Dať dieťa s nádchou do škôlky?

janajanajana
20. sep 2008

Chcela by som sa opytat, ci je vhodne dat dieta do skolky, pokial ma len priesvitny soplik. Ja osobne si myslim, ze pokial dieta nekasle, nema teplotu, nema zeleny soplik, takze to jednoducho patri k detskemu veku a nepovazujem to za dovod na to , aby som s nim musela ostavat doma. So soplikmi predsa nejdem ani k lekarke. No ako zistujem, dnes to mnohe matky povazuju za hrozne, priniest taketo dieta do skolky. Tak sa chcem opytat hlavne pracujucich mamiciek, ostavate doma s dietatom pri takomto sopliku? Ozaj je nevhodne taketo doniest do skolky? Ucitelka mi v piatok povedala, ze dcera ma soplik aby som ju cez vikend preliečila, no viem, ze za jeden vikend soplik nejprejde. Tak to mam pochopit tak, ze si mam naplanovat dovolenku, kym jej neprejde sopel? Moja dcera je prvy rok v skolke, takze predpokladam, ze kedze sa jej imunita len buduje, ze ozaj budem musiet z prace byt vela doma, tak si neviem predstavit, ze mam ostavat doma este aj pri obycajnom sopli. Poradte mi , len ma nezlyncujte prosim.

ivka2812
20. sep 2008

môj malý mával skoro celú zimu soplíky.to by som potom musela byť stále doma.ja si tiež myslím že to patrí k detskému veku ,pokiaľ sa k tomu nepridá kašeľ a dalšie príznaky.nechávala som ho doma iba ked mal veľmi husté sople alebo ked ho od nádchy bolele hlava.ale také bežné soplíky by nemali vadiť.to by som s každým soplíkom musela bežať k doktorke aby mi vypisala očr

erikasadek
20. sep 2008

neboj , podla mna nikto ta ani nemoze kritizovat, podla mna ano , nemas na vyber, si v praci, to by si uz rovno mala ostat doma, ak by si mala stale zostat dom aked ma sopliky v nose. 😉

ja zijem v zahranici a tu neplati vobec slovenske 5 dni doma lezat a potom na kontrolu, aj s antibiotikami do skolky.

tak sa nad tym netrap, podla mna ti len ucitelka naznacila , ze mala je nachladena a treba to preliecit tot vsio 🙂

prvapomoc
20. sep 2008

no u nas vškolke a pokial viem aj vo všetkých bratislavských platí (a je to aj logicke)pokial soplík nieje zafarbený(žltý, zelený)dieťa môže isť do kolektívu.ak sa zafarbí,môže sa jednať o bakterialnu infekciu.
a u nas sa s antibiotikami do školky nechodí,u nas je prisne zakazane podavanie akýchkolvek liekov v školke dokonca aj ked dieťa spadne a oškrie si koleno,môžu mu to ošetriť len čistou vodou.nič čo len naznak medikamentu,učitelka nesmie podať.

erikasadek
20. sep 2008

ano tu nie , no deti zoberu davku pred skolkou a idu d skolky, aj ked su na antibiotikach.
zelene sople su normalka..... 😒

basado
20. sep 2008

my sme maly rodičko a tam jedna mamička povedala že pokial nebude mat jej diete horučky tak bude chodit do školky. ja si tak isto myslím že pokial dietatko nie je až moc chore tak može íst do školky ked ma len soplík tak to nič nieje. ale zase na druhej strane sa možu druhy rodičia stažovat, čo poznam aj osobne, ked deti maju aj soplíky. to by sme museli byt stale s nimi doma ani by do školky nechodili 😉

renca3
20. sep 2008

tak tie zelenace pod nosom deti nemam rada ani ja. moze to byt bakteria Moraxela a na nu len ATB. 😒
priesvitne sopliky nie su problem, ked si vie dieta vyfukat nos alebo to stihaju ucitelky.

