Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

wild.horses
28. nov 2008

nuz, u nas to je jasne, doma slovensky, mimo domu anglicky. Len si neviem predstavit, ako ho naucim slovensku gramatiku!!!!! 😕

londyncanka
28. nov 2008

ZENY TAK MI POVEDZTE AKY SUVIX BUDU MAT MOJE DETI.JA SLOVENKA,OTEC POLIAK,ZIJEME V ANGLICKU.PRETO MOJ NAJSTARSI HOVORI MALO.ROZUMIE SLOVENSKY VELA,HOVORI TROCHU.PO POLSKY ROZUMIE TROCHU A ANGLICKY POZNA LEN PESNICKY A BYE.CHODIM SO VSETKYMI DO CENTRA PRE DETI.TAM POCUJU ANGLICKY.ALE NEUCIM ICH ZATIAL ang.KNIZKY CITAM PO SLOV.SVOJIMI SLOVAMI.ALE BOJIM SA ked pojde do skolky,bude ako cudzinec co prisiel nedavno.

zuzka1.
1. dec 2008

londyncanka, nemas s acoho bat, maly zacne urcite rozpravat naplno ako s apatri a hadam aj vsetkymi 3 jazykmi!!!!je to normlane, vsetci psychologovia ti to povedia!!!!treba len cakat,
😀 😀 😀

silvia.t
1. dec 2008

No tak ja mam podobny problem...ja hovorim slovensky manzel turecky a byvame v holandsku a po holandsky sa aj dorozumievame...ja po turecky neviem ani ceknut a on je na tom so slovencinou tak isto 😅 😅 😅

londyncanka
1. dec 2008

silvia.t. no tak to mas este vacsi suvix ako ja...polsky a slovensky je podobny trosku..takze sa da rozumiet...no ale u vas to je ine kafe...

digysa
2. dec 2008

londyncanka a silvia.t : baby to mate idealne na vyuku 3-och jazykov. Len sa pekne rozpravajte s detmi vo svojom jazyku. Otcov nechajte robit to iste a v skola zariadi treti jazyk.
Nebojte sa, ak vam deti nerozpravaju vela....oni nasavaju vsetky slovicka z troch reci. To je prirodzeny proces mozgu. Az neskor si uvedomia, ze na mamu rozpravam jazykom A, na tata jazykom B a na kamosov jazykom C.

Moj syn ma 3 roky a on uz to ma ujasnene, na koho akym jazykom. Sice pri mne sa dost myli, musim ho neustale opravovat a pripominat, ze ja "anglicky" nerozumiem, ale ide to. Chce to iba pevnu volu.

Wild.horses: Tiez mam ten problem. Ja si planujem kupit ucebnicu Slovenskeho jazyka a brutal ideme na to 😀
To asi inak nepojde. Este premyslam dat syna prvy rok na slovensku skolu, lebo mu vychadzaju zle roky a tu ho do prveho rocnika nepustia skor, ani keby bol genius. To moze dohonit iba na vyske. Zakon je zakon.

jaja0110
9. dec 2008

londyncanka + silvia--- podte sem 😉

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

nathalie111
18. feb 2009

Nenajdu sa tu nejake maminky,ucitelky cudzich jazykov,ktore svoje deturence ucia same?Potrebovala by som poradit... 😉 Prosim,ozvite sa... 🙂 😉

simone
22. feb 2009

My jsme oba cesi,zijem v Anglii. Mala mluvi cesky i anglicky plynule.......no ke svemu veku,ale mluvi dobre. My na ni mluvime cesky i anglicky,pul na pul. Ve skolce jsou moc radi,protoze vetsinou tam maji cizince deti,co anglciky jeste neumi a pak se s nima nejde domluvit a samozrejme to deti traumatizuje,protoze si neumi ricdt co chcou,potrebujou a nerozumi ostatnim. Takze radim naucit rec jeste pred skolkou. Aspon zaklad.
Jinak nase mala zvlada dva jazyky krasne,v roce uz umela pres 50slov,to co rekne cesky,rekne i anglicky a uz zvlada i casovani obou reci. Taky se umi i sama prepnout,ve skolce mluvi anglicky,cestinu vubec nepouziva,jen kdyz breci nebo tak,tak nekdy spusti cesky a oni pak nevi co se deje a co chce.

