Čo môže znamenať, že môj syn je "zablokovaný"?

adda
7. mar 2007

😒 ahojte maminky,
učiteľka v škôlke mi povedala, že môj syn, má 5 rokov, má asi nejaký blok, že je zablokovaný, čo tým myslela?
je pravda, že v škôlke je skôr vraj samotárik, ale má aj nejakých kamošov, hrá sa aj s deťmi, ale je rád aj sám, rozpráva, ale jeho reč ešte nie je celkom dobrá, má zlú výslovnosť, a napr. r a l, ešte nevie vôbec, chodíme už na logopédiu. Ale doma je v pohode, hrá sa s bratom, jasné, že sa aj pobijú, ale ako všetci súrodenci, doma je to taký malý "šašo".
Asi som sa veľmi rozspísala, zaujíma ma to "zablokovanie", čo to znamená, a čo s tým treba robiť, kam ísť, ako mu pomôcť?
Dosť ma to včera zarazilo, keď mi to povedala, a mala celý večer taký na figu. 😔

barbulka
7. mar 2007

ucitelky v skolke su niekedy veeelmi mudre, ja by som si to nevsimala 😀

franti
7. mar 2007

adda...to by som sa najskor tej ucitelky spytala, co tym myslela, ze je zablokovany...

babulka
7. mar 2007

Adda, asi ucitelka je zablokovana - komunistickym pristupom k vzdelavaniu.

adda
autor
7. mar 2007

☹ no ja neviem, čo mi tým chcela povedať, ale od začiatku roka od kedy k nej chodí /predtým chodil do inej skupiny, kde boli menšie deti, takže som ho dala preložiť k rovesníkom/ mi stále hovorí, že s ňou nechce hovoriť, odpovedá iba na jej otázky aj to iba áno alebo nie, tak možno to ju štve ...

lenocka23
7. mar 2007

adda... asi by si sa mala tej ucitelky opytat na rovinu ako to mysli.. mozno ti poradi co s tym..
Este mi napadlo.. ako sa citil v tej predchadzajucej skupine...? mozno mu viac vyhovovala spolocnost mladsich deti.. alebo si na nu jednoducho zvykol a chvilku mu potrva kym sa "preorientuje"... ak mas pocit ze doma je vsetko ako ma byt, tak mozno len zbytocne riesis problem, ktory mozno nie je problemom, len potrebuje cas...🙂 drzim palceky...

karthur
7. mar 2007

Moja sestra ma teraz uz 3 rocneho syna. V skolk, ked mal 2 a pol jej povedali pred vsetkymi mamickami, ze je rusivy element a ze sa nechce ucit po anglicky, ale hrat...a ze taha ostatne deti dole, miesto toho, aby sa ucili 😒 a problem bol tiez, ze nepozna geometricke tvary...tak to sa nam zdalo uz dost 😠 😠
Takze si z toho nic nerob, kd je maly /zablokovany/.
Aj keby bol...je tvoj a aj keby mal najvacsie usi na svete, stale by bol tvoj...

arabeska
7. mar 2007

adda,moj maly je tiez samotarsky typ,v skolke ma len neajyx 2 kamaratov a ostatny ho neazujimaju.je proste introvert.tiez mi ucitelka minuly rok povedala ze je zablokovany a prilis hravy ze ked sa ucia nejaku basnicku alebo tak ze si ju iba raz vypocuje a ide sa hrat.ked som jej povedala ze ci sa ho niekedy spytala ci tu basnicku uz vie tak odpovedala nie.na druhy den uz bol moje dieta nadane a nesmierne sikovne dieta ktore si tie basnicky hned zapameta. 😉 tym som len xcela povedat ze dieta ked sa im vymyka z normalu hned povazuju za divne alebo zablokovane. a mozno je tomu tvojmu ta ucitelka nesimpaticka a preto takto na nu reaguje.xce to xvilku cas. ale urcite to neber tragicky 😉