momo29
22. sep 2008

NUž my sme tento rok nastúpili do škôlky prvýkrát, boli sme tam tri dni a ups.....boli sme dva týždne doma. Ja som s malým na predĺženej rodič.dovolenke (má potravinové alergie),takže chodí do škôlky na 4 hod. a ja nepracujem. Malý mal len hustejší biely soplík, no trochu mu zatekalo, tak som ho šla dať popočúvať. A tam mi zastupujúca doktorka vysvetlila, že s každou nádchou by bolo vhodné ostať s dieťaťom mimo kolektív až do úplného vyliečenia,lebo len tak si dieťa dokonale vypestuje imunitu voči danému vírusu. A keď ich obchytí všetky (cca. 20 rhinovírusov...ani nie veľa 😒 ☹ ,alebo čo najviac),potom"nádchovanie" ustane. Lebo keď chodí soplíkavé dieťa ďalej do škôlky, je v podstate nákazlivé a najmä sa tie vírusy miešajú a potom prichádzajú komplikácie....teploty, kašeľ...antibiotiká....
Ale mne sa ľahko hovorí, keď nepracujem. Naozaj neviem, čo by som robila v prípade,že chodím do práce..... ☹ ☹

tamarka
22. sep 2008

ahojte, musím sa pridať aj ja, toto bola téma, ktorú som riešila 2 roky a budem riešiť ďalej. Keď Emka nastúpila ako 3 ročná do škôlky, nevedela som do čoho ideme (asi ako každý rodič). Už po 2 týždňoch začal náš chorobný kolobeh. Od moraxely po pneumokokov sme mali všetko. (11 ATB ročne). Každý raz som ju nechávala doma, pretože som bola na materskej s Tamarkou. Tá to chúďa chytila vždy od nej, ale v oveľa horšej forme. Pravidelne sme mali rezistentného pneumokoka a ležali sme v nemocnici (už sme tam boli ako inventár), a to boli obidve zaočkované. Dosť mi vadilo, keď som videla v škôlke deti so zelenými sviečkami pod nosom, ale na druhej strane, ktorý zamestnávateľ bude trpieť niekoho, kto je 2x do mesiaca na OČR-ke?? Emke sme dali tento rok v januáry vybrať nosnú mandľu a mali sme pokoj, až do teraz. Má priesvitný spoplík, smrká v pohode, takže zatiaľ do škôlky chodí. Tamarka na moje veľké počudovanie zatiaľ nič (klop klop). Mám boba, nastúpila som len teraz v sept. do práce.
Čo sa týka názoru učiteliek, ten je - chodiť, chodiť, chodiť pokiaľ nemá teplotu.

tilly
22. sep 2008

ja to vidím tak, že po priesvitných soplíkoch prídu tie zelené... 😠
u nás je to bežné, že matky vysmrkajú svoje deti pred škôlkou a do triedy ich strčia pekné, čisté, bez soplíkov... je mi jasné, že teraz v tejto kose, keď prídem niekam do interiéru, tak sa mi hneď pustí sopel, alebo keď mi dieťa plače celú cestu, že bude usoplené, ale keď niekto smrká zelené sople tesne pred triedou, tak 😠

stanka911
22. sep 2008

tak my sme tiez zacali chodit do skolky teraz v septembri a uz mame druhykrat sople 😠 aj prvy krat som ju nechala doma (zacalo to v sobotu, do skolky som ju pustila az vo stvrtok) a teraz je zase doma (opat to zacalo tuto sobotu, dnes, zajtra ju nechavam doma). hneva ma to, pretoze ja mam doma este 6 mesacnu dceru a ta to od nej stale chyti (aj minule aj teraz) a u nej je to este horsie, este ked mi tama povie ze "palko v skolke vela kychal a fukal si nos", tak uz je mi jasne, ze zase budeme doma!!! takze ja by som bola za to, aby deti so soplikmi sa doma preliecili a az potom do skolky. ja som sice doma na materskej, ale urcite to tak budem riesit aj ked pojdem do prace (mame babky, popr. sa budeme striedat s manzelom doma pri detoch)

titkovamiriam
22. sep 2008

mna islo uchytit ked dali maminy chore deti medzi zdrave ☹ ,to je jedno ci s nadchou,kaslom,dokonca aj s teplotami 😠

tilly
22. sep 2008

stanka, hej, vy sa ešte viete prestriedať, ale je veľa matiek, čo si nevie pomôcť... ale zas aj tak raz s tým dieťaťom budú musieť zostať doma a asi je lepšie zostať od začiatku choroby, ako keď to prepukne naplno... nuž ale niektoré si to asi neuvedomujú, že keď dajú choré dieťa do škôlky, tak tam asi nevyzdravie...

