Dcérka nechce v škôlke papať, piť a cikať

saskia01
5. sep 2014

Ahojte potrebujem poradit ,dcerka je styri dni v skolke a asolutne sa nechce odviazat,nepapa desiatu nepije nic ani necika.je zatial len na doobedie.viem ze je te este asi kratka doba,ale ako ju presvedcit aby sa jej tam pacilo?mate nejake rady typy.... 🙂 pokial nebude papat tak mi ju nezoberu na celi den.je taka dost na mna upeta.pani ucitelka je taka dost odmerana voci detom ,chladna,asi preto aj.stale len stoji na mieste aj vonku ked boli a drzi svojho maznacika,asi by bolo dobre keby sme ho nechali doma,vsak?nech nieje taka priputana.aj flasu mame stale.doma vodu pije s nej.ked jej ju zoberiem tak histerci.dakujem za rady.

mamulienka30
5. sep 2014

@saskia01 - mne je obcas luto tych zamaminkovanych deti, ktore si ofukujete, mojkate, flaskujete, cumlikujete do xy rokov veku, nedate babke, tete, nenechate same s tatkom, lebo by to spravil "nespravne" a dal im nespravne jest a nepodliehal na slovo vasim pravidlam...a potom ocakavate, ze dieta odrazu bude stastne a spokojne, ked ho z 00 na 100 hodite do studenej vody v skolke? Ma z toho doslova SOK. Neje, nepije, necika. Vsetko zle. Co ti na toto poviem - ano nechat doma a postupne ho zoznamovat s kolektivom.. najprv nechat u rodiny, neskor v mensom kolektive deti, potom skolka. Teraz s toho moze mat fakt paniku a nemyslim, ze sa to radikalne zlepsi behom par dni 🙄

saskia01
autor
5. sep 2014

No myslela som doma nechať maznaka.zvyknutá na deti je vonku je stále aj no mamaterského centrá chodila.nemá prooblem bit u babky.dokonca tam pozná deti.

mamulienka30
5. sep 2014

@saskia01 - maznak je myslim istota, ktoru teraz potrebuje. Vezmes jej jeho - bude este horsie. Pokial to v skolke toleruju, nechaj jej ho.. Uz by sa citila uplne opustene... ucitelky prave (ak si na to najdu cas) vedia cez hracku krasne prehovorit k dietatu... maznacik je smadny, maznacik musi cikat (a odvedu dieta na zachod do kabinky aj s mojkacikom, ze nech sa vycikaju), chce to len trosku - chciet - od uciteliek. Porozpravaj sa o tom s nimi.

saskia01
autor
5. sep 2014

A cumeľ nemala vôbec!!!

zuzub
5. sep 2014

@mamulienka30 takéto "múdre" mamičky mám najradšej, ktoré hneď podľa príspevku vedia, ako čo bolo v rodine kto deti ofukuje, flaskuje , cumlikuje a pod.... možno niekto nemám možnosť byť s dieťatom v kolektíve, nemá babky dedkov tak je dieťa viac viazané na maminu a vôbec nevidím na tom nič zlé.....
vôbec v tom nemusí byť problém, môj syn bol zvyknutý na ľudí, kolektív aj k babke chodil do materského centra od 6 mesicov a tiež mal problém s nástupom do školky a asi po mesiaci bol už ok.veľa je o tom aké sú učiteľky a my sme ich mali na 1*.
tento rok je už v druhej triede a do školky sa veľmi tešil, všetko papá aj také veci , ktorých sa doma ani nedotkne
@saskia01 neboj sa určite sa to zlepší len to chce čas, ja osobne,ale nepreferujem poldennú dochádzku a v našej skolke sa to ani nedá, je vraj lepšie nech si dieťa zvyká odzačiatku na celý režim.držím palce!!! 🙂

