Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

laurelle
23. nov 2010

@estterka tiez to mate pestre 😀 😀 a ako sa s malickou rozpravas ty a on ?

estterka
23. nov 2010

@laurelle tak ja sa snazim co najviac slovensky,ale ide mi to tazko,lebo kym sa mala narodila,som tu nehovorila takmer vobec slovensky,tak automaticky zacinam anglicky/nemecky a niekedy aj chcem aby MM rozumel,co jej rozpravam..najhorsie je to,akym mixom jazykov sa my rozpravame,lebo je pravda,ze od cistej anglictiny to uz ma daleko 😝 ale MM len nemecky na nu hovori.

laurelle
23. nov 2010

@estterka fuu tak malicka v tom bude mat dost zmatok 😝

estterka
23. nov 2010

@laurelle no musime sa snazit rozpravat "cistejsie" a ja co najviac slovensky;) a u vas je to ako? stvrte babatko cakate? u vas je teda v dome stale veselo🙂

laurelle
23. nov 2010

@estterka veselo je stale 😀 😀 ja sa s deckami rozpravam vyhradne slovensky manzel anglicky a kedze chodia do skoly a skolky tak anglicky vedia viacej ako slovensky ked som s nimi na materskej travila najviac casu ja 😉

yellowbanna
23. nov 2010

@estterka a vy na malou mluvite jak? kazdy svym jazykem?

estterka
23. nov 2010

@yellowbanna ako som pisala,muz nemecky a ja sa snazim co najviac slovensky a nemiesat to s inymi jazykmi. u vas je to ako? 😉
@laurelle a mate aj slovenskych znamych?ci deti sa rozpravaju po slovensky len s tebou?

laurelle
23. nov 2010

@estterka moja rodina zije na svk okrem mamy ta zije tu ale ta sa s nami moc nestyka ale mam na svk aj kamaratky ale chodime tam 2-3 krat do roka teda teraz ideme 4 krat v decembri lebo brat ma svadbu ale potom sa tam dlhsie asi nedostaneme kedze som tehu 😉 ale zije tu vela slovakov 🙂 a ano rozpravaju sa po slovensky len so mnou a cez skype a cez telefon sa rozpravaju casto s mojou rodinou 🙂

estterka
23. nov 2010

@laurelle lebo tak to bude aj u nas,ze sa budu rozpravat vlastne len so mnou slovensky,rodina sem chodi malu pozriet,hned ako doriesime papiere budem aj lietat domov parkrat do roka ale kamartky slovenku tu mala mat nebude.a je to take divne obcas,ked kocikujem napriklad s kamaratkou spanielkou a zacnem na malu slovensky hovorit,tak len pozera a nerozumie ani slovo 😀 a rozpravaju bez problemov slovensky? a mama zije tiez v UK a nestyka sa s detmi? 😨

yellowbanna
23. nov 2010

@estterka muj muz je Ital, zijeme v Italii, ale spolu mluvime anglicky. Na syna mluvime kazdy svym jazykem... s moji rodinou se vidam tak 4x do roka, ale snazim se aspon s nasima slychat (a vidat co nejcasteji po Skypu). Tonik uz na dedu reaguje i tak, snad mu to vydrzi 🙂 Mame to ale podobne jako vy - s manzelem mluvime sice anglicky, ale obcas do toho zamichame i italstinu, je to des, ale ve vztahu k malemu uz se hlidam...kdyz se narodil, mivala jsem taky problem na nej mluvit jen cesky, chtela jsem, aby i okoli rozumelo...ted uz to neresim - na nej mluvim jen cesky.... drzme si palce 😉

laurelle
24. nov 2010

@estterka ano zije v londyne tak ako my lenze moja mama na nich zvysoka kasle 😒 deti hovoria slovensky v pohode len ked som bola na materskej tak to bolo lepsie lebo som s nimi bola viac teraz ked chodia do skolky a skoly tak obcas niako slovicko zabudnu , u nas je najvacsi problem ze ked sa rozpravame vsetci aj s manzelom tak hovoria anglicky aby rozumel a ked odide tak niekedy maju problem "prepnut" do slovenciny inak hovoria plynulo len nadviazat slovensky na to co zacali anglicky je problem ale nie je to nejake zasadne .. bezne pozeraju dvd slovenske u nas leti teraz pat a mat aj ked sa tam nerozprava tak si to mozu pozriet aj s ockom 😉 minule mi Alex povedal ze on by si toho shreka radsej pozrel v slovencine lebo anglicky to ma blby "preklad" 😀 😀 😀 ,, tak to ma dost zaskocilo ked aj v skole sa rozprava len anglicky a aj tv kuka v anglictine .. 😀 😀

sasulla
24. nov 2010

Ahojte, můžu poprosit Váš názor .. dostali jsme od známého nabídku přestěhovat se do UK, máme dát do prosince vědět, podle mě je to na rychle u mě má Velká Británie spoustu výhod a málo negativ ale jako by si malá zvykla? Co byste dělali na mém místě? Šli byste nebo ne? 😅 Díky za Vaše názory 😉

laurelle
24. nov 2010

@sasulla rozhodne by som sla mala ma len 3 tyzdne 🙂 aj ja zijem v londyne a nikdy som to nelutovala 🙂

eaka
25. nov 2010

@sasulla shak malá si ešte za mesiac poriadne nezvykla ani na Česko, takže si na Anglicko zvykne úúúúúplne v pohode 🙂 Toho by som sa fakt nebála... Aj lietadlo zvládne určite v pohode, dáš jej do pusy prsník alebo fľašu, aby prehĺtala a gombička! Len smelo do toho! (ja by som určite šla)