titkovamiriam
22. sep 2008

presne tak a je to potom este horsie,alebo ked musia ucitelky vyvolavat do prace aby si pre chore dieta prisli,viem ze ocr nieje nic moc ale zdravie deti je predsa prednejsie 🙂

miriamkac
22. sep 2008

Ahojte. Tato tema zaujima aj mna, kedze my sme od septembra zacali chodit do skolky. A tiez, uz sme soplikovali a nechala som malu doma. Je pravda, ze aj ja som na materskej, ale myslim si, ze soplave deti do skolky nepatria uz len preto, ze dokazu nakazit zdrave. Je ine ked tecie soplik od zimi (to tecie aj mne), ale naozaj zelene sople su "humac". Nasej malej to zacalo s castym kychanim, prvy den ked som ju nechala doma to nemala az take hrozne, ale ku koncu dny zacala smrkat zlty hlienovy soplik, tak som si gratulovala, ze som ju do skolky nepustila. Zostala doma 2pracovne dni+vikend a mohla bezproblemov nastupit do skolky.
Urcite pre pracujuce mamy je to krute, ale to je riziko kolektivu...Ak vy date do kolektivu soplave dieta vrati sa vam to o mesiac ako bumerang a mozete si vypisovat ocr-ku. A teraz stoji za uvazenie : ostanem doma s deckom 2dni, alebo o mesiac cely tyzden?

matica2
22. sep 2008

ahojte. tak mne nevadi ked ma dieta v skolke priesvitny soplik ale ja moju aj s takym nehavam doma lebo som doma a si myslim ze je lepsie preliecit uz na zaciatku choroby a predist tak antibiotikam. mojej dcere staci ked vedla nej niekto par krat zakycha a do vecera uz ma sopliky. nie kazdy moze s dietatom stale marodovat ale zaraza ma takato vec: prisla som pre dieta do skolky a pre ine prisla stara mama a vravi jej a ty este kychas a mas sopliky. slovko este znamena ze je chora uz dlhsie a po druhe viem ze ta starka je uz na dôchodku tak to nemohla postrazit to dieta par dni. do vecera so mala dieta chore a ostala aj doma. ked uz dieta kycha tak to prenasa na druhe.

asitka
22. sep 2008

no...tiež mi vadí, keď v Maťkovej triede vidím choré deti...bola tam dokonca jedna mamička, ktorá je MD...a nechala v škôlke tak chorého toho syna...že len polihoval, čo mal aj teplotu...proste to bolo na ňom vidno...skoro ma šlak trafil....do dvoch dní...bola chorá polka triedy...a mamička spokojná...akože sa nič nedeje....ja som sa snažila, aj keď som robila...keď už som videla, že začína pokašliavať, zostal malý doma...kým občas smrkol...tak som prižmúrila oči...ale fakt nesúhlasím, aby boli choré deti v škôlke...veď to ani pre ne nie je dobré...iba čo sa trápia...

ukana
22. sep 2008

ja teda davam syna do skolky aj so soplikom, to by som rovno mohla ostat doma a nechodit do prace..ked uz zacne kaslat, alebo mu ide teplota hore, tak ostava doma, ale nie je to jednoduche riesit, kto s nim ostane doma a tak...pracujuce maminy bez pomoci starych rodicov ma iste chapu 😒

aj teraz mal nadchu, od stredy, cez vikend som ho preliecila, uz bol dnes O.k. Liecena nadcha trva sedem dni, neliecena tyzden 🙂 🙂

miriamkac
22. sep 2008

A prechodena vrcholi v lepsom pripade chripkov v tom horsom pomlcim... ☹ 😉

sisulka7
22. sep 2008

kamaratka ma sukromnu skolku a ma zavedene pravidlo pre ochranu ostatnych deti, ze ak ma dieta sopliky, tak musi mat potvrdenie od lekara, ze je mozne, aby sa pohybovala v detskom kolektive. Takto je chranena aj ona, aj maminka, aby sa do nej ostatne maminky nenavazali.

