Dáva sa kornút so sladkosťami pri nástupe do škôlky?

ba80
16. aug 2011

ahojte, chcem sa spytat, ako to funguje v nasich skolkach/ skolach, ci sa davaju prvy den skolkarom/ skolakom kornuty so sladkostami? viem, ze v cechach sa to robi, tak ci nahodou uz nie aj u nas? dakujem 😎

ilijanka
16. aug 2011

ja som nedala minulý rok, ale podľa mňa nie je na tom nič zlé, deti sa potešia a spríjemní im to ten prvý deň, teraz majú napríklad v Bille akciu na takýto kornútik a rozmýšľam, že ho malému kúpim 😉

angua27
16. aug 2011

@ba80, ak myslíš, že či Ty máš dať malej kornút so sladkosťami, je to iba na Tebe. ak sa pýtaš, či deti dostanú taký kornút v škôlke, je najlepšie zavolať tam a spýtať sa. každá škôlka má iné pravidlá a zvyky. 🙂
v našej škôlke v prvý deň deťom nedávali nič. bolo by to podľa mňa uplácanie. aj tak bolo dosť stresu s toho, že zrazu ide dieťa do iného prostredia bez mamy. ja som malého po vyzdvihnutí zo škôlky zobrala na zmrzlinu a do jeho obľúbeného parku. 😀

dara76
16. aug 2011

u nas v skole ani v skolke to vo zvyku nie je.

benne
16. aug 2011

Mne v škôlke vzali malu v prvý septembrový deň tak automaticky, akoby tam chodila už minimálne mesiac 😉 😅 Žiaden kornút, moja dostala nové papučky do škôlky, nové pyžamko do škôlky, vybrala si hračku, s ktorou tam bude prvé dni chodiť.. a s tým bola veľmi spokojná 🙂 🙂 a hlavne s tým, ako ju všetci chválili, že je velká, ked už chodí do škôlky 😉 Myslím, že dostala aj sladkosť, ale len nejakú drobnosť

bets
16. aug 2011

ja som sa s tym zatial nestretla a som za to vdacna, ze takyto zvyk zatial k nam nedorazil. rovnako by som zrusila aj rozdavanie sladkosti pri sviatku deti. detom sa da urobit radost aj inou formou ako rozdavanim sladkosti.

edita84
16. aug 2011

Ahoj ani u nás to nie je zvykom a v našej škôlke ani nepreferujú sladkosti takže aj ked máme sviatok radčej zoberiem jogurtík alebo ovocie. aj čajík im robia skôr s medíkom ako cukrom, a na začiatku sme zobrali len pani učiteľkám bombonik anič vác 🙂

pancake
16. aug 2011

to ja som teda rada ze sladkosti existuju a dávam ich pravidelne. cukor dieta potrebuje na vyvoj a preto kinderčokoladky, zmrzlinu, lízatká mávame. kazdy den niečo iné ale vždy ked sa maly naobeduje tak si niečo vyberie. tak ako ja po obede potrebujem dezert. 😀

elephant
16. aug 2011

Ja žijem v ČR, a v škôlkach to tu nie je veĺmi zvykom. V škole už áno, keď som pred rokom šla so synom, tak som bola prekvapená, koľko detí s kornútom tam bolo...
Tebe ide malá ešte len do škôlky, a u nás je väčšinou zvykom do škôlky nič nenosiť, pretože nie všetci donesú, a nie rovnaké, a takým drobcom to ešte môže prísť ľúto. Takže u nás bola dohoda, že sladkosti sa doniesli do škôlky len vtedy, keď boli narodeniny a meniny, aby oslávenec sám poponúkal ostatných.

titkovamiriam
16. aug 2011

nie ,ani v sirsom okolí neviem žeby sa niečo take robilo.Kedze dnes su deticky na vela sladkostí alergicke ,chudence tie čo by sa len pozerali na druhe deti ktoré by to konzumovali.u nas ked sa na meniny a narodeniny nosia mensie sladkosti tak sa nechaju v skrinke a je na rodicoch ci ich detom daju-alebo sa osvedcili racio vecicky a podobne 😉 a prví den je stres a rev,nervy rodicov aj detí.......

lienockaa
17. aug 2011

kornut so sladkostami nie je na zozname, ideme teraz v septembri prvyraz..a teda maleho by to ani nepotesilo..ako ho rovnako nepotesilo, ze sladkosti nukali na zapise..pretoze ich nema rad, pozeral na tie cukriky a lizanky a nevedel za zivy svet pochopit, naco mu to davaju, ked on take vobec nejedava, nechcel si to ani zobrat..riaditelka mu to nasilu napchala do vrecak..on ma jedinu sladkost, ktoru zje a to je kinder cokolada..cukrik v zivote nejedol a neviem,ci by sa na nom aj nedusil, keby mu ho odbaleny daju do pusy.. 😕

elise
17. aug 2011

nie je to síce na západe zvyk u nás nie je, ale ja osobne by som nedala radšej doma malého bude čakať nejaký chutný koláčik 🙂

hajanka
17. aug 2011

kornut so sladkostami pre deti pri vstupe do skolky?
a to je na co dobre?
viem ze to tak byva v spojenych statoch napr., ale mam na to svoj nazor...
uplacat dieta sladkostami aby sa tesilo do skolky?
a potom co? kazdy den bude dostavat balicky so sladkostami aby sa mu skolka nezunovala?
😖
u nas take nieco nebyva a som rada 🙂
😖

stardust
17. aug 2011

http://de.wikipedia.org/wiki/Schultüte
Podla mna je to velmi pekny zvyk, moji synovia urcite dostanu svoje Schultüten (Zuckertüten) na sprijemnenie prechodu z domu do skoly.

