Dať či nedať do školy dieťa, ktoré do školy ísť nechce ?

shee11
3. dec 2019

Ahojte, máme syna, ktorý bude mať koncom júna 6 rokov. Je to šikovný chlapec, ukecaný, nehanbí sa, pozná písmenká, pekne kreslí ... proste zvláda všetko čo by mal taký predškolák zvládať. Ide o to, že on vôbec, ale že vôbec nechce ísť do školy. Vraj on nebude vedieť čo tam má robiť, nebude nič chápať, ...že škola je ťažká... že on chce byť predsa farmár a tí nemusia chodiť do školy 🙂 ... Je taká dosť bojazlivá a veľmi citlivá povaha, od malička bol taký až príliž opatrný, bojazilvý...Napr. situácia - písali sme písmenká a niečo som mu prečiarkla, ale v dobrom, všetko som komentovala, že toto je správne, toto je nesprávne - skončilo to tak, že mal pol hodiny hysák, prečo som mu to prečiarkla, že on to nevie, že už nikdy nebude písať atď. Vysvetlovanie nepomáha. Je aj taký dosť precízny, napr. ked zájde pri vymalovavaní za čiaru, je schopný to celé zahodiť, pokrčiť... Mám fakt veľkú dilemu či ho dať alebo nedať do školy. Lebo každý ho berie, že jasné - ide, veď je šikovný. Ale faktom je, že povaha sa mu tak či tak nezmení. Neviem ako podporiť jeho sebavedomie, možno by stačilo, že za prvý týzden v skole zistí, že je to ok a možno nie ... Neviete poradiť? Stretli ste sa s podobným dieťaťom?

janinah
3. dec 2019

Nedala,nedozrel,že je šikovný je iná vec,neskracovala by som mu takto detstvo.A nechápem prečo s ním už teraz píšeš písmenká a kontroluješ mu to,v škole sa potom bude nudiť chvíľami.

kucikuc
3. dec 2019

@shee11 do septembra je ešte dlhá doba do tej doby dozraje 😉

angelinja
3. dec 2019

@shee11 moj mal v novembri 5 rokov a tiez je taky ako ty opisujes nechce si dat vysvetlit radsej to pokrci , presne co aj tvoj...pise tiez celu abecedu atd..ale bavi ho to..nitko ho nenuti...este y som asi neriesila ci uz treba to riesit?inak deti za pol roka sa mozu uplne zmenit neviem nerozmyslala by som este nadtym...ved este neni ani konec roka...deti sa rychlo menia za mesiac moze byt iny...

veronikaszabova
3. dec 2019

@shee11 a co na neho vravia ucitelky v skolke?

zuz02
3. dec 2019

Však chod normálne do cpppap a tam mu psychologicky dajú testy zrelosti a poradia ti. Alebo sa opýtaj v škôlke, či nemajú dohodnutú spoluprácu so psychologickou. U nás ani nebolo treba nikam chodiť, lebo psychologička prišla priamo do škôlky a tam si deti otestovala.

katpox
3. dec 2019

No ja som ucila prvakov, chodte na zapis a uvidite ako bude reagovat, pripadne co odporucaju ucitelky v materskej skole, pripadne je dobrw dobre ist aj za spspecialnou psychologickou a ona posudi odklad. To ,ze je sikovny je super.Nevystrasil ho niekto so skolou? Take reci ako v skole ta naucia,sak uvidis v skole, a pod .?pripadne prehnane naroky? Ak sa sam neciti nie je spravne ho nutit, ten rok odkladu vdzy pomoze. Zakomplexovane okolie ,co na taketo deti a rodicov ukazuje prstom si nevsimajte, pozrite chlapec moze mat este v ms rok pohodu, v skole su to same povinnosti, uplne iny rezim a ta adaptacna doba netrva tyzden,ale tri mesiace, pre dieta moze byt stresujuci nastup do skoly a ocividne zle zvlada neuspech a chce byt perfektnym,bez chyb, mozno vysoke naroky..neviem nevidim do toho...