adda
autor
7. mar 2007

Inak je môj syn myslím si šikovný, určite nie je génius, ale nemá problém sa naučiť básničky, rád spieva, vie už aj zopár rozprávok, občas mi večer hovorí rozprávku on mne, nie ja jemu, pozná farby, myslím, že pamäť má dobrú, no akurát ta reč ..., a má trochu ľavé ruky, na také pyplačky, napr. v škôlke navliekali korálky na niť, no jemu to nijako nešlo, navliekol len tri, a tak sa pri tom zlostil, no je to niečo hrozné, to že je zablokovaný, mi povedala totiž to, po tejto udalosti, a už mi aj navrhovala odklad školskej dochádzky, ale veď má len 5 rokov ....., nie je o odklade čas rozhodovať sa na budúci rok keď bude zápis do školy?

grettka
7. mar 2007

adda
booze, a co chce ucitelka u takeho dietata teraz rozhodovat o skolskej dochadzke? Iba preto, ze mu nieco nejde? Aj na to okrem ineho chodia do skolky aby sa rozvijali...Co to pani ucitelka nevie?? Ved jemna motorika sa musi cvicit a taketo male deticky ju este nemaju tak vyvinutu.. ved sa to napravi... treba to aj doma pomalicky skusat... tiez nevliekat koralky alebo rozsypat na tacku a nech ich zbiera napriklad do nejakej nedobky, trebars podla farieb.. spojit to s hrou.. alebo stavanie a skladanie z nejakej stavebnice, a po case jej dokazes, ze vobec zablokovany nie je.. kazde dieta je individualne, a to ci je alebo nie je zrely na skolu sa uvidi az neskor.. a to dokaze fundovane povedat az detsky psycholog, ktory urobi test skolskej zrelosti... a inak...za rok vedia deti tak dozriet a kolke dokaz predstihnut svojich rovesnikov... takze si nerob starosti so ziadnou ucitelkou...

brii
7. mar 2007

Suhlasim s Grettkou,ze sa da dotrenovat mnoho veci ALE...mamicky casto vidia len sveje dieta, teda nemaju ho s kym porovnat. Ucitelky v skolke (ci uz komunisticke alebo nekomunisticke)vidia dieta v kolektive a maju poznost porovnat ho s ostatnymi. Takze ja si nemyslim, ze ked ucitelka upozorni rodica, ze sa jej nieco nepozdava, je hned chyba v nej. Sama pises,ze maly ma trochu ľavé ruky...a ako trosku odbornik 😀 uz hned vidim spojitost aj s narusenou vyslovnostou. Takze podla mna sa netreba hned lakat a zlostit, ale skor sa popytat na moznosti,kde by Vam mohli poradit. Ak je maly "zablokovany", da sa spravit odblokovanie (psycholog, spec.pedagog)
A cim skor sa zacne nieco robit, tym ma vacsiu byt v skole uspesne 😉

marfusaklimca
7. mar 2007

mamulky moje! Tak som dočkala. Sama som chcela otvoriť takúto tému, no váhala som...Môj Miško bude mať v máji 6 rokov. Mal problém (pred rokom a pol)s písmenkami l a r.Začali sme chodiť k logo. Na jeseň mi logo povedala, že už nepovažuje za potrebné aby sme tam chodili, Miško sa naučil do pol roka L aj R.Keďže by mal ísť na jeseň do školy, boli sme ej u psychol. kvôli školskej zrelosti. V miškovi nevidel problém, odporučil ho do školy...
skôr ja som navrhovala odklad-na základe učiteliek z MŠ, lebo nepracuje, je zasnený, má svoj svet, nechce, nevie navliekať, nevie strihať (je zaujímavé, že doma vie).
A to ako dopadol pred 2týždňami, keď mali v MŠ logopedičky odniekiaľ, ťažko mi je o tom aj písať. To dieťa po ich slovách čo všetko má vedieť a nevie sa mi zdalo negramotné. Ako to, že psychológ dieťa odporučil do školy, a logopedičky nechceli ani počuť. ak keby ste vedeli ako chytali Miška za slová...ak by ste meli záujem, rozpíšem sa do IP. aby ste vedeli, ako sa má dieťa vyvíjať....!!!!

