Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

weroni
7. okt 2007

Babulky, ja pridavam osobnu skusenost: Pracujem ako ucitelka Aj - ale ucim najma v skolkach a deti zhruba od 3 do 6 rokov. Chodievam aj varovat deticky ktore este nerozpravaju a na tie rozpravam len po anglicky. Min. tyzden som sa dozvedela ze som tehotna takze urcite budem na svojho drobceka tiez rozpravat najma po anglicky - manzel po slovensky. Z vlastnej skusenosti viem ze hoci vam to pride neprirodzene (ale len zo zaciatku) robite pre vasu ratolest urcite velmi dobre pretoze to male si vobec neuvedomuje ze na neho rozpravate cudzim jazykom. Kamoskin manzel je z GB a svokrovci Nemci - to male rozprava s ocinom anglicky, s mamou po slovensky a so starymi rodicmi po nemecky - nemyli sa mu to a nerobi mu to problemy. Deti su jak spongia - proste saju a saju - a v buducnosti im to vela veci ulahci 🙂 Takze do toho a drzim palce 🙂

lenkaajarek
8. okt 2007

Weroni=to si ma potesila ja som mala dylemu ako s malym ja som slovenka otecko cech a zijeme v anglicku.Rozpravat s malym po ang.mi pripadne neprirodzene ale vonku sa znazim.Dufam,ze to bude ok a maly z toho nebude mat mis mas.

weroni
8. okt 2007

lenkaajarek: no mas velku vyhodu ze aj ked by si na maleho rozpravala aj po slovensky - je obklopeny anglictinou 🙂 tu ej to prave naopak - ja s nim sice budem hovorit po anglicky ale vsade "mimo domu" bude na neho cihat slovencina 🙂

betka1
9. okt 2007

ahojte, viete niektora poradit s anglickymi skolkami, pripadne zakladnymi skolami v Bratislave?
Mate niektora skusenost ako to funguje, ked rodicia Slovaci, zijuci na Slovensku, chcu vychovat dieta bilingualne v slovencine aj anglictine?

weroni
9. okt 2007

betka1 no myslis skolky s vylucne vyucovacim jazykom anglickym alebo kde sa len vyucuje v ramci vyucovania ktore funguje po slovensky?
skus tieto linky: http://www.berlitz.sk/
http://www.funiversity.sk/

betka1
9. okt 2007

weroni, dakujem za linky, pozriem 🙂
Myslela som skolky s vyucovacim jazykom anglickym. Myslim, ze par hodin anglictiny tyzdenne v slovenskej skolke nema dostatocny efekt.

weroni
9. okt 2007

betka - funiversity vyucuje v anglictine tusim

betka1
9. okt 2007

celkom som z tej webstranky funiversity nepochopila do akej miery sa tam vyucuje anglictina. Stranku maju sice aj v anglictine, ale tiez sa tam o tom vela nepise.

weroni
10. okt 2007

betka - myslim ze tam sa vyucuje len v Aj - je tam kontakt, nie? skus napisat mail alebo brnknut

warholette
22. okt 2007

ahojte, no bilingvalna vychova? priatel je american a po slovensky nevie ani ceknut a ja zas nechcem aby sa moje dieta nevedelo dohovorit po slovensky. takze ked sa narodi, ja budem nan hovorit po slovensky, ocko po anglicky a babo sa z toho musi vymotat samo 😉 a ziadnu bilingvalnu skolku nepotrebujeme 🙂 🙂