rakywanda
5. sep 2014

moja v škôlke prvé tri mesiace nezjedla absolútne nič a to tam bola hneď na celý deň, keď som pre ňu došla, prvé čo bolo - mama čo máš papať. Posielali ma na vyšetrenie, či je všetko o.k. doma mi papala pekne, tak som sa s učiteľkou porozprávala, že jednoducho je to psychika. môj muž doteraz v cudzom prostredí (napr. na návšteve) nezje absolútne nič, max. kávu. Malá bola aktívna, nebolo badať, že by bola z nedostatku stravy malátna, unavená. V škôlke sa jej páčilo. Postupne začala papávať obedy, potom aj nátierkové chlebíky. Zo začiatku si nosila svoju fľašku s vodou - na odporúčanie učiteliek. Ale NIKTO mi nepovedal, že ak nezačne jesť, že ju vylúčia zo škôlky! Ako to prebiehalo vonku, to neviem, nechodila som ju špehovať, aby som sa zbytočne netrápila.
a ako drobca presvedčiť, aby sa mu tam páčilo? no to je úloha učiteľky, upútať pozornosť detí atď. ty ale môžeš z pozície rodiča pekne o škôlke rozprávať, ospevovať do neba....rečami dieťatko motivovať

rakywanda
5. sep 2014

@zuzub taktiež neuznávam - najprv poldeň, potom celý. to sa robí dieťaťu zbytočne stres 2-krát. Druhá vec je, že najmä v poobedňajších hodinách majú deti voľnejší program a tam sa nadväzujú priateľstvá, skupinkujú sa. Zažila som, že dieťatko, ktoré chodilo iba doobeda a neskôr na celý deň, sa ťažšie vmiešavalo do kolektívu.

sanym
5. sep 2014

@mamulienka30 Niektoré deti majú v škôlke ťažšiu adaptáciu aj napriek tomu, že nie sú "zamaminkované", ako ich nazývaš. Môj starší syn bol zvyknutý na cudzích ľudí, bez problémov ostal s otcom, starými rodičmi, aj na noc. Napriek tomu boli prvé dni v škôlke ťažké, nerozprával, nepil, nejedol, necikal. Potom sa to postupne zlepšilo, ale mnoho detí potrebuje na škôlku "dozrieť". Aj podľa psychológov, väčšina detí je pripravených zvládnuť pobyt v škôlke cca v štyroch rokoch.
@saskia01 ešte by som to nevzdávala. chce to najmä spoluprácu s učiteľkou, tvoja malá určite nie je prvá s takýmto problémom
Pokiaľ ide o pitie, dohodni sa v škôlke, že si aspoň zo začiatku bude brávať svoj pohárik/ fľašku na ktorý je zvyknutá. Plyšáka by som jej zatiaľ nebrala, podľa mňa by ju to ešte viac zneistilo. Držím palce, určite to zvládnete. 🙂

terezka1947
5. sep 2014

@saskia01 bude to postupne stale lepsie..skus kludny rozhovor s ucitelkou a urcite si dcera zvykne...kazde dieta je ine...nastastie 😀
ani dospelaci nie su vsetci hrdinovia...a to,ze si tazsie zvyka z nej este nerobi "horsie"dieta...neboj,este ta bude do skolky sama budit a najde si tam vela kamaratov 😉
a ver,ze viem ako sa citis 😉

mamulienka30
5. sep 2014

@sanym - ver mi tych zamaminkovanych je viac ako dost, viem to s praxe.

kiki68
5. sep 2014

ja neviem,ale mne to pride ako aspergerov syndrom, aspon ja ho mam,uz som dospelak,ale taketo bolo detstvo, skolka znamenala utrpenie, kolektiv peklo. Tiez som tam nechela jest, spat, chodit na zachod, vlastne som tam byvala len pol dna,lebo dalej sa to nedalo so mnou vydrzat. Ale mozno je to len taka uzkost,ze to nemusi a povaha, ked je taky tatino,ze nemusi cudzie prostredie,tak to podedila. By som ju tam skusila davat len an 2 hodky denne maximalne a postupne ju tam zvykat.

