Deti v škôlke nechodia von. Je to v poriadku?

malena
9. nov 2009

Mne sa to vôbec nezdá, od októbra vôbec nechodia von, aj keď je krásne tak ako bolo dnes na záhorí.
Som presvedčená, že deti v skôlke by mali chodiť von za každého počiasia, s výnimkou extrémneho počasia.
Čo Vy na to?

sutocka
2. feb 2010

my mame podobny problem, pred Vianocami 2tyzdne sedeli v skolke a teraz 1 az 2 krat do tyzdna chodia von, uz som riadne nastvana ale mame otrasnu riaditelku(na otazku mamicky, kedy bude vianocna besiedka(nebola) odpovedala:"o tom sa s Vami nebudem bavit" 😠 ). Takze by som bola rada "vyzbrojenejsia", ked pojdem za nou. Kamaratka mi spominala, ze existuje nieco v ramci hygieny, co kaze chodit von, neviete o tom niekto? Nemate niekoho znameho na hygiene, alebo ucitelku v skolke, ktorej by sa dalo opytat?

ollski
2. feb 2010

janamed, tak to mate trosku horsie zmenit skolku :( snad slnko a jar ich dostanu von!!
aj ja mam obcas den, ked nejden s krpcekami von, ale snazim sa aspon raz denne, ak sa da aj dva...aspon na chvilu sa vyvetrat, lebo sak uprimne, by som sa tu zjasila s nimi cely den 😀 a oni detto! simi sa len zobudi a prva otazka je: kam ideme?? kam pojdeme?? podme uz von...
tak drzim palce, nech sa tety v skolke zobudia zo zimneho spanku 😉

nadhera
3. feb 2010

na ceskych spravach vraveli, ze ak je viac ako -10stupnov, deti nemozu chodit von. plati to aj u nas? u nas v skolke chodia na prechadzky, konecne napadal sneh, tak si to uzivaju. 🙂

capy
3. feb 2010

u nas sa von chodi. iba ak prsi alebo je ine zla pocasie tak v tedy nie 😉

babulina
3. feb 2010

nadhera, pokial viem tak do -5stupnov mozu chodit von

alex777
29. apr 2010

u nas je toto jeden z dovodov preco menime od septembra skolku. v tej sucasnej chodia strasne malo von, akonahle je len trochu chladnejsie, sedia s detmi len vnutri. ideme do skolky v BA na letnej, kde su naopak vonku doobeda aj popoludni aj to aj v zime. dufam ze to nebude opacny extrem, pretoze maminky mi spominali ze deti poobede idu dost mokre zo skolky, ked je napriklad nasnezene. tak verim, ze nam to imunitu zoceli a ze to naopak nepovedie k zvysenej chorobnosti ked budu v zime privela vonku.

dianocka
30. apr 2010

v skolke do ktorej chodi moja dcerka,tak tam chodia vonku kazdy den doobedu aj popoludni na hodinu a to az do teplot minus 5stupnov.aj ked je tesne po dazdi tak chodia von.pytala som sa na to uciteliek a vraj to tak maju dane a ja som s tym velmi spokojna,pretoze to jednoznacne posilnuje imunitu.

fengsujistka
3. máj 2010

Dievcata, ak sa vam nieco na skolke nepaci, napr. spravanie riaditelky, ktora sa s vami nebude o niecom bavit alebo o chodeni von, treba poslat pisomne staznost na skolsku inspekciu. Oni su povinni staznost preverit a ucitelky to potom po navsteve inspekcie rychlo pochopia. Kazda skolka ma vypracovany denny poriadok, kde je uvedene, kedy chodia von. Ten maju schvaleny hygienou alebo ministerstvom skolstva a su povinni ho dodrziavat. Ak tam maju, ze chodia denne von, tak von musia ist. Vynimku tvori len ten mraz pod -5 stupnov pre malych a -10 stupnov pre velkych, extra siny narazovy vietor a silny dazd.

