Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubelko
9. mar 2011

@balli ono problem nie je, ze sa to neda zvladnut. da, urcite. ja som skratka zlyhala na tom, ze slovencina je moj materinsky jazyk a ked sa lukas narodil, tak uz v porodnici, kde bola nemcina vsade okolo, cize aj start bol po jazykovej stranke lahky, mi to neslo. jednoducho som nevedela rozpravat na neho v cudzom jazyku. a to zijem v cudzine, cize komunikujem v tom jazyku denne. pre mna to nie je o snahe, ale o cite. ja osobne v cudzom jazyku na vlastne deti rozpravat neviem. o tom to podla mna cele je, ze pocity sa velmi tazko vyjadruju v cudzom jazyku. nehovorim, ze to nejde, ved je kopec zmiesanych manzelstiev, kde sa medzi sebou rozpravaju inym jazykom. 😉
jeden priklad - teraz sme boli 2 tyzdne na prazdninach s kamoskou svajciarkou, jej manzelom a jej 2 detmi. ked som nieco povedala jej dcere a bolo to aj pre lukasa, tak som mu to zopakovala automaticky aj po slovensky. a pritom viem, ze rozumie, pretoze ked ich usmernovala kamoska, tak mu bolo jasne, co od neho chce. to nebol problem. ale mne to skratka neda 😉 a jej dcera je pravdepodobne jedno z mala svajciarskych deti, ktore doma hovori chleba, kolac a pod sem. jonasovi zasadne hovorila "jonasko, pod" a lukasovi zasa "lukas, chume mal" 😀

lesonok
9. mar 2011

aka je to zaujímavá diskusia!! inac neviem sa predstavit,kedze nemam dvojjazycnu rodinku,tak asi tazko sa rozhodnem pre bilingvizmus,zato obdivujem mamičky čo to robia,a prajem vela sil a vydržat to do konca 🙂 🙂 🙂
ja som sa dnes potesila,nasla som spoluobcanov v okolii a tak sme sa dohodli na tom ze budeme usporiadavat vecierky 🙂 🙂 🙂
@sandrita08 ahoj to teda mas riadne komplikovane!!! a byte na sk ci vo finsku?

balli
9. mar 2011

bubelko: ty mas teda ale vyhodu ze zijes v zahranici, keby som zila mimo SR tak na dieta urcite rozpravam po slovensky lebo by som chcela aby vedelo moju matercinu, ale na slovensku je to zase naopak.
Ja ked som prisla z USA pred par rokmi tak teta ktora vie super po anglicky aj s manzelom mali dvojicky a ja som na nich hned po anglicky zacala, prislo mi to prirodzene kedze v US som opatrovala 4 deti a oni mi nerozumeli a teraz tie deti davaju do drachy kurzov, skolok, skol a pritom obaja vedia anglicky a nevenuju sa tym detom v tomto smere...

ja to beriem aj tak ze budeme splacat dom a bude to cele tazke tak naco si robit vydavky este aj kurzami a doucovaniami ked nase deti budu moct hovorit aj anglicky aj nemecky? budem hrdinka ked sa nam deti narodia, ale ked vidim ako ludia hovoria cudzim jazykom a ich deti to vobec neucia, prijde mi to luto...dlhodobo na tom tvrvam a rozhodne by som chcela zotrvat...cim nevravim ze moj postoj je spravny - hlavne kazdemu nieco ine vyhovuje a my chceme ist touto cestou kym je dieta spongia a jeho mozog toho zhltne viac 🙂

sandrita08
9. mar 2011

@lesonok no to hej,tak preto sa pitam kolkymi mam rozpravat s dietatom :D no zatial sme byvali na Sk ale chystame sa do Finska

bubelko
9. mar 2011

@balli vyhoda - viac-menej ano. nehodnotim, ze je taketo ucenie spravne alebo nie, pretoze som sama bola rozhodnuta ucit deti po nemecky, len ja som zlyhala na pocitoch. cize keby mi to dalo, tiez sa do toho pustim. ale ako sa hovori, krv je silnejsia ako voda a ja mam v krvi zakodovany materinsky jazyk slovensky 🙂

lesonok
9. mar 2011

@bubelko inac presne tak vzdy som počula len to ze matka by mala rozpravať svojim materinským jazykom s dieťatkom,takže malo by to byt viac menej na ocinovi,heh
@sandrita08 a vo finsku tiež všetci slobodne hovoria po anglicky? pretoze na kolko ja viem v norsku nikto s tym nema problem,manzel tam robi a tak slobodne si vystaci anglinoj 😝 tak ja by som na tvojom mieste zatial nechala slovenčinu a anglinu,kedze budete vo finsku tak po finsky sa nauči v školke a t.d. najlepšie by bolo keby po maďarsky sa rozprával niekto ešte napríklad starý rodičia, no je to všetko na tebe, inač ked to všetko zvládnete,tak z malého bude riadny jazykoved 🙂 🙂 🙂 veľa úspechov!!!!!!

