Dať dieťa s nádchou do škôlky?

janajanajana
20. sep 2008

Chcela by som sa opytat, ci je vhodne dat dieta do skolky, pokial ma len priesvitny soplik. Ja osobne si myslim, ze pokial dieta nekasle, nema teplotu, nema zeleny soplik, takze to jednoducho patri k detskemu veku a nepovazujem to za dovod na to , aby som s nim musela ostavat doma. So soplikmi predsa nejdem ani k lekarke. No ako zistujem, dnes to mnohe matky povazuju za hrozne, priniest taketo dieta do skolky. Tak sa chcem opytat hlavne pracujucich mamiciek, ostavate doma s dietatom pri takomto sopliku? Ozaj je nevhodne taketo doniest do skolky? Ucitelka mi v piatok povedala, ze dcera ma soplik aby som ju cez vikend preliečila, no viem, ze za jeden vikend soplik nejprejde. Tak to mam pochopit tak, ze si mam naplanovat dovolenku, kym jej neprejde sopel? Moja dcera je prvy rok v skolke, takze predpokladam, ze kedze sa jej imunita len buduje, ze ozaj budem musiet z prace byt vela doma, tak si neviem predstavit, ze mam ostavat doma este aj pri obycajnom sopli. Poradte mi , len ma nezlyncujte prosim.

miriamkac
6. okt 2008

kika97 neviem, aky mas ty medzi detmi rozdiel ale ja mam medzi dcerou a chlapcami 15 mesiacov. Neviem, ci si vies vobec predstavit ako to moze v takom byte vyzerat ked si este na nich cely den sama. Ano je pravda, ze ked zavediem malu do skolky mam o "starost" menej ale co je teraz lepsie? Nechat dceru doma, ktorej sa popri vsetkom nemam kedy venovat (a to je velmi sikovna), alebo ju dat do kolektivu, ktory ju "potiahne". Vsetko ma svoje plusy a minusy, ale rozhodne ta skolka mi vychadza viac plusova. A este nieco, moja draha dcerenka sa mi zacala "opicit" po chlapcoch, zacala preberat ich "konverzaciu" prestala mi sama jest, obliekat sa (videla, ze obliekam chlapcov, ziadala si to aj ona) Teraz po mesiaci v skolke je uplne samostatna aj v obliekani, aj v jedeni, ma ovela lepsiu slovnu zasobu, zlepsila sa jej rec. Ja si myslim, ze prave zenam na MD, ktore daju dieta do skolky sa niet, co cudovat, akurat sa cudujem, ze tam daju chore dieta. ☹ Taky pripad poznam....

vroni
8. okt 2008

No, ja davam dieta do skolky, pokial ma "len" sople. Teda nekasle, nekycha, nie je apaticke a samozrejme, nema teplotu. Je to tu bezne, ako mi pani riaditelka povedala, ona tiez neostane doma, lebo je sopliva, proste deti musia prijst aj do kontaktu s virusmi. Lieky tiez nepodavaju, ked by mala dostala horucku, zavolaju matku alebo otca, aby si dieta prisli vyzdvihnut. Ale nadchu za problem nepovazujem. A keby som mala kvoli soplom poskakovat k lekarovi, aby dal papier, ze su neskodne, tak mozem rovno ostat doma. Lebo narozdiel od skolky, kde je mozno este jedno usoplene dieta, sa mi u lekara krpata 100% nakazi nejakou pliagou. Dakujem, neprosim.
Kika, niektore deti sa pytaju do kolektivu skor nez v troch rokoch (napriklad to moje 😉 ) Takze chapem matky na RD, ktore daju dieta do skolky, hoci su doma. A neverim, ze prave tych par hodin, ktore starsie dieta stravi v skolke zabrani nakaze mladsieho doma. Takze ta argumentacia pokrivkava. Prave naopak, "chytene" dieta sa "dorazi" v skolke a dovlecie to domov a nakazi aj mladsie. Neviem si predstavit, ze prave toto by bolo cielom viacdetnych matiek na RD....