lula26
4. máj 2010

fengsujistka, že denný poriadok schvaľuje hygiena, či dokonca ministerstvo školstva, som ešte nepočula. Som zástanca potreby pobytu vonku pre deti MŠ. A myslím, že sťažnosť na inšpekciu(dúfam, že nie anonymná), je krajné riešenie. Veľakrát treba zvážiť, či deti májú ísť von. V chrípkovom období deťom určite nepridá, keď idú von za sychravého počasia, aj keď nie je silný vietor, či extrémny mráz. Účinnejšie je dobré vetranie. A veľakrát sa stáva, že mnohé deti nemajú vhodné oblečenie, hlavne tie, čo rodičia vozia autom. O dáždnikoch, či pršiplášťoch ani nehovorím. Moje deti chodia v MŠ von na terasu, keď je škoredo. Ale učiteľky ich tam nedržia dve hodiny, len sa prevetrajú.

fengsujistka
4. máj 2010

Lulu a ja si naopak myslim, ze aj v chripkovom obdobi sa ma chodit von, lebo pobyt v teplom suchom vzduchu vnutri vysusuje prilis sliznice a tie su potom nachylnejsie na ochorenie. Ja by som urcite nesuhlasila s tym, aby moje dieta v skolke nechodilo dlhodobo von ako tu pisali dievcata. Nas sa to nastastie netyka, lebo nase deti v skolke su vonku takmer denne, pri horsom pocasi su len chvilu, casto chodia vtedy len na prechadzku rychlym tempom okolo skolky, aby sa deti rozhybali a predychali. Ked je pekne, tak su vonku doobeda aj poobede. A k tomu obleceniu to je fakt problem. Vela rodicov to riesi nahradnym oblecenim pre deti v skrinkach alebo pribalenim na zimu este jednej vrstvy oproti tomu, co maju v aute.

gabika7706
4. máj 2010

Lula, ja som tiez za to, aby deti chodili vonku aj v chripkovom obdobi, v nasej skolke idu aj ked slabucko prsi, alebo je tesne po dazdi, aspon pod taku strechu, ktorou su prepojene budovy skolky, ale su vonku...Dobre vetrat uprostred dna, ked su deti v triede...neviem si to predstavit, to skor vtedy by asi vsetky pochoreli.

lula26
4. máj 2010

No v našom meste, keď je škaredé sychravé počasie to vyzerá asi takto: nikde ani živej duše, po mamičkách na MD ani chýru, len škôlkári derú chodník dokola okolo škôlky. Chudiatka tie, čo chytajú nádchu. Kto zažil, vie o čom hovorím. A že také dieťa nemá byť v škôlke? Tiež viete o čom hovorím a aký je prístup nás väčšiny rodičov. A podotýkam, že nie len zamestnaných...

gabika7706
5. máj 2010

Ja som chodila s dcerou vonku za kazdeho pocasia, so synom chodim tiez. Ale mam kamosku, ktora, ked trosku fuka alebo slabucko prsi, v zime ani nehovorim 😀 vonku s detmi nechodi, aby neochoreli. Su aj take mamky, aj onake.

A co sa soplikov v skolke tyka, to je na dlhu debatu...ja som doma, takze Katka uz len pri akomkolvek priesvitnom sopliku do skolky nesla. Co ale budem robit, ked nastupim do nejakej prace po RD, netusim. Ked bude aj Martin taky chorlavy, ako je Katka tento prvy rok, nemusim si ani robotu zhanat a rovno este rok zostat "zadarmo" doma.

ivamera
5. máj 2010

udajne neexistuje zlé počasie, len nesprávne oblečené dieťa 😉
Aj u nás v školke chodia detičky von, aj ked je chladnejšie alebo mrholí, vtedy sú pod strechou, čo je na terase. Ked sú dobre oblečené zrejme to naozaj nevadí. Bacilom sa skôr darí v teplých a nevyvetraných miestnostiach.