ewitta42195
31. okt 2007

Ahoj dievčatá,

tak ja s mojou malou (10mesiacov) hovorim od jej 2 mesiacov nemecky. Som slovenka zijuca na slovensku, ocino je slovak ... takze tazky boj nerovny, ale nastastie som byk a vytrvalost mam v genoch. O par rokov bude nase ratolesti ovela vacsi tlak, co do jazykovych schopnosti, 3 jazyky uz budu samozrejmost, vidite ze s povinnym jazykom sa na ZS uz bude zacinat ovela skor a povinne budu dva!!! Takze chcem pre svoje dievcatko vyhodu a dat jej naskok, dufam, ze sa mi to podari, robim preto vsetko a je to naozaj niekedy obeta. Vecer vysedavam pri nete a zhladuvam basnicky, riekanky, co sa ako povie spravne ... ked nieco neviem pomenovat radsej zmlknem a poviem nieco ine, alebo inak a dodatocne to slovo vyhladam. O modely "1 clovek=1 jazyk" alebo "1prostredie=1jazyk" som citala, tiez nejaku tu literaturu o bilingualnej vychove (v mojom pripade umely, kedze nie sme nemci), a je pre mna tazke "odviazat" sa na verejnosti. Preto chodim kocikovat mimo ludi a tam sa rozpravame, spievame, recitujeme .. po nemecky. Od 2mesiace pojde do jasliciek a ja do prace ... neviem,neviem, ako to dopadne, ci poobedia a vikendy budu stacit. Velmi by som potrebovala nemecky hovoriaceho cloveka tu v BB (mam kamaratky a znamych v A+DE, ale tie navstevy az take caste nebudu---ale aspon nas zasobuju knizkami a DVD).. neviem, dufam ze raz si poviem stalo o za to a hlavne ze moja Eva mi moju volbu "odobri". Zelam vela uspechov, energie a trpezlivosti vsetkym, ktori chcu dat svojim detom takyto DAR. Pa baby.

betka1
1. nov 2007

ewitta, obdivujem Tvoju snahu a drzim palce, aby priniesla ocakavane ovocie. Moj manzel ma v plane to iste, ale s anglictinou.

melory
1. nov 2007

hned pri mojom dome je tento rok otvorena sukromna bilingvarna zakladna skola. mne sa paci, ze je tato moznost. tiez uvazujem nad tym, ci tam huga prihlasim.

bibinka
6. nov 2007

ja by som veľmi chcela aby moje deti vedeli po anglicky. my sme s mužom takí"angličtinári", že rozumieme len čo-to.ja skôr nemčinu, z angliny mám za sebou tri ročníky intenzívneho kurzu,ale veľa som toho pozabúdala. máme na cd taxus learning. máte s tým niektorá skúsenosti? myslíte, že to môžem púšťať dvojročnému dieťatku?

tesita
9. nov 2007

Ewitta, dúfam, že nemecký jazyk ovládaš lepšie ako slovenský. Tvoje "O modely" sa v slovenčine správne píše "O modeli". Dieťa by malo podľa môjho názoru v prvom rade perfektne ovládať rodnú reč a potom nepochybne ovládať niekoľko cudzích jazykov. Ale tiež, niekedy je menej viac, ale nech je to kvalitné...

ewitta42195
9. nov 2007

tesita, poznas to "aj majster tesar sa raz utne" a pokial dobeme do klavesnice jednym prstom a druhou rukou strazime malych nezbednikov, vobec sa necudujem, ze k podobnym faux pa dochadza. Aj ja mam v texte niekolko chyb, ale co som vyjadrit chcela, to som napisala. Tym samozrejme netvrdim, ze pravdu nemas. Mas, a 99,9%-nu!!! Stranky tohto typu vsak neplnia funkciu Hviezdoslavovo Kubina, hladame tu uzitocne rady, pomoc, vymiename skusenosti, ale i zabijame cas ... dla toho ktora co hlada, takze "gramaticke odchylky" su podla mna, zdoraznujem podla mna, pripustne. Ja hladam prave niekoho s podobnym rozhodnutim, kto uz mozno skusenosti ma .. linky, clanky, to vsetko su/budu pre nas uzitocne informacie, tak vela zdaru!

gabona
16. nov 2007

Ahojte kocky,

ewita ty si z BB a ucis svoju dcerku po nemecky, to je uzasne. My zijeme v rakusku uz dva roky, ale teraz vo februari sa stahujeme spat do BB. Som z toho trochu nestastna, pretoze moji dvaja synovia 5 a 2,5rocny uz chodia do skolky a naucili sa celkom fajn nemecky. Obavam sa, ze ked dojdeme naspat, tak pomaly vsetko zabudnu. Prave preto teraz skumam na nete, kde sa da v BB nemcina vyucovat, alebo ako to vyriesit. Zistila som,ze to nevyzera moc ruzovo. Nevies nahodou o niecom? Ked sa vratime, rada sa s tebou stretnem aj s nasimi detmi a mozme kecat po nemecky, he, he. Aspon nebudes sama a ani ja. Tak zatial, tesim sa na odpoved.

