Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

rimmel
26. apr 2010

vlastovka a to plati pre "normalne" deti ci aj bilingvalne? a nestresuj ved este mate do roku daleko 😅 😀

vlastovka385
26. apr 2010

Pro "normální" asi. No uvidíme, zatím žvatle nějaký slabiky a občas vyluzuje zvuky jak malá opička 🙂 .

rimmel
26. apr 2010

aj moj syn zvykol rozpravat slabiky no to ho preslo a teraz uz iba blaboce vselico, ale to co robil ze mama dada baba to uz prestal 😕 🙂

iveta6384
26. apr 2010

Ahojte baby,pridavam sa a som rada,ze ste tuto temu obnovili. Nas maly bude mat zajtra 8 mesiacov. Jasne ze este nerozprava, len dzavota. Ale tiez sa toho bojim. Ja som slovenka, mm australcan, zijeme v Irsku, ale o mesiac odchadzame zit do australie. Takze som zvedava ako na tom budeme. Ja na maleho rozpravam po slovensky ked sme sami. Ked je mm doma tak na neho rozpravam niekedy po slovensky niekedy po anglicky aby mm rozumel a viem, ze je to chyba. Ze mam rozpravat len po slovensky, no casyto mi ujde, prave kvoli mm, aby vedel co. Tak dufam, ze si zvyknem naozaj len po slovensky, lebo vsade citam, ze ho budem velmi mylit. Neviete mi poradit ako zabranit aby mi neuslo a nehovorila som na neho v mm pritomnosti po anglicky. Chcem aby maly vedel dobre po slovensky aj ked mozno po gramatickej stranke to nebude bohvieco, kedze bude slovencinu pouzivat len so mnou a mozno raz za rok ked pojdeme na dovolenku na slovensko.

wild.horses
26. apr 2010

ahojte,
doma rozpravame sk, vsade inde-skolka, znami len eng
Maly ma skoro 13 m a vcera sme testovali, ci rozumie. pytali sme sa ho oboma jazykmi a on reagoval 😉

rimmel
26. apr 2010

wild sak tak to ma vela indov, doma po anglicky nerozpravaju, lebo jednoducho nevedia a nemaju nato ani dovod, decka idu do skolky a skoly a naucia sa perfektne 🙂

iveta rada neviem aka by bola vhod 😒 treba sa nato sustredit, mat to stale v hlave a hadam si zvyknes..teraz si navyknuta takto treba to zmenit! 😉 skus nejak nasilu ...stale sa nut nato mysliet ze treba po slovensky..a hadam sa to na teba nalepi a neskor to budes uz tak prirodzene robit 😉
u nas nastastie mm vie co to po slovensky, hlavne ked malemu rozpravam, rozumie skoro vsetko az na slovicka ako pupusko alebo tak 😅 😀 a co to sa naucil..cize mozno preto je to pre mna lahsie nemenit na anglinu, lebo viem ze muz rozumie 😔

iveta6384
26. apr 2010

No rimmel moj tiez rozumie ale len malo, barn baran buc a tap tap tapusky, a akosa mas a milacik, cukrik, zlaticko poklad... Ale ked malemu rozpravam nieco, nejaku dlhsiu vetu alebo tak tak mm nerozumie. Mas pravdu musim sa snazit a mysliet na to. Inak sranda, ze ked je mm v robote tak na maleho hovorim len a len po slovensky automaticky. A ked pride mm domov tak aj vtedy po slovensky, ale sem tam mi ujde do toho anglina. A niekedy sa citime s mm ako tatari, lebo my sme zvyknuti sa rozpravat napr: co you robis, ideme shopping, let's go spat atd... nam to nevadi, ale maleho by to riadne domylilo. ked pomixujeme aj zo sj. 😅 😅

wild.horses
26. apr 2010

rimmel...sorry, ale co s tym maju indovia???? nielen oni rozpravaju doma inym jazykom ako anglina, to je jedno, ci vedia alebo nie.

no neva. 😒

sharlotta
26. apr 2010

Iveta, nemyslim, ze by nevedel slovencinu dobre po gramatickej stranke. Ke dju bude bezne pouzivat, hoci len s tebou, tak bude vediet. 😉

rimmel
26. apr 2010

wild co davas? 😀 oni ma napadli lebo u nich je to skoro vzdy tak ze doma nerozpravaju..teda aspon z mojej skusenosti a zo skusenosti mojho muza ktory pracuje v skole a vidi kolko rodicov nevie po anglicky.

