Dieťa a sexuálne otázky! Je to normálne?

zoya1
25. jan 2008

Ahojte maminy! Ak môžte poraďte mi. Môj 5 ročný syn prišiel včera z materskej školy s tým, že on vie čo je to sexovanie. Vraj mu spolužiačka (6 ročná) povedala, že to robia len veľký ľudia a popísala mu celý postup s tým, že to ukončila slovami: a potom muž vopchá pipíka žene do piňušky. No hrôza. Neviem čo mu na to mám povedať, stále sa vypytuje či je to pravda. Zatiaľ som to zahrala do autu - ale no neviem. Myslím že nie je normálne aby sa o niečom takom bavili deti v MŠ.

melory
26. jan 2008

tiez som sa vsetko dozvedela od kamosiek..nikomu to nezazlievam. asi by som sa od hamby prepadla, keby to mama na mna vysolila.

kili
26. jan 2008

melory, asi preto by si sa od hamby prepadla, lebo ti to nepovedala a nikdy si sa s ňou o tom nebavila. Keby ti také veci na rovinu rozprávala od mala, tak ti na tom nič hanlivé nepríde.

mracik
26. jan 2008

lesanaa, čím viac to budeš zatajovať, tým viac ho to bude zaujímať. Keď na rovinu povieš ako to je, tak odbehne za autíčkami a najbližších pár rokov ho to zas nebude trápiť.
Inak myslím, že o čosi jednoduchšie to majú mamičky, čo majú viac detí, tam tieto dialógy prichádzajú akosi prirodzenejšie 😉

sue
26. jan 2008

...som prekvapená z niektorých názorov... čo je na milovaní "hanbaté"?

melory
26. jan 2008

killi ale mne to hanlive nepride ani neprislo, jednoducho nevidis do nasej rodiny...nebolo to ozaj vhodne,aby som sa s nou o tom rozpravala. nikdy som sa ani nepytala. mam o 11 rokov starsiu segru a s tou o vsetkom sme sa rozpravali...ale s momou? neviem si to predstavit a urcite ani ona!!!
mam kamosku ktora zas preklina den, kedy jej mama zacala hovorit o menzese, nepocula o tom dovtedy a bola dlho z toho mimo. hovorila mi to ako 22rocna, zrejme ju to ozaj soklo.

sstefi
26. jan 2008

súhlasim s lesanou, ved ona nepíše, že to treba zatajiť, ale aj mne sa zdá to vysvetlenie že kam ide pipik a pod. trošku prehnané pre cca 5 ročné dieťa.
samozrejme záleží to aj od povahy dieťata, no a tiež sa to vobec nechystám zatajiť, ale v 5 rokoch takto vysvetliť, neviem si to aspon zatiaľ predstaviť. ale mám pocit, že o 5 rokov to 5 ročné deti budú vysvetlovať nám 😅 😀

lesanaa
26. jan 2008

Nie zatajovat, ale ani nie vysolit vsetko komplet ako v osmicke na zakladnej na prirodopise. Praveze ked povies na rovinu, len v nom zbudis pozornost na danu temu. Ale ved nech si kazdy robi ako mysli. Pisem, ze na mna to nemalo zhubny vplyv nevediet take veci v utlom detstve. Sex si uzivam, pocas kazdeho styku mam tri orgazmy, je jedno, v akej polohe, sexualne zit som zacala, ked som mala 19, niekolko tyzdnov predtym som zacala brat hak...Kiezby to malo takyto uzitok, ked sa deti informuju skoro, tak fajn 🙂

melory
26. jan 2008

😀 sue to malo byt hanlive ci hamblive 😀 ? "hanbate"

sstefi
26. jan 2008

a presne, z tvojho príspevku mi napadlo, prečo sa to deťom "vysvetluje"(ak sa to dá nazvať vysvetlením 😅 ) až v 8.ročníku? žeby to od 89 roku nemal kto napraviť v učebných osnovách? aj ked uznávam, že je to dosť neskoro,ale podla mna to v každom prípade nepatrí do škôlky.
(ani v tom 8. ročníku to nie je tak podrobne vysvetlené, ako to s tým, že pipík ide tam a tam... 😀 ) 😉

