeni, mozes vidiet aj na tom, ze sukromnych skolok je velke mnozstvo, ak by bola robena kontrola, urcite by ich bolo ovela menej

valentyne
9. jan 2013

no ja osobne mam dieta v sukr.skolke - vzhladom na vek ju nevzali do statnej, hoci v septembri mala 2 a 3/4 roka... viem,ze ju od septembra musim presunut do statnej skolky, kvoli financiam,ale keby som nemusela, ostane v sukr.skolke. Vsetko je bezpecne, ziadne sviecky atd... Vzdy sa podla mna najde nieco,kde si dieta moze ublizit - schody, kupelne....
nie cely pedagog.zbor ma potrebne vzdelanie,ale ti podstatni maju a to je fajn. Tolko moj nazor na sukr.skolky. Asi ich nehadzat do 1 vreca...

mama_mama
autor
9. jan 2013

@liz_lemon @valentyne
Myslim ze to nie je tak, ze statne skolky su automaticky zle/dobre a sukromne ci uz skolky alebo vsakovane centra su zle ... ale tie statne su aspon formalne kontrolovane (ci to aj pomoze je otazne), tie sukromne by teoreticky mohli mat aj vyssiu bezpecnost, ak by na tom majitelom zalezalo ...
No ale ked si vyberem sukromne zariadenie ktore je cenovo tak v prvej hornej 1/3 v porovnani s inymi skolkami v mestkej casti, tak by som uz ocakavala troku investciu do bezpecnosti - teda bezchybny interier a pripadne aj skoleny personal ... myslim ze clovek ktory prejde dobrym kurzom prvej pomoci by kahanceky a nezabezpecene zasuvky pri malych detoch v zivote len tak nenechal, lebo by mal z toho nocne mory.

Podobne ako valentyne - statnu skolku mame vzhladom na vek a preplnenost v nedohladne - kedze je to tak super vymyslene ze deti beru az od septembra a az po dovrseni 3 rokov, cize niektore hodne po 3 rokoch ...

dais
9. jan 2013

@mama_mama Veľmi by ma zaujímalo, ktorá škôlka to bola, ak môžeš, napíš mi to do IP. Tiež riešim a zvažujem a už sme aj boli pozerať nejaké súkromné škôlky minulý rok ale nakoniec som musela ešte ostať doma. V jednej ma napríklad zarazilo, že tam bolo veľmi málo denného svetla, také tmavé priestory a dvor veľmi miniatúrny, a čo sa týka hygieny napríklad mali deti pohádzané zubné kefky len tak na parapete nad umývadlami a to sa mi nezdalo veľmi kóšer. Ale záslepky ma nenapadlo skontrolovať, zrejme preto, lebo my máme doma bezpečnostné zásuvky ktoré netreba zaslepovať.. ale budem si to už viac všímať, aj keď naše deti také veci vôbec neriešia. Ale náhoda je blbec, tak už budem pozornejšia mimo domu v inýc priestoroch. Vďaka za výbornú tému!

liz_lemon
9. jan 2013

@mama_mama ved ja som nenapisala, ze vsetko co je sukromne je zle, urcite sa najdu aj skolky ktore su na perfektnej urovni, len ich treba dlhsie hladat, a tiez nie su najlacnejsie
znami vystriedali pat skolok, kym nasli normalnu, kde deti nemrzli alebo sa im normalne venovali

lujza123
9. jan 2013

@mama_mama asi nieje skolka ako skolka. Moja chodi do sukromnej, maju zakryte radiatory, zakryte zastrcky a sviecky som tam este nevidela. Skolka je zaradena v sieti predskolskych zariadeni...a za normalnu cenu.
Videla som interier niekolkych skolok a boli aj pekne statne, boli aj v zufalom stave..takze sa neda povedat ze statna je dobra a sukromna zla, asi zalezi od konkretnej skolky
K tym ucitelkam, no ja budem radsej ked moje dieta bude strazit mila a laskava teta kludne aj bez vzdelania ako nejaka 60 rocna nervacka harpia s 3 titulmi

mama_mama
autor
9. jan 2013

@dais ahoj, rozmyslala som ze ci nahodou tiez nemali tie bezpectnostne zasuvky, ale neposobili velmi novo, tak asi nie ... nestihla som si ich pozriet uplne detialne, takze to neviem uplne vylucit .. aj preto kym si veci nevyjasnim radsej pisem anonymne ...