ikke
26. feb 2009

skurinka • 2d • 20. únor 2009 v 15:39
ahoj
ziji ted 7 let v nemecku.mam dve deti a chci ,aby mluvili i cesky.kdyz muj syn dominik byl se mnou doma tak sme automaticky mluvili cesky.ted uz 2rok chodi do skolky a mluvi jen nemecky.kdyz na nej mluvim cesky tak odpovida nemecky ,rozumi ale vse cesky jen nemluvi cesky.co mam delat mate nekdo zkusenosti a poradte my.dekuji

kulicka • 1d • 20. únor 2009 v 16:18
skuri, ja bych mu to nechala a nenalehala, ono se to urco srovna. No s vasima bude snad muset cesky ne? Tak to nezapomene
No jsem na to zvedava, jak to nakonec dopadne u nas.

skurinka • 2d • 20. únor 2009 v 16:49
kuli-ja ho do niceho nenutim ale treba kdyz ted v lednu tady byl muj otec a ja musela vse prekladat.a kdyz mu reknu at mluvi jak ja tak na me hledi jak pero no uvidime .treba jsem premyslela ze bychom zacli od zacatku napr-hund-pejsek atd.a odkud jsi ty?

bublina25 • 20. únor 2009 v 16:54
Já myslím, ze nejlepsí resení by bylo ho kazdý rok alespon na 14 dní poslat k prarodickum do Cech ...tak bude nucený mluvit, takhle malý si to zapamatuje a casem tomu prijde na chut ...bude to pro nej jedinecná prílezitost

maart • 3d • 20. únor 2009 v 17:12
Skurinko, ja si myslim, ze je to tim, ze synek vi, ze mu nemecky rozumis, takze pro by se "namahal", ze jo . Rozumi vsemu, ale je pro nej rozhodne jednoussi mluvit jenom jednim jazykem...mama rozumi, tata rozumi, pohoda. Moji kluci musi na tatu mluvit holandsky, protoze tatka cesky ani nezbleptne (...no to bych mu krivdila, ale proste jeho cestina neni zadna slava), takze deti vedi, ze s tatou proste musi v jeho jazyce. Muj starsi syn na mne holandsky mluvil do 3 let....ja na nej cesky, on zpatky holandsky....potom jsme byli mesic u nasich v CR a ze dne na den najednou cesky zacal mluvit a uz mu to tak zustalo. Mladsi syn byl dvojjazycny hned od zacatku....takze bylo pekny sledovat, jak se jeho rec vyvijela jinak nez u brachy.

Ted uz zijeme v CR...takze kluci mluvi cesky naprosto perfektne, holandsky ale taky...plynule, i kdyz v gramatice delaji obcas chyby a slovni zasobu maji taky, myslim, o trochu chudsi nez v cestine.

Synovi by URCITE pomohl delsi pobyt v CR...u nekoho, kdo mu nemecky rozumet nebude. Byl by nuceny cestinu zacit pouzivat aktivne.

peppapig • 1d • 20. únor 2009 v 17:34
Ahoj holky, konecne pekne tema na pokec a napoznani novych tvari...ja jsem na konikovi novacek a prijde mi dost tezke se zaradit mezi nektere ignorujici maminky
Ja jsem Vendy, taky zijeme mimo CR, nase dcera zacina mluvit cim dal vic a uz je ji konecne i rozumet . Snazim se na ni mluvit cesky, jak se da, je to tezke, protoze vetsinou mi prijde na jazyk prvni anglictina. S muzikem komunikujeme anglicky a on se obcas snazi mluvit na malou Bangla. Vsechny kamaradky doporucuji mluvit mluvit mluvit jen cesky a na deti se to nalepi

skurinka • 2d • 20. únor 2009 v 17:51
no vendy asi jak u nas.na delsi pobyt jet nemuzu.ale asi to necham tak jak je a budu proste mluvit jen cesky

