Dáte deti v júni do škôlky?

katik999
14. máj 2020

Pýtala som sa už v školáckej skupine, ale nikto mi neodpovedal zatial a týka sa to aj skolkarov. Vy dáte detičky do školky, ked ich otvoria? A ked nedate, ostava ocr alebo nie, lebo som čítala toto a teraz neviem... https://www.parlamentnelisty.sk/spravy/ekonomia...
Dakujem za odpovede

mogaa
15. máj 2020

@maciatkolulu ano u nás sú rúška vonku povinné a týka sa aj detí od 2rokov....ale bežne vonku behajú bez rúšok🙂u nás boli rúška povinné aj vonku skoro od začiatku ale teda neviem že by boli aj nejaké reálne postihy za nenosenie...teraz už posledný týždeň dva chodí kopa ľudí bez rúšok a aj premiér spomínal že sa bude povinnosť ich nosenia vonku rušiť

dzina007
15. máj 2020

@maciatkolulu ved nieje. Ale zatial tieto nariadenia nezrusili. VychadAm z toho ako to je nastavene teraz. Detinod 2 rokov maju mat ruska povinne. O dezinfekcii to teraz riesili v skolke ze zatial majuninfo zeby deti mali dezinfikovat ruky prave pri prichode do skolky po wecku po navrate z vonku a ono to je dost aby 3-4 krat denne davali lieh na ruky. Preto ja cakam najprv na vsetky vyhlasenia. Ale ak by mali byt tieto nezmyselne nariadenia radsej deti necham doma.

maciatkolulu
15. máj 2020

@dzina007 ale nikde sa nehovorí o tom, že by mali mať deti 8 hodín ruská na ústach, skôr som zachytila, že sa ma rušiť....

dzina007
15. máj 2020

@maciatkolulu ja vychadzam z toho aky je aktualny stav. Ja som zatial zachytila zeby sa mali rusit vo volnom priestranstve ale vo vnutri ponechat. No uvidime co bude. Snad to vymyslia nejako rozumne.

dorema
15. máj 2020

Ano,ak sa bude dat tak dame. Nemozem ostat uz na OCR a babka by sa zblaznila cele dni sama s detmi 😩. Plus detom chyba kolektiv a hlavne predskolakovi

dorema
15. máj 2020

@markaterka suhlasim, ved to je uz na hlavu. Viac ludi umrie na obycajnu chripku. Takto kazdemu dokazia imunitu a pocas druhej vlny (ak pride) budu mat hlavu v smutku. Otvorit a hotovo. A zahodit ruska 🙃😷

marisa90
18. máj 2020

@mogaa u nas je skolka otvorena aj jul-august takze by ma zaujimalo ci to plati len na jun alebo aj na leto

88koalka88
18. máj 2020

@marisa90 letne skolky neriesili vobec este. Uvidi sa co prinesie jun, taka bola odpoved. Jedna novinarka sa na to totiz presne pytala.

janciqa
18. máj 2020

@marisa90 ocr by mala platit aj cez leto. Ale na 100% to este nikto nepotvrdil.

mimolimit
30. máj 2020

@katik999
Chcela som dat dieta do skolky, chodi do nej 80 deti, tak som sa nadejala, ze ako dieta svoch pracujucich rodicov a so starsim surodencom, ktory nastupuje do skoly, sa nejakym zazrakom dostane do tej skupiny 60 deti, ktore vezmu. A co sa stalo? Nevzali ju! Preco? Pretoze 4 ucitelky sa DOBROVOLNE rozhodli nenastupit. Z 80 deti mozu prijat len 30! Sme doma od 9.3.!
Hlavne, ze mne vlada diktuje, ze do skolok sa dostanu deti rodicov v prvej linii a pedagogov! Ide leto - treba vykryt dalsie dva mesiace a nikoho to nezaujima.
Som zvedava, ci ten placko premier s panom uzasnym epidemiologom da aj od septembra dobrovolny nastup a mna za tolku absenciu v praci vyhodia.
Starsie dieta ma potravinovu alergiu - sice mu mozeme doniest vlastny obed, ale odmietaju mu ho zohriat a servirovat na riade v jedalni ako doteraz! Takze 7 rocne dieta bude mesiac obedovat alebo studeny obed, alebo oblozeny chlieb alebo si ho vyskrabavat z praktickych termosiek (ak dake stihnem kupit, kedze sme tuto uzasnu informaciu zo skoly dostali vo stvrtok).
Tlieskam autorom tychto nariadeni!🤬

alias313
30. máj 2020

@mimolimit nuz veru sme na tom podobne. Ja som tiez na ocr od marca. Syn piatak zobrali ho do skoly a dceru nezobrali do skolky, pretoze nie je predskolacka. Bude az od septembra. A veru uprednostnili predskolakov, deti rodicov z prvej linie a bla bla bla.... Ja som len obycajne zamestnaná (zatial), v lete mi ju tiez do skolky nevezmu z kapacitnych dovodov. Nenasla som ani ziadnu nahradnu skolku.... Tak snad od septembra. A v septembri po 6mesacnej ocr (ak vobec budem mat narok v lete na ocr) budem mat pripravenu vypoved... Nas tu nezabije korona, ale nezamestnanost a matelkova vlada.

