Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

zuzki
14. nov 2006

ahojte vsetky bilingualne rodinky

zacinam sa zaujimat o tuto temu, kedze sa nam prave narodila dcerka (30.10.) tu v UK. manzel je anglican. ako tu tak citam tak najlepsi sposob ako naucit dieta oba jazyky je prihovarat sa mu v oboch. teda ja slovensky a manzel anglicky??

lara1znk
14. nov 2006

Ahoj Zuzki, gratulujem!!! 🙂

zuzki
14. nov 2006

ahoj...dikes. :o))) sorry som sa ani neozvala, by the way mate krasne fotky zo svadby. kedy chystate prirastok??

kyk
16. nov 2006

zuzki,
aj my gratulujeme,aj my sme ,,silne,, skorpionky hi hi
-prihovarat sa mu oboma jazykmi,a popri tom sa aj manzel moze priucit nasej slovencine ( hoci ten moj,tiez anglican,sa moc nesnazi...)nevadi, aspon budeme ohovarat, nie za chrbtom ale pred nosom 😀 😀 😀
-ako sa vola malinka?

funny
16. nov 2006

zuzki, gratulujem 😉 prajem vela stastia.
co ja poznam od znamych, tak radsej jeden rodic striktne jednym jazykom, druhy druhym. pokial je babo male, je to jedno, ale oni su velmi rychlo, velmi prespekulovane a slovensky nebudu chciet ani skusat hovorit, pokial sa nebudes vyhovarat, ze im nerozumies. 😉

kyk, no u nas by to muselo vyjst tak, ze ja by som ostala s tretim (hahaha, dobre plany, co?) prave vtedy ten rok na materskej a mali starsi by chodili rok do skoly na slovensku. urcite by to slo, podla mna. v nemecku sa to tak da v pohode. zatial je to len plan, same deti by som prec neposlala. 🙄 moj znamy poslal svojich chalanov 5 a 6 rocnych na pol roka k sestre do nemenovanej juhoamerickej krajiny - tam do skoly. samych lietadlom, s prestupovanim ☹ na to nemam nervy.

grettka
16. nov 2006

trochu vam do toho skocim... u nasich znamych - mama Slovenka, otec Belgičan (ovladajuci, nemcinu, francuzstinu, flamcinu, anglictinu) rozpravali medzi sebou anglicky a na svoju dcerku mama slovensky a otec flamsky... a dievcatko nemalo problem komunikovat oboma jazykmi, ked nastupila do skolky zacala s vyukou anglictiny a dnes uz chodi do skoly a anglictinu zvlada tiez..

funny
16. nov 2006

kyk a este, aj ja dufam, ze ked budem na decka hovorit vylucne slovensky, ze tym dokopem manzela sa poducit mojej reci 😀 😀 😝 co sa tyka zverinca (s tym komunikujem samozrejme v moje rodnej reci) uz pozna vsetko 🙂 aj ked tym je to uprimne jedno, na nich by platila aj eskimactina 😀

zuzula
16. nov 2006

Baby co viete po anglicky, tato stranka je dost dobra:
http://www.multilingualchildren.org/index.html

zuzki
16. nov 2006

kyk

mala sa vola Elle Rebeca. dakujem za gratulacie. este je to jedno, ale uz sa musime s manzleom dohodnut ako na nu pojdeme. myslim ze slovencinu uz ma v uskach, kedze moja snou stravila 2 tyzne a vyspevovala uspavanky a mala len gulala ocami. manzel na nu vyspevuje po anglicky...tak dufam,ze z toho nebude mat hokej...
joj zeny keby ste daktora bola na blizku...my byvame vo Farnhame v Surrey. hladame si s malou kamosky resp. kamosou... :o))

kyk
16. nov 2006

funny
😀 😀 😀
aj moj pes je international,dotiahla som ho sem so Spanielska, ,,hovori,,anglicky,slov a span. 😅

zuzki
pekne meno,
kde ja byvam po slovaci ani chyru,chyba mi nas humor medzi babami,
tak som rada ze som prednedavnom objavila tuto stranku,aspon takto som neako v kontakte s ,,nasimi,, 😀 😀 😝

mala hokej z toho mat urcite nebude!!! moja mala zvlada 3 jazyky,
len sa to nesmie zanedbavat,ako bolo uz spominane deti sice rozumeju danu rec len odmietaju rozpravat,co teraz badam pri kay,takze dnes ju idem zapisat do medzinarodnej skoly, zacne od marca,aby nezabudla anglicky 😝 :-
ale nie, sama sa mi pyta, ze chce ist do velkej skoly kde deti rozpravaju aj po anglicky.Sice to bude zatial iba skolka,ale od 1 rocnika sa to stazi-dobeda predmety v span a pobede to iste v anglic,
a potom asi cez vykendy slovina,s najhorsou uckou na svete-so mnou!!!!
uz teraz ju lutujem 😎

kyk
16. nov 2006

zuzula
diky ,to sa mi zijde,hlavne nech si to precita moj muz-konecne ma material v anglictine,totiz on mi tu bilingualnu vychovu tak trosku kazi,lebo je lenivy,kedze malej rozumie po span,moc sa s anglinou nese..,potom ja dohanam.

zuzki
16. nov 2006

kyk

no ved uvidime aka sikovna bude. momentalne ma zamestnavaju plienky, kojenie, sustavne prezliekanie, uspavanie a dospavanie :o)) (domace prace uz ani nespominam, v sobotu mi odchadza mama takze uvidim ako to zvladnem)

by the way ako je to s pasom? aky maju vase deticky? dvojitu narodnost?

adusa
17. nov 2006

zuzula velmi vydarena stranka...diky 😀 😀

kyk
17. nov 2006

zuzki
Kay sa narodila v Span,ma spanielsky rodny list ale narodnost som jej nechala po nas, teda slov a ang,takze ma 2 pasy a navyse aj slov.rodny list.

