Čo sa vyžaduje od predškoláka?

babulina
15. jún 2012

Dobry den,dcere akurat konci prvy rok skolke,včera sme sa na besiedke dozvedeli, ze od septembra bude preradena do triedy predskolakov,takze akoby preskocila jednu triedu. Spolu s nasou dcerou bude preradenych dalsich 5 deti a ide o jej dobre kamaratky. Tento krok pani riaditelky nevnimame ani negativne ani pozitivne. Uvedomujeme si však,ze urcite veci boli malkacom odpustane ale v predskolackej triede uz nie,napr osobna hygiena,jedenie.. Preto by som sa vas chcela opytat co sa vyzadovalo od vasich predskolakov? Aby sme jej ako rodicia pomohli prekonat tento skok. Dakujeme

jaduska
15. jún 2012

Všetko, čo sa vyžaduje od predškoláka sa dcérka postupne v škôlke naučí, takže ja by som sa týmto na tvojom mieste nezaťažovala. Pre ňu to podľa mňa až taký skok nebude, keďže s ňou idú aj kámošky. Aj keď bola v triede prvákov, určite jej ako troj- štvorročnej netolerovali to, čo dvojročným deťom. Nechaj to na učiteľky, ak bude nejaký problém, tak vás určite budú kontaktovať a budete riešiť až vtedy, keď bude čo riešiť 😉

babulina
autor
15. jún 2012

My sa len bojime, ze v triede bude 15 deti,ktore ma za sebou uz dva roky a isli na vsetko postupne a od nasich sa to bude vyzadovat hned, najma si neviem to velmi predstavit. Stale mám v hlave co nam povedala pani riaditelka na rodivoskom, ze dieta po absolvovavni skolky bude plne ovladat interaktivnu tabulu, tlac a skenovanie obrazkov, co mi pride na mile vzdialene od toho co mám pocit, ze nase dieta vie.

janinah
15. jún 2012

@babulina teda bude v triede predškolákov rok či až dva? lebo tam je už aj príprava do školy,majú zošity na riešenie úloh...a ona to bude teda absolvovať 2krát?

babulina
autor
15. jún 2012

@janinah ano, ona bude absolvovat predskolacku triedu dvakrat, v septembri bude mat len 4,5roka

katka1981
15. jún 2012

@babulina, tak sa tes, bude urcite najlepsie pripravena do skoly, nestresuj sa, bude dobre uvidis

anjelicek26
15. jún 2012

@babulina - väcsie deti VZDY tahaju tie mensie, pre male dieta je to skor vyhoda (pre starsie zasa zataz, ale ty to riesit nemusis). Saska sla v 4 rokoch do skoly, zacala pisat, citat, pocitat...samozrejme postupne... sla do skoly 4 roky a 3 mesiace... co tym chcem povedat... deti to zvladnu aj v tomto veku, ma to na nich pozitivny vplyv... ak to ucitelka zvladne, vytvori rovnovahu medzi detmi, zamestna starsie, kym sa bude venovat mladsim.

titkovamiriam
15. jún 2012

@babulina neboj sa malá sa to naučí raz dva 🙂 ale skoda že to tak mate,ja som mala Mareka teraz dva razy po sebe v strednej triede aby bol predskolak len raz-odklad skoly som planovala uz vlani 🙂

jaduska
15. jún 2012

@babulina aj tak si myslím, že sa tým zbytočne trápiš. Veď si predstav, že niektoré deti nastupujú do škôlky iba rok pred nástupom do školy, teda prídu z domu rovno do prípravky. Učiteľky predsa musia individualizovať edukačné aktivity tak, aby ich bolo schopné zvládnuť každé dieťa. A druhá vec je to, že učiteľky zrejme nebudú od tvojej dcérky vyžadovať to, čo od starších detí, keďže ona do školy ešte nepôjde. A to, čo píšeš, že dieťa bude ovládať.... veď to predsa neznamená, že to dieťa MUSÍ ovládať. V profile absolventa materskej školy tieto zručnosti uvedené nie sú. Niektoré MŠ o interaktívnej tabuli ani nesnívajú. A inak, tejto časti požadovaných zručností by som sa bála najmenej - prácu s technikou sa dieťa naučí skôr, ako zaviazať si šnúrky na topánkach.... Neboj, dcérka je určite šikovná a pobyt v triede so staršími deťmi ju isto potiahne dopredu. Skôr by som sa bála toho, že sa na budúci rok bude v škôlke nudiť, lebo už všetko bude vedieť 😉