peppapig • 1d • 20. únor 2009 v 18:08
skurinka, ja si myslim, ze se mu to v hlavicce pekne uklada a jednoho dne si to ani neuvedomi a zpusti cesky. Nase mala teprve jen zacala, ale pekne to mota doromady, rika ''neni water'', ''baby spinka'', jsem hrozne pysna,kdyz povida cesky. Ja vim, ze nekdy je to otrava mluvit cesky, kdyz vsude dokola zni jiny jazyk, ale fakt jinak se toho nedocili. Neni to zadne trapeni ani nalehani

ninule • 1d • 20. únor 2009 ve 20:18
Ahoj holky,
my mame taky dvojjazycnou vychovu-cj a nj.Malinka jeste nemluvi, takze muzu jen mluvit ze zkusenosti manzelovy sestrenice-ta je Chorvatka a manzel Nemec.Mluvi na syna vyhradne chorvatsky od narozeni (nyni 7 let), malej s ni ale vzdy mluvi jen v nemcine.Chorvatsky mluvi jen s tetou, ktera zije v Nemecku (coz je trocha paradox, kdyz s maminkou ne), pak taky samo v Chorvatsku.Setsrenice rikala, ze zacal mluvit ale vzdy az tak po 14 dnech pobytu...rekla bych, ze cim castej bude v Cr, tim vic by snad mel mluvit..
Sestra od manzela zije v Usa, na syna mluvi zasadne jen nemecky, ale ten nemecky nemluvi vubec-byl tu (v Nemecku) jen cca 3x za 7 let, takze nikdy nebylporadne donucenej mluvit a vazne neumi ani zblechtnout, ikdyz rozumi vsechno..

Jo, taky jsem si ted uvedomila, ze ta sestrenice rikala, ze je desne dulezity cist knizky, protoze si vsimla, ze malej nerozumi ''Hoch''chorvatstine, cili kdyz cte neco v novinach atd..Rikala,ze mu mela vic cist...

Jsem zvedava, kdy mala zacne mluvit.Byva to vetsinou o dost pozdej nez u normalnich deti, ze???

magisa • 34tt • 23. únor 2009 v 18:53
Hodne jsem uvazovala nad tim, jak budu na sve mimi mluvit, jestli cesky nebo anglicky, a myslim ze cestina vyhrala.Sama delam v anglictine hodne chyb, takze buhvi co bych to moje ditko naucila, takze anglicky na neho bude mluvit tatinek

j.a.n.u.s. • 1d • 23. únor 2009 ve 20:01
Tatka anglican...ale neni uz s nami. Malou ucim nenasilne ang...kdyz si prohlizime anglicke knizky...automaticky na ni mluvim anglicky...a dela obrovske pokroky...ona fakt "šprechá" anglicky!
Me prijde, ze ona je ted ve veku, kdy je jak houba...vsechno do sebe vylozene nasava! Vsechno nove, vedomosti, slovicka...

caira • 1d • Dnes v 16:21
ja na malou mluvim cesky, manza anglicky a razime heslo jeden rodic jeden jazyk, takze ani male "nedovolim" aby na me odpovidala anglicky... videla jsem to u kamaradky, proste,kdyz ditko neco chce tak musi pouzit spravny jazyk na toho ktereho rodice, samo, ze ze zacatku v tom bude mit trosku gulas ale fakt znam spoustu mamin a jeste vic deti a vsude bez problemu..jak tady nekdo zminil, kdyz ditko vi, ze maminka rozumi tak i tak tak proc by se namahalo..takze u nas se holt bude muset namahat