magg
7. mar 2007

mam vystudovanu predskolsku pedagogiku a nejaku prax, tak ak chces pis IP 😉

melory
7. mar 2007

magg preco ip ved aj ostatne by nas to zaujimala

sisulik
7. mar 2007

marfusaklimca...aj mna by to zaujimalo...tak napis to tu alebo ak sa ti chce na viac krat rozpisovat o tom istom tak prosim, napis IP...

olinel
7. mar 2007

Ahojte, ja si nemyslím, že je na chybe učitelka, je dobré ked si všíma deti.Kebyže mne také niečo povie, tak by som sa jej hned na to opýtala, ako to myslela.Aj moj syn bol uzavretý do seba, mal svoj svet a len zopár kamarátov.Ked mal ísť do vyššej triedy v školke, tak ho radšej nechali ešte jeden rok v tej istej triede pri svojej oblúbenej učitelke.Tým si myslím, že mu táto nová nevyhovuje a dosť sa naviazal na tú starú.A ešte by som sa spýtala na názor logopedičky.My chodíme k logopédke od troch rokov a velmi vela nám pomohla.

ikke
7. mar 2007

ja sice nemam vystudovanu pedagogiku 😔 ale keby mne ucitelka v skolke povedala to, co povedala adde a ja by som doma videla to, co vravi adda, asi by som sa spytala aj syna, ci sa mu v skolke paci, aka je pani ucitelka, ci ma v skolke kamaratov a ci nebolo lepsie v starej triede (s mensimi detmi). to, ze je zablokovany je asi ze ma nejaky "blok", prekazku, asi psychicku, preco nechce s ucitelkou komunikovat. mozno je to nieco vazne, ale kludne to moze byt aj nejaka uplne banalna vec 😉

marfusa, a nenudi sa tvoj syn v skolke? jeden z mojich synovcov bol na tom podobne a ked nastupil do skoly, zrazu bol najlepsi ziak 😅

magg
7. mar 2007

IP len koli tomu aby to bolo zretelnejsie, potom to sem kopneme 😀
No vazne by ma zaujimalo, v com vidi ucitelka ten blok, lebo to moze byt rozne, ci je zablokovany voci nej, alebo voci detom, alebo voci istym aktivitam? To Ti nic viac nepovedala?

matar
7. mar 2007

ahoj adda,
ja si myslím, že bez toho, aby si sa učiteľky spýtala, čo tým myslela, nevyriešiš asi nič. učka urobila chybu v tom,že ti nepovedala nič bližšie a možno ťa zbytočne vystrašila (aj ja som učiteľka a viem,že takýchto chýb sa treba vystríhať, lebo rodičia sa potom zbytočne boja). ak je malý doma v pohode komunikatívny a šikovný, možno má len trochu problém zvyknúť si na nový kolektív, niektoré deti to zvládnu za 2 týždne, niektorým to trvá aj pol roka. tak si pokecaj s učkou a uvidíš 😉

