Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

froschka
10. apr 2007

bluff moja babka je ceska vdova zijuca na slovensku uz od svadby no pletie stale ceske vyrazy medzi slovenske vety....my sme si na to zvykli no pocuvat tie chomoleniny od deti nie je veru pekne

bluff
10. apr 2007

ja by som si ani anglictinu neviem ci trufala ucit, ako niektore slovenky ked hovoria na slovensku na babatko vylucne po anglicky.. jednak mi to pride take neprirodzene, nie? ale na druhej strane mozno lepsie s chybami ako nic...

ale susik to je iny pripad, tam bude cestina vsade okolo, to by som urcite neznasilnovala v takom pripade.

froschka
10. apr 2007

no ja si tiez myslim ak slovenska rodina chce dieta vychovavat v anglickom jazyku mala by to urobit az v predskolskom veku a to formou jazykovej skoly

ja som v rakusku 3 rok hovorim vyborne no mam gramaticke nedostatky a taktiez odborne vyrazy neovladam na stopro,preto by som si napr ja netrufla keby som zila na SK rozpravat sa s mimi nemecky.....
dokonca ani tu v rakusku mi to nieje prirodzene

sisulik
10. apr 2007

ja s manzelom medzi sebou hovorime anglicky...ale na malu kazdy svojim jazykom...aj ked medzi sebou hovorime anglicky, mala nam nerozumie...aj moj manzel vyrastal v arabcine..ale jeho rodicia medzi sebou rozpravali len po perzsky..ale moj manzel perzsky zase nerozumie,kedze perzstinou nanho nehovorili. vie len par slov ale nie viac...;)

nasa mala tu na SR pocuje najviac slovencinu...a aj preto ze ja som s nou najviac...rozumie ako som uz pisala arabsky, slovensky aj madarsky...ale nech uz sa jej prihovorite hociktorym z tychto troch jazykov, ona odpovie po slovensky...reaguje automaticky na vsetky tri jazyky...onedlho pojdeme do kuvajtu, takze tam sa nauci reagovat aj po arabsky a slovencinu bude mat len odomna...

susik77
10. apr 2007

ja viem, ale dost sa obavam diskriminacie- cesi neznasaju ine narodnosti a deti su v tomto obzvlast zakerne-ked je niekto iny...

froschka
10. apr 2007

susik urcite su neni take vsetky deti...aj my sme mali v skolke priatelov a nepriatelov a inteligentne deti sa diskriminovat nebudu....napokon nemusi sa vase diete kamaratit so vsetkymi nie?

susik77
10. apr 2007

no, uvidime, ake to bude v praxi... Rada by som to prebrala s niekym, kto je v pod. situacii, ale vacsina Sloveniek, kt. tu maju deti, su vydate za Cechov, tak to je ine.

bluff
10. apr 2007

susik 3 rocne deti este zakerne nie su. a za pol roka v skolke to dotiahne, neboj.

froschka
10. apr 2007

bluff zial nesuhlasim s tebou ze nie su zakerne....dokonca mrchavo zakerne..ustipacne...zavidiace si vsetko mozne....

nutka
10. apr 2007

ahojky,
aj my rozmyslame nad tym, ze budem na maleho do zaciatku hovorit nemecky.V decembri som sa vratila "navzdy" na SR z Viedne.....a 6 rokov som bola vonku a stale s detmi ako au-pair,tak take detske frazy a basnicky mam v krvi......V tom nevidim problem,ze by som mu nevedela vysvetlovat v detskej reci,a mojkat sa.......
Aj manzel vie nemecky-dost dobre,aj sa sem tam bavime doma len nemecky,aj kopec priatelov mame vo Viedni,co su origoš rakusania.....
Len si neviem predstavit,ako to bude napriklad v obchode,so susedmi.....ked sa ma nieco opytaju a ja im pred drobcom budem musiet odpovedat po slovensky,tak bude mat v tom chaos,ze? Ze mamka vie aj tak aj tak rozpravat!
...ale skusit to mozem,a uvidime aky to bude mat vplyv na maleho,...ved bola by skoda nevyuzit moje znalosti a pripravit ho na cudzi jazyk uz od malicka....

bluff
10. apr 2007

☹ froshka beries mi iluzie 😅 ja som si myslela ze to zacne tak v 6-tich rokoch...