rketka • 1d • Dnes v 16:41
Nase dite bez problemu prechazi z jednoho jazyka do druheho, podle toho s kym mluvi, myslim, ze je to take diky tomu, ze jezdim casto do CR a vetsinou alespon na jeden mesic. Kdyz na me promluvi spanelsky, tak ji nerikam, ze nerozumim, jen se ji na tu jeji otazku zeptam cesky a ona to nejak automaticky zopakuje po me. Jsem za to rada a doufam, ze to takto bude pokracovat i nadale, ale myslim, ze ten casty kontakt s ceskou rodinou je zasadni, jsem strasne rada za skype, diky nemu mluvi temer denne i s babickou, takze nepovazuje cestinu za podradnou, jak se casto stava detem, se kterymi mluvi cesky jen maminka. Take mam spoustu pohadek v cestine na CD, to vse hodne pomaha. Meli jsme jen takove hodne spanelske obdobi pred vanocema (chodi zde do jesli), to na me cesky temer prestala mluvit, ale pri mesicnim pobytu v CR opet bez problemu zacala a zatim se dost drzi a ty jesle ji uz nejak zvlast neovlivnuji.

maart • 3d • Dnes v 16:46
Holky, na udrzeni toho "podradneho" (druheho ) jazyka je vyborny taky satelit. Kluci se koukaji na NL porady pro deti, takze slysi holandstinu denne i od nekoho jineho nez od taty.

skurinka • 2d • Dnes v 16:51
my taky mame hodne ceskych filmu a pohadek atd.ceske knizky jim ctu .tak uvideme zacnu zrejme mluvit jen cesky a hotovo

rketka • 1d • Dnes v 16:57
myslim skurinko, ze v maminka musi na sve dite mluvit jen cesky (je to i nejak vedecky dokazano) a to bez vyjimky i venku mezi ostatnimi, na hristi apod, jinak jde cestina do haje, pokud na nej mluvis i nemecky, tak mu delas logicky v hlave zmatek a dite si pak logicky vybere ten jazyk, kterym mluvi okoli, kdyz vi, ze jim mluvi i maminka. Jinak samozrejme kazda pohadka, satelit apod. je super.

skurinka • 2d • Dnes v 17:03
no zmatek mu v tom nedelam,i dr a ve skolce rikali ze dvou jazycne deti si to v te hlavicce samy usporadaji.

rketka • 1d • Dnes v 17:13
Deti jsou chytre a v hlavicce si to, jak rikas, usporadaji samy, nicmene musi mit nejake pevne vzory. Toto nemam z vlastni hlavy, snazila jsem se o tom hodne precist, clanku na internetu a odborne literatury existuje mnoho. Oni samozrejme prirozene rozumi oboum jazykum, ale s tim mluvenim pak byva problem. Ale je to samozrejme tvoje vec, jak se sama rozhodnes

skurinka • 2d • Dnes v 17:24
ja ti rozumim.ale za dva roky jde do skoly a chci aby v prvni rade umel nemecky ,pac vis jak deti muzou byt hodne zle aby se mu ve skole nesmali a nebyl pak sikanovanej.a tento problem resi moje segra ve skole,jeji mladej chodi do 2 tridy a 5kluku tam sikanuji ve tride holcicku je misenka a umi mluvit ale nekdy musi premyslet.a tak chci aby dominik ji umel uplne super.vis jak to myslim

rketka • 1d • Dnes v 17:49
Ja chapu, ze mas mozna strach, v Nemecku je hodne pristehovalcu a mohou mit problemy ve skole. Ja jen vychazim z vlastni zkusenosti a v tuto chvili (pevne doufam, ze tomu bude tak i nadale) mluvi moje dite na stejne urovni, jako jeji vrstevnici jak v Cr, tak i zde ve Spanelsku, vubec nikdo nemuze zatim z jazykoveho hlediska rict, to je to "zahranicni" dite. Uplne ji zavidim , jak to ma snadne. Pry se tyto bilingvni deti pak i uci lepe treti jazyk.

caira • 1d • Dnes v 18:01
souhlasim s rketkou, ja mam doma i knizku o bilingvni vychove a je to tak jak rika, musi se cesky mluvit za vsech okolnosti, jinak si dite bude myslet, ze cestina je podradna..takze my mluvime cesky taky naprosto vsude a jen cesky ( ja a moje rodina ) a manza anglicky a snad to nebude problem

maart • 3d • Dnes v 18:02
Ano, to s tim tretim jazykem muzu potvrdit. Starsi syn chodi na anglictinu a opravdu tam vynika ...rekla "objektivne" pysna matka .

