Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

sandrita08
13. mar 2011

@lelask aha cize dieta bude vediet viac ako ja :D nakoniec on mna bude ucit :D no uvidime zatial este mam cas ale jasne uz myslim nato

lelask
13. mar 2011

@sandrita08 presne si to vystihla 😀
ja sa ucim popri malej. Musela som si kupit encyklopediu aby som jej k obrazkam mala co povedat 😉

sandrita08
13. mar 2011

@lelask no tak ty si normalne ucitelka..si dokonala mama.Budes mat fakt inteligentne dieta

lelask
13. mar 2011

@sandrita08 vsetky robime co mozeme 🙂 vsak uvidis ako ta tvoj pokladik poprehana. Nebudes stihat vymyslat 😀 😀 😀

sandrita08
13. mar 2011

@lelask no ale myslim si ze stoji zato 🙂 Keby uz to bolo,neviem sa dockat nech uz je september nech je uz drobec na svete 🙂

michele11
14. mar 2011

@lelask dakujem za radu, tak nech sa vam dari, dufam, ze aj nam to pojde 🙂

dana_l
14. mar 2011

pre mamicky ktore byvate v zahranici. my mame dve trojjazycne princezne takze je to z vlastnej osvedcenej skusenosti.
na dieta rozpravajte len svojim materinskym jazykom. nemiesajte iny jazyk - po prve mate prizvuk a dieta by sa to naucilo s prizvukom a to nechcete a po druhe, vsetko vonku okolo nich bude v tom jazyku a aj telka, takze oni sa to naucia sami.
ja som bola "vyvalena" ked mi mala ako nieco vyse rocna povedala pri pozerani telky ze o com je to v slovencine. nikdy som jej nevravela - toto sa povie tuna takto a podobne. druhe jazyky som "ignorovala" a vsetko bolo a je v slovencine. aj ked sme vonku na ihrisku alebo mame navstevu, tak rozpravam k nim len po slovensky. rodicia to chapu a vedia ze im nerozpravam blbosti o nich ale sa snazim uchovat moj rodny jazyk. ved ked to nebudem ja tak sa nebudu moct dohovorit s rodinou na slovensku - stari rodicia sa urcite uz nebudu ucit anglictinu alebo nemcinu aby sa spolu porozprvali, vsak 😉 😀
deti uz vedia, ked pozru na mna melu slovensky, pozru na manzela a spostia nemcinu a vonku na ulici alebo ak pridu sa deti hrat tak vykrikuju po anglicky. nemusim im horovit, takto musis povedat. oni mi dokonca budu "prekladat" co povedali deti z ang do slovenciny.
my dospeli sa musime "naucit" rozlisovat jazyky. deti to len "robia". neviem ako to vedia ale vedia to. je to uzasne pozerat na ne a vidiet je to pre nich samozrejme.

inak moje male sa medzi sebou budu rozpravat po vacsinou po anglicky a nieco po slovensku. ked im poviem, chod sa opytat sestry tak niekedy na nu kricia po anglicky, inokedy po slovensky. do you wann it? chces? no? nie? are you comming? ides? 😀 😀 😀

ine je to pre maminky zijuce na slovensku a pridavaju iny jazyk. tam by som suhlasila s nazorom vyhradit si dni v tyzdni a rozpravat len tym jazykom. ale v tom nie som odbornicka 😀

vela stastia pri vychove bilingualnych deticiek a pamatajte si len jedno. deti to "ucenie" beru celkom inak ako my dospeli. takze to co pre nas je "prikomplikovane a pritazke" je pre nich "normalne".

blanblan
14. mar 2011

@dana_l pekne napisane 🙂

kathynka
4. apr 2011

ahojte maminky...ja by som sa potrebovala nieco opytat a poradit...som opatrovatelka a opatrujem v jednej skvelej rodinke 2 dievcatka...starsia sophia bude mat o mesiac 3 roky a mladsia lauren ma 7 mesiacov...maminka je slovenka a hovori na ne vyhradne po slovensky...tatko je z juznej afriky a hovori na ne vyhradne po anglicky...problem vsak je, ze sophia hovori naozaj strasne zle na jej vek...hlta pismenka, nevyslovi ich poriadne, aj mama ma casto problem porozumiet jej...myslite, ze je to vyhradne problem toho, ze vyrasta v bilingvalnom prostredi? jej maminka uz rozmyslala aj nad logopedkou...bolo by to vhodne uz v jej veku? dakujem velmi pekne za kazdu radu 🙂

