Čo si myslíte o založení "neformálnej škôlky"?

stefi12345
21. júl 2019

ahojte, rozmyslam s kamoskou o zalozeni vlastnej "skolky" formou obc.zdruzenia, cize nie klasicka skolka ale alternativa. Mam kamosku, obe mame vlastne deti - cerstvych skolkarov. Chcela by som si prenajat zahradku s chatkou, v blizkosti lesa, bol by to maly zmiesany kolektiv do 6-8 deti (na 2 mamicky), deti by k nam chodili na 2-3 dni napr. od 8-16,00, vacsinu casu by deti travili vonku na zahrade, pripadne neskor (po zotuzeni kolektivu) aj prechadzkami do lesa, ci na ihriska. Ide o krajske mesto, kde zijeme. Cize mam predstavu ze by to bolo super pre bytovkove deti od cca 3 do 6 rokov. Zahradka je v meste, nie v dedine mimo, v dosahu MHD cize aj dochadzanie je ok. Stravu by si deti nosili od rodicov sami. Okrem volnej hry by som s detmi robila denne par aktivit vonku, na obed citanie knih, po obede by si oddychli/spali v chate, pri nepriaznivom pocasi kreslenie, citanie, prace vnutri v chate, mozno nejake montessori prvky by som vedela zapracovat kedze mam za sebou par skoleni. Adaptaciu dietata by sme robili respektujucou formou voci dietatku, bolo by mozne aby mamka chodila spolu s dietatkom kym by si zvyklo na skolku bez mamky. A teraz moja otazka, chcela by som vediet co najviac nazorov na takuto myslienku. Dali by ste k nam svoje dietatko? preco ano a preco nie? Rozmyslam ze cena na mesiac by bola okolo 100-150 eur. Pre nas zakladatelky by to muselo byt aj troska na prispevok ku klasickemu zamestnaniu, kedze by sme tomu venovali kopec casu. Dakujem za nazory.

kittykat22
21. júl 2019

@stefi12345 viedla som par mesiacov sukr. skolku tak ti mozno pomoze par praktickych. Mat skolku nie je o tom ci to robis rada alebo nie. Je to o tom, ze si musis spocitat naklady na jej beh - od najmu, cez energie, vase platy - superhruba mzda, stravne - ktore musi niekto dovazat (robi to malo firiem - potrebujes firmy specializujuce sa na stravu deti v predskolskom veku, a musis mat min. 10 porci - na menej s tebou nikto zmluvu robit nebude, lebo sa im to neoplati) extra na promo, na pomocky a vylety. Toto vsetko si spocitas, a potom si vypocitas kolko deti musis mat, aby si nebola financne v minuse. Najdolezitejsie ale je, ze potrebujes mat priestor ktory vyhovuje hygiene - a priestor na ktorom mozes mat dostatocny pocet deti, aby si tu skolku uzivila. Ide o svetlo, pristup, bezpecnostne dvere, musis mat kupelky pre male deti a wc, kuchynka musi byt oddelena ap. Je to hodne o papieroch, a hlavne to potvrdenie potrebujes kym to otvoris, takze najom platis 2-3 mesiace len tak. A samozrejme hned nebudes mat 10 deti ktore to zaplatia tak pol roka budes v obrovskom minuse. Na rozbeh skolky musis aspon 30 000eur.

patka06
21. júl 2019

@bluka2 hygiene môže vadiť napr. že jedlo nie je čerstvo uvarené, škôlka musí zabezpečiť vhodné skladovanie jedla prineseného z domu. Väčšie riziko salmonely, črevných a žalúdočných problémov.
No pravdupovediac, neviem si predstaviť, že by malo dieťa stále jesť jedlo s predošlého dňa ohrievané v mikrovlnke. Áno aj doma varím niekedy na dva dni...ale iba niekedy.

mogaa
21. júl 2019

@bluka2 no ak by sa tam napr.vyskytla salmonela - tak tie deti ju chytia jedno po druhom....stačí že mamička zle pripravila mäso, dala zlé vajce....kto je potom na vine? mamička - keď doma nikomu nič okrem dieťaťa nebolo? škôlka, lebo zle skladovali jedlo? a to sú naozaj vážne veci, malé dieťa so salmonelou môže byť aj ohrozené na živote....ak sú deti v škôlke, škôlka za ne preberá zodpovednosť - preto sú tam také prísne pravidlá na hygienu...

kittykat22
21. júl 2019

@patka06
@mogaa skolka o ktorej pise pani nemoze varit. Musi jedlo dovazat.

maciatkolulu
21. júl 2019

@stefi12345 zlepší si slovenskú gramatiku....😉

mogaa
21. júl 2019

@kittykat22 ale autorka chce aby si deti nosili vlastné jedlo z domu.....aj je zabezpečené jedlo z nejakej jedálne alebo vývarovne - musí spĺňať hygienické normy aj nároky na vhodnosť stravy.

bluka2
21. júl 2019

@patka06 ja varím ráno na ten deň, nie predošlý deň.
@mogaa ak mama zle pripraví, nakazi si iba vlastne dieťa, či nie?

mogaa
21. júl 2019

@kittykat22 preto sme jej písali že jej to neprejde cez hygienu- už len pre tú stravu.....ale podľa mňa aj pre priestory - teda chatka so záhradou...u nás napr.funguje jedna škôlka v rodinnom dome s obrovským dvorom, ale sú to krásne veľké priestory upravené pre deti, nie prenajatý priestor.