babulina
autor
15. jún 2012

Ja sa skorej bojim takych prkotin, ale viem ze nasa ninka je na to extra citliva -napr v starsej triede jej urcite nebude nikto zadok utierat, ani pri jedle jej dohovarat aby jedla, urcite uz na spanie nebude moct mat oblubenu hracku lebo to je kamen urazu aj teraz uz, chcem jej to len proste ulahcit a viem ze za dva mesiace prazdnin vieme doladit taketo veci resp staci jej upozornenie ze sa nema na to spoliehat a to jej pomozem, len ja ani netusim o co vlastne pride takymto presunom o jednu triedu

jaduska
15. jún 2012

@babulina no neviem, ako je to u vás v škôlke, ale u nás učiteľky utierali zadoček po veľkej potrebe aj v najstaršej vekovej skupine, tak isto si deti nosili obľúbené hračky a veru aj dávali pozor, či všetko deti zjedia.... Tak toho by som sa vážne na tvojom mieste neobávala. Ale to vám, samozrejmea nebráni tieto samoobslužné úkony nacvičovať doma. A fakt sa toho neboj, sila kolektívu urobí veľa. Ak dcérka uvidí, že si iné deti vedia samé niečo urobiť, tak to bude chcieť aj ona. Povedz o svojich obavách učiteľkám a ony ti určite poradia a povedia, ako to berú ony, keď majú v triede prípravkárov mladšie detičky....

babulina
autor
15. jún 2012

My jsme popravde skorej zaskoceni takymto rozhodnutim skolky a uprimne povedane aj troska precitlivelli ohladom veci co sa tyka nasich deti, máme snahu im ulahcovat zivotne situacie lebo obzvlast ninka tazko spracuva emocie a nove dojmy, u nej sa to prejavuje napr skripanim v spanku ale az do takej miery ze ostava krv na plachte(uz jsme to aj riesili s psychologickou) tak mozno preto som taka opatrna

anjelicek26
15. jún 2012

@babulina - moja pockaj a uvidis. Ak by to nefungovalo, stale mozes vytiahnut papier od psychologa a dat ju preradit k mensim. Daj tomu sancu... Mozno ta prekvapi.

jaduska
15. jún 2012

@babulina ja si myslím, že tu ti s týmto aj tak nikto nepomôže, lebo v každej škôlke je iný systém. Jediné, čo by si mala urobiť, tak si zisti, ktoré učiteľky budú dcérku učiť na budúci rok a porozprávaj sa s nimi. Upozorni ich, že je dcérka takto precitlivelá a nech ti oni konkrétne poradia, ako a na čo ju máte pripraviť. Hlavne treba malú pozitívne motivovať, nedať najavo svoje obavy a hovoriť jej, že ju dajú k veľkým deťom preto, že je veľmi šikovná a tak.... Ale fakt by som to na tvojom mieste riešila hlavne s učiteľkami....

