Čo vedia vaši drobci (2-3 roky) pri nástupe do škôlky?

petaba
18. júl 2009

My sa sice chystáme do skolky az v septembri o rok, ale zaujimalo by ma, ze co vsetko by sme sa mali naucit... popripade co vedia vasi drobci vo veku 3. rokov 🙂

andrea.m
12. aug 2009

tami už vie aj to R som zabudla napísať 😉

dai
12. aug 2009

andrea
suhlasim s tebou - podla mna kazda mamina sa snazi venovat svojmu dietatku v maximalnej moznej miere, ale deticky su rozdielne - niekomu sa mozes venovat od rana do vecera a nebude vediet tolko ako dietakto vyrastajuce na ulici...
obycajne sa to ukaze az neskor, ktore dieta je naozaj sikovne a ktore ma len namemorovane z domu ( podotykam ze ani jedno z nich nie je viac alebo menej hodne rodicovskej lasky...)

ja mam stastie ze mam velmi sikovnu dceru a vie viac ako mnohe 3 -rocne a starsie deti - obehavame skolky, chcem ju dat az od buduceho roku a uz mi v 2-hej skolke povedali zeby sme ju mozno mali zaradit do triedy 4-rocnych a nie 3-rocnych...

ja som pritom od jej 15-tich mesiacoch v praci a tym padom sa jej venujem az ked sa vratim domov, vidim ale ze sa vela uci sama - pesnicky, basnicky, vela pozoruje, aj sa uz pyta ( niekedy velmi logicke otazky... ) - casto sa zamyslam ci je pre nu dobre aby bola taka aka je... ci by nebolo lepsie mat doma obycajne dietatko 😔 to teraz myslim vazne... ja si nemyslim ze tie o moc sikovnejsie deti su stastnejsie - a ja chcem hlavne stastne dieta, nemusi byt doktor , vedec a podobne ☹ som rada ze je zaroven velmi hrava, extrovertna - to tie jej premudrele otazky a odpovede trosku vyvazuje...

myslim ze deti sa strasne vela naucia v skolke - navzajom sa tahaju, mladsie sa ucia od starsich - tolko sa podla mna doma ( hlavne ked su sami ) nemaju sancu naucit...moze sa im mamicka venovat od rana do vecera - hlavne socialne spravanie sa, komunikaciu medzi rovesnikmi a pod....

andrea.m
12. aug 2009

presne tak dai. ja to vidím na mojích deťoch. filipkovi som sa musela venovať vo veku 2 rokov ako teraz tami a pritom tami vie toľko čo vtedy on ak nie viac. veľa vecí pochytila od neho.

vilki
5. sep 2009

to sa naozaj neda porovnat, nas samko prave nastupil do skolky, plienky uz nema davno, pije sam z pohara, papa sam, vie 8 basniciek, a slovnu zasobu ma taku dobru ze niekedy nechapem kde to berie, ....ale r este nevie povedat, ale motorku alebo kosacku opise do detailu, presne vie kde je motor, vyfuk, karburator, tachometer atd.... 😎

johanda
5. sep 2009

Ahoj, učitelky ve školce od 2 a 3 letých neočekávají žádné zázraky, většinou vyžadují jen odplenkování. S oblíkáním a jezením pomůžou.
Srovnávat děcka je hloupost, vidím to na svých holkách, starší ve 2,5 letech, kdy nastoupila do školky, počítala a znala abecedu, najedla se a s pomocí i oblékla, mladší je ve stejném věku úplné mimino, nemám to srdce ji cpát do kolektivu, počkám až ji budou 3 a uvidím.

ivankaalenka
10. sep 2009

Moja ma plienku na spanie, farby ovlada len zakladne, aj to ked sa jej chce, sama sa nenaje (problemy s jedenim mame od narodenia) a som dost v depresii, ze tu citam, ze vasi drobci sa vyzlecu a oblecu, tak u nas to nehrozi...asi na nu malo tlacim, neviem. Ale v skolke to snad zvladneme aj pri takych nadanejsich detoch, ved je tam pani ucitelka 🙂
Inak vie zopar pesniciek a basniciek a je to moj anjelik. Rozprava tak, ze jej skoro nerozumiem, ale vsak sa nauci. Nimochodom, ked som sa pytala na farby a tak dr. povedala, ze farby by mali vediet 6 rocne deti, tak mame este kopu casu, no nie ? 🙂
Aha a utieram ju ja, ona sa nevie, co sa tyka vyvoja je ok, proste ma cas..

nadhera
10. sep 2009

maminy, nerieste. simko /2apolrocika/nastupil do skolky ku detickam 3a4rocnym. podmienka bola - byt bez plienky. jasne, ze sa aj pocural . ved je v novom prostredi. ale chodi do skolky rad, tam sa musi pytat na zachod, doma ide ani neviem kedy,len pocujem splachnut. papa sam,oblecie sa, ma rad basen o hruske zelenej,co si obila kolena - jeho 1,5r bracek tu basen tiez zerie 😀, nazorne vsetko ukazuju , dame kolokolo mlynske. 😀 kukulienku 😀
ale mozem povedat,ze do skolky chodi len par dni,ale uz par novych /este slusnych/slovicok uz vie.

lubu
11. sep 2009

Ahojte kočky chcem sa opytat či vam učitelky nerobili problem pri davani prihlašky do školky ked pri nastupe mali detičky 2 a pol roka a nie tri...My sme apriloví...a chcem aby emma išla 2 apo ročna do školky od začiatku školskeho roka...ale nejak u nas v meste školky neakceptuju 2 a pol ročne deti len od troch..Učitelka mi povedala nech malu dam do jasli lenže tam je kapacita 40 deti..jedny jasle v meste...a jednoducho do roboty musim ist..a rodičia nam ešte robia... 🙄

kamilecka
11. sep 2009

Ahojte 🙂

Peta asi je rozdiel ci davas dieta uz do skolky alebo este len do tzv. pripravky,teraz to volaju adaptacny pobyt 🙂 Kde si deticky vlastne zvykaju na nove prostredie, deti, na kolektivnu hru .... my sme vlastne teraz tam.
A nemala by mat Natalie plienku,musi vediet sama papat,pytat sa na wc, pit z hrnceka.......ale nam bolo povedane ze vsetky tieto veci ked dietatko nevie tak sa tam nauci.

