Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo so škôlkarmi a školákmi cez prázdniny?

18. jún 2021

Baby zaujíma ma otázka čo s deťmi cez prázdniny?Čaká ma to o rok ale už mám teraz z toho nervy ako vykryť prázdniny.V robote si nemôžme zobrať dva mesiace dovolenku alebo voľno.Max manžel týždeň a ja týždeň.Babky sú ďaleko,nemá kto nám postrážiť deti.Do tábora sú ešte malé,väčšina táborov je od 6/7 rokov.Ako riešite prázdniny s deťmi?

sissy27
18. jún 2021

aké malé deti? ak nemajú 6/7 rokov, tak chodia do škôlky a to je len mesiac prázdnin, dokonca býva tak, že sa dve škôlky prestriedajú, jedna má otvorené v júli, druhá v auguste a zoberú si navzájom deti na leto. Babky sú ďaleko, čo znamená, že u každej môžu byť týždeň na prázdninách (ak sú teda babky v dobrej zdravotnej kondícii), prípadne by babky na striedačku mohli pricestovať každá na týždeň.
Ďalšie varianty sú zaplatiť cez deň opatrovateľku, denný tábor, súkromnú škôlku, občas je riešením aj očr alebo paragrafy (ano viem je to podvod)...

autor
18. jún 2021

@sissy27 Áno škôlka funguje cez leto ale v mestách.Na dedine nie.Babky sú už staršie,nevládali by za deťmi behať.Opatrovatelku no neviem zveriť cudzej osobe dieťa by som sa bála.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucka_ke
18. jún 2021

v najkrajnejšom prípade jeden z rodičov neplatené voľno

nika82
18. jún 2021
hettinka
18. jún 2021

Pozri ponuku denných táborov, tie už si aj od 4 rokov. Pripadne súkromná škôlka, babky, na opatrovanie susedka na dôchodku, študentka pedagogiky.

autor
18. jún 2021

@viestta Jedna babka ešte robí,a keď bude mať dovolenku aj ona by si chcela oddychnut,nie strážiť si vnúčatá.A druhá prekonala pred mesiacom infarkt,sa musí šetriť.Mozno tie denne tábory by bolo dobrý nápad.

autor
18. jún 2021

@lucka_ke A keď nedajú v robote neplatené voľno,či musia s tým súhlasiť?Alebo dajú hneď výpoveď,pochybujem že by neaka robota to akceptovala.

sissy27
18. jún 2021

nechcem byť zlá, ale teraz si predstav, že je veľa single rodičov, kde ten druhý sa absolútne nezaujíma (alebo nežije), ani jeho rodina a deti chodia do školy, teda prázdniny sú dva mesiace... a treba ich vykryť.
Takže vaša situácia 2 dospelí, 2 babky, 1 dieťa, 1 mesiac prázdnin mi príde úplná pohodička.
Ak ste na dedine, tak by ste sa mohli pospájať so susedmi a pomôcť si navzájom.
Ono teraz máš na všetko odpoveď "nedá sa" (nedá sa viac ako týždeň dovolenky, nedá sa k babkám, opatrovateľka nie...) ale keď už budeš v tej situácii, tak zrazu to pôjde.
Neplatené voľno neviem či je riešenie, ak ti neumožnia dovolenku, tak nebudú súhlasiť ani s neplateným voľnom a teda tam okrem toho, že prídeš o časť mzdy, tak si budeš ešte doplácať odvody.

marci77
18. jún 2021

@lucka_ke ako prosim vas funguje to neplatene volno v praci? mne teraz bude koncit rodicovska dovolenka, dieta mi do statnej skolky nezobrali, rozmyslam co dalej....a jednou z moznosti je poziadat zamestnavatela o neplatene volno .....ale asi mi nemusi vyhoviet, ze?

hettinka
18. jún 2021

Zamestnavatel musí umožniť čerpanie dovolenky 2 týždne v kuse, takze sa treba prestriedat s mužom, tým pádom máš 3-4 týždne vykryté.
Možno by si mohla vziať na týždeň (keď máš dovolenku) opatrovať kamoske dieťa, a potom ona tebe.

Neplatene voľno nemusí zamestnávateľ umožniť, navyse si treba platiť odvody a nulový zárobok. V konečnom dôsledku vyjdu tie tabory lacnejšie.

lucka_ke
18. jún 2021

zamestnávateľ s neplateným voľnom musí súhlasiť
@hettinka aké odvody? zdravotku platí štát ak sú deti do 6 rokov a sociálne nie je povinné

marci77
18. jún 2021

ano, to je dobry napad, idealne sa dohodnut s rodicmi napr. najlepsej kamaratky/kamarata a deti by sa spolu prehrali aspon jeden tyzden
mozno krstni rodicia by mohli pokryt nejaky ten tyzden, ale idealne nejaka rodinka, co ma deti, aby sa deti spolu zahrali .....a ani nebudete o nich vediet, sem tam urobit vylet ....jeden tyzden strazi jedna mamicka, dalsi tyzden dalsia .....ziadne velke akcie, mozno ich zobrat na ihrisko plus dat jest .....a deti sa prehraju
alebo potom stari rodicia alebo tie tabory

