Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

luslus
12. máj 2014

@lujza88 ahoj, u nas su tiez 4 jazyky, ja slovensky, muz arabsky a francuzsky a komunikacny jazyk anglicky. stastie, ze sme sa zatial neprestahovali do AT, to uz by bol 5. jazyk. ja budem s malym po slovensky, muz po arabsky a prip. francuzsky. anglictinu do toho miesat isto nebudeme, to sa nauci aj samo neskor v skole. takze vo vasom pripade by som riesila doma slovencinu a albancinu, nemcinu sa nauci samo medzi detmi a grectinu sa moze ucit neskor (teda ak to bude nutne)

katinam
13. máj 2014

@lujza88 my sme na tom podobne, ja SK, manzel Portug, medzi sebou sa rozpravame AJ a zijeme vo FR hovoriacej krajine a do skolky tiez chodi do FR (do americkej ho nezobrali 😖 ) Dieta sa dokaze naucit aj tolko jazykov, ale je to samozrejme zlozitejsie ako pri 1 ci 2jaz. Zavisi naozaj od dietata, nas ma teraz 4 a SK a PT ovlada asi na urovni 3roc. dietata, Anglictinu napriek tomu, ze vsetci tvrdili, ze od nas sa to nemoze naucit, chyta, je to zatial stale 3.jazyk, trochu sa ju uci aj z TV, mame Disney Chanel v AJ. FrJ zatial trochu ignoruje, velmi pomalicky sa to na neho lepi v skolke, Ale zatial dost slabo. Vidim velky rozdiel v urovni jazyka po pobyte na SK alebo PT, to uplne poskoci v slovnej zasobe aj gramatike, takze keby byval v jednej z krajin, bol by na tom asi rovnako ako vrstovnici.

ella_joy
27. máj 2014

@lujza88 Moj syn rozpraval v dvoch rokoch svedsky a slovensky a oboma jazykmi sa vedel vyjadrit. teraz ma 3 a vie aj po rusky (chodi tu do skolky) a rozumie po anglicky ( pasivny jazyk) nakolko my dvaja s muzom komunikujeme v anglictine. V tychto troch jazykoch, si dovolim tvrdit, vie rozpravat 100%, teda vsetky su rovnako "silne" . Nakolko moj otec je cech, s nim po par dnoch diskutuje v cestine ( miesa to so slovenskymi slovami) a so segrinymi detmi zas skusa nemecky...to je samozrejme len vtedy, ked sme spolu aspon tyzden, a tu pouziva len zakladne slova/vety nakolko ich slovencina je velmi slaba, a tak vramci hry sa uci od nich...ale to pouziva len s nimi.. Moj druhy syn ma rok a pol, a miesa teraz svedcinu a slovencinu..rozprava menej ako prvy syn, ale uz vie rozlisovat kedy aky jazyk pouzivat, podla toho s kym z nas rozprava..nevidim ziadne negativum, prave naopak, sme nadseni, ako deti rychlo a nevedomo nasavaju jazyky 😵 jedna zasada OPOL sa ale musi, ak mozno, dodrziavat, cize jeden rodic jeden jazyk, ja napr. Poviem synovi, nech mi to povie tak, aby som to rozumela..skusa na mna uz naschval svedske slovicka 😉 a ked nenajde slovensky ekvivalent sam, tak mu to poviem sama, a on to musi zopakovat...

ella_joy
28. máj 2014

@katinam ahoj, citam, ze mate tiez jazykov naokolo jedna radost 🙂 kolko ste tam? Inak ten Disney chanel je super..ja to mam zapnute aj kvoli sebe, sa ucim aj ja ked na to kukam s detmi...najprv som mala vycitky,ze sedeli prii TV, ale teraz vobec, vdaka tomu sa vela vela naucili., mame to miesto radia...su tam tie programy ako Dora, Umizoomi a pod. a podla mna je to vyborne naucne spravene, vy co tam mate? Ucitelky su ake na synceka?