Lubu my mame necele 2 a pol roka a zobrali nas v pohode, otvarala sa tato specialna trieda,pripravka pre deti vo veku od 2 do 3 rokov. Tam su vlastne zatial 9 v triede ale budu ich mat okolo 15. Tak skus niejaku inu skolku kde mozno maju aj tieto pripravky.

ivankaalenka
11. sep 2009

Ako ucite deti obliect sa a vyzliect? U nas to jednoducho nefunguje...

poupe
11. sep 2009

lubu,mala je taky brenova a me nedali v jedny skolce ani prihlasku a v druhy nas odmitli prave kvuli tomu,ze je breznova,ale taky zalezi kolik deti se odstehuje a pak ji muzou prijmout az ji budou 3r a kdykoliv jak se uvolni misto.
Mala se sama naji,pta se na zachod,ale nekdy s ni musim jit,nekdy si sedne sama na zachod nebo si donese nocnik,svlikne se krome tricka vse,ale neuumi si nazout boty,

lubu
11. sep 2009

dakujem kočky..skusim teda nejak školku vyhladat tu v okloi čo ma nejaku pripravku 😉 No snad šerblikobanie do roka zvladnem uplne terz už rano raajkach pekne si sam sadne a vykaka sa tak hadam nam to vydrži...dakujem krasne 😉

helen
14. sep 2009

Podľa nejakých pedagógov by malo mať dieťa do 3 rokov nasledovné zručnosti:
- malo by mať kontrolu vyprázdňovania (to neznamená nevyhnutne bez plienok úplne)
- malo by sa vedieť napiť z pohára
- malo by sa vedieť najesť lyžičkou
- malo by sa vedieť obuť a vyzuť
- malo by si vedieť vyzliecť a natiahnuť nohavice
- malo by vedieť kresliť kruh, aspoň približne
- malo by vedieť kresliť pohybom zápästia aj celou rukou
- malo by rozoznávať tri základné geometrické tvary - kruh, trojuholník a štvorec
- malo by rozoznávať niektoré farby (3 - 4)
- malo by vedieť počítať do 5
- malo by rozlišovať malý / veľký
- malo by rozoznávať základné určenia miesta pomocou predložiek (na, pod, vedľa...)
- sú nejaké nároky na výslovnosť
- sú nejaké nároky na sociálne zručnosti

Je toho ešte viac, ale nepamätám si, keď si spomeniem, napíšem. Nie sú to veci, ktoré sú podmienkou pre prijímanie do škôlky, ale ktoré by mali učiteľky v škôlkach učiť. Nie všetky deti musia vedieť všetko.

petaba
autor
20. sep 2009

Helen dik aj toto som chcela vedieť ... ono ja som sa nepýtala, že čo musia vedieť, ale skôr čo ktorí rodič dieťa v takomto veku už naučil 🙂

helen
30. sep 2009

Presne tak, Petaba, to sú zároveň veci, ktoré by rodič dieťa učiť mal a tiež veci, ktoré učiteľky v dobrých škôlkach učia. Ale ak to niektoré dieťa ešte nezvláda, tak nič sa nedeje, samozrejme.

evulik6
30. sep 2009

My budeme mat v decembri tri roky a jedinou podmienkou pre prijatie do skolky bolo byt bez plienky... Vie sa sam vyzliect ale nie zase vsetko...od pasa dole, vrch nie, aj ked sa snazi... obut sa nevie, iba vyzut, ale ved to vobec nevadi, ucitelky tam detickam pomahaju... no a co sa tyka farbiciek... tak niektore pozname ale vela ich nie je, este si to myli... ale myslim ze nejaky hendikep to nie je... ved sa naucia... my nevieme este ani pekne vsetko rozpravat ale je zase velmi sikovny, vie krasne papat sam, takmer vobec sa nezaspini, a ked vidi ze mu niekto nerozumie vysvetli nohami aj rukami a je to... slovna zasoba sa mu pekne rozsiruje... ucitelky sa nestazovali, vraveli ze je to normalne ..nie vsetky deti su rak recovo nadane, nauci sa... len to chce cas...🙂

petja
1. okt 2009

No,malý nastupuje do MŠ až příští rok,ale tento seznam,co jsem našla zvládá už teď 😅

karotky
3. okt 2009

V "naší" školce stačí,aby děti přišly zdravé(neifikované třeba neštovice mi apd.),s náhradním oblečením(kdyby to náhodou nestihli na záchod,ale jinak můžou být i s plenkami) a co se týče jídla,..............nakrmí i ty,co to sami neumí. 😉
Náš synek byl poprvé sám ve školce včera a zvládnul to na jedničku.Fakt jsem na něj byla pyšná. 😎

michvon
13. okt 2009

V naší školce dokrmujou, s oblékáním taky pomáhají, o plenách při zápisu nic neříkali. Takže z toho vyvozuju, že by pleny nevadily 🙂 Učitelky jsou milý a trpělivý.
Jinak taky pomalu začínám řešit mladší dceru, narodila se koncem ledna, do naší školky berou děti narozené do konce prosince... no neumím si představit, že by mi v práci počkali do září 😒 A je mi prd platný, že byla v roce a půl bez plen 😠