kika97
8. okt 2008

Vroni, súhlasím s prvou časťou čo si napísala a to na 100%.Tak to robím aj ja. Tu by som ja tvrdila, že argumenty neberiem. Ak som na MD tak načo dám chytené dieťa do škôlky aby sa dorazilo? Doma si ho preliečim a nemusí sa doraziť. A nemusím sa vyhovárať na škôlku, že dieťa mi odtiaľ donieslo chorobu a nakazilo sa aj druhé. Keby tam nebolo, nemuselo nakaziť aj mladšie, ktoré ešte nemá imunitu . A to či ide do škôlky, skôr či neskôr to je vec rodičov. Ale ako hovorí miriamkac, potvrdila môj dojem, že nemá čas sa venovať toľko staršiemu tak šup do škôlky. Hoci ju chápem, pri toľkých malých deťoch sa venovať všetkým rovnako to nejde. Mňa len štve, dám choré dieťa do škôlky a som doma, a niekdo čo pracuje si to vie zariadiť aj na úkor dovolenky a pod. Mne sa už v škôlke aj učiteľky ospravedlňujú keď "zazerám" na choré dieťa, ktoré dovezie mamička alebo preň príde aj s druhým súrodencom, ktorému tiež tečú len soplíky. A ešte odbočím u nás aj pri prvej MD aj po druhej MD kvôli nedostatku miest sa mali brať prednostne deti mamičiek pracujúcich pred mamičkami na MD. A realita je taká, že najmenej 70 percent mamičiek je na MD, deti nosia neskoro, a hodinu po otvorení škôlky t.tj.7,30 je moje dieťa prvé škôlke ako napr. dnes. A mnohé deti pracujúcich mamičiek sa tam nedostali, ale odkiaľ doniesli potvrdenie, ktoré som ja musela doniesť od zamestnávateľa, že nastupujem do práce je mi záhadou. Al

miriamkac
8. okt 2008

kika97 dakujem, urazila si ma.....v prvom rade rozmyslam, co je najlepsie pre moje deti. Ono rano ked ich musim vsetkych troch obliect a zaviest malu do skolky nie je sranda a napriek tomu to kazde rano podstupujem a poobede tiez, ked ju mam vyzdvihnut. Keby som bola pohodlna a bolo by mi ukradnute, ako moja dcera "napreduje" tak sa na taketo obliekacie avantury vykaslem. Taktiez ta skolka stoji peniaze a nie male, urcite by ma vyslo lacnejsie ju do skolky nedat (dostavat na tri deti jeden RD nie je sranda). Som od temy sorry, ale neda mi nereagovat! Tak este raz dakujem...

kika97
8. okt 2008

Miriamkac........prepáč ak som Ťa urazila, to nebolo mojím cieľom, ja som len vyjadrila svoj názor, tak ako aj ty. Ja by som sa nenahnevala, nie som taká urážlivá. Ty si si to obrátila na seba, no čo už.Mne celý čas len išlo o to, že keď je dieťa choré a som na MD tak ho do škôlky nedám. A to si mi aj Ty potvrdila, že mamičky aj také dieťa tam dávajú.Ja som tu už dlhšie, ale mám málo príspevkov, vyjadrila som sa len k tejto téme, lebo sa ma to týka. A už vôbec nerozmýšľam, že prestanem prispievať, lebo dakto má iný názor ako ja a budem sa úražať.

miriamkac
8. okt 2008

kika97 neviem, ci si citala vsetky prispevky tejto temy, ale ak ano, tak by si poznala moj nazor na "soplikove dieta v skolke".
A ja ti nezakazujem prispievat a vyjadrovat nazor. Len som ta chcela upozornit na to, ze aj deti aj ked nemaju tri roky a pytaju sa do kolektivu by im to nemalo byt odoprete, len preto, ze ich matky su na MD a skolka umoznuje zaradit take dieta so vyuky. (lebo nie kazda skolka berie deti mladsie ako tri roky) A to neznamena, ze ich "supneme" do skolky.
A co sa tyka "urazenia sa" nie som vobec urazliva, ale som velmi vztahovacna na veci tykajuce sa mojich deti.

