Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

laurelle
14. nov 2010

@sasulla a ako sa rozpravate medzi sebou ?

sasulla
14. nov 2010

@laurelle Většinou česky 😉

laurelle
14. nov 2010

@sasulla aha a malej sa prihovaras slovensky ked chcete aby vedela oba jazyky ??

sasulla
14. nov 2010

@laurelle Ano 😉

laurelle
14. nov 2010

@sasulla tak to je super ze bude vediet od malicka 2 jazyky 🙂

sasulla
14. nov 2010

@laurelle Tak ale zase tyto jazyky jsou moc podobné 😉
Koukám že žiješ v UK jak se drobečkem promlouváš ty? 😅

laurelle
14. nov 2010

@sasulla ja slovensky manžel anglicky 🙂 už chodia do školy a do skolky tak slovencinu pocuju iba odomna ale zase na druhej strane ja som sa s nimi nerozpravala ani raz anglicky a som rada ze vedia obidva jazyky na velmi dobrej urovn ia urcite im to do zivota da vela 🙂

januska26
14. nov 2010

@polinecka Moj malicky ma 9mesiacov...ja som to chcela tak, ze pockam,kym zacne rozpravat a potom zacnem...🙂ako nie uplne kym bude rozpravat, ale aspon dajake slova...nie hatlaniny jak teraz🙂))

januska26
14. nov 2010

@laurelle No tak to je super, ze takto skoro rozpravali, to je to, coho sa ja obavam, mam okolo seba deticky, ktore to zabrzdilo...ale zase otazka je,ci by nezacali rozpravat neskor aj v pripade, ze by tam ten druhy jazyk nebol...no tazko povedat...:(

sasulla
14. nov 2010

@laurelle Tak to je jasné 🙂 My lze zvažujeme jít do Rakouska ale to je hudba budoucnosti 😉

luculele
14. nov 2010

@yellowbanna dakujem za nazor. Ono je to viac menej vec mojho manzela, ja ho chcem co najviac podporit, ale jazyk neovladam, tak snad sa nam to podari 🙂

laurelle
14. nov 2010

@januska26 podla mna to nieje o jazyku je to celkovo o vyvoji deti .. Niektore deti vedia rozpravat pekne suvisle vety dvojrocne a moja Nessy ma v skolke kamaratov ktory maju 3 a viac a nevedia povedat normalnu vetu ..
@sasulla cestina a slovencina su velmi podobne jazyky keby idete do rakuska a chcete tam zit tak este nemcina a to by bol uz pre to dieta asi velmi velky gulas .. Aj my sme si hovorili ked sme zili v Liverpoole ze sa chceme niekedy prestahovat do Londyna lenze clovek mieni a zivot meni a nakoniec sme sa tam boli nuteny prestahovat za mesiac 😀 😀 😀

ingrid16
14. nov 2010

@laurelle . ja sa chcem opytat, kedy zacali tvoje deti rozpravat?
totizto, ja som slovenka, moj manzel anglican, zijeme na sk. maly bude mat zachvilu 3 roky, ale rozprava strasne malo. ja s nim rozpravam len slovensky, manzel len anglicky.
maly uz chodi do skolky a riaditelka nim nie je velmi nadsena, dokonca mi povedala, aby sme ho najprv naucili len slovensky. ☹ ( neviem ako by sa s nim potom manzel rozpraval, ked ten po slovensky nevie)
taktiez mi chcela dat cislo na logopedicku, ale ja som nesuhlasila ani s jednym, ani s druhym.

laurelle
14. nov 2010

@ingrid16 da sa povedat ze do 2 rokov vedeli rozpravat ako tak oboma jazykmi v 3 uz rozpravali celkom dobre ale este to nebolo dokonale to az postupom casu .. Riaditelka ta nemoze nutit aby si dieta ucila slovensky a posielat ta k logopedicke ked ty trvas na bilingvalnej vychove kedze tvoj manzel slovensky nevie .. Mne tiez hovorili vsetci ze naco ucim deti slovensky ked zijeme v anglicku a v sirokom okoli sa mozu po slovensky rozpravat iba so mnou .. Som rada ze slovensky vedia a nelutujem to a za tym si budem vzdy stat .. 😉

ingrid16
14. nov 2010

@laurelle no, ja som si od zaciatku povedala, ze budeme ucit jeden rodic , jeden jazyk, a od toho neustupim. riaditelka to uz skusala 2x, ale smola. taktiez som zistila, ze moj brat, aj otec zacali rozpravat az od 3 rokov. a to sa ucili len jeden jazyk. 😉
tak este pockam a uvidime ako mu to pojde.