lula26
5. máj 2010

Gabika, veľa rodičov je postavených pred dilemu, čo s dieťaťom, keď ochorie. A je pochopiteľné, že pod tlakom zamestnávateľa, dávajú do škôlky deti, ktoré tam zo zdravotných dôvodov nepatria. Len sa mi nepáči, že mnohé mamičky kririzujú škôlky a samotné učiteľky, ktoré vraj za to môžu. Učiteľka nie je lekár, ktorý určí diagnózu v priebehu 2 minút pri preberaní dieťaťa. Je to na rodičoch. Čo sa týka pobytu vonku, myslím, že učiteľka je spôsobilá zvážiť, či je vhodné ísť s deťmi von alebo nie. Ovplyvňuje to viac faktorov a jeden pomerne rozhodujúci je aj oblečenie detí. Ale tam , kde je dobrá spolupráca a korektné správanie oboch strán sa dá všetko vyriešiť

joni
8. feb 2012

U nas na liptove je cez den -10 az -15 stupnov a deti chodia von, ale ja s tym nie som spokojna. Vsetky ostatne skolky co poznam nechavaju deti dnu, len ta nasa ucitelka tvrdi ze treba otuzovat. Nie je na to predpis ze do kolkych stupnov nemaju ist deti von?

sympa1
8. feb 2012

@joni tiez som z tohto kraja...takze tych -10 je asi najtelepsie ked je v poslednom case...nasi mali minuly tyzden dokonca uplne zavretu skolku...teda v meste boli 3 skolky zaverete pre chorobnost a 2 este stale su...nasa skolka nechodi von v tychto mrazoch lebo ako si pisala je to podla stupnov...ked je viac ako -8 myslim ...inak chodiveaju kazdy den aj ked je trebars po daždi..ale teraz vynimocne nechodia...ja s tym suhlasim..otuzujeme predsa cestou do skolky zo skolky, na kruzok a podobne..chodime vsade pešo.

vroni
8. feb 2012

U nas musia vsetci rodicia na zaciatku roka priniest nohavice do dazda, gumaky a prsiplaste s kapucou, decka chodia dvakrat denne von, za kazdeho pocasia okrem skutocne extremneho (silny vietor s dazdom alebo fujavica), aj pri tohtotyzdennych -12 chodia dvakrat denne von. Ak niektori "strasne mudri" rodicia donesu dieta v poltopankach (aby nemohlo ist von), tak im ho ucitelka neprevezme. Chorobnost je minimalna, decka maju chorobovy priemer 8 dni do roka....

pimpulienka
8. feb 2012

Ano samozrejme. My sme chodili s detičkami aj keď nebolo uplne priaznive počasie. Na 30 minut ist von je pre dietatko veľmi prospešne aj keď mrzne, alebo sneži a pod.. P.učitelkam sa jednoducho asi nechce deti obliekat na tak kratku dobu zrejme.My sme obliekali a chodili. Deti sa potrebuju aspon raz za deň vyvetrať a byť na čerstvom vzduchu.

habibi78
8. feb 2012

u nas v skolke chodia von za kazdeho pocasia, akurat ked je chladnejsie ako -10, tak neidu... inak dazd, sneh, teplo, vzdy idu, v povinnej vybave v skrinkach maju gumaky, prsiplaste, nahradne oblecko keby sa zamocili... no a deti ktore nie su vhodne oblecene, musia ostat v triede... bohuzial, aj v tejto zime posle vela mamiciek deti do skolky iba v tenkych teplakoch 😖

habibi78
8. feb 2012

@lula26 vies ako tento problem s chorlavymi detmi riesia nase ucitelky? napriklad teraz, ked je chripkove obdobie u nich v skolke im doobedu meraju teplotu....ak ma niektore dieta vyssiu ako 37,4 volaju rodicom a dieta si musia vziat prec z kolektivu.... vcera takto vylucili tri deti, dnes dalsie dve...