katinam
28. máj 2014

@ella_joy hej, vesele to teda je 😀 Zatial sme tu 2 roky, este asi 1, potom netusim kam, mozno domov do Portugalska. My zatial frcime na Disney Junior a momentalne leti Jake a pirati, ale je tam aj kopu naucnych veci. A maly objavuje caro Youtube, na videach odtial mu vysvetlujem, ako veci funguju, ako slnecna sustava, vyvoj zvierat a rastlin, ludske telo, rocne obdobia...Ucitelky su fajn, ale nanestastie sa tam toho zatial vela nenauci, aj kvoli jazykovej bariere, je to viac na socializaciu a hranie s detmi, Tak doma musime dohanat, aby nebol pozadu za ostatnymi.

barceloneta
9. dec 2014

Ahojte, ma niekto skusenost ked matka rozprava pol dna slovensky a druhy pol dna v anglictine? Akym jazykom potom bude rozpravat dieta?

rybca
10. dec 2014

@barceloneta tak mysim si, ze tym lahsim, ja som cely den rozpravala na syna slovencinou, len v TV a vonku pocuval holandstinu a aj tak do 4 rokov uprednostnoval holandstinu..🙂

barceloneta
10. dec 2014

@rybca ale naucil sa aj po slovensky? Totiz my to mame trosku zlozite zijeme v Barcelone. Ja som Slovenka a manzel je Spaniel a medzi sebou hovorime po Anglicky. A samozrejme manzelova rodina hovori na dcerku Katalansky. Tak teraz neviem ci sa nauci po slovensky ked budem na nu hovorit iba pol dna Slovensky? Lebo potom na nu nikto nehovori anglicky aj ked my s manzelom hovorime medzi sebou anglicky. Ale priama komunikacia na dcerku v anglictine nie je. Fakt neviem ako je to najlepsie aby sa naucila vsetky 4 jazyky?

rybca
10. dec 2014

@barceloneta syn ma teraz 5,5 roka, so mnou rozprava bez problemov po slovensky, v skole, s kamaratmi a tak po holandsky, a uz rozprava aj s tatom po madarsky, a este rozumie a rozprava aj cesky, ja by som na tvojom mieste rec nerozdelila, jednoducho s malou rozpravaj len slovensky, manzel spanielsky, ci ako, proste jeden clovek, jedna rec.

matamisi
10. dec 2014

@barceloneta urcite sa aj po slovensky nauci neboj 😉
Ja mam dve baby 4rocnu a 1a pol rocnu... ja rozpravam vecsinou len po slovensky s nima ,s mmom len po nemecky a ta starsia vie perfektne obidva jazyky ,dokonca v skolke mi minule logopedicka co k nim chodi povedala,ze neveri ,ze ma rodicov cudzincov(ja som slovenka a mm madar 😀 ) zijeme v rakusku.... inac po cesky tiez rozumie a aj madarsky a par viet uz sa na nu nalepilo aj po anglicky,lebo v skolke maju jeden den v tyzdni anglictinu 😝
Inac pred 4rokmi som mala aj ja pochybnosti ci vlastne bude aj nejak rozpravat,lebo chuda tolko jazykov okolo seba pocuvat,ale zbytocne som si robila starosti 😝