sue
26. jan 2008

Melory "hanbaté" použila myslím Lesanaa na predchádzajúcej strane 😉
...ja tiež nesúhlasím s tým, aby sa škôlkarovi vysvetľovali podrobnosti ohľadne pohlavného styku... ale zas treba veľmi citlivo popísať čo je napríklad sexuálne zneužitie... a to už pri škôlkaroch 😔 ...a ak "pipíka" a styk ani nespomeniem, ako mu vysvetliť, že je zlé, ak sa ho niekto cudzí "tam" dotýka napríklad?

melory
26. jan 2008

sstefi prestne tak...naco ich uberat o detstvo, ale ked sa opyta odpoviem....ked som bola tehu bol tiez zvedavy a tak pozeral somnou tehu knihu...videl tam vsetko. nic sa nepytal. on sa asi vsetko dozvie z knih, vela cita. teda zatial len vela pozera do knih..... len nech mi tu nik enapise, ze preto, lebo hlada o tom info, lebo mi rozum zastane.... 😀

melory
26. jan 2008

sue jaaaj, tak cele som to este neluskala.... 😉
ma to byt samozrejme prirodzene povedane aj v spravnom case, na spravnom mietse...ale ked sa nepyta? asi nie!

lesanaa
26. jan 2008

sue ako mu to vysvetlit? Nuz presne tak, ako si to napisala tu. Ze sa ho nikto nesmie chytat za pipika. Alebo chces povedat, ze ked nejaky pan bude od neho pozadovat analny sex, pri ktorom prebieha to a to, je to zle? Ja som bola naucena nekomunikovat a v podstate nereagovat na cudzich ludi, myslim, ze aj ty, to by malo zabranit aj zneuzitiu, ci nie?
sstefi v osmicke to je fakt neskoro, to som vedela o tom urcite viac ako bolo v osnovach (teoreticky, samozrejme). Mne v podstate ide len o to, aky uzitok prinasa velmi vcasna vedomost (okrem zneuzitia). Zacnu tie deti sexualne zit neskor? To asi tazko, treba naucit deti (dievcence) vazit si samu seba, svoje zenstvo, nielen popisne oboznamit dieta so sexom.

lesanaa
26. jan 2008

sue: hanbate? Nuz mozno to, ze je to tak intimna vec (sex), ktora sa nerobi s hocikym (co by sa malo dietatu vysvetlit aj pri popise sexu).

sue
26. jan 2008

Lesie, pravdu povediac ešte neviem ako to budeme riešiť pri malom 😕

nimmo
26. jan 2008

nevim jestli sme tak jiny rocniky, ale my jsme plozeni deti brali v sedmy tride a dost podrobny to teda bylo 😀
kazdopadne nevim o nikom, kdo by to v ty sedmicce nevedel uz predtim 🙂

sstefi
26. jan 2008

melory, ale nikdy nevieš(23:56-hladá info v knihe) 😀 😀 😀

lesanaa
26. jan 2008

Sue, mas na to este kopec casu 😉 Juj, ale krasnucky je.

sstefi
26. jan 2008

nimmo, ty si chodila na akú základku? nejaká so zameraním na biologiu, či čo? 😕 😉 😀 😀

mracik
26. jan 2008

lesanaa, máš pravdu v tom, že netreba vysvetľovať len sex samotný, ale aj to ako funguje ľudské telo. Doteraz si pamätam, ako mi maminka vysvetľovala ženský cyklus, mala som asi šesť-sedem rokov, zobrala papier, pero a nakreslila mi vaječníky, maternicu, potom aj putujúce vajíčko a spermiu... bolo to veľmi krásne a doteraz na to spomínam. Zaujímavé je, že ma vtedy vôbec nezaujímalo, ako sa tam tá spermia dostala.
Myslím, že deťom treba hovoriť presne toľko, koľko sa pýtajú. Netreba hovoriť ani navyše, ani zatajovať.