estterka
25. nov 2010

@laurelle to ma mrzi,ze na nich tvoja mama kasle..ta moja zle brala,ked som otehotnela ale teraz by sem lietala za nami kazdy tyzden keby mohla,hotova je z malej. rozpravky zbierame aj my,ale zatial mame len vcielku maju a lolek a bolek po slovensky,ale este mame cas,kym zacne telku pozerat🙂 a s tym shrekom,no pecka 😀 soms a zasmiala 😀
@yellowbanna ja som videla jedneho chlapceka,mama spanielka,otec talian,zili v nemecku a maly mal myslim 6 rokov a hovoril mixom vsetkych troch jazykov,ale zevraj im povedal psycholog,ze za par rokov sa to utrasie a bude hovorit perfektne vsetkymi troma. a zas mam inych znamych,muz francuz a ked zena zacala s detmi slovensky hovorit,naucil sa on slovensky tiez.no ktovie,ako to bude cele u nas..

laurelle
25. nov 2010

@estterka aj moja to zle brala ked som otehotnela v 19 a ked som sa pred 3 rokmi vydavala ani na svadbe mi nebola lebo vraj NEMA CAS .. 😒 takze tak deti takto nemaju starku co mna velmi mrzi a kedze tu moc nikoho nepozname ani ich nema kdo postrazit ked potrebujeme , ale zvyhli sme si , bojujeme 😉

yellowbanna
25. nov 2010

@estterka o dva nebo tri jazyky bych se nebala...ale vic dohromady, to uz zacina byt mazec a strasne zalezi na tom diteti, jak to zvladne... kdyz jsem pracovala v anglicke skolce v CR, meli jsme tam chlapecka - Pakistance: narodil se v Kanade, pak zili chvili v nemecku, pak prisli do CR, ale dali ho do anglicke skolky - to mu uz bylo pet a rodice chteli, abychom ho pripravili, aby mohl jit za rok do skoly (ceske)...no byvalo mi ho docela lito, mel v tom hrozny zmatek, trictvrte roku skoro nemluvil a kdyz zacal, mluvil jen v jednotlivych slovech, nebyl schopny dat dohromady vetu...samozrejme, ze v sesti letech do skoly nesel...

sasulla
25. nov 2010

@laurelle
@eaka
Jej, jste mě potěšili 🙂 Tak já jsem za ano uvidím jak se to všechno podaří 😔

laurelle
25. nov 2010

@sasulla drzime palce nech sa rozhodnete akokolvek nech ste stastny 😉

sasulla
25. nov 2010

@laurelle Si zlatá moc děkuji, jej až teď jsem si všimla že budete mít přírůstek do rodiny 😵 Moc moc gratuluji, ať je všechno tak jak má být a zanedlouho se budete těšit s nádherného uzlíku štěstí 😵

laurelle
25. nov 2010

@sasulla dakujeme zajtra mame 1.poradnu tak drzkaj palce aby bolo vsetko ok 😉

romcovaklarka
26. nov 2010

@laurelle Taky držím palce 🙂

sasulla
26. nov 2010

@laurelle Držím držím palečky i z Betuškou 🙂
Jinak konečně jsme se včera večer o Británii povyprávěli a jsme na tom nějak takto: ano budeme se stěhovat, napsali jsme tomu známému co nám to nabídl a pravděpodobně nový rok již budeme slavit v novém 😵 🙂 Jsem nesmírně ráda že to začíná nabírat obrátky 😵

laurelle
26. nov 2010

@sasulla jeeej strasne vam gratulujem !! a do akeho mesta idete zit ? 🙂

laurelle
26. nov 2010

@romcovaklarka dakujeme a napodobne 🙂

sasulla
26. nov 2010

@laurelle Cardiff 🙂 a ty kde v Uk bydlíš? 😅

sasulla
26. nov 2010

@laurelle A co poradna? 🙂

laurelle
26. nov 2010

@sasulla Ja byvam priamo v Londyne skoro v centre , ale buduci tyzden idem ku svagrine do Cardiffu .. vo Walese je nadherne 🙂 Poradna ok mame srdiecko aj som videla krpca na usg len nesla foto vytlacit takze som bola dost z toho sklamana ale co uz objednala ma na 13.12 a vtedy mi da fotecku takze som to prezila 😉 Dneska sme mali ist s mojimi babami na damsku vianocnu obchodovu jazdu lenze to by neboli oni keby sa nieco nestalo .. Vivienne prisla domov zacala vracat tak sme bezali k doktorke na poslednu chvilu a ma crevnu chripku takze za chvilu to ma aj Nessy a Alex urcite ak nie ja lebo na tehu by to nebolo bohvieco takze tak 😒 A ty sa mas s malickou ako ? 🙂

sasulla
27. nov 2010

@laurelle To mi je líto ☹ Tak brzké uzdravení 🙂 Malá to je živé dítě 😀 Po mamince 😝 😀 Dnes ještě zlatučko spinušká jako malinký andílek 😵
Jí tak pak nás přijdeš navštívit 🙂 Jej Londýn to je jedno z nejkrásnějších měst na světě 🙂

andrea12737
27. nov 2010

Ahojte kocky, 🙂
necitala som tuto diskusiu..chcela som sa opytat tych maminiek, kt. deticky uz mali 3-4rocky ked sa museli zacat prisposobovat novemu prostrediu, novemu jazyku. My pravdepodobne pojdeme na Cyprus. Tam je uzakonena grectina. V skolkach sa tymto jazykom hovori. V skolach je uz povinna aj anglictina. Syn ma 4r, dcera rok.. Ako to vsetko zvladli a prijali tie starsie deticky? Myslim si, ze pre malu to bude najjednoduchsie po jazykovej stranke.. Dakujem pekne..