babulina
autor
15. jún 2012

Dakujem babule,mala sa inak tesi odkedy sme jej to povedali lebo maju kopec inych hraciek a oni su uz taki velkaci🙂 mozno asi fakt zbytocne robim paniku

mamavera
15. jún 2012

@babulina si starostlivá mamina, ale tým, že svojmu dieťaťu všetko uľahčuješ, mu nesmierne ubližuješ. Deti zvládnu neuveriteľné veci a čím viac vedia, tým majú väčšie sebavedomie. To, že je tvoja dcérka preradená do staršej triedy by som vôbec neriešila, baby ti tu radia dobre. Určite tam riaditeľka s učiteľkami preradili deti po zrelej úvahe a také, ktorým to nebude robiť problémy. Učiteľky neberú predsa všetky deti rovnako a deti rovnakého veku nie sú na tom istom vývojovom stupni. Na začiatku školského roku si učiteľky všetky deti v triede zdiagnostikujú a podľa toho k nim pristupujú. Pre učiteľku nie je žiadnym problémom mať v triede deti na rôznom vývojovom stupni, hravo tomu dokáže všetko prispôsobiť. A to že budú deti ovládať IT tabuľu a pracovať s PC nie je žiadna rarita, bežne to ovládajú deti v štyroch, piatich rokoch. Naučia sa to mechanicky a veľmi rýchlo. A vôbec, deti sa neporovnávajú navzájom, ale porovnáva sa, ako sa zlepšilo v určitej oblasti jedno dieťa za určitý časový úsek. Neboj sa so svojimi obavami zveriť riaditeľke a učiteľkám, určite ti vysvetlia, že od septembra sa automaticky tvoja dcéra nestáva predškoláčkou, len je zaradená medzi staršie deti, Nikto predsa nebude od nej vyžadovať to, čo od detí vekovo a vývojovo starších. Nestresuj sa, tvoja dcérka to vycíti. Veľa materských škôl je dvojtriednych, napadlo ťa to ? Tam ide aj novoprijaté dieťa, ktoré je vo veku tvojej dcéry hneď do staršej triedy a nikto ho neberie ako predškoláka, ktorý musí všetko zvládnuť.

digysa
16. jún 2012

@babulina Ja premyslam o co ide v tejto otazke. Tvoja dcerka preskakuje jeden rocnik, lebo to navrhli ucitelky.
Ok...a s cim jej vlastne chces pomahat, ked je evidentne zistene pedagogmi, ze tvoja dcerka je na urovni predskolaka?
Hadam ju nebudu preradovat, keby vedeli, ze to nezvladne, alebo zaostava.... Oni ju preraduju, lebo je asi na vyssej urovni, ako jej rovesnici.....

Takze, gratulujem k uspechu a otazka je podla mna uplne zbytocna..... 😒 😅

rainbow0508
16. jún 2012

Moja, ja som ucitelka v MS...s niekolkorocnou praxou a VS vzdelanim...kazda MS moze vyzadovat nieco ine...ale ten zaklad, coho by sa ucitelky mali drzat, si mozes najst tu http://www.statpedu.sk/files/documents/svp/ms/p...
je to dlhe citanie, ale tam mas vsetko, co chces a potrebujes vediet o diani v MS. Myslim, ze zatial novsi program pre MS nie je. Jedine kazda MS sa moze zapojit do roznych projektov, ktore suvisia s jednotlivymi a konkretnymi vecami...napr. starostlivost o hygienu, o zubky a pod. To uz sa potom treba v skolke informovat, o ktore projekty sa opieraju 😉

rainbow0508
16. jún 2012

a kazdopadne....ty nemusis s tym preradenim suhlasit a mozes ziadat o vratenie do nizsieho stupna triedy...moj osobny nazor - dieta si ma uzivat detstvo, kym moze...takze trochu nesuhlasim ani ja s tym preradenim uz do pripravky...ale to je na vas

xenicka13
16. jún 2012

syn ako 5 rocny bol v predskolskej, vsetko mozne sa tam naucil a ako 6 rocneho ho bachli do zmiesanej triedy a tam sa neucili ani velke p.d 🙂

babulina
autor
18. jún 2012

prepacte,ze sa ozyvam s oneskorenim len sme mali akcny vikend 🙂

@digysa - preraduju ich z organizacnych dovodov, zobrali 6 datumovo najstarsich a tich presupli k predskolakom, a pravdepodobne dvoch najmladsi zase nechaju v prvej triede, nikto podla mna neriesil ich sikovnost