sue
26. jan 2008

Lesie, ďakujeme 😵
...no ja si pamätám, že naši mi to vysvetlili raz na Štedrý večer... od nepoškvrneného počatia Panny Márie prešli k tomu, že u ľudí to tak nie je... mala som myslím 9.rokov... a potom som hneď dostala knižku, volala sa Odkiaľ som prišiel na svet - od môjho dedka a mrzí ma, že som ju niekde zapotrošila ☹ a potom som pravidelne dostávala "vzdelávaciu literatúru" - primeranú veku 😀 skončilo to myslím v 15.rokoch 🙂 ...takže asi takto nejak to budeme riešiť aj pri ´malom keď na to nastane čas... Dúfam jedine v to, že keď bude malý niekde o tom počuť, nebude sa hanbiť a príde a spýta sa...

nimmo
26. jan 2008

steffi ne 🙂 se zamerenim na matiku, v sedmicce byla bilogie a v osmicce kameny - aspon myslim 😉

melory
26. jan 2008

sstefi ved kto hlada najde....budem rada, ze to vie...ma svoju kniznicu a vie, ze z nasej si musi vypytat...
ale je jasne, ze ked ho uvidim, ako si pozera knihu o matke a dietati, kde je porod, urobim, sa ze ho nevidim...
🙂 nemame doma ziadne casopisy eroticke ani dvd ani filmy....tak mozno u kamosov a to je fajn, to im upevni priatelstvo.
neviem fakt neviem, lebo sa ma to netyka, kazdopadne vie, ze z holou pipou sa nechodi, v skolke nato prisiel, a pride na vsetko ako ho tak sledujem....
minule mi siel dat pusu a zacal ma boskavat...jazyckovu...pytam sa ho so smiechom odkial to ma, kde to videl, ved to nieje cmuk, ...a on, ze nevie....a videla som na nom, ze fakt nevie, dievcata mame to vsetci v sebe, pud ho zachrani, aj keby nic nevedel a lezal s babou v posteli, verte ze nezije na samote a pride na to.

melory
26. jan 2008

sue moja rec, knihy.... 🙂

sstefi
26. jan 2008

presne tak, mel, máme to v sebe, prírodu neoklameme 😉 .
aj ked, možno sa jedna - dve výnimky na svete nájdu(ale že ich je viac, neverím). 😅 😀 😀 😀

lesanaa
26. jan 2008

melory, ja som mala frajera, ked sme mala obidvaja 9 rokov, nevedeli sme, ze jazyky treba zapojit🙂 Ale obzerali sme sa navzajom, to hej 😀 Pristihol nas aj jeho otec, som sa hanbila ako pes.

melory
26. jan 2008

lesanaa tomu verim, ta hamba{hanba} vidis tiez som sa kamosky pytala ako sa to boskava, a ona ze ako ryba ked utvara usta, nechapala som to....a to som mala 15 🙂 vidis doba ide dopredu, moj hugo to vie....a ja ho to oducam....je to spravne? 😀 😀 😀 zabavam sa.

lesanaa
26. jan 2008

Aha, este sa pamatam, ze som chodievala do plavarne s ockom, ked som bola mala. To ale bola vystava pipikov v chlapskych satniach🙂 Som ocumovala, az ma ocko isiel hladat🙂 Deti su zvedave, aj sexualne bytosti, ale pritom nevedia, ze je na tom daco zle.
melory, no musis predsa trosku usmernit, aby si nebola nemoralna mama 😀

melory
26. jan 2008

u nas v rodine sa 8rocny chlapec opytal otca, ze preco sa mu postavi, ked sa pozrie na dievca,,,,to uz su otazky na telo, tam treba odpovedat!

mracik
26. jan 2008

melory, osemročný? Nestraš! 😕 😀