ewitta42195
16. nov 2007

gabona,

vedela som, ze to bude mat zmysel, preco som nakukla do tychto stranok a napisala par viet. Budem velmi rada, ak nadviazeme spojenie, mozno ti v BB budem moct byt s niecim napomocna, urcite sa ozvi: evasei@hotmail.com

zuky
17. nov 2007

Čafte babule...keďže mám manžela chorváta,tak on s drobcom komunikuje čisto chorvátsky a ja zasa ako inak slovensky....síce sú to príbuzné reči, ale predsa ľahšie sa mu bude vyjadrovať keď budeme chodievať do Chorvátska k jeho rodinke... 😎

julia225
17. nov 2007

ahoj, priatel je anglican,jeho rodicia mama uk, otec jamaica...
mala pocuva anglictinu,slovencinu, sem tam spaniecinu, je to super, najviac rozprava po slovensky lebo tu zijeme, potom anglicky, no na vsetky jazyky reaguje rovnako... 😉

kylee
24. nov 2007

ahoj holky🙂
kedze s bilingualnou vychovou deti mam skusenosti, chcela by som aj ja pridat zopar slov k tejto teme ;)
viem, ze teraz to uz nie je aktualne, ale chcela by som sa vyjadrit k prispevkom na zaciatku tejto temy... ide o slecny-mamicky-sovenky, ktore sa "silou mocou" chcu rozpravat so svojimi ratolestami po anglicky, ci nemecky. sama som presvedcena o tom, ze je to ten najlepsi dar do buducna pre nase deticky, vychovavat ich bi ci trilingualne. ale uvedomme si, ze sa to neda nasilu! ovladat anglicky, aj ked plynule, nestaci na vychovu! ako jedna pisatelka spomenula, citujem "snazim sa s nou hovorit skoro stale po anglicky"... snazit sa? a skoro stale? ale to tak nefunguje! naozaj, damy, nemyslim to vzlom, ale rozmyslite si dopredu, do coho sa pustate, nie je to vobec jednoduche! nerobte to iba pre to, ze je to v dnesnej dobe cool...

co sa mna tyka, som slovenka (no okay, iba zpolovice, z tej druhej som chorvatka, ale to teraz nehra ulohu), moj manzel je povodom ir/american, zijuci vacsinu zivota v nemecku. spoznali sme sa vo viedni, kde sme obaja studovali a pocas studia aj byvali, a aj sme tu zostali. mozem vam povedat, ze po vyse piatich rokoch vo viedni ovladam nemcinu na rovnakej urovni ako slovencinu, pretoze som so slovencinou velmi malo v kontakte. s manzelom sa rozpravame anglicky odkedy sa pozname, pretoze je to jeho materinsky jazyk, a kedze ja som anglictinu studovala a teraz s nou aj pracujem, nerobilo mi to problem, dokonca mi to pomohlo.

s detmi jazykovu situaciu riesime nasledovne: domaci jazyk anglictina, vonkajsi jazyk (kamarati, susedia, skolka) nemcina. mozno sa cudujete, preco sa ja slovenka nerozpravam s detmi po slovensky... ale ano, rozpravam! sice nie casto, pretoze mne to uz pride neprirodzene, ale chcem, aby deti ovladali aj moj jazyk- koli starym rodicom 🙂 a tak som si nasla pestunku, velmi milu privetivu slovenku, ktora je u nas 5-6krat v tyzdni na cca 2hodiny. ked je u nas, rozpravam sa aj ja s detmi po slovensky, ale vacsinou ich troch nechavam osamote. to, co robime asi nie je zrovna podla navodu jeden clovek-jeden jazyk, ale cudujte sa svete, vychadza to.
syn bude mat na vianoce 3r a dorozumie sa vo vsetkych troch jazykoch. samozrejme, ze nie plynule, ale kazdym mesiacom si vsimam zlepsenia. dcerka ma iba rok, cize tazko povedat, ako je na tom, ale dufam, ze bude pokracovat v bratovych slapajach ;)
takze mamicky, nie vzdy sa musime drzat pravidiel, staci si najst vlastny system a mozno to vyjde! 🙂
drzim vam vsetkym palceky, nech ti nasi potomkovia su za par rokov extramultilingualni, a my potom budeme za somarov, ze ovladame iba tri jazyky, hehe 🙂) *vtip*
papa a pekny vecer