zuzik_p
4. apr 2011

Ja si myslim, ze to neni nic nenormalniho, pokud vyrusta v bilingvalnim prostredi. Takove deti az na vyjimky zacinaji hovorit ucelene pozdeji az si ty 2 ci vice jazyku srovnaji,

romcovaklarka
5. apr 2011

Ahoj holky, koukám, že se tu trochu obměnila společnost, tak bych se ještě jednou přeptala, co byste mi poradily. Většinou tu řešíte situaci, kdy žijete mimo SR a chcete, aby se dítě naučilo, kromě jazyku země kde s ním žijete, také slovenštinu. Tam je mi to celkem jasné.
My ale žijeme v ČR, s manželem mluvíme česky, ale manžel pochází z ruska a mluví též plynně rusky. Kromě něj z rodiny je rodilým mluvčím ruštiny už jen jeho matka a bratr. Myšlenka je taková, že by manžel mluvil na dítě jen rusky, já česky. Ovšem že bychom mu pouštěli třeba v ruštině písničky, pohádky apod. Ale celé okolní prostředí je české - nebude té ruštiny málo? Měla bych na něj mluvit taky rusky? Musela bych se hodně naučit - přízvuk mám dobrý (hodnoceno rodilými mluvčími), ale bojím se, že by mi nestačila slovní zásoba. Nebo bych měla mluvit česky s dítětem a rusky s manželem, aby si malý aspoň něco naposlouchal?
Díky moc.

blanblan
6. apr 2011

@kathynka pekne ze sa takto zaujimas o deti co strazis 🙂 pripomina mi to moje au pair casy 😀 Moja dcera ma rovnaky problem a vsetci vratane lekara to pripisuju dvojjazycnosti ale ja som si tym uz neni taka ista lebo ma uz 3 a pol roka a rozprava len o nieco malo viac ako jej dvojrocna kamoska ktora je rovnako dvojjazycna. problem ma hlavne so slovencinou, niektore slova ani nie velmi tazke nedokaze vyslovit, nie ze by sa nesnazila, ale nejak jej to nejde. Ideme za par dni k lekarovi (mame prist ked bude mat 3a pol) tak dam vediet ako. No urcite nas posle k logopedovi, som si ista.
@romcovaklarka tvoj manzel je v rovnakej situacii ako my v zahranici 🙂 pesnicky a rozpravky v rustine budu urcite dobre riesenie ale vacsinou dieta travi menej casu s otcom ako s mamou takze ak nie je extremne jazykovo nadany jeho rustina bude asi skor pasivna.Myslim ze dost zavazi ci je dieta sikovne na jazyk alebo nie. Ja sa snazim pustat jej co najviac slovenskych rozpravok a pesniciek, a co najviac nosit na slovensko alebo mat navstevy zo slovenska. Ale pre nas to asi nestaci, i ked po par dnoch na SR sa chyti, no po navrate zas slovencinu odlozi bokom

zuzik_p
6. apr 2011

@romcovaklarka urcite mluv jen cesky, pokud tatinek bude mluvit pouze rusky, tak dite se take nauci, neboj se toho.

romcovaklarka
6. apr 2011

@blanblanno ano, to je - ale on bude na malýho mluvit asi stokrát míň než já, že jo 😒 Jak sama dál píšeš... No, uvidíme. Bylo by mi líto, kdyby se nenaučil.

kathynka
8. apr 2011

@blanblan tak potom daj teda vediet ako ste dopadli u toho logopeda...ja odkazem aspon nieco teda sophinkinej mame 🙂

peepka
10. apr 2011

ahojte, k nam sa pristahovala nova susedka, logopedka a som sa s nou bavila, zbezne o synovi, ma dva roky a nerozprava iba par slov a povedala ze pokial rozumie v oboch jazykoch tak sa nemam coho obavat. hadam to niekomu pomoze 🙂