shee11
autor
3. dec 2019

@janinah Ahoj, nechap to s tymi pismenkami zle. mojou prioritou nie je ho naucit pismenka ani citat. on sa sam pytal, ucil sa pisat svoje meno a potom mi ukazoval co sa v skolke naucil - tam ich totiz tlacene pismenka ucia. Ja sa zameriavam skor na to, aby porozumel citanemu textu, opisal veci a pod. Vysoke naroky nanho nemame, ani sme nikdy nemali praveze... proste tak normalka. On aj tak pri prvom naznaku - ze nieco je nanho priliž tazke, vycuva, neche, nepokusi sa... no neviem.

shee11
autor
3. dec 2019

@katpox Ahoj, dakujem za reakciu, skolu sa mu stazime opisovat pozitivne, ze sa nauci vela zaujimavych veci a pod. Naroky prehnane nemame, on aj tak pri najmensom naznaku neuspechu vycuva, nechce sa prekonavat, neskusi, nebude... Napadlo mi, ze niekedy sleduje svojho o bratranca druhaka ako sa uci (ked sa spolu stretnu u starkej) a mozno si to tak vyložil, že ake to je ťažké, že tomu nechápe... Proste on je od povahy taký negativista. Budu mať v školke posudok od psychologičky, sama som zvedavá. Lebo on sa javí tak, že nároky spĺňa, len sám nechce. V škôlke patrí medzi najlepších, vybrali ho na súťaž v recitovaní básničiek, rád tvorí a pod. Je nekonfliktný, učitelky ho majú radi. Ako áno, každý si svoje dieťa ospevuje, ale ja poznám v čom je dobrý a v čom nie. Napr. šport - toto všetko sa prejavuje aj tam. Nie je moc obratný, vidím, že rovesníci na preliezkach dávajú ovela viac ako on, on sa bojí, pomalšie behá (šunkáčik nie je 🙂 ... ale zas behá rád, vela sa hýbe, velmi ho baví bicykel ... ale proste chalani ho vo všetkom predbehnú. Jeho to strašne demotivuje, nevie v sebe nájsť silu prekonávať sa. Neviem mu nájsť šport, ktorý by ho bavil a nie deptal ak ma chápete. (to myslim skôr do budúcnosti)

shee11
autor
3. dec 2019

@angelinja no oni budú mať ten posudok už v januári a potom už budú zápisy. Ja predpokladám, že vyhovie, ale napriek tomu cítim, že by to prenho bolo skoro.

veronikaszabova
3. dec 2019

@shee11 tak ked to tak citis, daj mu odklad a hotovo.

janickacrazy
3. dec 2019

@shee11 ved počkaj na ten posudok a uvidíš, inak u nás v školke psychologičky letné deti a hlavne chlapcov automaticky odporúčali na odklad, čo sa mi tiež nejak nepáčilo a vôbec oni tam prídu na pol dna a deti testujú tak, že sú všetky pokope, čo je podľa mna trošku od veci, ja by som ho dala otestovať samostatne do CPPP, čo sa môžeš aj sama objednať a tam ti to povedia podrobnejšie

janci05
3. dec 2019

Keď to tak cítiš ako matka, ktorá si pozná najlepšie svoje dieťa, tak mu daj odklad. Môj tiež prešiel zápis dobre, ale ja som bola rozhodnutá dať mu odklad, tak som išla do ped.-psych. poradne a aj tam mi odporučili odklad, že nie je dostatočne sústredený.

shee11
autor
3. dec 2019

@janci05 a ako to tam funguje? Mozem tam ísť aj sama, poradiť sa?

janci05
3. dec 2019

@shee11 Ja som sa len telefonicky objednala, povedala som, že chcem riešiť odklad a potom som išla aj so synom. Sama som nebola, ale myslím si, že aj osobne sa môžeš ísť konzultovať. Každopádne dieťa musí prísť.

laura0
3. dec 2019

@shee11 urcite chod do poradne,ja mam tiez letne dieta viem o com vravim ,tam ti urcite poradia a potom sa rozhodnes ...potrebujes od detskej lekarky odporucenie ale najprv sa objednaj a potom zbehni k lekarke,ja som sa minuly rok objednala v januari ,dali mi termin na koniec marca a vraj to bolo skoro,cize mas cas sa objednat aj na april,maj...v skolke sice musis povedat kedze bude v aprili zapis ze rozmyslas o odklade ale ze sa vyjadris az ked bude vysledok,oni to musia respektovat.