janinah
5. sep 2014

postupne si zvykne,môj tiež zopár týždňov nejedol a tu je 😉 nemala by si ju celkom zobrať zo škôlky,ak zistí,že nemusí chodižť,tak ju tam nedostaneš ani potom neskôr...jednoducho je už veľké dievčatko a také chodia do škôlky,doma s mamkou sú len malí babetká...4 dni na adaptáciu je príliš málo ešte,ani dospelý po 4 dňoch v novej práci nie je ešte 100%ne vo svojej koži...VYDRŽAŤ....

grettka
5. sep 2014

to je prirodzene, kazde dieta je ine a nastup do skolky je velka zmena a je tam len styri dni. Moja neter napriklad tie nejaky cas nejedla, nepila, len doma rano a potom az po prichode zo skolky. Postupom casu zacala jest, najprv ju ucitelka presvedcila je jej donesie desiatu do spalne, asi dva tyzdne jedavala tam, uplne sama a az potom sa ju podarilo presvedcit, aby isla medzi deti do jedalne.
Daj svojej dcerke cas a hlavne na nu netlac, nepresviedcaj ju, ze sa jej tam bude pacit. Skor ju skus opatrne ucit na poharik, maznacika jej zatial nechaj.
Pytala som sa mojej mamy, ze ako som ja znasala skolku prvy rok, lebo si to nepamatam, a ona len zalomila rukami, ze prvy rok som strasne plakavala, stastie ze si to nepamatam. 😀
Mimochodom, janinah ma pravdu s adaptaciou dospelych. Vies kolko trva adaptacny proces v novej praci u dospelych, kym su schoplny v novej praci adaptovat sa na vsetko podat plny pracovny vykon? Pol roka.

jamabe
5. sep 2014

Máme ten istý problém ☹ Nechce piť, papať... nezapája sa do spoločných aktivít.. ale dnes už mi učiteľka povedala, že trošku obedu zjedla, trošku sa napila, tak dúfam, že sa to bude postupne zlepšovať... Lebo aj ja som z toho v poriadnom strese a to som už nastúpila do práce...
To že máte chladnú učiteľku jej teda nepomôže, chúďatá deti. Niektorí ľudia sa skrátka pomýlili vo výbere povolania.. 😝 My sme malej trpezlivo vysvetľovali, že musím chodiť do práce, že keď maminka bola malá, aj ocko, tiež museli chodiť do škôlky, a tak. Ale teraz sme si povedali s mužom, že nejdeme doma vôbec spomínať škôlku, lebo aj večer pri zaspávaní ešte protestuje, že nechce ísť zajtra do škôlky... ☹

atrami
5. sep 2014

Je to uplne bežné-deti si musia zvyknúť. Časom to bude lepšie a lepšie. Môj syn nekaká, lebo na wc nie sú dvere a on potrbuje súkromie.

asfodelka
5. sep 2014

@saskia01 chce to cas, nas maly chodil prvy mesiac do skolky na 3hodiny denne a tie tri hodiny prereval. ked som mu dala oblubenu deku zlepsilo sa to, az ju uz nepotreboval. po mesiaci mi povedali ze ho vylucia a vtedy akoby utalo a druhy mesiac nebol jeden problem. od vtedy je v skolke cely den. skoro vsetky deti tam poznal, jedine coho sa bal bolo ze nepridem. ale ked videl ze stale pridem a neostane tam tak bolo dobre.