lelask
9. mar 2011

@sandrita08 dolezite je aby si si nasla nejaky system ako kedy bdes hovorit a dodrziavat to!!! Cim viac jazykov pridas,tym je to narocnejsie na teba. Ja ked som s malou sama hovorime len po anglicky,ked je manzel doma hovorime po slovensky.Pomaly pridavam spanielcinu ( komunikujeme s CDckami v aute 🙂 Urcite ju chcem napocuvat aj na dalsie jazyky - kedze vsetci vieme aka to bola hroza s jazykmi v skole 😀 .
Deticky su uzasne-pre ne to nieje cudzi jazyk, len budu vediet ,ze sa to da povedat aj inaksie. Preto cim skor zacnes ,tym lepsie-aj slovencina je pre ne cudzi jazyk a ako krasne sa to lepi 😀.
Jeden den v tyzdni si mozes vyclenit len na madarcinu a/alebo dalsi na anglictinu....... len to potom dodrziavat. Ale rychlo si zvyknes.
Mas este cas nastudovat vsetko mozne o tejto teme,co je super!

sandrita08
10. mar 2011

@lesonok no vo Finsku rozpravaju po anglicky ale napr moja svokra nevie len neminu a finstinu tak to by uz bolo komplikovane,ale vsak anglina nemusi byt hned ked tak neskor uvidime
@lelask a ty rozpravas s miminom od zaciatku takto?cize kazdy tyzden iny jazyk aby somto moc nemiesala?ani neviem pre koho to bude viac narocne premna ci pre babo :D

michele11
10. mar 2011

Ahojte, dnes som natrafila na vasu temu, len kym ja ju preluskam... ☹ Mohli by ste mi poradit, ako zacat s bilingvalnou vychovou? Chcela by som zacat s jednym jazykom navyse, na zaciatok. Citala som napr., ze by ste ten jazyk zaradili na jeden den v tyzdni, je to vhodne pre rocne dieta?? Niekedy mam pocit, ze nechce rozumiet ani tomu, co jej poviem po slovensky 😀 .A ked by som chcela pridat dalsi, kedy je vhodny cas?

maggie2
10. mar 2011

@sandrita08 áno, tak u Vás naozaj pripadá do úvahy najskôr tá slovenčina /resp. maďarčina?/ ako základný materinský jazyk, potom fínština /viem, že maďarčina patrí do tejto ugrofínskej vetvy jazykov, takže tam by výučba šla vzhľadom na príbuznosť jazykov snáď ľahšie/ no a samozrejme nepostrádateľná angličtina 🙂 uvidíš, všetko pôjde pekne prirodzene. Otázkou je akou rečou sa dorozumievate vy dvaja s manželom?

maggie2
10. mar 2011

@michele11 pokiaľ ste v čisto slovenskom prostredí, určite do cca 5 rokov veku stačí jeden cudzí jazyk, pekne 1-2 krát týždenne.

sandrita08
10. mar 2011

@maggie2 My s buducim manzelom sa dorozumievame v slovenscine ale on rozprava chybnou pretoze nevie az tak gramatiku.Finstina a madarcina patri do jednej jazykovej skupiny ale vobec sa nepodobaju co sa tyka slov.Pretoze ja mu nerozumiem ani on mne.Cize najprv zacnem ja slovencinou on nech vravi finstinou mozno babka madarcinou a neskor ked tam anglina moze prist.Anglina nie je hned podstatna len chcem preto lebo viem ze tu vsade vyuzije vo svete.

lelask
10. mar 2011

@michele11 je to vsetko na tebe. Aj jedna hodina do dna je lepsia ako nic. Netreba sa jazykov bat. Detsky mozog je iny ako nas dospelacky. Absolutne sa neucia takym sposobom ako my. My na ucenie pouzivame lavu hemisferu deticky pravu.Preto nepotrebuju ziadne odovodnovanie preco to ,ci ono. Preto sa na ne vsetko tak uzasne lepi. Hlavne z toho musite mat obe radost,vo veselej atmosfere bez nutenia sa. Deti sa dokazu naucit cokolvek. 😉 Najdi si system a dodrziavaj ho.

