Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dieťa a škôlka

19ninka27
30. jan 2013

Zdravím baby,trápima jedna myšienka,a to tá že či synčeka neukracujem o čas v školke,ked si ho nechávam niekedy doma..:-/ tak že týžden chodí potom tyžden nie..Ked mám volno chcem si ho doma užiť,a aj školku máme daleko,tak kým pešo nám cesta trva 1 hodinu..a kočikom sa nám isť neda kedže je takéto počasie. Nie vždy je to tak že tyžden ide,tyžden nie...zvikne aj častejšie..Ma 3 roky..Ja už enbudem brigadovať,tak chcem si ho nechavať doma častejšie,či to ho ukratim čas s kamaratmi ?..a o kolektív??Dakujem pekne..

lujza123
30. jan 2013

@19ninka27 je to len na tebe a tvojom syncekovi. Pokial ma rad kolektiv a je tam stastny tak by som ho tam davala. Ked je radsej doma s tebou a tebe to vyhovuje tak si ho nechaj doma. Povinne sa este nachodi celu ZS.

Mna by asi porazilo byt doma s malou...v lete, na jar kludne ale v tomto obdobi nieeee.....teraz sme boli tri tyzdne doma koli chorobe a hotova katastrofa...sme nemohli ani chodit von takze mala bola znudena, upistana, nic uz ju nebavilo a ja s nervami v koncoch

andrejka1983
30. jan 2013

@19ninka27 ahoj, plne ta chápem...ja som toho názoru že dieťa sa do škôl nachodí až až, ved už ked už nastupi do prveho ročníka tak z tej školy nevyjde, kým nebude mat 25rokov a bude promovať 😀 ....čiže ja tiež svoju dcerku nedávam do školky a kým sa da bude so mnou 🙂 ,neuznávam ani jasle ani take že šupnut dieťa do škôlky ked maminka je doma na materskej,alebo nepracuje....

sissy27
30. jan 2013

@19ninka27 ani by som neriešila nejaké ukracovanie, ale dokedy to budeš takto praktizovať? že keď mi to vyhovuje, tak ho tam dám a keď nie, tak nedám? veď to aký režim bude mať? úplne žiadny a aby sa ti potom nestalo, že ak ho tam predsa len raz za čas dáš, tak ti bude vyčítať, že si ho "odložila"... ja som toho názoru, že dieťaťu odmalička treba vštepovať nejakú základnú disciplínu, lebo skôr či neskôr ju bude musieť dodržiavať (napr. v škole) a potom len sa bude ťažko zvykať... ak ho nechceš dať do škôlky, tak ho odhlás a uvoľni miesto niekomu inému - neviem ako je to u vás so škôlkami, ale tu je problém dostať dieťa do štátnej škôlky a keby tam takto nejaké dieťa chodilo - nechodilo, tak by proste len zaberalo miesto niekomu,kto ho naozaj potrebuje
@andrejka1983 to nie je o "šupnutí" dieťaťa do škôlky, ak mamička nepracuje alebo je na materskej s mladším, ale aj o tom, že dieťa potrebuje aj kolektív, seberovných, naučiť sa samostatnosti a nie len maminu sukňu držať, aj v škôlke sa naučia kopec vecí, posúva ich to niekam ďalej... dcéra má takého spolužiaka, ktorému sa mamička venovala a venuje doteraz a ďakujem pekne čo z neho je, normálne toho chlapca ľutujem 😝

zuzkat1
30. jan 2013

@sissy27 nie kazde dieta je ale uz ako 3rocne zrele na skolku. Ja keby som nemusela robit tak si ju urcite necham doma.