dahra
5. sep 2014

Ach jaj - akoby som čítala o sebe - nepíšeš či aj plače, ja som neplakala (nechcela som na seba upriamenú pozornosť), moje dni v škôlke boli o tom, že hneď ako naši odišli, zašla som do kúta si sadnúť a pozorovala deti, sedávala som tak, aby do mňa nik nenarazil, nik si ma nevšimol, v triede sme mali klavír - krídlo, niekedy som sedela aj pod ním. Jedlo bol problém - zo stresu ma napínalo, takže každé sústo bolo utrpenie, denno-denne sťažnosti, že nič nejem. Cikať som nechodila, alebo čo najmenej (pamatám si, ze raz oco po mna dosiel neskorsie a už som po celom dni nevládala zdržiavať a sedela som na stoličke pri dverách a túžobne hľadela na ucitelku Vierku, skoro žiadne dieťa tam nebolo, tak som sa odvážila použiť hlas a vypýtala som sa na wecko, dodnes si pamatám, aké ťažké to bolo osloviť ju), zvyčajne som cikala, keď tam nik nebol, počkala som si a šla posledná. Kakať som nebola nikdy. Zdrziavala som, potom to prešlo. Učiteľky podľa mňa ani nevedeli, že tam som. Nepamatám, že by sa mi nejaká prihovorila, proste som vždy bola tak, aby pozornosť šla mimo mňa. Mali vela detí na starosti, bolo nás nad 30. Na ihrisku som sedela v besiedke. Trhala som trávu, kvety. Nelozila po preliezkach, šmykačka bola strašidelná. Nehrala som sa s detmi ani s hračkami, nechcela som konflikt, tak som radsej nerobila nic. BALA SOM SA. Takto som prežila škôlku, pamatám si jej atmošku akoby to bolo včera. Takže toto bola moja detská povaha. Mala som nakoniec podobnú kamošku - jednu jedinú, tak potom sme takto stravili cas.
Súhlasím aj so ženami, čo tvrdia, že je to uzkostlivou výchovou. U mna asi aj povaha, aj výchova. Ked mama zavelila, tak sa neprotirecilo, proste bolo tak, ako ona chcela, zato som neplakala, lebo som vedela, ze ju iba nahnevám a v tej skolke budem musiet zostat. Na druhej strane, okrem nasich doma a starych rodicov som nikoho nestretala. Cudzích ludí som sa desila, deti som stretla 1x v skolke. Moja mama bola utiahnutá, nikam sme nechodili a nik nechodil k nam. Nevedela som, ako sa s ludmi rozpravat, nadviazat kontakt, nik mi to neukazal, ani rodicov som v takej situácii nevidela.
Ja mam ale uplne opacne dieta - tiež teraz chodí prvý rok, vlani len tak na doobedia v inej skolke. Lenze on je totalny extrovert, bez zabran, vyjadruje to, čo citi - rozprava, cudzích sa nebojí. Dnes som ponho dosla, nahneval sa, že nejde, že ho nemám brat tak skoro, ked sa on chce hrať. 😀 Taká zvlástna povaha, od malička bol taky. Ale zasa tiez výchova - my casto beháme k ludom, k nám tiež chodia. Ja sa nútim chodiť von medzi deti a mamy s mojimi detmi.

Myslím si, že časom to pre ňu bude trochu iné, zvykne si. Ale vela sa s nou treba rozprávať, pýtať sa, pomáhať jej, radiť jej. Mojkáčika nechať, je to niečo, čo jej pripomína domov a lepsie sa cíti. Zoznámiť ju s detmi, nepozná nejaké z nich? Keby sa spolu stretali aj mimo skolku, hadam by to pomohlo a necitila by sa sama a stratená.

brady1
5. sep 2014

@saskia01 a od začiatku ste ju tam nechali,nemali ste adptacne, ja som prvy den bola smalou 1,5hod druhy 2,5hod,treti den som vysla s triedy mala bola v pohode lebo pozanla trocha prostredie a deti iba raz som počula že sa sa pytala mama kde si ale učitelky ju hned zabavili potom nejake dieta vybehlo z triedy a ona za nim a zbadala že som tam, tak ma tahala do triedy a dnes už sama vbehla do triedy tak učitelka povedala že možem ist vratila som sa o desiatej a celkom fajn to znašala nechcela ist domov. V pondelok ju tam už asi necham na pol dna samu uvidim čo mi pondelok povedia. Moja ma 2 a 4mes. A každe dieta je ine ale to adaptačne simyslim je dobre pre dieta, tie prve dva dni jej strašne pomohli,lebo som ju tam nenechala samu v cudzom prostredi s cudzimi ludmi. desiatovala malicko a každy den sa poleje mliečkom alebo cajikom, jeden den nepapala lebo je nechutilo jeden si dvakrat zahryzla. Ale zvyka si,

siska53
5. sep 2014

@saskia01 skus sa porozpra at s ucitelkou...moja segra napr.v jasliach,ked ju preberala od mamy jedna konkretna ucitelka,revala ako pavian..pri inych to nerobila...
Ja som do skolky nemohla chodit,ae do skoly. A tam sme mali taku odpoenu ucitelku..vobec mi nepomohla zaclenit sa do kolektivu,mala svojho milacika..mam na to dost neprijemnz spomienky. Druhacka uz bola skvela.