tiez tam spadaju poliaci, ale napadli ma indovia, nakolko ich je viac.

neviem co tym sledujes, nic zle som nemyslela 😕

bronia13
27. apr 2010

ahojte - ja len chcem pridat tiez svoj nazor - mam tu segru co je tu (v USA) narodena ma 22 rokov, neter ma 9 a tak perfketne rozpravaju ze na nich nepoznat ze su Americanky ked pridu na SK. citat pisat nevedia moc ale na co im to bude.... medzi sebou sa cela rodina len po Slovensky rozpravame. ja mam syna co ma 15 mesiacov a nanho len po Slovensky ale dnes som bola u kamosky - Americanky a ta mu nieco rozpravala ze aby urobil a normalne jej rozumel a siel a urobil to no to som bola veeeelmi prekvapena lebo on pocuje Anglictinu tak v TV a mozno tak 15 minut denne ked skocim k tej kamoske s nim - no tie deturence su mudre 😉

papuca
27. apr 2010

Baby,ja pridavam svoj pribeh. Zijeme v usa manzel american a 14rocna dcera len po anglicky-do 6r. zila na SK dnes bohuzial po slovensky skoro nic:( , ja sama po slovensky na mojich dvoch lapajov 18m, a 4 rocneho. Rozumeju vsetko ale nepovedia ani slovo po slovensky, 4 rocny zacal rozpravat ked mal 3roky dovtedy nic, aj sme boli na vysetreniach to len pre ciste svedomie, s mladsim to uz tak vazne brat nebudem🙂 Rozumie vsetko tak verim ze aj ked zacne rozpravat neskor , ale zacne. Po vsetkych prieskumoch ktorymi som presla, neverim ze existuje nejaka tabulka k tomuto problemu. Niekto je uspesny viac niekto menej, tiez sa uz neporovnavam s mexikanmi ,rusmi,ci inymi narodnostami kde deti skvelo zvladaju obe jazyky.Jasne ked ziju po kope cele klany. Nas Slovakov je ako zrna a je len malo oblasti kde ziju cele komunity a deti su vystavene reci kazdy den.Tiez verim ze su nadane deti ktore zvladnu aj tri jazyky 🙂 klobuk dole,no pre nas z tej jednoduchsej kase mamky netrapte sa ak je baby mentalne ok , cize ziadna ina vyvojova chyba zacne vam rozpravat skor ci neskor. Pravdepodobne recou v akej krajine zije.Pamatam tiez ako som pri prvom brala vsetko smrtelne vazne a tragicky, pri tretom to je ine kafeeeee.

rimmel
27. apr 2010

papuca pekne napisene 🙂

briketa
27. apr 2010

Papucka, hovoris s detmi po slovensky? Tak robis to co by si mala. Iny problem tam vobec nevidim.
Podla mna je dolezitejsie a omnoho dolezitejsie aby hovorili po anglicky ako po slovensky. Ved budu chodit a vzdelavat sa v anglicky hovoriacich skolach a potrebuju byt stopercentni.
Vies kolko problemov maju deti so spravnou recou , pismom deti v inojazycnych komunitach? Som si ista,ze to nie je Tvojim cielom.
Tvoje deti slovencinu v hlave maju zafixovanu a ked bude potreba a budu neskor chciet, zacnu ju pouzivat. Inak by som to vobec nebrala ako predmet na obavy.

sambucca
27. apr 2010

briketa: ja bych to nevidela tak fatalne, taky tu znam lidi co se pristehovali az ve veku peti let ditete, to tu zacalo chodit do skolky a po roce do skoly, a naprosto bez problemu. ty deti maji mozecky jak trychtyre, jde to do nich rychle ani nevedi jak 😅 maly uz umi francouzsky bez problemu, prizvuk nulovej a doma mluvi cesky.