@rainbow0508 - s preradim istym sposobom "musim" suhlasit, kedze do tejto skolky potrebujem umiestnit aj dalsie dieta, velmi nerada by som si znepriatelila pani riaditelku, a tym ze idu aj ninkine kamosky tak myslim ze je to ok, a asi ako kazdemu dietatu aj tomu nasemu imponuju vacsie deti

ale aby som upresnila o co ide, tak sa asi opytam konkretnejsie :
- jedia predskolaci este stale lyzickou, alebo uz vidlickou a nozickom?
- pomahaju im pri jedeni, napr krajanim jedla, pani ucitelky?
- vedia vasi predskolaci si uplne samostatne vysmrkat nosteky, nasa smrkat vie, len ten proces okolo vreckovky este nezvlada
- osobna hygiena - pomahaju im este pani ucitelky pri utierani?
- ako je to s obednajsim spankom?
- co vedia nakreslit, je to uz taky klasicky obrazok, slnko, dom, strom alebo kliky haky?

viac mi teraz nenapada, ak mi nieco preblesne hlavou tak sa vas zavalim dalsimi otazkami, dakujem vam za vase odpovede
😉

simsalabim
18. jún 2012

@babulina odpovede na otazky, co si tu napisala, ti moze dat jedine tvoja skolka a konkrtene ucitelky. Lisi sa to od skolky ku skolke a od ucitelky k ucitelke. Napr. u nas v predskolskej triede jedna ucitelka, zadocky utierala, druha nie. Jedna trvala na dlhom spanku, druha nie. Od aprila nespavaju vobec, ale jedna z ucteliek stale narieka, ze by este mali spat, lebo ona si nestihne porobit agendu 😕 Kreslenie je rozne, niekto kresli nadherne, iny nie..... Jedia s vidlickou a nozikom, jedlo maju myslim nakrajane. U nas v skolke robia s detmi anrocnu predskolsku prirpavu podla Elkonina + grafomotoricke cvicenia, pisu si pismenka! a vo vedlajsej skolke len sem tam nejake pracovne zosity....

elegaj
26. mar 2013

Dobrý deň.
Som zhrozená dnešným prístupom k predškolákom v MŠ, ktorú navštevuje moja 6-ročná vnučka. Nechcem byť predpiata, ale ma irituje, keď počujem akou metódou nútia takéto "staré" deti spávať. Musí si dať obidve ruky-teda dlane pod hlavu a ležať na chrbte bez pohnutia. Prirodzene ona nie je schopná zaspať, pretože je veľká, a ani doma by nespala.Už neviem, či by sme ju nemali budiť o 4.00 hod., aby popoludní bola unavená. Ešte naviac sa nemôžem zmieriť s tým, že nechodievajú na nijaké vychádzky. V zime sa dokonca stávalo, že keď deti v šatni robili krik pri prezliekaní, tak ich učiteľka vrátila späť, a z túžobne očakávaného šantenia v snehu nebolo nič. Horšie, že sa to opakovalo na ďalší deň,ale aj dni nasledujúce. A tak deti sa už ani netešia. Malá vždy povie, aj tak von nepôjdeme.Ale máme aj iné zlé skúsenosti, ktoré svedčia, že dnes je už vzácnosťou, a vôbec nie samozrejmosťou, že svoje povolanie nevykonávajú niektoré učiteľky profesionálne. Určite som za mladé kreatívne učiteľky, ktoré by nahradili staršie a nervózne dámy.
V školstve pri malých deťoch by už po 50-tke mali prejsť učiteľky psychologickými testami.