saslik
10. mar 2011

@michele11 Moj nazar ( sme dvojjazycny) ak chces dieta naucit rozpravat v dalsom jazyku, je potrebne s nim stale hovorit v rovnakom jazyku, lebo kedze bude vediet, ze mu rozumies v slovencine v inom jazyku nebude rozpravat.Takze sa treba rozhodnut, ci budes schopna byt predcizna a drzat sa toho. Inym sposobom si len zvykne na iny jazyk, bude ho poznat, ale nebude ho pouzivat.

maggie2
10. mar 2011

@sandrita08 a kde žijete, resp. kde budete žiť? Myslím jazykové prostredie, krajina

lelask
10. mar 2011

@sandrita08 my sme zacali hovorit tak od 8 mesiaca,dovtedy som ju nesystemovo napocuvavala na anglictinu. A lutujem,ze som nezacala hned. Mala hovori a hlavne rozumie aj tak uplne vsetko. Do jedneho roka detickam rastie mozog najrychlejsie=cize sa vytvaraju nove nervove spojenia. Plati cim viac podnetov,tym sa stava mozog dokonalejsim. a to plati vseobecne, nie len na jazyky.

Jeden den v tyzdni si mozes vyclenit len na madarcinu a/alebo dalsi na anglictinu....... len to potom dodrziavat.

myslela som tym,ze si mozes vyclenit urcite dni na urcite jazyky. Menit to kazdy tyzden by bolo asi narocne. Deti maju radi rutinu: tak isto ako sa naucia, ze ide knizka , kupel, mlieko, spanok tak sa naucia ,ze napr. v pondelok je madarcina, utorok je anglictina, v stredu.......... a vikend slovencina 🙂. Su ovela vnimavejsie ako si myslime. Kym mas cas nachystaj si vela vela obrazkov.ktore budes potom vyuzivat pri hrach.

sandrita08
11. mar 2011

@maggie2 Budeme zit vo Finsku aspon zatial a neskor asi sa chceme vratit na Sk.
@lelask Aha cize to nie lenze sa snimi rozpravam,ale musim im ukazovat niejake hracky alebo obrazky.A kedze takto ide rychlejsie nie je problem vsetky 4 jazyky ucit naraz od detstva jasne striedat tie tyzdne?

michele11
11. mar 2011

@maggie2 @lelask @saslik baby dakujem, idem sa do toho pustit, nech nieco nepremeskam, zacala som s uspavankami a detskymi pesnickami, aby si zvykala na inu intonaciu, skusim teraz uz aj intenzivnejsiu komunikaciu. @lelask ked pises o tom vyhradenom dni, myslis tym, ze proste od rana s nou budem komunikovat len cudzojazycne, ziadny kontakt v SJ z mojej strany??

maggie2
11. mar 2011

@sandrita08 Ak budete žiť vo Fínsku tak dieťa Ti pôjde do fínskej školky. V tom prípade rozprávaj s ňou doma vo Fínsku výlučne po slovensky od začiatku, muž nech s ňou rozpráva po fínsky. Myslím že i vo Fínsku sa deti v školke učia už 1 týždenne angličtinu, takže nebude problém. To Ti dieťa zvládne veĺmi ľahko. Uvidíš, ak budeš rozprávať pekne čisto a správne po slovensky aj keby nebolo s nikým iným slovensky hovoriacim v kontakte okrem Teba - krásne sa Ti naučí po slovensky. A po fínsky bude počuť svojho otca /priebežne sa učiť bude tiež túto reč/ a behom prvého roka v školke v 3-4 rokoch Ti bude hovoriť plynule po fínsky aj so správnym akcentom jedna radosť. Uvidíš. Nám to tak funguje /ale v nemčine/

lelask
11. mar 2011

@michele11 ja to robim tak,ze ked sme same hovorime po angl a ked je niekto s nami alebo ked pride manzel domov tak hovorime po slovensky. Krasne nam to funguje. Drzim palce.

lelask
11. mar 2011

@sandrita08 detickam vyhovuje multisenzoricke ucenie,cim viac zmyslov zapojis tym lepsie. A takisto maju uzasnu fotograficku pamat. Ja som si z novin povystrihovala kadejake obrazky,zalaminovala a ked jej nieco hovorim alebo spievam....,tak jej ukazujem aj obrazky.