....sikany se taky bojim....treba kvuli tomu, ze tata neumi cesky , ach jo.....

rketka • 1d • Dnes v 18:18
Me teda nikdy zatim nenapadlo o sikane uvazovat, naopak si asi blahove myslim, ze umet neco navic, muze byt ve skolnim kolektivu vyhodou. Taky si myslim, ze zalezi na charakteru ditete, jak se k tomu postavi a neda se, ale je fakt, ze deti jsou zle. Na druhou stranu je ale dnes uz docela normalni, ze nezijeme v uzavrenem svete a cizinci jsou proste vsude. A maart, to ze tatinek neumi cesky, tak s tim bych si teda vubec hlavu nelamala, vzdyt to nemuseji ani ti budouci spoluzaci vedet, ze.

rketka • 1d • Dnes v 18:21
Ted me napadlo, segra ma dceru ve ctvrte tride a maji tam asi sest deti z Ukrajiny, Ruska a Vietnamu, ktere nastoupily, aniz by umely slovo cesky, dost to pry tridu zdrzuje, v cemz vidim docela problem, nicmene pry rychle cestinu pochytavaji.

caira
26. feb 2009

Simona, tak to teda cumim, ze v roce ti dite umelo pres padesat slov a to ve dvou jazycich..nam je rok zitra a mala umi jen zaklady jako mama, dada,tata, baba, papa atd..coz mi prijde k roku docela adekvatni a to kolikrat babice rekne dada a daddymu baba a vubec ji to netankuje 😀 😀

maart
27. feb 2009

Caira, tak to mas moc sikovnout holcicku....moji prdole bude v sobotu 14 mesicu a nejake opravdove (existujici 😉 ) slovo jeste nerekla ani JEDNO! 😀 ...na rocni kontrole se me psala Mudra, jestli neco rika, jestli aspon 5 slovicek....tak jsem ji to samozrejme odkyvala 😀 . No nerekne ani mama ani tata....nic nic nic...ale jinak je to sikulka, holt v tom mluveni "kapku" zpomelena no 😀 !

caira
2. mar 2009

maart: bych se tim netrapila, jak jsem psala, sice je rict umi,ale ma v tom pekny gulas, takze me bude rikat jednou baba, pak na me bude rikat papa a naopak, ted se naucila rikat NE a to ji jde teda nejlip, na cokoliv odpovida ne 😀

Ja mam zase line miminko co se chozeni tyce, teprve ted objevila, ze ma nozicky tak zacala za ruku trosku tupkat,jinak poorad sedime na prdelce 😀

binki
6. mar 2009

zatím se nám ty jazyky motají, ikdyž dodržujeme, že každý mluvíme tím svým, arabsky táta je bába, ta ta se volá jako pojď sem , je to zatím chaos, takže malý volá ta ta ps ps ps, jako pojď sem kočko 😀

etuska
13. mar 2009

ahojte,davno som tu nebola.My sme obaja Slovaci zijuci v UK.Neverila som ze sa dieta tak rychlo dokaze naucit po aglicky az kym tie pokroky nevidim na vlastnej dcere.Je tu s nami 6 mesiacov a uz sa na nu lepia frazy typu:"I´m not supposed to be..."-no zaroven si uvedomujem,ze jej slovencina isla rapidne dole,tak sa musim na to teraz viac zamerat.Ako sa dari vasim detickam?

pensadorcallisto
14. mar 2009

Dcera ma 6 rokov a prakticky s nami byva v Turecku 8 mesiacov. S detmi sa turecky v pohode dorozumie, vela pochyti z telky.
A ked sa s manzelom bavime anglicky, tak ona takmer vsetkemu rozumie....
Stalo sa mi,ze som ju v noci bola prikryt, nieco som jej povedala a ona mi odpovedala turecky, tak sme sa nasmiali. S malym uvidime ake to bude, ale prevazne na neho hovorim ja, rozpravame sa dost vela, ale ma este len 3 mesiace. Manzel je zasa cely den v praci, takze uz len asi castejsie navstevovat rodinu a ine deti.... 😀 😀 😀