mama_mama
autor
9. jan 2013

@liz_lemon to som mala taku vseobecnu poznamku k smeru akym sa diskusia zacala obracat, nemyslela som konkretne tvoj prispevok ... to je fajn ze su aj lepsie skolky, ja co som pozerala stranky sukromnych zariadeni v okoli, tak tiez sa mi velmi nepozdavali neprisposobenym zariadenim, nedostatkom svetla (vlhke tmave priestory, ziaden dvor), pripadne ze sa staraju aj o chore deti a pod. A jedna co je aj ofialne zaradena v sieti ma mini pidi dvorcek 4*4 m a vedla toho klietky s obrovskymi psami ... to som si vzdy myslela ze to asi bude ta horsia na trhu a hľa jedna z mála co je v sieti ...
Obavam sa ale ze cena to vsekto neporiesi, tu co som pozerala sa mi teda urcite nezdala z tych lacnejsich, skor naopak ... ale mozno su aj este drahsie a pripadne treba dieta vozit niekam dalej autom, lebo co je bezne dostupne pesi/dopravou tak nic ma teda az na tuto skolku z ktorej mam teraz rozpaky neoslnilo ...

luciahromadkova
9. jan 2013

dievcata, samozrejme nikto nezhadzuje ani sukromne a ani statne skolky, dokonca je fajn ze si mozeme dnes vyberat sukromne, statne, cirkevne a pod., len niekedy to naozaj ide na ukor kvality, a ja si len zelam a aj vam vsetkym, aby ste si kazda vybrali tu aka sa vam paci, a aby boli spokojne vase deti a aj vy, vzdy je to totiz o ludoch
a sukromne detske centra sa rozmohli preto, lebo je nedostatok miest v dobrych skolach- sukromnych alebo aj v statnych a deti treba niekde socializovat a rozvijat, zial tazko si vyberat v tej kope centier/skol a nie kazdý sa rozhoduje podla bezpecnosti, výchovy a vzdelávania, filozofie výchovy a vzdelávania- teda čo je pre mňa podstatne a ako chcem dieťa vychovavať, prístup, a casto sa rozhoduje napr. len blízkost, nezobrali ma inam, pekný dvor navonok a pod. Preto v týchto skolach, ktoré su v sieti sa da nahliadnut do správy z kontroly/inspekcie a tam sa hodnotí uroven výchovy a vzdelávania a aj podmienky výchovy a vzdelávania- bezpečnosť ako aj kvalifikovanost pedagogov. Snad niekomu v rozhodovani pomozem, a tiez si myslim, ze je dôlezite, aby sa dieta uz vo veku okolo 4 rokov socializovalo/rozvijalo v materskej skole/skupine deti, lebo takto dieta nadobuda dolezite skusenosti na dalsi rozvoj aj do buducnosti a to mu ziadna z nas doma nemoze poskytnut, akokolvek dieta lubime, venujeme sa mu a chceme pren to najlepsie.

strawberry17
10. jan 2013

@luciahromadkova prepac, ale nie je pravda, ze v statnych skolkach robia len kvalifikovane ucitelky, a bezpecnost? stolicky sa doslova rozpadavali pod detmi, ked si na ne sadli, hracky polamane cinske lacne braky, s ostrymi zlomenymi hranami, atd, na vela veci nie su peniaze...a o tom, ze ucitelky bili a sticovali deti, ani nehovorim... a jedna mlada si tam facebookovala na mobile nekvalifikovana studentka (nie pedagogickej skoly) zamestnana na TPP a kaslala na deti (a to mala aj 2 rocne nove deti v triede, co plakali, utekali...)...vyhodu v sukr. skolke vidim - maly pocet deti, lepsie zariadenie, hracky, deti si podla mna nedovolia bit...a tiez ako tu niekto pisal, tak radsej nech s ao moje dieta stara nekvalifikovana mila ucitelka nez nejaka "komunisticka" harpia, ze deti musia presediet pol dna s rukami za chrbtom....nechcem tymto obranovat sukromne a zhadzovat statne skolky, pisem len svoje vlastne skusenosti

strawberry17
10. jan 2013

keby statne a sukromne skolky stali rovnako tak do ktorej by ste dali svoje dieta?