sandrita08
11. mar 2011

@maggie2 No to je cele pravda,len to je v tom ze ja momentalne neviem ako to cele bude,Zatial ideme do Finska byvat ale ja osobne nechcem tak zit navzdy vsak tam je zima :D ale zas keby som porodila tam su lepsie podmienky aj dieta ma lepsiu buducnost.A u nas mozno kym moje dieta sa dostane do skolky tiez uz budu sa ucit anglinu 🙂 ale dakujem
@lelask A to male miminko asi od tych 3 mesiacov zacina tak vnimat rec vsak?a to uz az tak vnima aj obrazky.Musi to byt zabava ale zas pre teba aj troska narocne,ale asi budem musiet kedze chcem troska viacj jazykov.Ale zas viem ja som moc nemala prilezitost ucit sa jazyky az v skole a to uz bolo neskoro a narocne a preto by som chcela kym pojde moje dieta do skoly aby vedelo tie jazyky

lelask
12. mar 2011

@sandrita08 miminko vnima tvoje slova uz v brusku 😀 . Tym ,ze mu budes ukazovat obrazky posilnujes ocne svaly atd atd. Uplne malinkym babatkam sa ukazuju cierno biele obrazky, neskor sa pridavaju aj ine farby. V 4 . mesiacoch by mali byt ocka dostatocne pripravene na to aby vnimali kalsicke farebne obrazky.
Pre mna to bolo narocne preto lebo The Early Learning ma chytil za srdce az ked uz mala bola na svete.Preto sa na vsetko priprav teraz kym mas cas 😉
A presne ,skolsky system ucenia jazykov je narocny a cim sme starsi ,tym je to tazsie ☹
A tak ako napisla maggie2, slovencina a finstina sa nalepia same. Male si pravdepodobne zo zaciatku vyberie jeden jazyk na komunikaciu alebo zacne kodovat ale to sa rychlo upravi. Deti su genialne 😀

sandrita08
12. mar 2011

@lelask v brusku to este nie?takze ked chodim tiez na anglinu moje dieta sa somnou vzdelava to by bolo fajn 🙂 To som vsetko predtym nepocula ako sa to uci ale nie je zli napad budem musiet.Dufam ze nebude mat moje dieta chaos ze ocakavam vela od neho 🙂

lelask
12. mar 2011

@sandrita08 urcite si babatko nebude mysliet,ze chces privela - vacsinou my nestihame ich tempu 😀

lilla244
12. mar 2011

tiez planujem dieta vychovavat bilingualne.. zila som 6rokov striedavo v uk a australii, dietatko ale cakam so slovakom..
vela cestujeme,aj kvoli priatelovej praci, tak je to aj z praktickych dovod.. aby malicka nebola ako teliatko 🙂
obavam sa ale toho,ked mi malicka dlho nebude responzovat.. pocula som totiz,ze detom vychovavanym dvojjazycne dlhsie trva,kym zacnu rozpravat...
ma tu niekto s tym skusentosti?
uz vidim moju svokru ako bude rypat..ze na co to je dobre.. ze mi malicka nebude rozpravat atd 😎

marketnieuw
12. mar 2011

ahoj, chtela bych se zeptat na nazor zkusenych maminek z bilingvalnich (a vicejazycnych) rodin:
bydlime s manzelem v Belgii (holandsky mluvici casti),
ja planuji na dceru mluvit pouze cesky, manzel a jeho rodina samozrejme holandsky,
spolu ale mluvime anglicky a mala bude chodit do jesli, kde se mluvi pouze francouzsky ...
mate nekdo s timto zkusenosti? mam z toho docela obavy 😝

estterka
12. mar 2011

@marketnieuw tak u nas je to presne rovnake a tiez mam z toho trochu strach,ako to dopadne.. 😅

rachelkattona
12. mar 2011

bilingualna vyucba v jaslickach a skolke je super.Dnes by uz malo byt samozrejmostou , aby dieta ovladalo aspon 1 cudzi jazyk. . Je vsak dobre, ked rodicia rozpravaju s dietatom jazykom, ktorym rozpravaju doma. Dieta totiz vymedzuje konverzaciu s clovekom, s ktorym rozprava. Teda ak s nim v skolke rozpravaju anglicky, bude aj ono.Ked doma hovorite slovensky, tak dieta si vie prehodit jazycnost, pretoze je naucene s vami rozpravat inak. Moje zacalo chodit na nemcinu, ja viem iba trochu po nemecky, ale radsej sa do toho nemontujem, aby nemalo chaos. Neuznavam princip statnych skolok, kde sa ohrnaju anglickym kruzkom, ktory maju 1krat do tyzdna na 45 min, dieťa z toho nič nemá a uberá sa o skutočné poznanie anglictiny.Tolko z mojich skuseností