laurelle
14. nov 2010

@ingrid16 ved este ma casu zachvilu vam bude rozpravat tak ze sa nezastavi 😎

kathynka
14. nov 2010

su tu aj rodicia, co vychovaju deti slovensko(cesko)-francuzsky?

januska26
14. nov 2010

@laurelle No ved to, mne ide o to, ze co ked moj malicky je ten typ, co bude rozpravat neskor a este ho motat s inym jazykom...?no tazko...:(preto by som rada pockala, lebo mozno v roku a par mesiacoch bude kecat a kecat...tak troskuu zacnem...rozpravky,pesnickky, slova a tak...a este k tomu tie anglicke jasle🙂

vroni
14. nov 2010

@kathynka, my, lenze u nas je francuzstina treti jazyk (skolkovy), doma sa delime na slovencinu a nemcinu.
@ingrid16, raiditelka je hus, to sa muz nema s malym rozpravat vobec ci ako? Ale na logopediu by som sla (ved nemusis na tu od riaditelky). Nasa krpana ma po tatkovi zdedeny oneskoreny vyvoj jazyka a tiez jej logopedia velmi pomaha (vo vsetkych troch jazykoch aj ked chodi len na slovensku) Slovenska gramatika je o hubu, ak ma dieta k dispozicii gramaticky jednoduchsi jazyk (tj skoro kazdy 😉 ), tak moze zacat tvorit velmi svojske vazby, na to je logopedia naozaj fajn. Jo, a nam este nikto (ani logoped ani psycholog) neodporucil "zrusit" viacjazycnost, vraj jedno s druhym (viacjazycnost s neskorsim rozpravanim) vobec nema suvis a je to babska povedacka....

katekate
14. nov 2010

@januska26 neda mi nevyjadrit sa 🙂 ... tuto problematiku mam dost nastudovanu a sama budem riesit kombinaciu slovencina-anglictina-spanielcina ... zo psychologickeho hladiska nie je viacjazycna komunikacia pre dieta problem a nema nic spolocne s oneskorenym vyvojom reci presne ako pise @vroni .. dieta je schopne zvladnut a rozlisovat aj tri jazyky bez akychkolvek problemov ... AVSAK ... musia byt uz od narodenia zachovane urcite pravidla pre dieta aby si dieta jazyk spravne osvojilo a zaradilo .... a to .... v pripade rozdielnosti jazyka medzi partnermi je potrebne aby ked je matka s dietatom sama rozpravala na dieta len jednym a tym istym jazykom a to bez vynimky .... ked je s dietatom sam otec tak rozprava svojim jazykom a bez vynimky ... ked su vsetci spolu rozprava sa dieta tretim jazykom alebo tym, ktory je zauzivany v domacnosti .... v takomto pripade dieta nema problem prepinat medzi jazykmi a presne rozlisovat s ktorym rodicom ako .... je to uz nas v rodine aj overene vramci slovencina-nemcina na synovcoch a nebol ani pri jednom problem ... plynulo prekladali z jedneho jazyka do druheho tym ktori nerozumeli a vedia na ktoru babku ako .... moze sa stat ze dieta odmietne jeden jazyk pouzivat na rozpravanie ale to neznamena ze ho neovlada a pouzije ho vtedy ked sa na to bude citit ....

matamisi
15. nov 2010

ahoj...@katekate najprv napisem ,ze ja som slovenka,manzel madar-nemec a zijeme v rakusku...tak ak som dobre rozumela tvoj prispevok tak ja sa musim s mojou malou ked som sama rozpravat slovensky a ked bude doma aj manzel tak mozem nemecky...lebo moj manzel nevie po slovensky...
ja s manzelom sa rozpravame len nemecky,nepopletie to dceru ked na nu budem po slovensky a na manzela po nemecky 😲

yellowbanna
15. nov 2010

@katekate u nas jsou taky tri jazyky - cestina, italstina a anglictina... ten treti jazyk "navic" je anglictina, kterym mluvime s manzelem, ktery je Ital... ovsem nepouzivame ho pro naseho syna... i kdyz jsme doma vsichni, i nadale mluvime na Tonika kazdy svym jazykem, spolu pak anglicky... takto by mel pozdeji umet italsky a cesky aktivne a z anglictiny mit pasivni zaklad - jinymi slovy bude ji rozumet, ale nebude potrebovat ji komunikovat... az se ji pak zacne ucit normalne ve skole, bude mit na cem stavet... nemam ale potrebu ho ucit jeste i anglicky aktivne, aspon prozatim... je to jen o trochu jiny model 😉

vroni
15. nov 2010

@matamisi, nie, s malou sa rozpravas po slovensky VZDY, aj ked je muz doma. Len s muzom sa mas rozpravat nemecky, to je jazyk domacnosi. Cize hovoris nemecky PRED dietatom ale nie S dietatom.