peepka
17. apr 2011

@binki mne sa nepaci ako pisu, ze treba vybrat vhodne meno ktore obaja stari rodicia vedia vyslovit...podla mna si mame vybrat v prvom rade meno, ktore sa nam paci a ktore chceme bez ohladu na ostatnych, my s muzom sme mali veeelky problem vybrat chlap.meno(babske slo lahko) a dieta sme pomenovali az dva dni po porode :D a ano, vtedy som este ako tak rozmyslala nad tym aby to moji rodicia vedeli vyslovit...ale pri druhom chlapcovi uz nam ozaj dochadzala fantazia a ja som sa rozhodla ze ho pomenujeme tak ako chceme a nech sa stari rodicia laskavo naucia vyslovnost, ved to je malickost, a staci trochu praxe 😉

binki
18. apr 2011

😀 to píšu já :D ale vlastně potvrzuješ, co píšu, my máme zatím jen jedno dítě, při druhém už bude jistě situace jiná 😎 a asi záleží i odkud jsou prarodiče, moji syrští drazí neumí říct š, č, atd... :D

zuzin78
2. máj 2011

ahojte.
nasa dcerka 3 rocna este poriadne nehovori, ma dva jazyky od narodenia, slovencinu a aj madarcinu.
mladsia dcerka taku istu vychovu v dvoch jazykoch ma tiez.,
len sa vas chcem spytat, kedy vam zacalo dieta rozpravat? nasa rozumie obom jazykom, + rozumie aj cestine, tak ma ako keby tri jazyky, ale ak nezacne cisto hovorit kym bude mat 4 roky, ideme na vysetrenia, ci nema nejaky problem. podla lekarky je len leniva hovorit, nakolko si zvykla ,ze my jej rozumieme, par slov povie ,a vo svojej reci dava aj pekne slova do suvisu- tak ako keby hovorila vety,ale moc jej nie je rozumiet.
dakujem za rady. 🙂

jolinka
2. máj 2011

@zuzin78 dieta nikdy nie je lenive hovorit.... to su len reci.
ak ma problem s rozpravanim, tak preto ze nemoze nie preto ze nechce. vsetky deti maju velku potrebu komunikovat...
my mame tiez madarcinu a slovencinu, ale slovencina je pre vsetky deti dominantny jazyk. Manzel hovori po mad.
bilingvalnost moze mierne oneskorit nastup reci ale 3 rocne ak nerozprava aspon v jednoduchych vetach tak problem je inde nez v bilingvalnosti.
nam starsia zacala hovorit po slovensky v 2 rokoch, po madarsky rozumela zaklad, ale odpovedala iba vtedy ak sa to dalo jednoslovne igen, nem, irtem, megyek.... zlozitejsie veci povedala po slovensky aj na madarsku otazku. 5,5 isla do madarskej skolky, po 3 mesiacoch plynule hovorila po madarsky teraz s manzelom hovoria len po madarsky aj s detmi ktore hovoria po madarsky hovori v tej reci.
Mladsia ma naruseny vyvoj reci, slabsie rozumie rec, zacala hovorit neskoro vo vetach cca pred 3 rokom, ale s chybami v gramatike, po madarsky malo rozumela a este menej rozpravala, takmer nic, len par nazvov zvieratiek, plus igen, nem a mad. pozdravy. Teraz ma 4,5, rozumie ovela viac ale rozprava len izolovane slova prip. kratke vyrazy typu En is akorok, voltam ovodaba...

dufam ze som nezhovadila prepis madarskych slov 😉

jolinka
2. máj 2011

@zuzin78 ale neviem co si predstavujes pod pojmom "poriadne rozpravat" ...
lebo samozrejme deti maju narok na necistu vyslovnosti aj do 5 rokov, starsej naskocilo R az na 5,5 roka u mladsej budeme radi ak to stihne do nastupu do skoly

peepka
3. máj 2011

@jolinka neda mi nenapisat, moja kamoska, nebola bilingvalna a predsa zacala rozpravat az v 3 rokoch. uz vetami.predtym nic.iba nejake slova tu a tam. 😉

jolinka
3. máj 2011

@peepka vsak dobre... je vela deti s oneskorenym nastupom reci aj bez bilingvalnosti... 😉

na zuzin78... som reagovala v tom zmysle ze ak by jej dieta malo mat nejaky problem s narusenou recou {a teraz je tych deti vela a bohuzial tam nejde len o ciste oneskorenie, tie deti maju dalsie problemy, s gramatikou, tvorbou viet, porozumenim otazok casto v skole poruchy ucenia...}
tak je dobre ak sa to zisti vcas a moze s dietatom pracovat... samozrejme nic sa nestane ak sa pracuje aj dietatom ktoremu nakoniec nic nie je a po case sa rozhovori bez chyby.