briketa
27. apr 2010

Sambocca ale ja s tym problem nemam, moj sym hovori doma anglicko-slovensky a chodido francuzskej skolky bez nejakeho problemu

sambucca
27. apr 2010

ja vim 🙂 ja jen jak pises ze je dulezity aby mluvili hlavne anglicky nez slovensky... myslim ze decka nasaknou reci jako houba, umi v tom perfektne bruslit aniz by na to mysleli 😉

stanili
29. apr 2010

tiez zijem v zahranici, manzel slovak, takze doma slovencina. dcera mala 5 rokov, ked sme sem prisli, do roka vedela ako tak po anglicky, teraz po 6 rokoch vyhrava anglina, po slovensky hovori stale dobre i ked prizvuk pocut, vie ako tak pisat, citat, ja si myslim, ze uloha nas matiek, je snazit sa udrzat materinsky jazyk, jazyk krajiny v ktorej ziju sa urcite naucia. Syn bude mat 2 roky, zatial nerozprava, ale rozumie obom jazykom, i ked sa mi zda,z e viac po slovensky, kedze je viac menej vystaveny hlavne slovencine. nemam ziadne obavy, ze by sa anglinu nenaucil, alebo mal s nou probelmy preto, ze doma po anglicky vobec nehovorime, i ked ako bilingvalne dieta ma tera v hlavke asi mierny chaos, casom sa to urcite vykrystalizuje a verim tomu, ze ma urcite vyznam pokracovat v bilingvalnosti, tu aj pedagogovia odporucaju pestovat aj materinsky jazyk, ma to dobry vplyv na vyvin mozgu a bilingvalnost je tu podporovana. Takze baby pokracujte v tom, co robite, i ked sa deti naucia mozno len tu kuchynsku slovencinu je to viac ako nic 😉
Tiez suhlasim s nazorom, ze zalezi od dietata. Moj kamos sa narodil tu, doma po slovensky hovorili len dovtedy kym isiel do skoly potom uz len anglina, v dospelom veku sa zacal kamaratit so slovakmi a tam sa na neho dost nalepilo, teraz hovori perfektne po slovensky, bez prizvuku. Jeho zena sem prisla ked mala 10 rokov, doma len slovencina, hovori sice po slovensky ale ma prizvuk a tiez nepozna niektore slova a musi si vypomoct s anglinou. Kazdy clovek ma ine nadanie na jazyky, niekto vacsie iny mensie, ale nevidim dovod, preco dieta neucit materinsky jazyk

pookie
29. apr 2010

Ja tiez na malu takmer stale po slovensky, po anglicky iba ak sme vonku medzi ludmi alebo so znamymi ktori po slovensky nevedia. Podobne ako iveta aj mne obcas pride na jazyk anglina ked je pri nas tato aby aj on rozumel ale uz sa to zlepsuje a aj pred nim hovorim s malou po slovensky. Raz som citala ze v mozgu mame akesi "jazykove centrum" ktore je najlepsie do 5tich rokov zivota dietata, vtedy sa najrychlejsie nauci jazyky, nielen dva ale aj viacero, po 5tich rokoch to uz nemusi byt take jednoduche a preto je najlepsie vystavit dieta jazykom hned odmala a netreba sa bat ze z toho bude mat mis-mas.

saska.t
1. máj 2010

tak u nas je to podobne, ja slovenka, muz cech, zijeme v nemecku, mala bude mat 2 roky v domacnosti rozpravame vyhradne cesko-slovensky mala nam rozumie obom aj v rozdielnych slovach, zacala chodit v januari do predskolky a vsimla som si ze uz rozumie a zacina rozpravat aj nemecky par slovicok ako aj slovenskych, rozhodne chcem aby si zachovala aj rodny jazyk cim viac ich bude ovladat tym lepsie 😉
dufam ze casom sa jej vsetko ujasni a bude vediet kde a akym jazykom odpovedat

blanblan
9. máj 2010

nasa mala tlaci do hlavi slovencinu a franinu, zijeme vo francuzsku a ide jej to evidentne lepsie, obcas si myslim ze je to normalne ked vo francuzstine povie dve slabiky a povedala vetu pricom v slovencine si treba viac lamat jazyk.Zatial rozprava ale velmi malo a dost zle co sa tyka vyslovnosti.A samozrejme miesa oba jazyky takze jej rozumieme len ja s manzelom 😖 A najlepsie je ze aj my dvaja uz miesame oba jazyky ked s nou hovorime a hovorime vlastne jej recou 😅
mam tu jednu kamosku slovenku ktora ma rocnu dceru tak som zvedava trosku neskor ked bude jej dcera rozpravat ci sa budu spolu bavit po slovensky 🙂 uz sa tesim ked pojdeme na slovensko lebo minuly rok tam spravila pekne pokroky kedze bola cely cas odkazana na slovencinnu.