briketa
15. nov 2010

@januska26 pre malicke dieta nie je chapany dalsi jazyk ako dalsi jazyk. berie to vsetko ako jeden jazyk, akurat znenie je ine. Ak chces zacat, ma sa to robit uz od narodenia, lebo detsky mozog si zvyka na zvuk jazyka.
Ja mam uz starsieho syna a ten este stale povie, ze mami rozprava trochu inou anglictinou ;) to akoze po slovensky.
Deti si jazyky zacnu naozaj selektovat okolo piateho roku a potom od toho 6.-7. roku zacnu pomaly selektovat aj gramatiku.
Ked deti hovoria bi-tri-lingualne odmalicka, nechapu to ako ucenie, je to pre nich uplne prirodzena vec, ako ked Ty si sa odmalicka ucila svoju rodnu rec a nijako si nad tym nerozmyslala.

katekate
15. nov 2010

@matamisi podstatne je aby ked si ty sama si rozpravala na malu len slovensky a nijak inak .. jasne ze ked si v obchode alebo inde tak pouzivas nemcinu - ono si zafixuje ze ked ste same tak sa pouziva jeden jazyk .... manzel nech na nu rozprava nemecky a tak isto ked ste spolu tak nemecky .... ono sa ti moze stat casom ze mala bude na teba pouzivat slovencinu aj ked je tam manzel ale ty sa tym nenechaj pomylit a pokracuj na nu nemecky .... cely zaklad je v tom aby malo dieta dany stereotyp na ktory si zvykne ....

@yellowbanna - suhlasim s tym co pises ... to ci zvolis ucit aj treti jazyk alebo nie je na kazdom osobnom vybere 🙂 ..... cely zaklad je v tom aby boli dane pravidla ktore su nemenne, jedine vtedy sa predide tomu aby si dieta jazyky nemylilo a nemalo v tom vsetkom chaos ... v mojom pripade si neviem predstavit pouzit na dieta len slovencinu - mala by som dost problem s tym, ze manzel nerozumie o com sa rozpravame a hlavne chcem s vyhnut tomu aby mala nezacala zneuzivat to ze tatinko nerozumie ked mi chce nieco povedat ... 🙂

katekate
15. nov 2010

@vroni no tento model co spominas ty si neviem v praxi dost predstavit ... na zaklade mat "pravidlo" to fungovat moze ale ako budete travit spolocny cas ako rodina? To budete viest spolocny rozhovor z dietatom kazdy v inom jazyku? ved ked ma dieta dva roky napriklad a hrate sa spolocnu rodinnu hru ako chces dieta aktivne zapojit ked ma na teba rozpravat inak ako ty rozpravas na otca? toto v pripade ze manzel nerozumie slovencine nemoze fungovat aktivne ... 🙂

matamisi
15. nov 2010

@katekate diky za odpoved.... 😉 tak som to dobre pochopila 🙂 dakujem ti 😉

matamisi
15. nov 2010

@vroni aj tebe dakujem za vysvetlenie 😉 budem sa znazit to aj tak robit 😉

laurelle
15. nov 2010

@januska26 to bude dobre poznam par bab zo slovenska ktorych deti chodili do anglickych jasiel ,skolky rodicia ich ucily anglictinu a po case sa prestahovali sem do UK a anglictinu ovladaju perfektne takze ides velmi dobrou cestou .. 🙂 🙂 🙂

yellowbanna
15. nov 2010

@katekate myslim, ze tak jak to pise @vroni to jde - my to tak napriklad mame... mluvim na maleho cesky, i kdyz je doma muj muz... on se ted teda cesky uci, ale zatim umi jen velmi malo...presto byl tenhle model jasny uz predtim, nez se maly narodil...a hlavne nez se muj muz zacal cesky ucit... jazyk, kterym se mluvi na miminko je preci o neco jednodussi (nerozebirame slozite filozoficke problemy 😉 ) a hlavne hodne repetitivni...takze muj muz uz v kontextu rozumi tomu, co malemu rikam, vlastne se uci oba 😉 az budeme za dva roky hrat nejakou hru jako rodina, troufam si tvrdit, ze uz s tim muj muz problem mit nebude 😅 navic deti jsou opravdu velmi obratne v prepinani jazyku PRAVE PROTO, ze na ne kazdy z rodicu mluvi jen svym jazykem...takze pro ne neni problem rict vetu mamince ve slovenstine a okamzite se otocit k tatovi a mluvit na nej nemecky... takze bych se toho byt @matamisi nebala... zalezi ale samozrejme i na tom, jak se k tomu stavi manzel, ale dvojjazycna vychova vzdycky potrebuje, aby s ni byli srozumeni a aktivni oba rodice...