Bilingválna výchova - dvojjazyčné dieťa v Bratislave

filipkos
14. aug 2006

Ahojte, hladam mamicku, ktora planuje vychovavat svoje dietatko v anglictine. Bratislava a okolie.

laurelle
27. nov 2010

@sasulla Hej v Londyne je nadherne a tolko moznosti vyzitia s detmi je to tu super 🙂 Len to pocasie nie je bohvieco ale zvykli sme si ze ked tu svieti slniecko mame druhe Vianoce 😀 😀 Mala je poklad ked krasne spinka 🙂 My sme celu noc nespali lebo Vivi je chora a celu noc vracala a ked konecne zaspala okolo 4 rano tak uz o 6 bola hore Vanessa a skakala po posteli co ona robi kazdu sobotu skoro rano 😀 😀

mmmk
27. nov 2010
sasulla
27. nov 2010

😲 😲 😲 No coment

estterka
27. nov 2010

snad v kazdej teme,do ktorej prispievam sa taketo stane ☹

kiwinka21
28. jan 2011

ahoojte.🙂 aj ja rozmyslam ze budem malu ucit po nemecky jak mna mamina..su tu este maminky co rozmyslaju nad nemcinou v domacom prostredi?.. 😎

estterka
30. jan 2011

@kiwinka21 ahoj,no neodporuca sa rozpravat s dietatom v inom jazyku ako v rodnom,teda moj muz je nemec,hovori na malu nemecky a ja slovensky.je rozdiel ucit ju po nemecky alebo ked zije dieta v prostredi,kde sa bezne komunikuje v dvoch jazykoch.

adamala
30. jan 2011

Mna by zaujmalo ze ako by ste to riesili v mojom pripade?my mame slovencinu,anglictinu a arabstinu. ja na maleho hovorim po slovensky, ma len 7mes,ale citala som ze si fixuju slovicka uz od 6mes , moj muz je american - jordanec, a zijeme v Dubaii. Skolky su tu s britskymi alebo americkymi ucitelkami, vsetky deti tu rozpavaju pekne anglicky, on sa snazi arabsky na neho ale polavime ,da tam anlictinu tiez, myslim,ze to bude na maleho moc, ale ja budem striktna ,len slovensky,aby dieta nemalo mish mash,mam tu aj slovenky kamosky s detmi,tak bude vyuzivat slovencinu aj s inymi ludmi a casto chodim domov aj 3x do roka.
Takze je to dost o dusu, ked my dvaja ako manzelia len po anglicky hovorime, cize maly nas bude pocut hovorit anglicky ,dufam,ze nebude z toho popleteny.
Mate niekto skusenost s troma jazykmi?

adamala
30. jan 2011

Uz som nasla na fore temu trilingvalna vychova 😉 ,takze uz som mudrejsia

alukard77
30. jan 2011

Ahojte, ja som este len v stadiu snazilkovania, ale uz teraz mam z tejto temy obrovske obavy... zijeme v nemecky hovoriacej krajine, ale doma sa rozpravame prevazne po anglicky, nejaka slovencina a madarcina do toho, ked sme s mamou a jej partnerom (rakusan), hovorime po nemecky,... moj muz je african, takze mu velmi zalezi na tom, aby nase deti hovorili po anglicky(chceli by sme ich neskor dat aj do anglickej skoly) a hlavne jeho rodnym jazykom Bini... je to v podstate 5 jazykov, kt. sa u nas pouzivaju... obcas mam sama z toho galimatias, stava sa mi, ze nespravnu osobu oslovim nespravnym jazykom a co potom este take male babo...??

estterka
30. jan 2011

@alukard77 @adamala no,tak ja sa rozpravam s malou slovensky,muz nemecky,medzi sebou hovorime anglicky a zijeme v spanielsku 😀 ale ako to dopadne,neviem 😀 😉 😉

alukard77
30. jan 2011

@estterka tiez to mate pekne roznorode 😀 mate vybrany nejaky jazyk, kt. by ste chceli preferovat? napr. ked sa uz budete rozpravat traja alebo to nechavate volne plynut a nech sa mala sama rozhodne? hovori tvoj muz po slovensky?

boldy
30. jan 2011

ahojte, takze aj my riesime jazyky... mala zacina rozpravat uz ma 22m... ja hovorim slovensky, manzel arabsky, spolu anglicky a zijeme v rakusku, cize tiez pekny misung... mala hovori yes a nein, mame zabavu 🙂

estterka
30. jan 2011

@alukard77 nie,muz nehovori slovensky a ja hovorim nemecky,ale nie tak aby sa odo mna mala ucila 😀 takze ja ju budem ucit po slovensky,on po nemecky a myslim si,ze anglicky bude rozumiet,ale nebude hovorit a spanielsky sa bude musiet naucit medzi detmi.poznam jedneho chlapceka,ked mal 7 rokov,rozpraval naraz troma jazykmi(spanielsky,taliansky,nemecky)-vobec sa z toho nevedel vysomarit,ale zevraj im psycholog povedal,ze neskor sa to upravi a bude hovorit plynule kazdym z tych jazykom