marfusaklimca
7. mar 2007

tak čítajte.. naša logopedička je veľmi super logo, pedagog...vie naučiť, potešiť, vie ako na dieťa...bli sme radi, keď pok roku chodenia ku nej nám povedala stačí, už nie je čo riešiť.Uč. v MŠ mi ale sem-tam povedala(nič v zlom)že Miško npracuje, je neposedný, ťažko ho k niečomu "donútiť". nezapája sa ani ak ostatné deti pracujú, má svoj svet.Aj my doma sme si to všimli, že je tak trochu lenivý, neposedný, hravý. Psychológ povedal, že je to úplne v norme a môže do školy. A potom prišli do MŠ na prieskum, alebo monitoring logopedičky (nie tá naša) a každého predškoláka "skúmali". Poobede sme mali malé posedenie, kde nám vysvetlili, dali prednášku.. My sme učili Miška že má 5rokov(6 bude mať v máji) a mne logopedička vytkla prečo jej miško na otázku koľko má rokov povedal že 5, keď on bude mať 6.Ďalej mi vytkla, že miško jej povedal že on už bol na SKÚŠKE (myslel na zápise), vraj sa zle vyjadril. No ja chodím do školy a aj na skúšky a bavíme sa o tom doma, nuž on si zapamätal skúšky, tak to použil.Ďaľšie výhrady: je neposedný, má veľkú fantáziu (to je zle, či dobre???), výhrady mala takmer na každé písmenko že ho zle vyslovuje (čudujem sa),ťažko dačo nakreslí (dobre nie je umelec), aj aj to málo čo nakreslil bolo vraj nedokonalé, chýbali detaily postavičkám, zle vymaľované, veľmi ohraničené(tráva, nebíčko), nevedel ktorá je ľavá a pravá ruka, čo ma šoklo, pretože s tým už nemá problém,a povedal jej že do školy sa vôbec neteší, čo som počúvala v nemom úžase, lebo sám si prichystal peračník, písanky, rôzme pravítka a dal to do školskej tašky, ktorú odložila staršia dcéra. a Miško s úplným nadšením sa hrá na školu...Ale podľa toho ako sa on rozprával, pracoval, npracoval,nebol aktívny, pedagogička jednoznačne navrhla odklad. Hoci sama som dala žiadosť o odklad predtým, ako to ona navrhla.No ja teda neviem, rozchádzajú sa názory odborníkov..ako má laik vedieť..
Magg veeeeeľmi prosím o názor. Veeeeeeľmi.Ďakujem 😔

marfusaklimca
7. mar 2007

Odklad som navrhla preto, lebo Miško mal aj neurologické ťažkosti, bral utlmujúce lieky, pri ktorých veľa spával, a ak som mu ich náhodou zabudla večer dať, ráno mal "absťáky", bol stááášne urevaný. lieky mu neur. začala pomaly odoberať až teraz v zime, hoci ťažkosti u neho neboli už vyše troch rokov.lenže takéto lieky sa musia užívať 5rokov od začatia ťažkostí, a hoci ťažkosti nepretrvávajú lieky sa musia naďalej brať(toto mám od odborníka).
ja si preto myslím že Miško bol z nich zablokovaný. ale aj neurologička povedala, že sa nevymyká z normálu, je úplne chopný, proste normálny chalan, reaguje tak ako treba, tak ako všetky 5-6 ročné deti.
a tak mám z toho chaos.a odklad som dala..

magg
7. mar 2007

No v ramci toho ze som dostudovala len velm nedavno nemam velmi bohate skusenasti, ale pocas celeho studia nam vtlkali do hlavy ake je kazde dieta jedinecne a ze jedno dieta dokaze skor zaviazat snurky, druhe, dajme tomu, ratat. Pocas praxe som zazila par najazdov psychologov a musim priznat, ze na niektore otazky, ktore detom kladol, som nevedela odpovedat ani ja a mam pocit, ze keby nenabehol s dvoma kufrikmi papierov, sam by netusil, co sa pyta. Mnohokrat je problem v tom, ze vsetky diagnosticke testy sa robia vo vyskumnych ustavoch a podobnych "velmi dolezitych" instituciah, kde deti vidia akutat tak na obrazku. Najlepsie by mala mat odpozorovane dieta ucitelka samozrejme v spolupraci s rodicmi. Podla mna, nemoze pedagogicka skonstatovat, ze dieta ma blok. Takato tema si vyzaduje dlhsi rozhovor. V com vidi ten blok? Mala by zistit, ci v situacii, v ktorej je "zablokovany" v skolke, rovnako reaguje aj doma?
Netreba sa bat uciteliek pytat sa, poprosit ju, aby si nasla cas a vysvetlila kde vidi bariery a co odporuca. A tiez netreba brat rady uciteliek ako utok, kolkokrat sa nam stalo, ze sme rodicov upozornili na problem a oni odisli urazeni a nahnevyni, ze povazujeme ich dieta za zaostale dokonca hlupe. Niekedy neznamena problemove dieta len zaostalost, moze to byt naopak znakom nadpriemernosti, ale aj to treba vcas podchytit.
a ak sme este pri tych "odbornickach" nie je mozne diagnostikovat dieta po jednom stretnuti, najma ak su taketo hromadne. Dospely clovek ma tremu pred novymi ludmi, viete si predstavit ako to vplyva na deti, ked do skolky pridu cudzie prisne tety a zacnu klast zlozite otazky, pricom este aj pani ucitelku vykazu z triedy? V skolke kde som ucila to vyzeralo po ich navsteve, ze sa premenujeme na ustav pre slabomyselnych.
Netvrdim, ze netreb brat tieto monitoringy do uvahy, ale kazda matka pozna svoje dieta a kazda citliva a vzdelana ucitelka(pokial neuci vase dieta upratovacka, ako sa to stava v nasom okrese, aby starostovia usetrili na platoch)by mala vediet rozpoznat, kedy ma dieta problem. Ale je velmi dolezite aby rodicia s ucitelkami spolupracovali