ivett1
8. feb 2012

jáj, keď tu bolo -7°C, tak detičky veru neboli vonku...ale celkom tým učiteľkám rozumiem...nemôžu byť vonku s deťmi dlhšie ako pol hodinu a keď ich majú ešte aj obliekať, prípadne im pomáhať pri obliekaní...tak to niekedy trvá určite dlhšie ako 20-30 minút (ja napríklad obliekam malého 7 minút - na základné oblečenie (tielko, tenká mikina, pletená vestička, slipky, termopančuchy, tenké krátke nohavice) navlečieme len fleecovú mikinu (niekedy si ju oblečie už aj sám) a zimný lyžiarsky overal, na hlavu zateplenú kuklu, tenký šálik, "palčáky", snehule na suchý zips...všetko nenáročné na obliekanie...ale, keď si to vynásobím minimálne 15 detičkami...hm...veru by som ako učiteľka zvažovala....(mne fakt stačí to ranné obliekanie, keď ideme do MŠ a to mám len dve deti, pričom to druhé dieťa je už samostatné (ešte aj šnúrky si zaviaže sama🙂...len jej trošku treba pomôcť s rukavicami a šálikom...) ...
@joni tá vaša učiteľka má normálne môj obdiv- za chuť aj za názor ...mimochodom, celkom správny...všimla som si totiž, že "našim zimným" soplíkom v týchto mrazoch normálne "odzvonilo"...nesmrkáme, nekašleme...(klop-klop-klop na drevo...)...som zvedavá, čo bude, keď sa oteplí..

renab
8. feb 2012

@habibi78 tak to ste na tom vynikajúco. u nás to bolo aj tak, že "chytrí" rodičia doviedli dieťa do škôlky choré, nechali ho v šatni, dieťa išlo do triedy samé. Potom vypli telefón a pre dieťa poslali súrodenca. A na druhý deň pre istotu nešli s dieťaťom do škôlky vôbec, ale prišiel súrodenec - nechal dieťa v šatni a celé sa to opakovalo.

habibi78
8. feb 2012

@renab toto akoze vazne aj taketo nieco existuje????? normalne si mi dych vyrazila tymto, otras, fuj rodicom.... 😠 chudatka deturence.... 😒

bubinko83
8. feb 2012

@ivett1 presne toto maš pravdu že ked si predstavim tie učitelky ako maju obliect 20 deti tak akože klobuk dolu. Aj naši chodia von pokial sa da ale teraz chybaju učitelky v školke takže je jedna snimi doobeda sama a to si neviem predstavit ako by obliekla 20 deti .To by ich po doobliekani mohla hned vyzliect lebo by nestihali ani obed 😀 😀 😀 Ja to viem pochopit a viem že pokial sa im da von idu s detmi.A zase povedzme si uprimne ani všetky mamičky nechodia s detmi pravidelne von. Ja som bola minule s malym na prechadzku poobede a stretla som asi 2 deti v jeho veku.

joni
8. feb 2012

je na to vyhlaska ze ked su teploty nizsie ako -10 tak deti by nemali ist von (527/2007) ale nase muuudre ucky to nerespektuju a skolku navstevuje cez zimu maximalne polovica deti

karamel
8. feb 2012

@malena ani u nas ti najmensi nechodia.....no teda akoze nechodia na prechadzky.....najprv si musia na seba zvyknut a potom......tych trojrocnych pustaju len na dvor pobehat......ti starsi chodia pravidelne von. No teraz v tychto minusovych mrazoch nechodia 🙂

ani3012
8. feb 2012

@renab toto sa stalo aj mojej sestre...rodičia poslali do triedy dieťa samé....ale ono sa pred dverami otočilo a išlo von -ale rodičia už boli dávno preč...našla ho na schodoch plakať iná maminka a tá im dieťa doviedla...sestra povedala,že rodičia boli upozornení deň predtým,že malá má soplík a tak ju pre istotu nechali za dverami v šatni ....

monika15
8. feb 2012

@habibi78
@ivett1
wow baby 🙂 kazdy kraj iny zvyk 🙂
u nas teda veru donesu deticky vonkda do -10 mozu ale ak ked snezi.... 🙂))
mame skolku pri parkovisku tak vidim deticky kazdy den 🙂
jaaaaaaj niekedy len kukam ze ja by som veru nevysla aj keby neviem co a oni tak veselo kricia a behaju 🙂))
u nas maju 1 ucka na 10 deti.

tin007
8. feb 2012

V skolke mojho maleho chodia von takmer stale, aj v pondelok boli (ked bolo asi -12 a fukalo), neisli iba dva ci tri dni tento rok, ked bola doslova fujavica. A co viem, pri obliekani pomahaju aj kucharky a upratovacky (hlavne najmensim),a by boli rychlo obleceni. A ked napadol prvy sneh, tak sa boli smykat dole kopcekom na lopatach! 🙂