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hettinka
18. jún 2021

@lucka_ke ano, neuvedomila som si, že tam je dieťa do 6 rokov. Kto má väčšie dieťa, zdravotku si musí spravidla zaplatiť, ak má neplatene voľno.
A nie, nemusí súhlasiť, je to jeho dobrá vôľa.

autor
18. jún 2021

@sissy27 Písala som hore vyššie jedna babka robí a cez dovolenku si chce oddychnut,druhá je po infarkte.Manzel aj ja si máme možnosť vybrať si týždeň dovolenku,nie dva týždne.Toto sú není výhovorky ale fakty.

elian
18. jún 2021

kto chce hľadá spôsoby, kto nie dôvody ...... do mesta zoberu aj deti zo skolok z dedín - kazde leto sme tak vykryvali

lucka_ke
18. jún 2021

@hettinka pre väčšie sú už denné tábory, ale áno pri starších deťoch ako 6 r. by si počas NV musela sama uhradiť zdravotku
to, že zam. musí súhlasiť bolo myslené tak, že bez jeho súhlasu sa nedá... asi to vyznelo opačne

autor
18. jún 2021

@hettinka A myslíš že by 4 a 6 ročné deti vydržali v tábore?Menší je dosť naviazaný na mňa.

bagre
18. jún 2021

treba si to skúsiť rozplánovať... neviem odkiaľ si, ale beriem že nie všade je škôlka v lete otvorená keďže tiež nežijem v Blave s 1000 možnosťami. U nás bola, a to sme menšie mesto, tak dcéra chodila minimálne mesiac. Po týždni dovolenky sme si zobrali, 1 spoločný a po pár dňoch sme polátali pobyt u rodiny. Super by bolo mať nejakú normálnu pomoc v blízkosti, ja som ale nemala.
U starých rodičov by nemuseli byť dlho, myslím že 2-3 dni by babky zvládli. Potom pauza a potom zase tak...Ako beriem, že prikázať sa nedá, ale mama nám vždy pomohla aspoň trošku. Ale ak si nechce babka strážiť vnúčatá... Moje deti by v takom malom veku do tábora nešli, max. tak denný len to je zase o tom či je to niekde v blízkosti. S neplateným nemusia súhlasiť, niekde sa to nedá urobiť... To sú asi tak všetky možnosti, myslím že tí rodičia ktorí nemajú naozaj kam dať tak šetria dovolenku a míňajú minimum cez rok... Horšie je to si myslím skôr na začiatku školy - dieťa malé, prázdnin veľa aj mimo leta... Ja som bývala celé prázdniny so sesterkou u babky - bola učiteľka, to bola iná paráda

hettinka
18. jún 2021

No musia si zvykať. Keď by tam boli spolu, čo by nevydržali. Veď tam je veľa aktivít. V škôlke/škole ako vydržia?

A k dovolenke - zo zákona platí:
V prípade poskytovania dovolenky v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej 2 týždne (ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak).

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/k... © Podnikajte.sk

nominativ
18. jún 2021

Denne tábory, dovolenka rodičov, prázdniny u babky, ako väčšina ľudí.

martina9999
18. jún 2021

my zijeme v zahranici, uplne sami nemame tu rodiny ani nik za nami nejazdil nikdy, nemaju radi cestu lietadlom.., maly od mala mal v skolke 2 mesiace volna. museli sme si poradit. mame tu tie 'denne tabory', proste ako do skolky, rano odvezes vecer privezies. Takze pozri to. Teraz ako po covide je zrazu moderny 'homeoffice', 10dni budeme s muzom obaja na 'homeoffice' a krpec tu bude behat pri nas..nic moc, ale co uz.

martina9999
18. jún 2021

este, nie 10 dni v kuse ale kazdy tyzden 1-2 dni ten homeoffice, v ramci 'normy'

sense
18. jún 2021

Riešila som to opatrovateľku, cez leto určite nájdeš študentku. Alebo sa pre striedať s kamarátkami. Plus mne prišla aspoň na týždeň pomôcť mama aj keď bola ešte pracujúca a mala to 1200km. Zobrala si týždeň dovolenky. Véd tiež nebola k dispozícii 24/7 takže sa zabavila s vnucatom a aj si oddýchla... Vieš toto sú veci kt by mal mať tiež človek premyslené dopredu

sissy27
18. jún 2021

tak keď vy ako rodičia nemôžete, babky nemôžu, škôlka nie je, tak zostávajú denné tábory, opatrovateľka, susedy, kamarátky, očr, paragrafy (zamestnávateľ "bude rád" ale tak aj takto to ľudia riešia).

autor
18. jún 2021

@sense Veď rozmýšľam nad tým dopredu.

beronsche
18. jún 2021

nerozumiem tej potrebe reagovat na zadavatelku temy protivne a ustipacne.. ved sa normalne pyta, ako to maju nastavene iny rodicia.. prosim vas, ake kto chce, sposob najde?
autorka : mne to tiez uz prebehlo hlavou, ako to riesia iny.. lahke to nie je veru, ale my sme to nejako polatali nakoniec s pomocou rodiny.. ja by som bola za skratenie prazdnin 😀

katulienkax
18. jún 2021

@marci77 no pokial to nezobrali dieťa do škôlky tak môžeš ísť na pandemicku OČR , známa tak ide aj operovala na sociálke ale over si aj ty môžeš byt až do konca augusta pandemicka OČR