PS: Je dobre skusit ostat s dietatom aspon jeden den v skolke, pokial je to mozne, a pozorovat jeho spravanie, ci sa chova inac ako doma, alebo v ktorych situaciach sa objavuje problem

magg
7. mar 2007

prepacte preklepy ale akurat kojim 😅

brii
7. mar 2007

Mila Marfusa,
ja osobne si myslim, ze su iste tazkosti, ktore ani po roku u dietata nevymiznu, ci uz odklad ma, alebo nie. Skratka, dieta je raz take.... Ak mas ale sama pocit, ze by mal mat odklad, chlapcom neuskodi,ak idu so skoly ako 7-rocni, myslim, ze v Norsku je dokonca taky zakon.
A ucitelky v MS maju aky nazor?

brii
7. mar 2007

A napad Magg o navsteve v MS je super, u nas v skole to tak rodicia bezne robia. Ale, isla by som sa pozriet aspon 2krat a dlhsi cas, vzhladom na to, ze dieta sa pred rodicom zvykne zo zaciatku spravat inak, ako inokedy 😉

Magg, kde si studovala?

magg
7. mar 2007

v Presove

magg
7. mar 2007

odklad je vhodny v pripade, ze je dieta este hrave, aj ked je rovnako sikovne ako ostatne deti,netreba ho nasilu tlacit do skoly, nech sa vyhra, a myslim ze to zacina byt trendom ze deti nastupuju do skoly az ako 7 rocne, aj ked nemusia.Podla mojho nazoru, to nie je na skodu. Len potom netreba dieta povazovat za zaostale, nech sa vyhra, nic mu neutecie

marfusaklimca
7. mar 2007

magg, vďaka za všetko. v podtate sa môj názor od tvojho nelíši. ja len, trochu ma to nahnevalo, že tie pedagogičky skúmali deti podľa ich tabuliek, musí toto, musí ono, lebo v tabuľkách to tak je. a že keždé dieťa je jedinečné tým čím je, nebrali do úvahy.Vraveli že dieťa musí vedieť vedieť prvé slovo v 12mesiacoch, a ak dieťa vysloví prvé slovo v 13mes. už je tam dajaká nezrovnalosť, ako 2ročné má vedieť npr.-mama varí, 3ročne npr.-mama varí kašu. Ak ako 3ročmé nevie žložiť jednoduchú trojslovnú vetu, ktorá má výzman už je to niečo nie normálne...takto sa začala prednáška.
Miško je veľmi milý, je veľmi prítulný, stokrát za deň potrebuje stisk a pusu, je hravý, usmievavý, je NÁŠ. A nech je podľa tabuliek akýkoľvek je náš.
a podľa ich skúmaní ani jedno dieťa z našej MŠ by nemohlo nastúpiť do školy.
a mám ešte jednu skúsenosť s logo, ale teraz musím deti ukľudniť, lebo dajako sa im nechce spať....zatiaľ...pa