bertoletka
15. mar 2009

Ahoj holky,

tak ja jsem ceska, manzel ital a mame 4 deti. Teda prcek je je jeste mrnavej, ale ty nase tri Kozy Rozy mluvi oba dva jazyky. Ale nebot bydlime ted v cechach, tak tu cestinu ovladaji lip. Italstine rozumi, ale sem tam neco rict neumeji. A psani italsky .. to je spis moje chyba ze je to neucim. Ale oni maji ve sole jeste anglictinu a to mi pripada uz moc - 3 jazyky.

Jinak kdyz byly mensi tak je podle me pravda ze bilingvni decka neumi ani jeden jazyk stoprocentne. Jako mluvi a rozumi dobre, ale ne tak jako kdyz ma dite jen jeden jazyk.

Uvidim jak ted s prckem.

A je taky pravda ze ty mensi deti pouzivaji ta slova ktera jim pripadaji lehci. Takze u me to nekdy bylo jak pise Pensador : zeptala jsem se cesky a oni mi odovedeli italsky 🙂

Ja musim padit, Alexik ma znovu zpaty chripajznu.

preji krasnu nedeli vsem !!!!

langkofel
15. mar 2009

Ahojte, mozem sa pridat?

Ja zijem s dcerkou na severe talianska, v provincii, kde prevlada nemcina. Do 3 rokov bola mala len doma so mnou, rozpravala fakt uzasne po slovensky, nemecky menej, odkedy vsak zacala chodit do skolky, stava sa ze so mnou hovori po nemecky, teda ja na nu slovensky a ona odpoveda nemecky, a vidim ze slovencinu potlaca do pozadia, casto uz nevie najst vhodny vyraz, alebo povie pomiesanu vetu (nem-slov). Strasne ma to trapi, pretoze som bola velmi pysna na to ako krasne hovorila 3 roky slovensky. Ale snad to vyriesia prazdniny na SK, a baby sitting v podobe slovenskej babicky 🙂 .
A potom uz sa sama zacina pytat na taliancinu, vie niekolko vyrazov, mozno pochytila na ihrisku od deti, tomu sa tiez tesim, a pokusam sa ju do talianciny zatiahnut, no my prichadzame malo do styku s taliancinou a preto by som si tiez priala viac talianciny pre nu,ach jo co my vsetko od tych nasich deti chceme, vsak? 😀

luminkasp
15. mar 2009

langkofel, sa neboj, to je uplne normalne, ze je pre nu nemcina teraz dominantnym jazykom, ona na slovensku bude zas pekne po slovensky rozpravat.

poslem ti do ip jednu dobru knihu o bilingualizme, len ju musim najst

langkofel
15. mar 2009

Jej lumi, dakujem tesila by som sa...
Aj ja si myslim, ze na prazdninach znovu zacne slovensky...Len som s toho taka dost vedla, ze s nou stale po slovensky rozpravam a ona mi odpoveda po nemecky, a predtym krasne hovorila po slovensky...

bertoletka
15. mar 2009

Lang ... hlavne vydr a furt na ni mluv slovenky. I kdyz se te zepta nemecky, tak odpovez slovensky.

A je to tak jak jsem psala, deti si vyberou to lehci - snadnejsi pro jejich vyslovnost. Urcite to bude v poho, ted treba bude mluvit nemecko-slovensky, protoze vi ze asi rozumis obema jazykum, ale kdyz bude pak s nekym kdo umi jen slovnsky, tak uvidis ze hned pochopi a bude muvi po slovensku

caira
16. mar 2009

holky funguje treba u vas, ze byste pred prckem predstiraly, ze treba nemecky/anglicky atd nerozumite a aby vam to zopakovalo cesky/slovensky?