sisulik
10. apr 2007

nutka...dieta si nebude uvedomovat alebo prikladat nejaky velky doraz na to, ked k nemu budes hovorit napr. nemecky ale s inymi ludmi inym jazykom...ja s malou hovorim len slovensky, s manzelom anlicky, s jeho rodinou (s niektorymi anglicky, s niektorymi arabsky) a s mojou rodinou madarsky...
uvidis..bude to super....
ked som sa nadtym zamyslala pred par rokmi, vobec som si nevedela predstavit, ze by to mohlo fungovat..ale ked uz si v tom, budes sama sa divit ako to super funguje...;)

nutka
10. apr 2007

my si tiez myslime ,ze by to mohlo fungovat. Ved mam velku snahu a chut rozpravat aj tu na SR nemecky,tak dufam,ze sa drobcek chyti.....
ked som dosla pred rokmi domov na krst za krstnu mamu,tak som vobec nevedela ako mam na matejka tak detsky slovensky tutuli mutuli 😅 ....bolo to vtipne....

sisulik
10. apr 2007

jeej nutka..ty si nasa junovka??? chodis aj medzi nas?

nutka
10. apr 2007

...nie,ja len sem tam si nieco u vas precitam,ze co preberate za temy.....ja som sa nejako nechcela miesat do debaty...vy ste tam uz zohrate a poznate sa....som si myslela... 😔

nutka
10. apr 2007

ale mas krasnu "copaňu".....s krasnym menom!

froschka
10. apr 2007

bluff no dnes som mala moznost pozorovat deti v parku a jeden asi 2 a polrocny valibuk sa vadik o smykalku so 4rocnym chlapcom a ostatne deti tam po sebe vyskali kto kedy sa smykne a zacali sa tlct no otras

sisulik
10. apr 2007

dakujem nutka..;)

froschka...hheheeehe..ved to je sranda..netreba sa nad tym rozculovat...heheh...tvoje deti nebudu ine...aisha kym som ju nezacala nosit na pieskovisko, tak taka nebola...ale odkedy chodi na pieskovisko, tak zacala vraviet na svoje veci: to je moje....mojeeeeeeeeee...hehheh..

froschka
10. apr 2007

sisulik Lisa /priatelova fesanda/ mi dava zabrat napriklad s tym ako mrnci neeeeeeeeeee ja chcem polievku z taniera a nie z misky a nekonecny plac ako u tyranov.....pekne slovo neplati,vysvetlenia nepomahaju,krik to este zhorsi tak az ked je po jej sa ukludni....no mne je jej luto ked tak vyrevuva a napokon mamu jej sice nenahradim ale pokusam sa ako tak.....

a ked si toto vsetko predstavim doppelt....ouuuuuuuuuuuuu no ja som skor tvrdej vychovy ale tak si na jeho malu dovolit velmi nemozem....tak ci tak ked je u babky (ona ma porucnictvo) je vsetko po starom

no ale toto som odbocila od temy....len mam akosy pocit ze mam len jedny nervy...obcas je toho revu prilis

sisulik
10. apr 2007

hehehehe...froschka...krik urcite nepomoze..lebo detom ide o tom, aby sustredili vsetok pozornosti na seba..a takto nas chcu len vynervit..hehe...potvory... 😀

froschka
10. apr 2007

sisulik no ved na to prichadzam....len obcas mi hrdlo akosi vystreli ehmmmm...
ale dnes som sa miesto stresovania pustila do upratovania bytu no a mala zazrakom za ten cas zaspala tak sa mi vydychlo
teraz tu sedi pri mne a je ako medik

dianga
12. jún 2007

Moj chrustik sa narodi v Milane, ocko je Talian. Takze automaticky bude zvyhodneny.... potom urcite anglictina a nemcina v skole a uz ostantne nechame na nom.

dme
14. jún 2007

zijem v nemecku a manzel je nemec tiez planujeme dvojjazycnu vychovu. osobne skusenosti mam os mojho brata, ktory zije v usa, si vzal americanku a ich dvorocny syn hovori s mamou anglicky a daddy na neho hovori slovensky, maly zatial ale stale odpoveda len v anglictine, aj ked na 100 percent rozumie co mu otec hovori.