Dakedy je problem v ucitelke..

Drzim paste..baby uz dost popisali
.nas nastupuje 16.9.,mozno si sem pridem po rady. :🙂 on place chvilu,aj ked ide k starym rodicom,ktoeych dobre pozna,lebo sem chodia a venuju sa mu,nie su z tych,co si pridu vypit kavu a opytaju sa vnucat dve otazky a adios. A predsa to lahko neznasa.

Uvidis,ak by sa to nelepsilo,tak ak psycholog vie spravit test skplkarskej zrelosti. My sme boli,lebo chodil 5tyzdnov do sukromnej (3dni v tyzdni na cely den). Tiez si lahko nezvykal..no keedze sme.to financne nezvladali,tak ostal doma. Verim,ze uz bude pripravenejsi,skolku malujeme v pozitivnom duchu,aj sme sa na skolku hravali..

No este pred tyzdno.pri zmienke o skolke cirkus..ked som sa ho pytala,co mu na nej vadi,tak mi povedal,ze tam bude bez maminy a to mu vadi...

Teraz vyzera,ze je s tym zmierený. Hadam,ked tam uvidi kamosov,tak to bude pre neho prijatelnejsie
ale ide na cely den.

niktoska
5. sep 2014

@saskia01 Aj u nás to tak fungovalo. Malá nepapala, nehrala sa s deťmi, len sedela ticho v kúte. A k tomu sa aj pocikávala, lebo sa nepýtala cikať. Mala som obavy, lebo som išla do práce a ju som nemala kde nechať. Do škôlky sme odchádzali s revom a tam som ju len dala do rúk učiteľke a utekala som preč. A po týždni div sa svete, malá začala papať, síce len máličko, ale začala. A teraz po mesiaci pekne všetko spapá, cikať sa pýta, hrá sa s deťmi a keď ideme do škôlky tak ide pekne sama do vnútra a aj mi zakýva. Chce to len čas. Mojkáčika má aj naša. Bez neho ani na krok, ale mne to v škôlke prizvukovali, že ak má toho svojho nech si ho zoberie. Naša bosorka sa pred škôlkou nevedela s deťmi hrať ( a pri tom ich máme v rodine strašne veľa) bola zvyknutá len na mňa. 24/7 full mama servis. A teraz je to otočka o 180°. Nemá problém s deťmi sa hrať, už jej nevadí veľa detského kriku 😉 (čo predtým vyslovene neznášala a bála sa) síce sa stala ešte viac závislejšou na mne, ale len keď sme spolu. Keď je v škôlke tak na mňa asi ani nepomyslí. 😉

danka79
5. sep 2014

dcerka ked zacala chodit do skolky (vtedy 2r.3mes.) vydrzala nejest/nepit/necikat 2tyzdne. Ale vobec neplakala. To bolo zaujimave.Potom sa to uvolnilo, pekne pozvolna,trochu zjedla, trochu sa napila a logicky uz musela aj cikat, uz tolko nevydzrala..O par mesiacov sa tam uz tesila. kazde dieta je ine, niektore sa dokaze takto zatat dlhsie.
Ziadne dieta sa neadaptuje v prvy tyzden. Kazde inak spracovava novu situaciu. Aj dospeli ludia kazdy inak zvladaju nove situacie, vid ako hore pisu v zamestnani atd.niekto ma tak z nervov stiahnuty zaludok,ze nedokaze nic zjest.
v ziadnom pripade nepolavit,nebrat dieta skor zo skolky a pod..musi pochopit novy rezim,neboj zvykne si.