miriamkac
22. sep 2008

tak to beriem....
Ale zase :"Papier znesie vsetko"

janajanajana
autor
23. sep 2008

Skoda, ze sa dnes uz nepraktizuje to, co kedysi, ked raz do tyzdna zdravotna sestra chodila na priehladku deti do skolky a hned nechala odkaz pre tych rodicov,ktorych deti mali byt doma a nie v kolektive. Ja vraj ako skolkarka som mala neprestajne sople, neslo sa ich zbavit a lekarka na zaklade vyterov, kt. boli negativne, jednoducho dala odporucanie ze dieta moze byt kludne v kolektive a nikto s tym problem nemal.
Tak s mojou som nakoniec zasla vcera rano k lekarke, ta sa len usmiala, ze nechape, preco by taketo dieta nemalo byt v kolektive, vraj sa pestuje imunita dietata a pokial dieta izolujeme od kazdeho virusu (aj to zdrave), tak sa len oddiali ten cas, kedy na to dieta tak ci tak ochorie. Imunita vznikne az ked dieta prekona bezne virusy. Ale to su samozrejme virusy, bakterie su uz ina zalezitost, to sa musi liecit.

renca3
23. sep 2008

aj nas uz posmrkava, ale do skolky som ho odniesla. a pred branou ci v satni nejedna mamicka fukala dietatu nos, takze sa nevzrusujem. soplave obdobie bude az do Vianoc, kedy sa deti doma preliecia a potom znova.

ukana
23. sep 2008

miriamkac, z nadchy sa chripka "nespravi", to bud v sebe ma dieta virus, alebo nie 😉 Moze, ale nemusi...a "prechodena" nadcha...no neviem, prave jednu zazivam a nie je to nic zivotu nebezpecne, ved si tym dieta buduje imunitu, netreba na vsetko hned lieky a ATB, nech sa s tym organizmus par krat popasuje aj sam a nabuduce uz dieta neochorie...

Hovorim o vodnatych soplikoch, ine je samozrejme zeleny soplik, huste hlieny, vtedy treba aspon vyter z nosteka 🙂 a podla toho liecba 😵

tamarka
23. sep 2008

tiež si myslím, že nie je vhodné dávať dieťaťu ATB pri každom kýchnutí a zakašľaní, potom vznikajú rezistencie. Tých 11 ATB mala Emka každý raz nasadené podľa citlivosti vo výtere. A to sme mohli byť vôbec radi, že na niečo tie potvorky citlivé boli. Tamarke vyšiel 3x v priebehu roka rezistentný pneumokok, takže hneď nemocnica a infúzky, a to by som naozaj nikomu nedopriala.

miriamkac
23. sep 2008

ukana....nic sa len tak "nespravi"...ani nadcha, aj to je len virus 😉 , ale oslabeny organizmus je nachylnejsi na "vstup" inych virusov a bakterii. Ale to som tym nechcela "povedat". Ja som chcela len tolko, ze aj dospely clovek s nadchou ked musi ist do prace (co samozrejme je uuplne normalne) sa citi "na figu" a nie je schopny podat 100% vykon. A co take dieta kycha, sopli a "musi" sa hrat v skolke ☹ . A druha vec, ty ako druha mamina tam mas zdrave dieta a o 3 dni ti pride domov s kychanim, potesi ta to? No, mna nie a preto sa riadim heslom:"Nerob inym to, co nechces aby robili tebe". Ja to mam jednoduchsie, som doma na RD, ale viem pochopit aj tie pracujuce maminy, ale stale stojim za tym, ze dieta (teraz nemyslim sopliky zo zimy) s nadchou (a to myslim pravu kychaciu nadchu so zapchatym nosom, bolavou hlavou na "prd" naladou a bez teploty)do skolky nepatri. A nech mi nikto nehovori o posilneni imunitneho systemu nakazou nadchy 😠 . Imunita sa da posilovat aj inym sposobom. O posilnovani imunity mozme hovorit v pripade prekonanych ovcich kiahni, alebo mumsu. 😉.