montemotherone
3. dec 2019

@shee11 ak mu chceš do práce zasahovať, zasahuj pozitívne. Upozornenie na chybu ako na niečo NEsprávne, nesie NEgatívnu informáciu. Radšej ho naveď, ako by to malo byť. Je to hra so slovíčkami a vôbec s atmosférou. Bohužiaľ náš systém a veľa laikov je tak zameraných na neustálu kontrolu a upozorňovanie na chybu, že sa nielen stráca radosť zo samotného poznávania, ale vôbec k ničomu to nevedie. Len k odporu detí voči škole a odmietaniu akéhokoľvek tvorivého hľadania riešení 🤷‍♀️
Čo sa týka jeho strachu, pohovor si aj s učiteľkou v MŠ, aby ste spolupracovali na nejakej pozitívnej motivácii. Inak, ja sa mu vôbec nečudujem 😉 Z hľadiska vývinovej psychológie je vstup do ZŠ, veľmi významným míľnikom 🤷‍♀️ je to stres. Deti naozaj nevedia do čoho idú. Nemajú našu skúsenosť 😉

lenka2710
3. dec 2019

@shee11 ahoj,ja mám síce októbrovú ale čakám bábo na koniec júna a už teraz ti poviem,že ho nedám skôr do školy! Nevidím dôvod skracovať im detstvo! Akurát dnes som bola u logopedicky a tá mi z fleku povedala,že keby som ju chcela dať skôr,tak mi ju určite zoberú! Ale načo, nebude mať toho učenia a kníh v živote dosť??? Je to môj názor, každý môže mať iný
V škôlke ju tiež chvália,že vie aj také veci o ktorých nemajú ostatné deti ani šajnu, vie písať, dokonca už začína aj sama čítať, nikto ju k tomu nenúti, proste chce! Je super,že aj tvoj sa chce učiť a inak moja si tiež nedá nič vysvetliť 😊

shee11
autor
3. dec 2019

@montemotherone tuším tam išlo o to, že v slove napísal B namiesto P, tak som mu to prečiarkla a napísala nad to správne, dovtedy sa to nieslo v takej pozitívnej radostnej atmosfére, on inicioval záujem, všetko super a potom bum. DOteraz sa desí toho, že učitelka mu bude v zošite prečiarkovať (čo aj bude, ale zas nemôžem s ním non stop narábať ako v rukavičkách.) On je proste strašne citlivý. Ja mám dojem, že ani ten rok navyše mu nejak extra nepomôže 😨

shee11
autor
3. dec 2019

Baby, ale všetky deti okolo sa do školy nenormálne tešia :D Sú hrdí predškoláci - veľkáči a ten náš vooooobec.

kittykat22
3. dec 2019

@shee11 pomoze ti PPP poradna. Ale ak chces termin na maj, aby si tam volala teraz. Je tam cakacia doba ako na banany v 84.om Specialny pedagog dokaze odhadnut zrelost dietata. Odklad skolskej dochadzky sa dava koli inym veciam - problem sluchoveho rozoznavania, dieta nerozumie reci, autistom, detmi so soc. problemom. Z vlastnej skusenosti by som ti poradila, odkladu sa vyhnut - pokial to to nie je nevyhnutne. My sme tam mali syna koli problemom rozlisovania hlasok a vyslovnosti, a v triede 13 deti, z toho 5 vietnamcov, 2 romky (ale dobre dievcatka, snazive, take tiche) jeden ADHD a ten zvysok. Ucitelky sa vo vacsine venovali vietnamcom na ukor ostatnych deti, pretoze ti nerozumeli vobec. V decembri sa bralo cislo 2. Pismena ziadne. Blbe kreslenie. My sme nemali na vyber, syna sme tam museli dat - mal by problemy v 1 triede. Ale ak ty problem nemas - tak nedavaj. Strateny rok. Pripravka je vyslovene pre nezrele deti.

janickacrazy
3. dec 2019

@shee11 Ja som niekde čítala, že aj to, že dieťa sa do školy neteší a nejaví o nu záujem je jeden zo znakov, že na školu nie je zrelé. Možno na to niečo bude. Ja som najstaršiemu synovi tiež chcel dávať odklad, ale on do školy veľmi chcel ísť, doslova ma prosil doma, že on chce ísť, tak som to riskla a v pohode celkom to zvládol.