sisaka
10. dec 2014

@barceloneta drzim palce, nech sa nauci vsetky jazyky. Ja som tu asi jediny vynimocny pripad. My sme slovaci, zijuci v Kanade, doma my rodicia hovorime po slovensky Dcera (16 r.) sem prisla ako 5 rocna, uz mala dobre zaklady slovenciny, takze stale dokaze komunikovat aj v slovencine. Na Slovensku ju vsetci sice chvalia, ako hovori, ale ma prizvuk (neviem, ci su ludia hluchi, ci len zdvorili) a musi niekedy hladat v pamati slova. Syn sa tu narodil, ma 6 rokov a hovori vylucne po anglicky a po slovensky len rozumie. Na neho neplatia ziadne reci o "spongiach" a o tom, ze deti zvladnu lavou zadnou xy reci naraz. Do 2 rokov mal minimalnu slovnu zasobu, zratanim anglickych aj slovenskych slov, boli sme radi, ked nieco povedal a bolo nam jedno v akej reci, potom sa to postupne zlepsovalo, napriek tomu, ze aktivne pozna mnozstvo slovenskych slovicok, nedokaze ich dat dokopy a vytvorit vetu. Inteligencne je v poriadku, uroven anglictiny je na urovni rovesnikov, citanie, pisomny prejav nadpriemer. Tymto som nechcela strasit, len podotknut, ze nie vsetky deti su "spongie" a plynule rozpravaju naraz viacerymi jazykmi, rodina to dodnes nechape, ze ako je to mozne, ze nehovori po slovensky, ze urcite s nim nehovorime doma po slovensky 😝 ved to je take lahke a ine deti s tym nemaju problem .... takze na navsteve na Slovensku som vyzerala ako total blbec, ktory ani nedokaze vlastne dieta naucit po slovensky, ale ja fakt nemozem za to,ze moje dieta si vyslovene vybera anglicke slovicka Momentalne som rada, ze sa dotiahol na rovesnikov, co je najdolezitejsie, kedze sa neplanujeme vratit na Slovensko a dufam, ze raz sa mu to v mozgu nejako spoji a "vypoti" aj vlastnu slovensku vetu, to potom asi normalne oslavime 😀

zitaje
10. dec 2014

@sisaka moju strednu dceru polovica nasej rodiny, ktora zije v zahranici, do cca. 4 rokov ani nepocula prehovorit 😀 nechceli mi verit, ze ona krasne plynule a vyberane rozprava. Cize sice po slovensky rapotala jedna radost, ten druhy jazyk v nej musel dozriet, hoci ho pasivne ovladala. Teraz ma skoro 7 a hoci to nie je uplna pohoda, ale uz sa dohovori a bola v lete dokonca tyzden u dedka, ktory po slovensky nehovori (sice boli obe, aj so starsou dcerou, ale aj tak). Takze naozaj je to straaasne individualne, myslim ze aj to, na koho aka metoda zaberie, kto je do akej miery schopny sa naucit, kto ma aku motivaciu atd.

@barceloneta anglictinu by som neriesila, to sa nauci potom 😉

ali08
10. dec 2014

ahojte,my sme 3 jazycna rodina.syn ma 6.5 roka a do svojich 5 hovoril iba slovensky a iransky od 5 sa zacal ucit aj anglicky lebo tak komunikujem s manzelom,rozumie vsetko anglicky a teraz sa uci aj odpovedat.slovensky vie dobre ale predsa len rodny jazyk je iransky,teraz zijeme na slovensku ale zili sme aj v Irane a tam pekne prehodil na ich jazyk.zacal aj dost skoro hovorit nemal problem,co mam znamu a su 2 jazycny u nich syn zacal hovorit az v 2.5 roku co sa mi zda dost neskoro.u nas to bolo tak ze pokial sme boli na slovensku syn hovoril len slovensky aj s manzelom,potom ako sme isli do iranu tam zase zmenil a hovoril iransky na vsetkych aj na mna.teraz sme znova tu a uz hovori oboma jazykmi.ono asi dost urobila ta zmena a tym padom aj presmerovanie jazyka,ale inak pohoda.teraz mame babetko a som zvedava ako bude on hovorit,ten sa narodil na slovensku.hovori sa ze deti sa jazyky velmi rychlo ucia ale netreba ich nutit,my sme anglictinu v skolke vobec neriesili lebo sami hovorime anglicky takze sa nauci od nas.treba tomu nechat pomaly priebeh a este co mi hovorila znama tak ako hovori mama na dieta od zaciatku tak by to malo aj ostat a to iste aj s tationom aby to dieta potom nemalo mis mas ze sa striedaju dva jazyky u oboch rodicoch.