vroni
8. okt 2008

Kika, ja som to myslela inak, ako si to pochopila (asi zle napisane...) Chcela som povedat, ze matky, ktore su na materskej urcite nedavaju deti do skolky preto, aby "poriadne" ochoreli, ale skor preto, ze sa im zda, ze to nie je nic vazne. Ale pochopila som, co si chcela povedat ty (alebo si to aspon myslim 😀 ) Podla mna by malo mat v skolke miesto kazde dieta bez ohladu na to, ci matka pracuje, je na RD alebo nezamestnana. A strasne ma se.... noooo, srdia skolky, ktore vyzaduju potvrdenie o nastupe do prace, pracovnej dobe a pod ako keby od toho zavisela potreba dietata byt v kolektive. Ale to uz je mimo temu.

kika97
8. okt 2008

Vroni, presne, hovoríš mi z duše..... Ale dík, že si sa neurazila.... A presne ako si predtým písala, že tiež nechodím k doktorke keď ma malý sopel, ale v pohode funguje, nie je apatický, nemá uslezené očká a pod. Veď každá mama si pozná svoje dieťa, vie kedy je to len obyčajné nachladnutie, alebo dačo vážne. Možno sa tažšie píše aby človek pochopil, čo chcem povedať a neobrátil to ako útok. Ale myslím, že mi sme sa pochopili.Ako s tvojho nicku vidím, asi si v zahraničí, a chcem sa spýtať či aj tam to funguje ako na SVK?

tilly
8. okt 2008

ja si myslím, že také 2,5 ročné dieťa už potrebuje kolektív, či má maminu na MD, alebo pracujúcu, tiež by som to urobila ako miriamkac, tiež by som dala dieťa do škôlky... uprednostňovanie detí maminiek, čo pracujú pred maminkami, čo chodia do práce je hlúposť, samozrejme, malo by byť miesto pre každé dieťa, a škôlka by sa nemala brať ako miesto, kam svoje dieťa odložím, ale ako miesto, kde sa moje dieťa niečo naučí, bude medzi inými deťmi, nachytá nejaké to sociálne správanie a pod... rozhodne nedávam dieťa preto, aby som ho do tej škôlky odložila, lebo na neho nemám čas... 😠

a k soplíkom a chorlavosti... myslím, že každá mamina si uvedomuje, že choré dieťa nepatrí do škôlky a keď ho tam dá choré, tak sa jej to vráti ako bumerang, teda nie jej, ale dieťaťu sa tá choroba vráti, ale niekedy sú také situácie, že ani neviem, či dať malého alebo už nedať, napr. teraz, má už asi tri dni vnútorné sople, teda stále počujem, že poťahuje, ale nič nevysmrká a to čo vysmrká má takú normálnu farbu, nie žltú ani zelenú, tak každé ráno uvažujem, dať alebo nedať do škôlky??? občas aj pokašle, ale tak raz za deň si odkašle, ráno už v šatni škôlky kašlal dosť, ale predtým pil mliečko z flašky a zabehlo mu, tak keby ma nejaká mamina v tej šatni videla, tak by ma asi zadupala a to som tam niesla dve deti (aj malého susedka), ale malý sa skrátka dusil...

miriamkac
8. okt 2008

tilly uff...dakujem vystihla si to super 😉 😉 😉 uz som si myslela, ze som "krkavcia" matka lebo davam deco do skolky ked nema tri roky.... 😠

tilly
8. okt 2008

sú matky, ktoré sú dobrovoľne doma nezamestnané, skrátka nemusia ísť do práce, manžel zarobí dosť a deti dávajú do škôlky, prečo by si ich mali nechať doma? veď by to dieťa zakrpatelo, ten nástup do škôlky je robený vo veku, keď dieťa už ten kolektív potrebuje pre svoj vývoj 😉