luciahromadkova
10. jan 2013

@strawberry17 tak to porusuje vyhlasku a zakon zamestnavatel- niekedy zriadovatel, niekedy ak je to pravny subjekt riaditel. Lebo legislatíva jasne hovorí, že aka je kvalifikácia pre MŠ, preto aj vyššie píšem, že je to o ludoch. Taktiež vidim problem v riadení, ak v čase výchovno-vzdelávacej/edukačnej činnosti, má učiteľka čas na súkromný mobil. Čo sa týka zariadenia aj státne MŠ majú pekné vybavenie, aj keď to chce určite dobreho manažéra a takisto je chyba v pedagogickom zbore ak maju lacne cinske hracky- nemali sme sice vela penazi, ale edukatívne hracky sa daju urobit aj svojpomocne, s cim nam napr. pomohli aj sikovne mamicky. Znova, nezahadzujem ani sukromne ani statne materske skoly, ale toto suvisi so zriadovatelom skoly /statne- obce, mesto/, dalej od manazmentu skoly- riaditel, zastupca, ako dokazu viest skolu. Takisto ako niektorí sukromníci, chcu len vytazit z nedostatku miest v skolach a ide im o zarobok a nie o deti. Samozrejme niekto nevíta vyšší počet detí v triede, ale dobrá, šikovná učiteľka, to zvládne, hoci je na nu kladene velké vypatie a stres a efekt aj rýchleho vyhorenia, ak stratí motiváciu /nemyslim tým len plat/.

Ak by som sa mala rozhodnut medzi statnou a sukromnou skolou, nerozhodovali by u mna nikdy peniaze, ale filozofia skoly, skolský vzdelávaci program, prostredie, klima skoly a spokojnost ostatných detí čo tam chodia ako aj mojho.

strawberry17
10. jan 2013

@luciahromadkova tak porad taku idealnu statnu skolku ako opisujes, rada sa na nu pojdem pozriet 😉

strawberry17
10. jan 2013

@luciahromadkova vies na nejakej dedine mimo BA su radi, ze vobec nejaku ucitelku maju, a je im suma fuk, ze je to studentka co nema vztah k detom a cely den mobiluje, staci napr. ze je to neter poslanca z miestneho uradu...asi tak...

strawberry17
10. jan 2013

@luciahromadkova este si neodpustim, na tej konkretnej skolke, co ju opisujem (nebudem menovat) strazila vacsinou deti upratovacka pod vplyvom alkoholu, lebo nemali ucitelky, nebopla tam pitna voda...ucitelky nemali ani samostatne wc....skolka par km od BA...STATNA

luciahromadkova
10. jan 2013

@strawberry17 ja chapem tvoje rozhorčenie, tiež v BA su problemy s učitelkami, mlade kvalifikovane to nechcu za ten plat robit, a strašie sa tešia, že si k dôchodku privyrobia, aj keď stereotypy ťažko menia, a poznam situaciu aj v malych mestach a na dedinach, mam totiž kolegyne, spolužiacky, ak ked teraz si užívam rodičovsku dovolenku, mam denne telefonaty, a radim aj rodičom so skolkami, napr. mam byvalu kolegynu, mlade dievca- byvala tu na ubytovni lebo doma na dedine nemohla zohnat miesto, lebo stare nechceli odist..., plne kvalifikovana s VS, sikovna ucitelka, zial nezarobila si na to aby tu v Ba mohla byvat, tak ked sa jej naskytla moznost po 3 rokoch ucenia odlisla spat domov, kde jej starosta povedal, ze ju bude ale platit len ako stredoskolsky vzdelanu.... 🙄 , lebo vraj nema peniaze, inak ju neberie, toto tiez nie je spravne..., takze ver ja viem aka je prax..., takze je to o ludoch, idealna skolka neexistuje v kazdej sa boria s roznymi problemami, ale snazime sa úvo viacerých/, aby deti boli spokojné a aj rodičia, ver mi, že vo viacerých skolkach a nielen v BA, aj ked opat hovorim, co vyhovuje niektoremu rodicovi, inemu nemusi, ja pisem len to ako to pise legislativa a to co je normalne a ake by to aj malo byt, ale zial podmienky su rozne.
Je vec zamestnavatela a riaditela, ak nema zamestanca, ako predsa moze robit výchovno-vzdelávaciu činnosť upratovačka bez vzdelania? ved ani v nemocnici nemoze operovat upratovacka? tak budu predsa zastupovat ucitelky vratane riaditelky, to je zas vec manazmentu školy a problem samostatneho WC- to sa da vyriešiť, ani my sme nemali na prizemi, kedže sme mali v minulosti prenajate priestory pre mensi počet deti /ta doba pominula/, ale dali sme si to urobit stenu so sadrokartonu, vymena toalety za dospelu a dvere- ved vsetko sa da ked sa chce... 😉