bronia13
17. máj 2010

ahojte, zijeme v USA a moja neter sa tu narodila, segra Slovenka, svagor Cech - tak neter rozprava velmi dobre po Slovensky na nas, na Cechov tak to prehodi do Cestiny no a samozrejme po Anglicky nema problem - ma 9 rokov, len treba chciet. rozprava asi najcistejsou Slovencinou zo vsetkych Americko-Slovenskych deti co tu poznam ale doma musi len Slovenksy na nas.

luvie
11. júl 2010

Ahoj holky,
Ráda bych svou dceru "učila" druhý jazyk, ale současně s naší mateřštinou. máte někdo zkušenost? díky. žijeme v česku, mluvím na ni česky a ráda bych začala s angličtinou.

moravanka
11. júl 2010

luvie, pokud chces na malou mluvit nekdy cesky a nekdy anglicky, tak ji asi budes tu anglictinu muset ucit jako cizi jazyk, ale uz od mala (a treba i davat do anglicke skolky). nase mala bude taky dvojjazycna, ale obe reci bude mit jako materstinu, ja na ni mluvim cesky, sestra cesky, moje mamka cesky, manzel nemecky, jeho matka nemecky, deti venku nemecky, taktez prodavacky ci doktorka. takze kdyz reknu, jestli chce caj, tak se natahuje po flasce a otvira pusinku, kdyz ji reknu dej mi to, tak mi to co ma v rucce da. to stejne u manzela v nemcine. proste ona ma kazdeho spojeneho s jednou reci, nemecky na ni zasadne nemluvim. je to tak i doporucovano. takze podle me budes muset dcerku od mala ucit anglictinu, ale podle me to bude pro ni cizi jazyk, ktery bude dobre ovladat, ne materstina jako treba u deti ve smisenych manzelstvich.

binki
12. júl 2010

luvie: když se má dítě naučit druhý a další jazyk, musí být, jak holky píšou, odděleno, kdo jak mluví, jinak to bude pro malou babylon

saska.t
13. júl 2010

ahoj kocky
mam taku otazku, ja som slovenka,muz cech a zijeme v nemecku, mala chodi do sukromnych jasliciek a moj problem spociva v tom, ze prestala rozpravat cesko-slovenky a rozprava len nemecky, doma sa rozpravame vyhradne mater. recou takze nemecky vobec, ak na nu prehovorime ona nam odpoveda nemecky, takze by ma zaujimalo ci pride aj cas, kedy opät zacne rozpravat aj slovensky, ake mate skusenosti? Nerada by som aby jej babiny a dedovia nerozumeli aj ked rozumiem, ze nemcinu ovladat musi, kedze do skoly a zit budeme v nemecku... 😕

moravanka
13. júl 2010

saska.t, pokud odpovida nemecky, delejte ze nerozumite, zeptejte se klidne nekolikrat, bude nucena odpovedet slovensky.

saska.t
13. júl 2010

@moravanka mala ma len 2 rocky a ked jej zopakujem otazku a poviem jej nech zopakuje po mne tak to pekne zopakuje ale v zasade preferuje odpovedat v nemcine, niekedy si pripadam ako debil ked sa jej pytam na jednu vec 100x kym mi odpovie slovensky 😅 a tiez nechcem aby jej v skolke nerozumeli ako zo zaciatku, chuda ma to tazke kedze musi rozumiet aj cesky 🙄

luvie
13. júl 2010

@moravanka @binki holky díky. uvažuju, že koupím jednoho "anglicky mluvícího maňáska" a začneme s ním. Vystudovala jsem AJ a do školky ji nedám, protože vím, co tady u nás učí za lidi... bohžel, dobrou vyučující se skvělou výslovností bych hledala dlouho ☹ taky nejsem dokonalá, ale vím, jak se právě výslovnost u dítěte důležitá...

briketa
15. júl 2010

saska, deti sa v tomto zacnu snazit az okolo 4.5-5 rokov. same od seba. syn mi stale viac a viac vklada do anglickych viet slovenske slova. sam z vlastneho rozhodnutia.