karthur
24. nov 2007

Mne sa tiez vidi, ze je to akysi novy trend rozpravat na dieta Anglicky. Ale pokial, nemate Anglictinu v rodine, je to podla mna neprirodzene.
My rozpravame dvojjazycne, madarsky a Slovensky a nie je to ziaden problem. Anglictinu sa naucia potom...v skole. Snad 🙂

kvietok1987
19. dec 2007

Baby caute, ja som lektorka anglictiny.. 😝
ucím deticky v materskych skolkach, a mam iba pozitivne skusenosti s touto pracou..
deti v predskolskom veku si vedia osvojit velmi vela veci, s tým, že ak ich nedirektívnym spôsobom ucime, cize hravou formou tak ich zoznamujeme s pre nás s cudzím jazykom, ktorý sa pre nich stáva zaujímavým a v škole už známym..
odporúčam bilinguálne vyučovanie detí.. 🙂

etuska
19. dec 2007

Kvietok,aj ja učím Aj, s dcérkou som sa aj sem tam rozpravala anglicky,no zdalo sa mi to ozaj neprirodzene 😒 -naučila sa síce pár slovíčok a aj mi logicky odpovedala (jednoslovne) na to na co som sa jej pýtala,no nic viac.
V lete sa s manzelom a dcerkou chceme prestahovat do Irska, Anglicka...-este presne nevieme(zalezi od pracovných ponúk) a verím, že tam sa na nu "English" nalepi ovela rýchlejsie a prirodzenejsie.
Teraz sa aspon obcas s manzelom rozpravame doma anglicky,aby bola zvedava o com kecame a aspon nacuvala. Ak uz pozerame nejaku rozpravku, snazim sa jej ju pustat v anglictine.
A v zahranici si budeme hladat aj "only English speaking friends" 🙂

digysa
20. dec 2007

Tiez som ucitelka, vystudovala som okrem ineho Anglicky jazyk a mozem vam ubezpecit, ze dieta mozete naucit iba jazyk, ktory je pre vas materinsky...

Nechcem vas odradzat, ale...zabudnite na to, ze budete na deti rozpravat po anglicky 😀
Ucit sa s nim samozrejme mozete a co od najutlejsieho veku...nove slovicka, citat knizky, pozerat anglicke rozpravky- aj sa nieco na deti nachyta a velmi im to pomoze v skole. Tiez ma tak otec ucil. My sme si spolu spievali anglicke pesnicky. A v skole som nemala ziadny problem.

Ja sa snazim syna ucit slovensky a pripravujem sa na to, ze si zozeniem vsetky ucebnice zo Slovenskeho Jazyka, aby sme mohli pokracovat aj ked nastupi do skoly. Manzel hovori len po anglicky, takze tam problem nie je.

Ide iba o vytrvalost. Nalepsie alternativy su dve:

1.kazdy rodic rozprava svojim materinskym jazykom.
2.slovaci zijuci v zahranici

V jednej literature som citala takuto informaciu: "Nikdy neucte dieta jazyk, ktore samy neovladate na 100%."