Male je rok a prijde mi, ze cesky rozumi dobre, ale treba kdyz jsem na ni pred tchyni promluvila anglicky tak na me najednou koukala jak tele na novy vrata, co ze to po ni chci..prijde mi, ze tim,ze tatu vidi jen cca pul hodky vecer a pak o vikendu, ze zatim s naprostou jistotou prevlada cestina a ze anglicky tomu moc nerozumi...

ja si sice koupila tu knizku o bilingvalni vychove atd, ale neni tam vylozene receno co delat, spis spousta prikladu jak to kdo a v jake zemi resil....
😒

bihan
16. mar 2009

Ja sa snažím na malú po francúzsky nehovoriť.. občas to ide síce ťažko, ale aspoň papa je viac motivovaný naučiť sa čo-to po slovensky a okolie si na to veľmi rýchlo zvyklo, že na malú hovorím iným jazykom.

Caira, vôbec by som sa netrápila, že angl. nerozumie..myslím, že rozumie veľmi dobre, skôr bola prekvapená z toho, že ťa počula hovoriť jazykom, ktorým ti "nepatrí". Decká sú z toho potom zbytočne zmätené.

A myslím, že je úplne logické, že jazyk, ktorý nie je používaný, upadá... stalo sa to predsa aj mne (a verím, že nie som jediná) napriek tomu, že slovenčina je môj materinský jazyk 😉

binki
16. mar 2009

když mluvím jinak než česky, malý se na mne kouká takovým šibalským pohledem a směje se

luminkasp
16. mar 2009

caira u nas to funguje, ale musim sa opytat aj 10krat, lebo ma z toho srandu a az ked ju to zacne nudit tak mi odpovie aj po slovensky, zo zaciatku hned odpovedala po slovensky

caira ako sa inak mate? zacala si uz s kurzom spanielciny?

lang knihu hladam

langkofel
17. mar 2009

caira, no ja som momentalne s dcery preto taka paf..., ze som mala vlastne to co ty tu pises, vzdy som na nu len po slovensky ona krasne po slovensky odpovedala a ked som sa nahodou s niekym rozpravala po nemecky a zabudla som sa a prehovorila aj na nu nemecky, normalne mi povedala: Maminka hovor po slovensky!

Lenze tym ako zacala chodit do skolky a chapat, ze nemcina ja vlastne vsade na okolo a to ja som "divna" lebo na nu rozpravam po slovensky, tym padom sa dako predsa len pridala k vacsine. A uz ma aj take otazky typu,: A ty preco na mna hovoris slovensky, ked vies aj nemecky? a pod....
Uvedomujem si ze pre nu bude nemcina dolezitejsia, pretoze je to predsa len jej rodny jazyk, ale budem sa smazit aby hovorila aj pekne plynule po slovensky.

bihan
17. mar 2009

Akú knihu máte na mysli? To ma zaujíma 😀

luminkasp
17. mar 2009

caira mas tu knihu po ruke, aby si im napisala, ja ju nemozem najst. Mne sa zdala byt dobra.

saska.t
18. apr 2009

jezinku kocky ked vas tu tak citam ... 😒
tiez zijem v DE manzel je cech ja slovenka a uz teraz mam traumu ako na to aby mala casom rozpravala aj slov aj nemecky a aby moc nekomolila slov s cestinou, rozpravame na nu cesko slovensky ale casom bude potrebovat aj nemcinu a vobec netusim ci sa to dieta samo nauci po nastupe do skolky nemcinu alebo ju treba zacat trenovat skor ale musim vopred povedat ze sa mi zda dost divne aby sme na nu (ja alebo manzel) zacali rozpravat nemecky ....
Ako to vy robite??? 😉

zdina
18. apr 2009

saska, mas to jine v tom, ze mate s muzem kazdy svuj jazyk zijete v zemi tretiho jazyku. Ja s malym mluvim cesky, pritel a jeho deti nemecky a i kdyz zatim nemluvi, tak perfektne rozumi. Ted me napada, mam tady v nem. kamosku cesku a jeji manzel je anglican. Takze mala je (bude) vlastne taky trojjazycna. Ale jak to doma praktikuji nevim, i kdyz si myslim, ze oba mluvi svym jazykem a vim, ze kamoska chodi an krabelgrupe, kde je jejich dcera v kontaktu s nemcinou