mimolimit
31. máj 2020

@alias313 Ach to mi je luto, mas svatu pravdu...😓

maciatkolulu
31. máj 2020

@alias313 ach jaj, toto som ja tvrdila hneď na začiatku... Nechápem len, ako je možné, že nezoberu dieťa zamestaneho rodiča?!?! V AT idú v prvom rade deti zamestnaných a prwdskolaci, keď je rodič doma, ide 3x do týždňa.... Nechápem, ved tým predskolakov už ten mesiac nič nedá, tak by sa mohli aj matky, ktoré sú doma uvedomiť, že treba nechať miesto tým, čo potrebujú....

alias313
31. máj 2020

@maciatkolulu no veru nezoberu. Nastupilo aj menej uciteliek (60rocnych). Ze su rizikova skupina. A sranda ked bol syn predskolak, to posledne letne obdobie jul a august nam odorucali v skolke, aby zostal doma, nech si oddychne pred skolou, a teraz to riesia zase naopak. Cele je to na hlavu. Taka diskriminacia na tomto Sk vladne...

maximilie
3. jún 2020

@ivinkapink
@michala11111
@asia83
Chápem, že je oveľa jednoduchšie byť doma s 1 dieťaťom a že už máte plné zuby vymýšľať program pre to staršie dieťa....
To, že deti trpia, lebo im chýba kolektív, to je fakt na smiech!!!!! Pravda je taka, ze trpite vy. Kolektív je aj na ihrisku, bratranci, sesternice.... susedia....
A to, aby dieťa trpelo doma so svojou matkou, lebo mu chýba kolektív tak prosím bože, nech sa moje dieťa nikdy takto pri mne nenudi, aby chcelo ísť radšej do škôlky, ako ostať so mnou doma!!!!! Je to vaša pohodlnost a lenivosť. Tragédiu robíte z toho, pri tom ste doma.
Ja som do MS nechodila. Bola som doma s babkou a mám na to obdobie najkrajšie spomienky , nehovoriac o vzťahu s mojou babkou. A bola som do školy pripravená tip-top, ale nejde o to. Mala som aj kamarátky a určite som nepociťovala potrebu ísť do škôlky. Práve naopak. Kde sa môže lepšie cítiť dieťa, ako doma so svojou mamickou, či babickou????

michala11111
3. jún 2020

@maximilie by ma zaujimalo kolko skolkarov a skolakov ma tato "mila" osoba. Ked vie ze detom nechyba kolektiv, kamarati zo skolky, skoly...

michala11111
3. jún 2020

@maximilie a mimochodom v rodine nemame ani jedno decko, takze ziadny bratranci a sesternice a susedove decka tiez nie su doma. Kazdi odklada deti kade tade aby mohol ist do prace...

maciatkolulu
4. jún 2020

@michala11111 kazdyyyy odkladá dieťa kade tade, keď musí do prace, to je jasne, pokiaľ dotycne decko nezobrali do škôlky, tak sa musí improvizovať. Ale pokiaľ je matka doma, tak reálne nevidím dôvod, aby dávala decko do škôlky, pretože presne ako píšeš, sú ľudia, čo musia ísť do práce a to miesto potrebujú.

asia83
4. jún 2020

@maximilie Ako viete, že ste nechceli ísť do škôlky, keď ste v nej nikdy neboli? Nebuďte smiešna, prosím vás. Naštudujte si ontogenézu dieťaťa predškolského veku a potom píšte. Dieťa od troch rokov potrebuje podnety, pýta si situácie, porovnáva sa, žiada si príležitosti, pri ktorých rastie. Keď bude doma čučať s mamičkou, stále tá istá osoba, to isté miesto, no krpatie, NEVYVÍJA SA. A to vaše ihrisko hodinku-dve za týždeň nemyslíte vážne... Tam je s deťmi asi taký relevantný kontakt ako práca z domu. Síce máte kontakt s ľuďmi, ale aký?