kyk
28. jún 2007

ahojte baby,
u nas sa hovori slovensky,anglicky a spanielsky,KAY nema ziadny problemy, nic sa jej nepletie a plynule rozprava vsetkymi 3jazykmi.
nemyslim si, ze by mala mama vylucne rozpravat len po slovensky.
MY to robime takto:
ja slovenka, samoska hovorim vacsinu casu po slovensky a kedze moj muz je anglican,ktory je pracovne vytazeny, tak aj anglicky a kedze byvame v span. hovoriacej krajine tak aj po spanielsky, ved ked som v skolke a hodnotime kaylinkin tyzden nemozem predca spustit slovensky aby ucitelka nerozumela, myslim ze je to neslusne, takze v pritomnosti domorodcov rozpravame po span.ale ako nahle sme same sup na slovencinu ci anglictinu, je to drina ale oplati sa.Zo zaciatku mala odpovedala len po spanielsky hoci rozumela a tu nastane chyba ak to nechate tak, musite najst sposob ako dieta,, presvedcit,, ze sa odpoveda v reci v ktorej sa prave rozpravate,tak ja som sla na to tak ze ked sa sama nechcela preorientovat som jej hovorila ze jej nerozumiem a potom spustila po slovensky alebo anglicky , zalezi v akej reci som sa jej prihovarala,momentalne sme na 3mesac dovolenke na slovensku a ludia na okolo sa cuduju ako super vie po slovensky vzhladom na jej vek.
v skolke rozprava spanielsky lepsie nez domorode deti, cisto a plynule,gramaticky spravne.
co sa tyka citania a pisania po slov. si myslim ze problem by nemal byt ak bude pekne sama citat det.knizky co vlastne sme si zvykli uz davno-citame na dobru noc , vzdy si vyberie ci slov. ang. alebo span., vzdy sa to strieda

a este nieco, ja sa ucim spanielsky od malej , ta ma aj opravy ak nieco zbabrem,alebo sa jej opytam ako sa to povie, ked si neviem spomenut.....a funguje to
tak drzim palce vsetkym, nevzdavajte sa, ucte vsetko co mozete

katenkaaa
17. júl 2007

Ahojte, mame 4-rocnu dceru, ktora hovori slovensky, este lepsie polsky (po muzovi) a kedze zijeme v Norsku, s detmi hovori norsky... Zvlada to uplne vpohode.Od 1.rocnika jej pripudne anglictina. Vobec nema mis-mas. Podla toho akym jazykom sa niekto prihovori, tym aj odpovie. Poznam niekolko viacjazycnych deti a ziadne nema s tym problem.
Deti sa ucia prirodzene...

jajaalf
19. aug 2007

caute mamicky ako mam spravne postupovat?chcem aby moj maly rozpraval dvomi jazykmi,nakolko moj muz je talian...dik za radu

shiju23
20. aug 2007

ja by som chcela aby moj hovoril 3jazykmi a to samozrejme slovensky, anglicky a spanielsky, ovladam vsetky, pretoze moj manzel je spaniel a zijeme v anglicku,bude to dost narocne,aby vedel vsetky 3dobre. angl. s anauci rychlo,kedze tuna zijeme a skolka dost pomoze,hovorim s nim spanielsky velmi casto, aj manzel,na navsteve u svk slovensky, inde anglicky, nechcem aby sa mu to plietlo.
moja kamoska je z litvy a manzel je anglican, ich syn ma 3roky a este ani poriadne nerozprava,takmer nic, pletie sa mu litovcina s anglinou ,tak sa snazi aj hovorit,ale rozumie viac angl.ked nan prehovoria. nechcem aby moj mal taky problem, tak viac nan hovorim jednym jazykom.ked pojde do skoly zacne s francustinou, to pojde uz lahsie.

jajaalf
22. aug 2007

shiju nezda sa ti to dost komplikovane az 3 jazyky?
ono sa hovori,ze dieta zacne neskor rozpravat,ked sa nan hovori viac jazykmi..
najprv moj manzel nebol rad,ze naco mu bude slov.jazyk ☹ ,ale ja sa nedam..aj pediatricka mi to schvalila 😉 😉 😉

kajabb
30. aug 2007

Babenky, ako ste to mysleli s ang.au-pair? 😨 Myslíte, že by niektorá Angličanka chcela ísť na Slovensko? Neviem si to predstaviť, my sme takí obyčajní, byt v paneláku a tak 😝 Ale pre malú by to bolo super, ak by bola taká možnosť, keď trošku podrastie 😅

jajaalf
31. aug 2007

tak to tazko by sli k nam na sk 😀