kittykat22
21. júl 2019

@mogaa nosit si vlastne jedlo nie je dovolene v priprade skolky ani spolku.

mogaa
21. júl 2019

@bluka2 salmonela je infekčná, ale nemusí ju dostať každý...známa mala salmonelu a nik iný z rodiny ju nechytil - a jedli rovnaké jedlo (z hygieny jej povedali že pravdepodobne kurča z Tesca(polské)+ spolu boli v domácnosti celú dobu kým jej to neprešlo a nikomu okrem nej nič nebolo....ale deti to môžu dostať jedno od druhého keďže je to infekčné....

mogaa
21. júl 2019

@kittykat22 mne to je jasné🙂

kasokri
21. júl 2019

@stefi12345 nie nedala. Chatka v lese? Nebezpečné a ešte k tomu v jednej chatke by sa deti hrali celý rok? A co v zime? Strava ďalšie - mate skúsenosti s edukaciou deti? Ak nie, tak určite nie. Ide mi hlavne o bezpečnosť, ale to mi neznie ako moc bezpečné ci už z hľadiska prostredia, a vašich skúsenosti.

patka06
21. júl 2019

@bluka2 klobúk dole si šikovná, keď ráno stíhaš navariť, nechať vychladnúť ..zabaliť do škôlky a to všetko tak, aby si stíhala dať dieťa do škôlky a bola načas v práci..ja by som to teda nedala.

soldi
21. júl 2019

@patka06 ja to tak tiez robim. varim v noci, chodim spat po polnoci, cize do rana, ked vstavame je to este teple, zabalim to do termosiek. vstavam o pol siestej. o siedmej chodim z domu. deti su naranajkovane, maju nachystane desiaty, olovranty aj obedy.
zvladala som to aj par dni pred stvrtym porodom takto. a popri tom som aj pracovala 6 hodin denne a mala doma dvojrocne dieta. takze da sa to, ked clovek velmi chce 🙂

patka06
21. júl 2019

@soldi takto som to robila ja, keď si chvíľu nosil muž do práce obedy. Prekvapilo ma to varenie ráno, hlavne keď pracovná doba začína o siedmej....to si fakt neviem predstaviť, nech by som chcela akokoľvek.
@bluka2 Nič to nemení na tom, že deti by mali stále len ohrievaný obed.

bluka2
22. júl 2019

@patka06 keď dôjdem do práce, mám pocit, že už pol dňa prešlo 😀

kittykat22
22. júl 2019

@soldi ty pani, to si dobra 😎 tak ja robit co ty, tak dostanem infarkt. Ja na toto niesom stavana. A nejde o to, ze by som nechcela, nedokazem to fyzicky. Vzdy som bola to dieta ktore potrebovalo najviac spat 😀 a mam pocit, ze ma to dieta dodnes neopustilo 😝 obdivujem zeny ako ty. Pre mna je to neuveritelne - a vzdy ma fascinuje, ako to zvladate 🙂 velmi fajn

innapnirhu
22. júl 2019

U nas takato skolka funguje, mamicky sa striedaju vo vareni kazdy den. Varit na cca. 15 deti a 2 ucitelky raz za 2 tyzdne nie je az taka namaha mozte aj toto zvazit.

kittykat22
22. júl 2019

@innapnirhu to co si napisala je trestne. Keby sa o tom dozvedel financak, hygiena tak mamicky skoncia vo vazeni za obohacovanie a za ohrozenie deti. A nepis mi, ze to maju legalne - pretoze to nie je mozne. Neexistuje. Matky ktore daju deti do takej skolky su regulerne padnute na hlavu.

smile31
22. júl 2019

Určite nedala... Ak nemáš papier o vzdelaní...plus stravu si nosia samé? V škôlke sa má variť, ale to by zas cez hygienu bolo treba riešiť a ďalších milión veci...môj názor je taký, že to nie je ani poriadne premyslené, ale len tak za deň vymyslené a osobne by som ani jedno z mojich detí do takejto škôlky nedala

soldi
22. júl 2019

@kittykat22 dakujem 😀 ja som tiez bola vzdy velmi spave dieta 😀 ale po druhom porode sa to u mna nejako preplo a odvtedy som ako neriadena strela 🙈

patka06
22. júl 2019

@innapnirhu ak funguje radšej by som s tým nechválila, nabehne hygiena a ostatné úrady a je po škôlke

ibrunova
22. júl 2019

@soldi u nás si deti nemôžu nosiť z domu ani vodu fo fľaške a nechať si ju napr. v skrinke, kvôli hygiene..

uglybetty1234
22. júl 2019

Za mna nie.
Trosku mi to pride ako vyuzitie situacie. Som na materskej, co potom, mamicky potrebuju miesto pre deti, urobim akoze ,, lesnu" skolku.' To co si opisala robim bezne so synom. Zahrada lesik potocik kreslenie.. nic extra. Proste odlozisko deti.

alieeenka13
22. júl 2019

@stefi12345 nechcem vyvrátiť nápad, no neviem, ako by to bolo s nosením jedla každého dieťaťa, podľa mňa by to viedlo len k nepokojom, mne mama nabalila cestovinu, vedľa mňa má dieťa praženicu, chcem praženicu, ten zase oproti brokolicovu polievku, nechcem moju, naj je, keď má každý rovnaké a najhoršie je skutočne hygiena