maximilie
4. jún 2020

@asia83 najprv vystudujte pedagogiku a psychológiu dieťaťa a potom skúste argumentovať ontogenezou dieťaťa

maximilie
4. jún 2020

@asia83 a je to smutné ak dieťa doma pri matke cuci a nevyvija sa
Hanbila by som sa ako matka také niečo vôbec vypustiť z úst!!!!!!!

michala11111
4. jún 2020

@maciatkolulu nemusite sa bat, tu u nas brali deti pracujucich rodicov na cely den a nepracujucich len na doobedie a to len ak ostalo miesto... Myslim ze to funguje vsade ze prednost maju deti pracujucich rodicov... A teda nevidim ani najmensi dovod nedat dieta do skolky. Dcera do skolky chce ist, je predskolacka uz sa musi pripravovat do skoly a velmi jej chybaju kamarati. Dokonca je smutna ze moze byt len doobeda, co pred koronou som ju bravala na obed domov lebo vzdy sa pytala...

asia83
4. jún 2020

@maximilie Hanba vám. Prepáčte, je značne vidieť, že ste do škôlky nechodili...vysvetľovanie na dlho. Nemám právo vás súdiť, no zamyslite sa nad sebou, ak to dokážete, o čom pochybujem. Chytáte ma za slová, nepripustíte iný názor. Ja áno. Je isté, že mamička je pre dieťa najdôležitejšia. Áno, ste dôležitá pre svoje dieťatko, nebojte sa, to vám nikto neberie. NAJVIAC V PRVÝCH TROCH ROKOCH!!! Prečítajte ešte raz poslednú vetu. Potom je už skôr na škodu byť 24/7 s mamičkou. Po troch rokoch už mamičku vníma dieťa inak, hoci to vás ako mamičku možno zabolí. No je to váš život. Držte si dieťa čo najdlhšie pri sebe, určite to v budúcnosti oceníte. Posledná vec. Jasle by mali byť trestné. Dieťa DO troch rokov pri matke 24/7. Môj názor. Aby ste ma tu zase neukameňovali s milión výkričníkmi.

maciatkolulu
4. jún 2020

@asia83 ja nikoho nijako nepresviedcam, ale moja staršia bola doma do šesť a bolo nám doma super, najlepšie a najkrajšie obdobie, žiadne povinnosti, robili sme si co sa nám chcelo, všade doobeda prázdno, či zoo, či Aqua, či železná, či Bibiana, všade pokoj a vždy s niekym, neboli sme samé, niekedy sme naopak, chceli byť samé. A teraz pri malom do päť a aj to napríklad dnes ako šesťročný nechcel ísť do škôlky. Ze chce ísť s kamarátom von, veľa detí nepotrebuje hromadné hlučné prostredie akým je škôlka, ale stačí mu jeden, dvaja kamaráti na par hodín a sú spokojné, ani sú aj deti, ktoré potrebujú rozruch. Zákonite neplatí do troch rokov, alebo päť, každé dieťa je ine

amienne
4. jún 2020

@asia83 myslim, ze kazde dieta aj rodinna situacia je ina a system dobrovolnosti ci uz pre jasle alebo skolku by mal byt podla mna zachovany. Diktovat niekomu, ze do troch rokov doma 24/7 alebo od troch povinne do skolky je podla mna kratkozrake a scestne. Nech si kazdy zvazi ake ma moznosti a ake je jeho dieta s ohladom na zdravotny stav, povahu a podobne. Tak ako vie byt kolektiv prospesny, vie byt v niektorych situaciach pre dane dieta aj na skodu. A preto treba mysliet na vsetky moznosti nie len vnucovat nasilu pravidla a zakazy, prikazy kde ich naozaj nie je treba. Osobne si myslim, ze na Sk malo byt uz davno povolene aj vyucovanie doma , tak ako je to v zahranici. Nevravim ,ze by som to ja osobne vyuzila ale ak niekto chce a dieta splna poziadavky na uroven vedomosti pre dany rocnik, preco rodicom a dietatu v tom branit.

maximilie
4. jún 2020

@asia83 hanba všetkým matkám ktoré sú doma nezamestnane, alebo na materskej dovolenke a kričia tu niečo o ,,diskriminacii" .... keby sa sťažovala matka ktorá pracuje, len nie je v prvej línii tak som ticho. A ak neviete, tak sú aj také prípady, kde su obaja rodičia v prvej línii a dieťa nieje prijaté kvôli alergií.... Lebo aj také su kritériá. O tom či som schopná sa nad sebou zamyslieť, alebo nie, tým sa trápiť nemusíte 🙂
Ako učiteľka s 12rocnou praxou vas viem presne zaradiť k tým mamičkám, ktoré by dali deti aj 24.12. Keby to šlo.....
A nemienim už tu s vami strácať čas