@boldy no,to mate rovnaku situaciu ako my 😀

yellowbanna
30. jan 2011

@adamala ahoj, my mame taky tri jazyky, muj muz mluvi na syna jen italsky, ja jen cesky, mezi sebou mluvime anglicky...uz od jeho narozeni, protoze deti to vnimaji uz uplne odmalicka... teorie je takova, ze by mel potom mluvit aktivne cesky i italsky a pasivne rozumet anglictine, i kdyz ji nebude pouzivat 🙂

kiwinka21
30. jan 2011

@estterka sak aj ja som nemec.🙂 takze sa mozme vypravat aj po nemecky.🙂 a manzel by mi tiez rozumel.🙂

adamala
31. jan 2011

@yellowbanna to bude moj muz nastvany ze nerozumie synovi 🙂 lebo mi je jasne ze po slovensky bude lepsie vediet nakolko s nim stravim viacej casu ako matka, no bude to zaujmave,a ked ho dame do skolky kde je anlictina tak sa aj tu nauci aktivne nie? ale s tymito jazykmi treba takto pokracovat az do takych 7r,ze? lebo to vyprchne, potom uz nezabudnu taky 7rocny.

@estterka No aj u nas to dopadne vseliako,chudak maly , lebo muz vie ze by mal arabstinou ale stale sa prihovara anglicky ,potom prepne na arabstinu tak z toho bude mat mish mash maly, ja sa snazim po slovensky ,ale tiez mi to obcas ujde,je to fakt tazke ,lebo ta anglictina mi ide uz dost automaticky ked ju stale pouzivate.

nadja11
31. jan 2011

ja sa od malicka rozpravam s malou po slovensky, jej otec po nemecky, chodila do bilingvalnej skolky kde mleli po anglicky a tento rok si sama este vybrala francuzstinu a latincinu, rozpravat plynule dvoma "materinskymi" jazykmi zacala sice kratko pred 3 rokom, dovtedy to pekne mixovala, kebyze nevieme co to melie, tak jej neporozumie ani svaty 😀, dnes vidim vyhody v tom, ze neprepina medzi jazykmi v hlave( ako ja, ze ako to poviem....a potom dojdem nato, ze boze vsak to chcem po slovensky 😎 ) inac tu mam kamosku, ktora je slovenka s madarskym rodnym jazykom a ona hovorila s detmi po slovensky, jej muz je arab tak po arabsky, s jej rodicmi hovoria chalani po madarsky( lebo starkí po slovensky nevedia) a s jeho rodicmi hovoria po francuzsky ( dedko je francuz a ziju v alzirsku) a medzi sebou sa deti bavia vylucne len v nemcine! 😀

yellowbanna
31. jan 2011

@adamala muj muz se uci cesky, ale i kdyby se neucil, sam rikal, ze chce, abych na maleho mluvila jen cesky...navic jazyk, kterym mluvime na deti se hodne opakuje, takze se priuci i chlap 😉 Muj muz uz ted rozumi v podstate vsechny zakladni veci, ktere malemu rikam a kdyz nerozumi, zepta se a ja mu to prelozim. Chtelo by to asi ale fakt duslednost, neuhybat do anglictiny, ja sama nejlip vim, jak je to tezky, taky mi to zezacatku hrozne ujizdelo, ale uz se drzim 🙂
Jo, pokud pak bude maly chodit do anglicke skolky, nauci se samozrejme i anglictinu aktivne, to neni problem. Sama jsem nejakou dobu pracovala v anglicke skolce v Brne a meli jsme tam takhle trijazycnych deti nekolik a bez problemu 🙂

S tim 7. rokem nevim - to jako ze pak uz nemusis jazyky rozlisovat? Ja si myslim, ze po tak dlouhe dobe uz mas ten jazyk proste spojeny s tou konkretni osobou, takze uz te ani nenapadne na nej mluvit jinak 😉

binki
31. jan 2011

ahoj a co, když ty jazyky jsou čtyři?