@19ninka27 ja ta chapem.ja mam dni ked koncim o 12tej tak utekam pre malu a nenecham ju tam ked nemusim. Ale je to na malom aj. Napr.moja ked je dlhsie doma tak si opat tazko zvyka na skolku.tak ci mu to nerobi problem. Ak nie tak ja by som ho nechala doma.

sissy27
30. jan 2013

@zuzkat1 ak dieťa nie je zrelé na škôlku, tak ho tam pravdepodobne nezoberú,ak ho prijali, tak isto nie preto, lebo majú veľa voľných miest 😉 ale často sa stretávam s mamičkami, podľa ktorých ich dieťatko ani v 10 rokoch nebude zrelé na škôlku a vlastne ani nikdy na nič okrem mamičky 😝 a samozrejme, že ak je dieťa dlhšie doma, tak si potom ťažšie "zvyká" na škôlku - to je presne o tom režime a disciplíne (primerane veku, zas aby si to niekto nepomýlil s vojenským výcvikom), čo dieťa doma nemá...

carodejnica
30. jan 2013

Súhlasím so @sissy27 to nie je o "šupnutí" dieťaťa do škôlky, moja dcérka (3,5 ročná) chodí do škôlky od 2,5 roka, lebo som v tej dobe chodila do práce, teraz som na MD, ale v škôlke je stále, jednak (a klamala by som, keby to tak nebolo), mám o starosť menej a tým pádom viac času na chalana a na domácnosť, a jednak proste vidím, že jej to prospieva, teší sa tam, má tam kamarátov, vidno, že potrebuje deti a kolektív, keď je doma, tak sa furt vypytuje na deti ... okrem toho ja nikdy nemám šancu pri bábätku sa jej doma venovať toľko, čo sa jej venujú učiteľky - chodí do malej dedinskej škôlky, kde je 10 detí, veľa tancujú, spievajú, hrajú sa, tvoria, teraz sa idú mať folklórny krúžok a aj angličtinu... .atď...

19ninka27
autor
30. jan 2013

@andrejka1983
@carodejnica
@sissy27
@zuzkat1 to nie vždy tak je ako píšem vyššie,teraz cez zimu je to tažšie s dochadzkou,kedže mame školku daleko :-/ ako píšem pešo nám trvá cesta 1 hodinu...a vtejto zime ráno ho ťahak ked nemusim..?teraz to mam tak že nebrigádujem aspon zatial,preto som ho nechala tento týžden doma..Inak ked pracujem alebo aj ked nepracujem,a máme odvoz do školky samozrejme že ide..Prečo by som ho mala odhlasiť???šak nechodí tak že mesiac neide potom mesiac ide...Je to len tyžden asi do mesiaca čo vymeška..a mna to trpi stoho hladiska že či ho neukracujem o čas s kamaratmi..:-/ len tolko som chcela vedieť vaš nazor...Preto Dakujem za všetky nazory.

carodejnica
30. jan 2013

Ešte som zabudla dodať, že som ju dojčila do troch rokov 😅 , takže to bola taká "mamina prísavka" 😵 , napriek tomu do škôlky chodila - no na začiatku musela chodiť, prvý mesiac bol najhorší, potom sa jej zapáčilo a teraz tam chodí rada 🙂 inak mimochodom asi aj vďaka dojčeniu sa jej vyhli typické škôlkárske choroby na začiatku vstupu do kolektívu, pretože prvé 4 mesiace v škôlke vôbec nebola chorá, ako sa mi odstavila (v 6 mesiaci tehotenstva sa mliečko "pokazivo" 😅 ), tak sme takmer mesiac maródili... 😒

carodejnica
30. jan 2013

@19ninka27 Ahá, tak to som nepochopila, a nejdú tam žiadne spoje? Mne malú vozí do škôlky muž autom, je to 6km.. 😒

zuzkat1
30. jan 2013

@sissy27 Ved do skolky sa nerobia prijimacky. Tam dieta zoberu alebo nezoberu len na zaklade prihlasky a volnych miest.

zuzkat1
30. jan 2013

@19ninka27 ja by som ho nechala doma. Ak sa vyslovene nepyta do skolky tak urcite. Ja som ucitelka a ked su prazdniny mala je doma aj ked skolka funguje.