kvietok1987
21. dec 2007

neviem, ako ty digysa ale ja ich neucim direktívnou formou, ja ich učím hravou formou anglictinu, zoznamujem ich s týmto jazykom, to znamena : slovná zásoba, activities, songs, divadielka atd...
na slovnú zásobu používam: pexeso, rôzne hry atd..
neviem, či ste už počuli o firme Proamericana.. Pre túto firmu pracujem...
http://www.proamericana.sk/indexsk.html
tieto deti zacali v skolke a na zelanie rodicov ich ucim aj v skole... totiz v skole anglictinu maju iba od 5. ročníka..
pre tieto deti, ktoré sa už zoznámili v predškolskom veku angličtinu je zábava pokračovať angličtinu .
mám malú 5 ročnú sestru, u ktorej vidím záujem, a opakovanie anglických pesničiek...
takže ja proti hravému učeniu nič nemám, a vidím aj vďačnosť rodičov..
😝

digysa
22. dec 2007

kvietok1987: No jasne, vsetko treba hravou formou. Ja som len chcela povedat, ze tie deticky budu velmi uspesne v skole ale plynule rozpravat druhym jazykom asi rozpravat nebudu...to sa budu musiet doucit v skole.

Plynulost jazyka docielia ako som uz spominala, ked ma kazdy rodic iny materinsky jazyk alebo zije v inej krajine.

Ja ucim syna po slovensky a vytvorila som si taku obrazkovu abecedu, kde kazde slovo sa zacine v anglictine aj v slovencine na rovnake pismeno. Napr. S- Slimak=Snail, K- Key=Kluce, T- Tractor=traktor...atd
Neskor, ked uz bude starsi, tak to uz bude viac direktivna forma, tak ako sa uci slovencina na zakladnej skole...pretoze chcem, aby vedel aj gramatiku a dokazal v slovencine aj pisat...
Ale to bude velmi tazke. Ja uz to na nom vidim, ze dnes sme sa hadali o tom, ze Cukrik je candy. A nie a nie povedat cukrik.... 😀 Pritom vcera si usilovne pytal lizatko aj cukriky po slovensky. 😵

kvietok1987
23. dec 2007

digysa, ach to je zábava 😀 , a to nehovorím ani ja, že sa naučia plynule rozprávať po anglicky, lebo to urcite nie🙂..
vela stastia k ucenieu, urcite si po istej dobe vsimnes zmenu, ze aky je sikovny ze anglictiny.. držím palceky 😝

digysa
24. dec 2007

kvietok1987: no zabava 😉 Ale mrzi ma jedno. Pozerala som si tu tvoju web stranku a aj ta mi potvrdzuje, co som uz sama davno zistila. Ja mam ovela tazsie podmienky ucit syna po slovensky, lebo v anglictine sa da zohnat neuveritelne vela dobrych pomocok uz od utleho veku- knizky, hracky, rozpravky na DVD alebo na CD-kach...no je toho vela. V slovencine nemozem zohnat poriadnu rozpravku pre maleho. Vsetko je dabovane v cestine, vsetky Disney rozpravky....no nic, nejako si musim poradit sama.

kvietok1987
25. dec 2007

Dygisa, a co tak rozpravky, ktore by si mu citala Ty v slovencine? a slovenske pesnicky, Zlatá Brána, rôzne grafomotorické publikácie, sú tam presne určené, že ktoré sa k akým vekom hodia...
Ja mám 5 ročnú sestru, a pred škôlkou v 2 rokoch som s ňou zacala iba tak robiť také veci, a teraz už chodí do O.ej triedy...
Ak hľadáš, tak nájdeš..
Dobrá rada je aj vyhľadávač Google, ja som tam jej stiahla rôzne logické hry, ktoré aj v slovenčine aj v angličitne vyslovujú napríklad slová, alebo abecedu, alebo je tam puzzle z abecedy, z čísiel...
Ak kombinuješ pc hry s logickými, z toho vzniká, že tvoje dieťa v škole bude ľahšie sa prispôsobivejšie k novým poznatkom..
Vždy troška mála z niečoho pridávaj, neopakuj veľa, s tým ho iba budeš nudiť...
Radšej menej opkauj, a viac nových poznatkov pridávaj do takých necelých 30 minút, určite svôjho syna pobavíš..
akože ja to, už praktizujem aj s 3-7 ročnými deťmi...
😀 Veľa zábavy...