briketa
1. feb 2011

@binki detsky mozog zvladne bez problemov do styroch jazykov, takze OK.
Samozrejme nemozes cakat, ze vsetky styri budu na rovnakej urovni. Nieco bude vzdy dominovat-jazyk ktory bude pouzivat najviac.
Ono sa Ti to zacne krystalizovat najma ked dieta bude nastupovat do skoly.
U nas napr. ked vysvetlujem synovi veci na testovanie ktorym pojde, hovorim uz po anglicky, pretoze my spelling jednoducho nemame a nasa abeceda tiez znie uplne inak, ale ja ho potrebujem mat uspasneho v anglictine... tam si nepomozem.

briketa
1. feb 2011

@adamala Ak v 7. rokoch prestanes pouzivat jazyk, dieta ho normalne zabudne.

adamala
1. feb 2011

@yellowbanna No uz si davam pozor na usta, ale ujde mi stale po anglicky,snad to zvladnem 🙂 vsak moj muz tiez chce aby vedel po slovensky, ale urcite bude sklamany ze jeho arabstina pojde bokom,lebo predsa len nema cas sa mu tolko venovat ako ja,jedine vikendy a vecer ked dojde z roboty, toho casu nezostava cez tyzden vela.

S tymi 7rokmi som to myslela,tak ze aj vtedy musim iba slovensky na neho? to uz mozem aj anglictinu,jasne ze budem slovensky na neho...no je to trosku komplikovane si myslim,neni to az take jednoduche hlavne asi pre rodicov , sa drzat zasady ze jednym jazykom len, hlavne ked zijes v krajine kde sa pouziva anglictina,tak maly ma bude pocut pouzivat anglictinu, bojim sa ze mi casom odmietne hovorit slovensky ,pretoze zisti ze vsetci ludia tu rozumeju anglicky ,no uvidime,budem chodit ako najcastejsie sa da na slovensko a stretavat sa tu so slovenkami mamickami ,aby vyuzival slovencinu.

ywana
3. feb 2011

...dnes som čítala názor odborníkov:
...rozprávať s deťmi už od narodenia aj viacerými jazykmi...
...držať sa len zásady - čo človek, to jeden jazyk...
...čiže ak otecko hovorí na dieťatko anglicky, mamička by mala na dieťatko hovoriť len slovensky...
...rodičia by nemali pri rozhovore s dieťatkom meniť jazyky, napr. mamička aj anglicky aj slovensky...
...a to isté platí aj o oteckovi...
...potom by dieťa mohlo mať "miš-maš"... 😀

...to som dnes čítala, osobne doma hovoríme len slovensky...
...nie z princípu, ale iný jazyk neovládame... 😀 (teda aspoň nie tak dobre a mladá sa to už učí v škole)

blanblan
4. feb 2011

to mam nastudovane aj ja len sa to tazko dodrziava. a tak je moja dcera ukazkovy "mis-mas" 😅 😅
dnes sme napr. casovali "kakat" ja kakas ty kakas, potom aj moi kakas a on/ona kaka to uz by bolo asi prilis 😀 😅 😅

peepka
4. feb 2011

ahojte chcela by som sa vas opytat, kedy vase deti zacali rozpravat, dakujem 🙂

slavkah
4. feb 2011

musim rict, ze jsem se take docetla pravidlo co clovek to jeden jazyk a nemichat to, bohuzel v praxi je to hodne tezke to dodrzet, pro me zatim temer nemozne ...

briketa
4. feb 2011

@peepka syn v 22 mes. a oboma jazykmi. on je taky salamista doteraz.
dcera uz teraz v 17. mesiacoch a tiez slovicka z oboch jazykov. mala je naopak - velmi temperamentna.

peepka
4. feb 2011

@briketa dakujem 🙂 no moj syn ma 23m a stale nic, mrmlat si mrmle, stale nieco rozpraaaava , ale furt, ale inak nic, slovicka vie povedat asi 4 a to iba v jednom jazyku, slovencinu ako keby total ignoroval 😀 pricom rozumie uplne vsetko co na neho obaja rozpravame. tak neviem, hadam sa rozhovori do troch rokov 😝 😀

peepka
4. feb 2011

@briketa a za rozpravanie sa povazuju teda aj slovicka? ci uz vety?

este ma napadlo ze vie povedat ked sa na nieco pytat ze that? pripadne whats that? ale to neviem ci sa mi nezda to whats that,....that hovori urcite, plus teda tie 4 dalsie slova, objekty.

briketa
4. feb 2011

@peepka uplne bez starosti, to je u bi- a viaclingualcov uplne normalny jav. Nie je to nejako presne ohranicene, ze kedy by mali zacat, skratka zacinaju neskor.
Vacsinou Ta potom prekvapia hned celou jednoduchou vetou. Naozaj si nerob starosti! 😵
A samozrejme sa za rozpravanie povazuju aj slova. Tak sa zacina.