matamisi
11. dec 2014

Moja do dva a pol roka mala malu slovnu zasobu asi tak 30-40 slov vo vecsine slovenske a potom zacala chodit do skolky a kazdy den sa to zlepsovalo a za pol roka sa naucila perfektne nemecky,dokonca mne miesto slovencini odpovedala po nemecky ,ked sme boli na slovensku tak az po par dnoch vzdy prepla do slovenciny pomaly a teraz od 4rokoch uz skoro vobec nemiesa viac jazykov vo vete,aj ked skypuje s mojou rodinou tak pekne slovensky. Teraz ma 4 roky a 2mesiace a usta sa jej nezatvoria furt rozprava 😀 neviem ci kvoly viacjazycnemu prostrediu zacala neskor rozpravat plynule,alebo to je po mne zdedene,lebo mne mamina povedala,ze ja som velmi neskoro zacala rozpravat ,tak teraz neviem,ale dolezite je ,ze sme sa naucily 😀

manee
13. dec 2014

My žijeme na SVK, ale ja s dcerou (4 roky) hovorím nemecky, aj ked nie výlučne. Mala obdobie, kedy nemčinu počúvať nechcela, teraz si to vyžaduje. Ona odpovedá slovensky. Ale ked chce napáliť ocka, alebo si chce z neho urobiť srandu, tak po nom vykrikuje celé vety v nemčine a baví sa natom, ako mu to potom preklada. Takže sme boli milo prekvapení, čo dokáže. Nielen, že rozumie, ale vie aj povedať. Len jej k tomu chýba dôvod, kedže je v slovenskom prostredí

henikav
13. dec 2014

Je dobre ak kazda osoba hovori s dietatom vzdy ten isty jazyk si myslim, u nas to celkom funguje. Dcerka ma sice len 20 mesiacov, ale rozumie velmi dobre slovensky aj francuzsky, aj ked odpoveda vacsinou francuzsky. Syn ma 14 rokov a hovori perfektne 4 jazyky, aj ked teda ked hovori slovensky, je tam pocut prizvuk, slovensky totiz hovorime len doma, zijeme vo frankofonnom prostredi, skolu ma z polovice vo francuzstine a z polovice v anglictine a od malicka sa ako jazyk uci flamstinu. Ale nejako automaticky to prehadzujeme a vsetci vsetkemu rozumieme, ako napriklad s manzelom hovorime iba slovensky, ale na syna ja hovorim francuzsky a manzel anglicky, na dcerku zas hovorime obaja slovensky a francuzsky sa uci v jaslickach a s bratom, oni spolu hovoria francuzsky, no a od 4 rokov pojde aj ona do anglickeho prostredia, takze od 4 rokov zaradime treti jazyk, dovtedy nejaku tu anglictinu pocuje doma.... Dobry mix, ze? 😀 😀 😀

scrimshaw
25. mar 2015

Milé mamičky,
ak by ste našli chvíľku času, poprosila by som Vás o vyplnenie dotazníka k mojej bakalárskej práce na tému Bilingválne vzdelávanie.
Veľmi pekne ďakujem! 🙂
https://docs.google.com/forms/d/14hl7MP-bz5Y0D3...

mk77
16. jún 2015

Ahojte, hladam rodinu s dvojjazycne vyrastajucimi detmi /slovencina, nemcina/ v Ziline a okoli. Mam 2 deti ktore sa narodili v nemecky hovoriacej krajine a rada by som bola keby poculi nemcinu sem tam aj od niekoho ineho nielen odo mna.

matul
1. apr 2016

vidim, ze tema tu je, ale uz davno do nej nik neprispel... Bilingvisti, podte k nam, mame stranku na Facebooku 🙂 uvitame vase skusenosti a nazory, podme sa navzajom podporovat a darovat nasim detom uzasny dar... https://www.facebook.com/magickadvojjazycnost/

mimol
22. aug 2016

moja kamaratka so synom hovori slovensky a aj anglicky. aj ona, aj muz su slovaci. s malym na jazykovku este nechodili, ale ucila ho doma. na vyucbu pouzila kurz od imitum.