vroni
8. okt 2008

Ja len k tomu zahraničiu 😀 Systém je veľmi podobný tomu slovenskému (aspoň podľa toho, čo tu čítam) Škôlky si nezoberú očividne choré dieťa, dieťa s teplotou a v nijakom prípade nebudú podávať dieťaťu lieky. Soplíky sa v škôlke občas objavia, matky aj tu obvykle chodia do práce a rovnako vášnivo sa dohadujú, kedy je sopeľ ešte ok a kedy už nie 😀 Je tu nižší výskyt militantných matiek, ktoré tvrdia, že dieťa má byť výhradne s matkou aspoň do štyroch - piatich rokov (nenarážam na nikoho konkrétneho, len som si už párkrát tento názor na rôznych slovenských fórach prečítala) a v škôlke netreba odovzdávať potvrdenky od zamestnávateľa 😉 Ale ja som len toť za rohom v Rakúsku, to je so Slovenskom ešte stále jeden čert 😀 😀 😀

barunka
9. okt 2008

ja súhlasím, že deti netreba posudzovať podľa veku, ale podľa stupňa vyspelosti, aký majú. Niektoré dvojročné deti sú niekedy vyspelejšie ako trojročné.
Mne Simi teda chodí do škôlky od 2r. a 4m. Teraz je už druhý mesiac a ešte nemá ani 2,5 roka. Necítim sa kvôli tomu ako krkavčia mater, práve naopak, som spokojná, pretože vidím, že za dva mesiace sa Simi toho v škôlke naučila viac, akoby som ju ja doma možno naučila za dvakrát taký dlhý čas.

A čo sa týka soplíkov, tak u nás to berú tak, že kým dieťa nekašle a nemá zelené soplíky, je to o.k. Ja som zatiaľ na RD a Simi raz bola v škôlke dva dni so soplíkom, ale len preto, že mi to učiteľky sami radili. Je jedna z mála z dvoch tried, čo sú spolu prepojené, ktorá ešte nebola chorá. Takže nesúhlasím ani s tým, že deti mladšie ako tri roky majú slabšiu imunitu, ako tie väčšie (troj a viac ročné) čo som tiež niekde čítala, len neviem či v tejto diskusii alebo v inej...

A síce je Simi najmladšia v celej škôlke, a ja som mala spočiatku síce výčitky svedomia, teraz som štastná, že som sa takto rozhodla.
Nie je dieťa ako dieťa, každé je iné a každá matka si svoje dieťatko pozná najlepšie. Preto by som nesúdila nikoho prečo dal a prečo nedal dieťa do škôlky.

bobulka34
15. júl 2011

dieta so soplikom nepatri do skolky, moja dcerka mala priesvitny a mala zlateho stafylokoka, nemusi mat hned zeleny za kazdych okolnosti. Okrem alergickeho soplika dieta nepatri do skolky.

lilyvallova
20. nov 2011

môj názor je že ak sú soplíky biele kludne nech dieťa chodí pokial sa vie vysmrkať ale zelené sviečky tam už naozaj nepatria,na toto som aj ja háklivá a hlavne v spojení s tuberáckym kašlom

zuzana17
20. nov 2011

@janajanajana myslím si že v takomto prípade nemusíš ostávať doma, ak bude teplota, kašeľ alebo zmenená fabra soplíka (žltá, zelená), tak vtedy už treba ostať doma.

tanja61
22. nov 2011

@vroni no ja len k skolkam v zahranici...ja zijem v UK a tu je uplne normalne ze deti ci so soplami alebo inymi chorobami chodia do skoly...pokial je dieta casto chore tak vam pride domov papier ze dieta navstevuje skolu na tolko a tolko % a ked to spadne pod 80% tak vas niekto navstivi doma ale predvolame vas kde je problem......rada znie pre rodicov snazit sa aby deti chodili do skoly aj pocas choroby a potom je to kolobeh a stale cely rok