erikasadek
26. mar 2013

@elegaj aj ja som zhrozena ze nieco takeo sa deje a vyzaduje v skolkach na slovensku........ 😒

zrka
26. mar 2013

@elegaj no to je fakt, aj moj syn neznasal uz predskolsku triedu a to z toho dovodu, ze tam museli spavat. niektore uz skoro 6,5 rocne deti! vidim to tak ze p. ucitelky chcu mat pokoj pri kavicke

sofinka333
26. mar 2013

@elegaj alebo bojujme za to, aby isli po 50tke do dochodku!!! 🙂)))))))) som za 🙂

sofinka333
26. mar 2013

@babulina Tak posnazim sa ti odpovedat na niektore otazocky 🙂 - ano, predskolaci sa uz ucia jest priborom - ,,ucia sa" - to znamena, ze samozrejme ucitelka dopomoze pokrajat maso, ak sa nedari. Ide hlavne o spravne drzanie priboru a aby pochopili princip, naco vlastne sluzi ten noz. Osobna hygiena- uz od 3 rocnych deti sa ocakava, ze vedia si vysmrkat nos, samozrejme ze sa to naucia aj v skolke, ale u predskolaka to ma byt samozrejmost. Tak isto aj s utieranim na wc- ale ja uz poznam nase deti a viem, na koho musim dozriet a skontrolovat. Niektori 6 rocny by ma asi vysmiali keby som ich chcela skontrolovat 🙂 ale niektorych musim, ci chcu alebo nie 🙂 Neposlem ich domov spinavych! Poobednajsi spanok riesim tak, ze pockam aspon hodinu, kym nezaspia- vacsinou zaspia vsetci (su to predskolaci) A ak sa niekomu nepodari ani po hodine, tak sa idu v tichosti hrat - maximalne nezaspi 1-2 deti. Kreslia si, alebo prezeraju knihy, ktore si pravidelne chodia same vyberat do kniznice raz za mesiac. Pri kresleni nezalezi na tom, ci je to maly umelec, alebo nie. NIekto kresli krajsie, ini zas su lepsi v telesnej- ale kresba by mala mat uz logicke suvislosti primerane veku- to je aby postava mala detaily- hlavu (oci,obocie,usta...)krk.... A domcek aby mal okna... Kresba by mala byt tvoriva- nie len dom a koniec, ale travicku, kvietok, slniecko... Preco sa vlastne pytas? Ide o tvoje dieta???

babulina
autor
26. mar 2013

@sofinka333 ano jednalo sa v otazke o moje dieta, nakoniec sa situacia vyriesila inak nez nam bolo prezentovane, ale mozem skonstatovat po viac nez polroku, ze ninka velmi pokrocila vedomostne aj citovo vo vacsej triede a moje obavy boli zbytocne 🙂

haannka
4. apr 2013

@babulina ahoj...presne takto bolo s mojím synom...v septembri mal 4,5 roka a nastúpil ku predškolákom...lenže z tejto triedy idú všetci žiaci do prvého ročníka...ostáva iba môj. Pracovné zošity má tie isté ako všetci v triede, ide s nimi zarovno. Tiež si celý ročník zopakuje, kedže mal teraz v januári ešte iba 5 rokov.....neviem či je to dobré, akože bojím sa že sa bude nabudúci rok nudiť, kedže všetko bude opakovať odznova...uvidíme. No ale zase je pravda že niektoré veci ešte nevie, napr. viazať si šnúrky, bezproblémov jesť s príborom...takže azda všetko bude o.k. 😉

zoji
6. apr 2013

Buď rada že bude v triede s vyspelejšími deťmi, ktoré jej budú vzorom a má sa na koho doťahovať, my sme doma riešili opačný problém, môj sy má byť v prípravke ale sa tam nezmestil.Tak 5 chalanov je v strednej triede s menšími deťmi a podla mňa budú zaostávať za predškolákmi v škole. 🙂 Darmo mi riaditelka a učitelky vysvetovali že aspoň sa im môžu viac venovať pokial sa ostatné deti hrajú,viem kde je pravda, menšie deti sú ešte hravé a týchto piatich predškolákov vždy zlanária do bláznenia.Jednak nebudú mať správne návyky, správanie ani nebudú vítaný v kolektíve ostatných predškolákov , ktorý ich budú považovať za moc detských. 😵