maggie2
17. aug 2011

@ba80 Takže musím uviesť na pravú mieru: tieto "kornúty" sa netýkajú škôlok ale nástupu do školy 1.ročníka. Býva to zvykom u Západných (predovšetkým nemecky hovoriacich) susedov, napr v školách v Rakúsku a v Nemecku. Ale v škôlkach nikdy.

Jedná sa o tzv. Schultueten (alebo Zuckertueten) teda školské alebo cukrové vrecúška, ktoré majú kónický tvar, sú oblé alebo šesťhranné, veľkosť cca 80 cm a v hornej časti sa uzatvárajú najčastejšie látkou z tylu.

História tohto zvyku je popísaná tu : http://de.wikipedia.org/wiki/Schultüte

Poznámky niektorých maminiek, že "je to zbytočné" a podobne nie sú namieste, nakoľko to patrí medzi milé zvyky a voči tým niet čo namietať, hlavne keď sú už súčasťou tradície určitých kultúr

silvia07
17. aug 2011

u nas sa nosi kvietok...aj do skolky, aj do skoly 🙂

ebbi
2. sep 2011

My sme v DE a mam to pripravene pre deti a neplanujem tam dat sladkosti, bolo mi povedane, ze ten obsah je len pre to jedno dieta a ja tam dam to co ich potesi, asi nejaku hracku, malickost, nieco do skoly...atd. su sice alergicke, ale to neznamena, ze im tam nedam nieco, co ich potesi🙂 Je to predsa novy velky zaciatok pre nich, takze nech maju radost.
Na SK sa nic take nedava, ale vsade su ine zvyky. 🙂

zuziq
2. sep 2011

my sme to dostali od babky, kazdy jej vunk/vnucka ktora isla do prvej triedy a doteraz mam odlozenu foto s tym kornutom 😀 ale odvtedy som nikdy nevidela, zeby sa nieco take davalo, aj ked tento rok som si vsimla v obchodoch, ze tie kornuty predavaju

lucinocka
2. sep 2011

mne sa to paci , vyzera to fajn :D ja by som to chcela dostat :D

http://www.landschule-blumenwiese.de/seiten/Gal...

janka_pn
2. sep 2011

ja mam na plane doniest v prvy den skolky ucitelke kvetinku a malu bude doma cakat daka mala torticka a maly darcek za statocnost 🙂

renca3
2. sep 2011

kornut do skolky urcite nie. ale vlani nastupil syn 1. rok do skoly a niektori spoluziaci to priniesli. my to nenesieme ani tento rok.

ani3012
2. sep 2011

mi pripomína mňa,tiež som mala dilemu minulý rok,či sa u nás niečo také robí,dokonca som tiež zakladala takúto otázku 😉

takže do škôlky nie, len p. učiteľke sme priniesli bonboniéru (ráno som nemala kde kvetinku kúpiť,inak by bola len tá...)
do školy prvý deň pani učiteľke kvetinku, sladkosti sme neniesli - úplne prvý deň by to nemal kedy ani zjesť alebo porozdávať spolužiakom a druhý deň som to už ani neriešila 😉

tie kornútky vyzerajú fantasticky ,ale keď to má celá trieda,nie dvaja-traja.....

kvetinka211
2. sep 2011

je to pekny zvyk v nemecky hovoriacich krajinach, sama som taku od znamych z DE dostala ked som isla do 1.triedy, ale skoly, nie skolky ... ale zda sa mi byt chore, aby sa to importovalo sem prostrednictvom obchodnych retazcov, podobne ako komercne slavenie valentina, haloweenu, party v restauracii pre skolkarov s hromadou darcekov a podobne nezmysly ... ale vsak vzdy sa najde nejaky sposob ako vytiahnut z rodicov peniaze ... lebo potom je to uz tak, ze kto to neurobi, je divny on a trpi tym v kolektive jeho dieta ...

biba12
2. sep 2011

suhlasim s Kvetinkou211. Nie je to slovensky zvyk a snazia sa nam natlacit, co nie je nase...Ako Valentin, Haloween...A naopak my rusime nieco ako MDŽ, Den ucitelov a pod Sviatky,ktore sa slavili a my sme nosili kvetinky o 106...

amouramour
2. sep 2011

pancake cukor sice dieta potrebuje ale nevidim zmysel prepchavat ho umelymi cukrami🙂ten cukor v prirodzenej forme je aj inde....