marfusaklimca
7. mar 2007

mám skúsenosti aj s mojím pobytom v škôlke. totiž som tak ako sa vraví varená-pečená 😀 , veľmi rychlo odhadli moje schopnosti, a tak ak treba napr. dačo vytvoriť na okná, sklá, alebo na vystúpenia som tam...
podielam sa často na rôznych schôdzach, dávam návrhy... a tak som tam často, a pozorujem aj deti. miško nie je nijak výnimočný, nie je žiadny podpriemer.ale keď som tam bola vždy sa "predvádzal".
ešte tá skúsenosť spred 4rokov: keď mi dcéra mala 4 roky, tiež mali v MŠ takýto nájazd logo, len vtedy sa mamičky s nimi nestretli. na ďaľší deň nás riaditeľka info čo a ako a logo sa vyjadrili: žiadne dieťa nenašli bez problému..pýtala som sa na problém dcéry (ako začala tvoriť slová, tvorila ich krásne čisto, žiadne sikanie, žiadne šušlanie, proste napodiv veľmi krásne rozprávala, R vedela ako 3ročná, židne hrdelné, ale normálne R, kresliť milovala a dokonca aj vedela, aj detaily nezabúdala, básničky na 2 strany bez problémov naspamäť, no ideálne nadpriemerné dieťa - predtým mi to takto bolo povedané), a k tomu problému, ktorý u nej našli sa vyjadriť nevedeli: vraj určite tam dačo je, len to majú tak poznačené, no nevedia čo tým mysleli.( Na šľaktrafenie...)
dcéra je výnimočná, vyniká aj v škole, len má jeden nenormálny deficit-tvrdohlavosť. 😠 😠
( Vďaka, že ste ma vypočuli, prečítali. vďaka 😅

marfusaklimca
7. mar 2007

na dnes končím, pekný večer vám všetkým! Mám vás rada aj keď vás nepoznám! Celý MK je supiš!!!!

lidka619
7. mar 2007

marfusa, podľa tohto čo si tu napísala si fakt úžasná mama a môžeš byť hrdá na svoje detúrence. Prajem ti v zivote len to dobré a kopec radosti so svojimi najbližšími 😉

- aj moja dcera mala blok ked navstevovala skolku,

Zo začiatku bolo vsetko OK, rada chodila do skolky, rada sa bavila s detmi, avsak od isteho casu mi nechcela vobec chodit do skolky, stále plakala že v skolke je zle, začala sa mi v noci strhávať zo sna, normálne dostavala hysterické záchvaty že do skôlky nejde, že v skolke je zle, nastali bolesti bruska, ranné nevolnosti /samozrejme u dcéry 😅 /, bolesti hlavy, časté choroby. Jednoducho nechcela chodiť do skolky, a nevedeli sme najst pricinu, ze co sa vlastne stalo. Až možno po 2 mesiacoch nám Laurinka konecne povedala, že ju pani učiteľka oslovuje Laura ☹ , a takým prísnym hlasom a že ona sa volá Laurinka, a aj doma ju tak voláme . Že ju pani učiteľka nemá rada a pod. Tak sme našej malej vysvetlili čo a ako, začali sme ju aj doma sem-tam volať Laura, aby vedela, že aj to je normálne, ved tak bola aj krstená .... ale som pekne krásne išla aj za pani učiteľkou, a povedala som jej čo je vo veci, a poprosila som ju, nech deti oslovuje pekne menom, ved sú to 3-4-5 rocné deticky, prečo by ich nemohli oslovovat zdrobnelinou. Dôležitá pani učiteľka nepovedala nič, len to, že oni majú veľa detí na starosti a že sem tam im povedia krstným menom, ale naozaj iba sem-tam 😖 . Výsledok nedal na seba dlho čakať - na druhý deň ked som prisla z prace domov, ma už Laurinka čakala pri dverách celá šťastná, a ja som nechapala, čo sa robí - tak mi celá naradovaná povedala, že ju pani učiteľka začala volať LAURUŠKA - žienky a bolo po probléme. Odvtedy sme nemali žiadne problémy, týmto som len chcela povedať, že ozaj niekedy je ten problém pre nás banálny, ale pre nase detičky je to hotová pohroma.