nelca84
3. dec 2019

@shee11 neviem ci sa nieco zmenilo za poslednych 8 rokov, ale ked sme my chceli pre syna odklad kvoli nezrelosti, bolo to mozne len na zaklade odporucania z cppp, nie ma ziadost rodica

h2
3. dec 2019

@janinah
@lenka2710
Dievčatá, ale nástupom do školy predsa detstvo ani zďaleka nekončí.

vvveron
3. dec 2019

@shee11 u nas v skolke mali testy skolskej zrelosti a tam dala ze vyhovuje ale ja som citila ze nie ze by som ho nedala a prihlasila som ho na individualne testy v CPPPaP a tam ta ista psychologicka dala ze nevyhovuje... takze urcite odporucam aj individualne vysetrenie u nas bolo az po zapise ale to nevadi, papiere sme dolozili dodatocne... ale teda ja uz som bola rozhodnuta ze ho nechcem dat a ten papier mi to len potvrdil... tvoj mi pride este nezrely, predsa len bude patrit k najmladsim v triede a tiez ktovie ake individua starsie stretne na chodbe alebo ked pojde na wc, pocula som vselico ze robia prvacikom starsie deti zle a pod... ja som rada ze som mojho nedala, nelutujem to, neskorsi nastup neuskodi, uskodit moze len skorsi nastup do skoly... dufam ze som pomohla...

1gabriela13
3. dec 2019

@shee11 ja neviem, ja som bola v detstve taka istá, mala som aj odklad, no v októbri ma začala zaujímať abeceda, počítanie atď. Ja som išla do prvého ročníka už tak, že som vedela malú nasobilku. No poviem ti, prvé 3 roky na základnej boli pre mňa podľa rodičov peklo. Extrémne som sa nudila, vyrusovala som a nebavila ma škola nakoľko som bola už popred. Ajked si myslím tak ako píšu, že ti budu radiť odklad, no možno sa to potom odzrkadlí takto. Niekedy človek nevie co je dobre.

veronikaszabova
3. dec 2019

@nelca84 syn bude mat 14.7 6 rokov - do skoly ho este nedame. Oznamila som to na zaciatku sk.roka v skolke - nechali ho 2 roky u strednakov, buduci sk.rok pojde do predskolskej. Ziadny odklad neriesime - predskolak bude az buduci rok. 🙂 najjednoduchsie riesenie.

luxus10
3. dec 2019

@shee11 su ucky co opravuju text cervenym perom, a su take co pouziju modre pero, deti to potom vnimaju o cosi lepsie...

a vies kolko tam-v 1.tr. bude takychto deti, ako je tvoj? 90%.... a hromada takych co nevedia ani pisat ani citat...nerob si z toho tazku hlavu, ak ma odporucenie ist,daj ho...ine je ked mu do papiera cmaras ty, ine ked sedi v triede s detmi...

zober si, ze ako su rozdiely medzi detmi vo vahe -u nas v triede 19 kg-36 kg -v 1.triede, tak aj vo vyske 119 cm-138 cm, tak su aj v intelekte, v sustredeni sa, atd...

to sa vsetko spravi...

janickacrazy
3. dec 2019

@veronikaszabova Odklad musíte riešiť, ak dieťa dovrši 6 rokov do 31.8. , tak musíte ísť na zápis a doniesť potvrdenie o odklade.

nelca84
3. dec 2019

@veronikaszabova na zapis budete musiet ist tak ci tak a potom doriesit ten odklad... mozno sa to uz zmenilo a staci ziadost rodica

mogaa
4. dec 2019

@shee11 ale vôbec sa netešia všetky deti do školy.....a väčšinu z tých čo sa tešia to prejde po pár dňoch keď zistia že so školou sú spojené povinnosti😉 ak chlapec nechce, nadala by som ho tam a rovnako aj kvôli takej povahe......tak bude 2x predškolák ....učiteľky v škôlke už vedia posúdiť či dieťa má na školu alebo račej odklad a veľa krát ho aj sami navrhnú