svuba
23. sep 2008

miriamkac-vystihla si to uplne perfektne. mam ten isty nazor. Kazdy normalny clovek, ktory sa aspon trochu nad tym zamysli,pride na to, ze z neustalych opakovanych chorob moze vzniknut len poriadny chronicky problem, napr. z opakovanych bronchytid astma a nie imunita.Ved kazdou dalsou chorobou,aj ked je to "len" prechladnutie, sa oslabuje organizmus.

janetka
6. okt 2008

caute, ja tiez mam stale problem ci dat maleho alebo nie... mal dva dni 37 teplotu a´soplik, nekasle, nic... nechala som ho 6 dni doma, a este ho treba obcas vysmrkat, priesvitny soplik, tak raz za hodinu, neviem, chcem ho dat zajtra uz do skolky, ale aj tak mam dilemu...

kika97
6. okt 2008

Ináč, sa Vám čudujem, že ste na MD dáte deti skôr do škôlky a nemajú ani 3 roky. A podaktoré máte dilemu, či dať či nedať dieťa do škôlky keď malo teplotu. Pritom ste s mladším doma, bojíte sa že to mladšie dieťa chytí od staršieho, ale deti v škôlke to môžu dostať. Prepáčte, že idem tak z ostra, ale hnevajú ma mamičky na MD čo sú ráno čo ráno vodia deti nachladnuté do škôlky, pritom by ho mohli preliečiť aj doma. Ja pracujem, mám za sebou dve MD, ale nestalo sa že by som som dala nachladené, alebo choré dieťa do škôlky. Keď nechcem ostať hned na OČR tak sa striedam so starými rodičmi, alebo si beriem po pol dni dovolenku. Áno, aj vďaka takýmo mamičkám moja dovolenka padne za obeť takým mamimičkám ktoré "len soplíkové, len zakašlané"deti vodia do škôlky. Ale nelutujem, lebo mi ide len o moje dieťa, ktoré už raz skončilo v nemocnici s obštrukčnou bronchitídou.

janetka
6. okt 2008

kika: ok, tak nam porad prosim Ta, davas dieta do skolky, ked je totalne bez soplika? neakceptujes nic okrem 100% stavu?

kika97
6. okt 2008

Janetka, jasné, že akceptujem a našťastie, chodí do škôlky druhý rok a teraz je to lepšie, mal len raz slabý soplík biely, priesvitný, ktorý mu ale netiekol, ostával v nose a odsávačkou sme ho odsali. Ale aj tak som na obed chodila pre neho, aby tam nespal, hoci u neho to bude skôr alergologického pôvodu, tento týždeň konečne po troch rokoch nam idú robiť testy. Ale je to tak, že babička ho berie, na striedačku so mnou keď si beriem zväčša poldennú dovolenku. Ale mne išlo vlastne o to, že mamičky na MD majú s tým väčší problém ako si to zariadiť ako napr. ja čo pracujem. A toť môj zázor, že keď som na MD a druhé dieťa nemá ešte ani tri roky aby som ho dávala do škôlky, tak to by nehorizilo. A už vôbec nie že som doma a uvažujem, či dám do škôlky dieťa, ktoré bolo predtým nie celkom o.k. To je podľa mňa len uľahčenie si pre mňa samú, ako mať doma o dieťa menej a venovať sa tomu mladšiemu. Ale to je len môj názor a moje skúsenosti. Ja dieťa nedávam ani cez letné prázdniny do škôlky, nejako sa prestriedame, aj celá rodina.