matozazzo
30. jan 2013

To, co robis vyhovuje tebe, ale pre dieta to urcite dobre nie je. Hned niekolko dovodov: Ma 3r, uvedomuje si sam seba, presadzuje sa sam, v kolektive, hlada si svoje miesto v danej skupine deti. Dalsia vec je rezim, ktory ma v skolke, aktivity, spolocne hry atd. Co bude o rok, ked bude mat 4, ked uz je vhodne, aby spolupracovalo viacej v skolke, alebo 5, ked ma predskolsku intenzivnu pripravu? A co jeho vztah s ostatnymi detmi? Vies, tebe to sice vyhovuje, ale viem, ako sa spravaju k takymto detom ine deti... ked sa buduju kamaratstva, vztahy nielen medzi rovesnikmi, chlapec-chlapec, ale aj chlapec - dievca, ako deti potom tazko prijmaju deti k sebe do hry, ked chodia len obcas, ake su nepriebojne oni same, ked sa ine deti s nim nechcu hrat... Ine je, ak je dietatko casto chore, to sa ovplyvnit neda, ale preco ho ukracovat?
Dalsia vec - tebe sa nechce, o chvilu si na to zvykne a potom sa jemu nebude chciet, ale to si uz postavi hlavu, zacne vyjednavat, plac, vycitky, mozno aj horsie, co potom? Budes hladat radu, co robit? Ved teraz mu davas zaklad toho, ze je to pravidelnost ako ho bude cakat aj v skole a neskor v zivote. Teraz s deti buduju to, ake budu neskor... Ak uz ho chces mat viac pre seba, potom zvol inu moznost, napriklad ho nedavaj v piatky a urobite si predlzeny vikend. Ale zisti si, ci v piatky nemaju nej, akcie alebo hry, aby si ho neukracovala...
Dalsia vec - deti sa ucia basnicky, pesnicky, maju akcie... ak raz pride, raz nie, basnicky sa opakuju, no on ich nevie, neskor to vedie k uplnej rezignacii, ze nechce spolupracovat, lebo JA TO NEVIEM... My to napr. riesime tak, ze basnicky a pesnicky su na nastenke alebo posleme rodicom mailom, aby si mohli precvicovat doma, ak je chore, aby sme sa prave vyhli takemu odmietaniu... 3r dieta potrebuje kolektiv, je to zaklad pre jeho zdravy vyvoj nielen vztahov do buducnosti, tot moj nazor... Ak funguju normalne vztahy doma, hlavne muz a zena, nie je dovod nechavat si dietatko doma, ved ho mate rano, poobede-vecer, cez vikendy, prazdniny...

sissy27
30. jan 2013

@zuzkat1 tak neviem ako to funguje u vás s prijatím dieťaťa do škôlky, ale u nás musí dieťa spĺňať určité podmienky - samostatne jesť, pýtať sa na wc,atď., no a potom prvý mesiac je tzv. adaptačný, kedy môžu učiteľky vyhodnotiť, že dieťa nie je zrelé na škôlku a odporučia, aby si mamička ešte dieťa nechala doma... (samozrejme nie je to len o tom, že jedna učiteľka povie a nie je to ani extra časté, ale je tam tá možnosť)

sympa1
30. jan 2013

@19ninka27 ved to je všetko na tebe ..syncek ti ma len 3 roky, pokojne si ho nechavaj doma 🙂 ..ono casom ked bude starsi bude radsej ostavat s detmi..ale zatial v pohode..moja prvy rok plakavala aby som prisla po nu uz naobed a tento rok place ked pridem skor ako o 15! a to este musim skoro 15 minut na nu cakat kym milostiva sa dohra dokresli dovystrihuje poupratuje a rozluci sa s kazdym 😀