vroni
22. nov 2011

@tanja61, pokiaľ viem, tak UK systém je dosť odlišný od bežného európskeho systému, ja som dieťa so sopľom v pohode do škôlky dala a bolo to ok, ale posielať do školy/škôlky dieťa v horúčke (ktoré medzi nami bratmi i tak figu vníma), to sa mi zdá prehnané. Nie len kvôli ostatným deťom, ktoré nakazí, aj kvôli dieťaťu samotnému. Nejaká štatistika by mi mohla byť vysoko ukradnutá. A keď sa pozriem na najvyššiu úmrtnosť v UK (vrámci Európy) na banálne choroby ako chrípka a spol., tak ma "anglický" spôsob nijako nenadchýňa. 🤐 Podľa mňa je extrém dávať dieťaťu ATB už keď má 36,8 a raz kýchlo - ako je zvykom často na SK, ale rovnako ujeté mi pripadá picnúť decko so zápalom pľúc do školy/škôlky, len aby sme nemali zlú štatistiku (a vybavovanie sa v škole) ako je to častým zvykom v UK. Mne sa zdá tá stredná cesta taká najideálnejšia - nejančiť z každého kýchnutia, nelietať s každým zakašľaním k doktorovi, ale zase keď je dieťa evidentne choré (malátne, unavené, horúčkujúce), tak ho strčiť do postele a zostať doma...

tanja61
22. nov 2011

@vroni ano suhlasim so soplom dieta do skoly davam s teplotami nie...niekedy to moze byt castejsie inokedy zase vobec...tu sa antibiotika nedavaju velmi casto a suhlasim s tym ale ako sa mi uz stalo moj starsi syn mal infekciu oci a pytala som sa lekara ci ma ostat doma alebo moze ist do skoly...no samozrejme povedal urcite do skoly.....na to mi volali zo skoly ze som poslala dieta do skoly s infekciou oci a ci o tom viem a mam s nim navstivit lekara lebo v skole nemoze byt ☹ no skoro ma roztrhlo tak som zasla do officu v skole kde som vysvetlila ze prave doktor ho do skoly poslal tak podla coho sa to mam vlastne riadit ak uz lekar posle do skoly dieta s infekciou oci?neskutocne niekedy ale potom sa citim ako nezodpovedna matka 😒 😠

liliana363
22. nov 2011

Ahojte, chcem sa opytat. Utieraju deti po vycikani vo vasej skolke?Ja som sa na to pytala, lebo dcera mi hovorila ze ju neutrela ucitelka. Tento mesiac len zacla chodit do skolky. Tak som sa pytala ucitelky a ta mi povedala len to ze nie, ved je ich tam 20 ako by mohli vsetky poutierat, len ked sa vykakaju tak vtedy ano. Dcera ked je viac krat slabo utreta tak tam ocervenie a zasa zacina kolobeh umyvania po kazdom vycurani a kremovanie. Ako je to vo Vasich skolkach?

saraja
22. nov 2011

liliana, Deti v nasej skolke ucitelky po cikani neutieraju. Do materskej skoly sa prijimaju deti, ktore uz urcite sebaobsluzne prace maju ovladat a netreba si zamienat napln prace ucitelky v ms s pracou sestricky v jasliach.
Moja dvojrocna vnucka sa dokaze utriet sama a nechodi do skolky. Nevycitaj ucitelke to, co si ty zanedbala.

tinki
23. nov 2011

@liliana363 ahoj, nie neutierajú a myslím, že sa to nikde nerobí. Musíš naučiť malú, aby to robila sama. 🙂

mecenga
3. mar 2014

radšej v škôlke, ako v škole. Potom sa budú učiť a vynechajú moc hodín. Môj názor 🙂

zuzudanovska
28. sep 2016

V našej škôlke zriadili také opatrenie, že keď je dieťa viac ako tri dni doma s chorobou, musí s ním mama navštíviť lekára, ktorý ho vyšetrí a uzná či je dieťa spôsobilé na pobyt v kolektíve alebo nie a či zo strany dieťa hrozí nejaká nákaza. Ak lekár potvrdenie nevydá, že dieťa je zdravé, jednoducho ho do škôlky nezoberú.