u bilingvalnych deti sa moze ta porucha vlastne skryt, lebo kazdy hovori, neboj to je kvoli bilingvalnosti... alebo dalsia vyhovorka na leninovost dietata... nechapem preco dietatu ktore je inak aktivne by sa zrovna rozpravat lenilo...

no to su ale temy na dlho...

zuzin78
3. máj 2011

@jolinka ahoj, dakujem za odpoved. uvidime este polrok a potom ak sa to nezlepsi, tak pojdeme k dr nech sa na nu kukne. ci si spravne alebo nespravne napisala po madarsky ja neviem, neovladam ju 😉

roxi
3. máj 2011

@lilla244 ahoj, troška oneskorene reagujem na tvoj príspevok, ale na koníka chodím už veľmi zriedkavo, držím ti palce s biling. výchovou a nemusíš sa báť, nie je to celkom pravda, že každé biling. dieťatko začína rozprávať neskôr, poznám viac detí a rozprávať začali rovnako ako ich rovesníci a tiež jednojazyčné, ktoré začalo až v 3 rokoch.
Odporúčam len dodržiavať metódu, jeden človek jeden jazyk, teda ak sa ty rozhodneš rozprávať na dieťatko ang. komunikuj s ním výlučne v angličtine, s okolím jasné v slovenčine, mne sa to osvedčilo a dcérka krásne ovláda oba jazyky a nerobí jej problém rozprávať sa so mnou ang. otočí sa k manželovi a automaticky prejde na slovenčinu, s bračekom sa rozpráva asi podľa nálady, niekedy ang. niekedy slovensky - u neho pokračujeme rovnakou metódou. Ešte rada, zo začiatku sa priprav na negatívne reakcie okolia, keď už tvoje dieťatko bude rozprávať budú už pozitívne, ale poznám pár maminiek, ktoré to tiež nemali zo začiatku ľahké, no ver, že naším krpcom tým veľmi uľahčíme život. Držím palce.
pa

blanblan
26. máj 2011

@kathynka aj ostatni, ahoj, tak u logopedicky sme uz boli dvakrat a vyzera to na dlhsie pokracovanie, ale posledne tyzde pozorujem velke zlepsenie, sice stale necista vyslovnost ale aspon uz prkne tvori vety a celkom sa da s nou na urovni komunikovat. vlastne toto co pisem ani nepatri do tejto temy, moje dieta nema proble s dvojjazycnostou ale s jazykom ako takym...no ide to dobrou cestou, i ked slovensky asi nebude nikdy plynule hovorit ☹

kathynka
26. máj 2011

@blanblan no super, ze ste spravili pokrok 🙂 nevadi, ze to bude u tej logopedicky na dlhsie, hlavne, ze to bude na osoh 🙂

patylety
5. jún 2011

ahojte kocky ak chcete byt o nieco mudrejsie, tak vam drzim palce ale kym zacnete ucit deti zlu nemicnu neucte ich radsej ziadnu, pretoze vyrazy, slovicka a vyslovnost co sa naucia zle sa velmi tazko oducia...ja sa problemom zaoberam uz dva roky na skole v nemecku... mam bilingvalne dcery dve a viem o tejto problematike dost vela, precitala som aj vela odb,litaratury ktora je dostupna v nemecku,,,no nasa rozvojova krajina je ovela pozadu zo vsetkym,,nesilte deti do nicoho ak to same neviete perfektne, pretoze sa za par rokov nedoplatite navstevami logopedov a detskych psychologov...a co sa toho tyka tak je tu nedostatok bilingvalnych logopedov na slovensku ak tu aj nejaky su ja som este ziadneho nenasla.....

patylety
5. jún 2011

a zabudla som, poniektore tu pisete ze sa s detmi snazite bavit len v cudzej reci velka zakladna chyba, dobry logoped toto nikdy neodporuci....zvyknete dieta u seba na neprirodzenu rec, to nie je materinska dieta to vyciti a vy sa same vysachujete zo svojej reci, akurat tak domylite dieta a aj seba, tie roky usilia umelo vytvarat jazyk v rodine este nikomu na osoh nebol, moze napachat este väcsie skody a to na vasom dietatku co sa jeho jazykovych schopnosti tyka...v ziadnom pripade nehovorit len nemcinou ale ucit dieta ako druhy jazyk