strawberry17
10. jan 2013

@luciahromadkova tak asi tam nechcel nikto nic menit...ked som upozornila na par bezpecnostnych nedostatkov tak ma tam ako (staro-) novu skoro ukrizovali...aaaale skoda hovorit...to by bolo nadlho, len som chcela poukazat, ze nie vsade sa plni vsetko co sa ma...tak ale to nie iba v skolkach
a inak ked som robila pred niekolkymi rokmi v BA Petrzalke v statnej skolke tak vtedy bolo tusim v skolkach pomaly viac nekvalifikovanych uciteliek ako kvalifikovanych, medzi tym deti ubudlo, nejake skolky sa zrusili, vtedy mali malo uciteliek, ked bolo vela deti

luciahromadkova
10. jan 2013

@strawberry17 si viem predstavit.... 😉 nova legislativa..., vtedy to vynimky dovolovali ked zacali studovat, dnes nie...ale nie som z Petržalky takze neviem ako to chodi tam

mamavera
10. jan 2013

som učiteľka v materskej škole, nečítala som celú diskusiu, ale mám pocit, že porovnávate len dva typy zariadení - štátnu materskú školu a súkromnú materskú školu. Ale tie typy sú tri - štátna materská škola, súkromná materská škola a predškolské zariadenia, ktoré by nemali mať v názve materská škola, ale môžu mať v názve Detský raj a pod. - sú to tie, ktoré nie sú zaradené do siete škôl.Na tie naozaj nemá dosah asi nikto, je to o zodpovednosti zriaďovateľov. Úplne chápem vaše obavy, nie sú prehnané, sú opodstatnené, malé deti sú schopné hocičoho a za neuveriteľne krátku dobu....zariadeniam, ktoré nie sú zaradené do siete škôl, by som sa ja osobne vyhýbala - môžu aj nemusia vám garantovať nič, inšpekcia na ne dosah nemá 😠

valentyne
11. jan 2013

@luciahromadkova vyberat? Ako kto a kde... Moja mala musi byt v sukr.skolke,lebo v statnej nebolo miesto. 3 roky mala teraz v zime,ale sanca zeby ju vzali v decembri bola miziva,a tak sme sa rozhodli pre sukromnu...
a co sa tyka kvalifikacie Uciteliek... mam kamosku,uci v stat.skolke a neni kvalifikovana. Takze asi tak. U nas maju ucitelky tiez rozne vzdelanie,ale maju kopu praxe s detmi a hlavne trpezlivost,co ocenujem asi najviac... A keby to nestalo tolko vela penazi, necham ju tam dalsie 3 roky... ale to neviem,ako by sme zvladli financne ☹

strawberry17
11. jan 2013

@luciahromadkova prevdepodobne to legislativa dovoluje nadalej...aby v skokach boli aj nekvalifikovane ucitelky, nie som jedina co ti to pise...a teraz ked je zriadovatel napriklad mestsky urad tak neviem nakolko ma ministerstvo skolstva dohlad nad statnymi materskymi skolami a na vyber uciteliek do nich, sa mi zda ze ziadny podla toho co som videla