-neboj zvladnes to !! 😝

raquel
19. nov 2006

Decka su ako pc naraz zvladaju viacero reci

sisulik
18. jan 2007

ahojte...ja som bola tiez biligualnym dietatom...doma madarsky a v skolke slovensky..a islo to bez problemov.
nasa skoro dva a pol rocna dcerka rozumie zatial trom jazykom...ja na nu slovensky, kedze jej ocino je kuvajtan, tak on na nu arabsky a moja rodina madarsky. ako som vravela rozumie vsetkym trom jazykom...ja a manzel medzi sebou rozpravame anglicky a neskor by sme chceli aby sa ucila anglictinu (v skolke)...verim tomu ze to nie je zataz na dieta, pretoze mam mnozstvo znamych, ktori su tiez zmiesane manzelstva a u nich tiez ta viacjazycnost na detoch uzasne funguje a deti sa vobec nezajakavaju.
takze aj tym nezmiesanym manzelskym parom prajem vela sily pri viacjazycnych detoch...v buducnosti vam za to deti budu urcite vdacne.

escada17
30. mar 2007

ahojte...tak my zijeme v USA a dcerka pocuje dve reci...podla mna je to uzasne pre dieta, ucia sa neskutocne rychlo a vraj su bystrejsie.

froschka
10. apr 2007

ahojte
tak som si precitala rozne postupy no navrhovala by som zhrnutie 😀
ja slovenka zijuca v rakusku s rakusanom cize jazyky nemcina a slovencina
plan: ja cisto a vzdy a vsade len slovensky
priatel cisto vzdy a vsade nemecky......
ale.........
vezmime si priklad ze svokra so mnou ide na plavaren a ja na deti slovensky a ona nic nerozumie
alebo na navsteve rakuskej rodiny ja slovensky a nikto nic nerozumie okrem deti.....
ide len o to ci je dobre raz za cas miesat teda ze by som v spolocnosti rakusakov hovorila nemecky........
nemam v tom docela jasno a neviem co je spravne resp.najlepsie

viem len o pravidle JEDEN clovek JEDEN jazyk......

bluff
10. apr 2007

frosha a ako sa planujete bavit pred detmi s manzelom??

susik77
10. apr 2007

Ahojte a co si myslite o tomto: obidvaja s manzelom sme slovaci, zijeme v Cechach. Deti tu budu chodit aj do skoly. Ja neviem cesky uplne perfektne, hlavne mam medzery v gramatike a v prizvuku,ale snazim sa v praci hovorit cesky. Manzel vie cesky ovela menej. Spolu hovorime len slovensky.
Mam hovorit s detmi ja len cesky a manzel len slovensky? Viem, ze to moze vyzerat banalne, ze cestina a slovencina su dost podobne, ale deti tu slovensky skoro vobec nerozumia...

froschka
10. apr 2007

bluff nakolko on hovori len nemecky tak sa budeme bavit nemecky
ja na deti ked budem sama s nimi slovensky
myslim ze nemecky sa naucia od celej jeho rodiny a v skolke....
so slovenskym pravopisom by sme zacali v obdobi skolskeho veku
dolezite pre mna je aby babenky rozumeli a ovladali moju materinsku rec
no mam mis mas v hlave ako to spravne poriesit

bluff
10. apr 2007

vobec nehovor cesky susik, zle ju este naucis. nauci sa sama z telky a od original cechov a to lepsie ako od teba.

sisulik
10. apr 2007

froschka...je to uplne normalne...nech uz ludia, ci moja alebo manzelova rodina rozpravaju okolo mna hocijakym jazykom, ja vzdy len s malou po slovensky...a funguje to...

froschka
10. apr 2007

sisulik no tak si to aj ja predstavujem len mam trosku vycitky koli rodine a slusnosti a asi sa budem s muzom hadat ked na deti budem ja slovensky a on sa ma bude stale vypytovat co co co co si hovorila?......

bluff
10. apr 2007

froshka - ja budem vlastne jediny clovek, ktory bude hovorit na malu po slovensky. rodina daleko, a ked s nimi budeme 1x do roka tak to bude uspech. manzel slovensky nevie, cize vsetok cas s nim alebo s inymi ludmi straveny bude viac menej po anglicky. tiez neviem ako budeme stihat venovat sa pisaniu a pravopisu.. ked nad tym uz teraz rozmyslam, tiez mam z toho obavy, ze skonci len pri hovorovej slovencine. a ktovie ci ju nebude odmietat, poznam take pripady.

susik77
10. apr 2007

bluff: no, prave nie som si tym uplne ista...A bojim sa, ze bude pliest cestinu a slovencinu...

froschka
10. apr 2007

bluff ja som tiez jediny clovek co bude mrmlat slovensky...a nasi budu s nami tak raz dvarazy za mesiac....ale aj tak to chcem skusit

bluff
10. apr 2007

susik: podla mna si ju bude pliest ak budes ty pliest dva jazyky. vsak bude predsa chodit do skolky a potom do skoly, to nie je vobec problem.

froschka
10. apr 2007

susik myslim ze deti si budu pliest jazyky ale len do urciteho veku,obdobia...dokonca nie je vynimkou ked uplne prestanu rozpravat,je to akasi obranna reakcia ale vsetko sa da spravnym postupom znova doporiadku
len pomoooooooooooooc najst ten spravny postup

bluff
10. apr 2007

a este ked pocujem niekedy slovakov co sa snazia po cesky a pletu tam slovenske vyrazy alebo maju zly prizvuk.. no nic horsie nemoze byt. potom sa bude tych chyb tazko zbavovat.