19ninka27
autor
30. jan 2013

@matozazzo asi si ma nepochopila,ja netvrdím že je to vždy takto,je tak že aj celý mesiac chodí,ak teda neochorie..a riešime to takto samozrejme,lebo do teraz som brigadovala.Tento tyžden som ho nebrala preto ,lebo ako pišem u tretí krat školku máme daleko,a nemáme odvoz do škoky..:( inak by tam bol...a určite to takto nebudem riešit vždy,ako pišeš..Deti v jeho veku sa školke hraju samé,aspon tak mi to tvrdia učitelky,že nevyždaju spoločnosť iných deti,nakolko si vystačia sam,max vo dvojici..O to sa nebojim že ho deti medzi seba neprijmu,sak nechodi raz za pol roka..🙂. v septembri ked nastupoval bol školke skoro vždy max raz do mesiaca chybal,lebo bolo vonku pekne tak sa pešo ešte chodiť dalo..až do decembra,len tento januar je zloitejsi,ale rozmyšlame nad kupou vlastného auta,a potom to už bude iné,lebo takto bez auta a tak daleko mať školku je hroza.Nebudem ho ťahať do zimi,ked nemuím,ked som doma..Keby som robila samozrejme je to už iné..

19ninka27
autor
30. jan 2013

@sympa1 Máš pravdu,ja som len chcela vedieť nazor druhých či ho o niečo neukracujem,,ale už ma tu obvinuju..🙂) že radšej mám dať miesto pre iné dieťa,ked moj tak malo chodi,a to som už pisala nie raz,že len tento januar je taky dochadzkovo zložity..🙂)..Malí sa citi doma dobre,a neplace ani ked ma isť do školky...teší sa aj tam...a je rád somnou aj doma..ja som len chcela vedieť nazor..🙂 preto všetým dakujem za tn ich..🙂

matozazzo
30. jan 2013

@19ninka27 Z prispevku to vyznelo, ze je to castejsie... Jasne, ked sa neda, tak je to lepsie riesenie, len mu to vysvetli, aby potom neprisiel zlom, ze nebude chciet tam chodit. A hraju sa, ano, vo dvojiciach, trojiciach, vymenia sa... Ale niekedy, ked casto dietatko nechodi, potom pride a jeho kamarat ma uz ineho kamarata... Je to zlozitejsie.

19ninka27
autor
30. jan 2013

@matozazzo aha tak potom som to asi ja zle opísala..:-/ a nevyjadrila sa dostatočne dobre..šak ale to su deti 🙂 jeden den sa spolu hraju druhy den zas nie.Tým si hlavu nelámem..🙂..Len som chcela vedieť či ho o niečo ukracujem,o kolektiv a oba tak celkový nazor na toto..

zuzkat1
30. jan 2013

@sissy27 hej to musi splnat ale ja som myslela psychicku zrelost.

19ninka27
autor
30. jan 2013

@zuzkat1 u nás do školky kde chodí náš malí,nevyžadovali takéto veci...ešte sami povedali že plienku kludne pri spikani možu mat,nemusia samostatne jest,e oni im pomožu...ale moj ž všetko sám vedel..🙂

19ninka27
autor
30. jan 2013

@zuzkat1 prepáč to malo asi íst sissy27..🙂

andrejka1983
30. jan 2013

@sissy27 to je každého osobná vec a názor 🙂 Ja som nemala dieťa preto, aby som ho šupla pri prvej príležitosti do jasiel alebo do škôlky. Niektoré maminky sa radi zbavia niektorých svojich povinnosti a nechajú výchovu svojho dieťaťa na pani učiteľky že? 😉 😉 ....moje dieťa je kolektívne až až, tu ide o to ako sa mu venuješ Ty ako matka, či s nim chodiš medzi deti, rozprávaš sa s nim ,hráš sa, zapájaš ho prác, učíš ho istým pravidlám a režimu.... ak sa to niektorým nechce, alebo nemajú čas,tak jasne že je výhodnejšia škôlka 😉 ...a aj tak,do povinnej predškolskej aj do školy pôjde tak či tak, tak na čo skorej?......ide len o to aké máš priority 🙂

sissy27
30. jan 2013

@andrejka1983 no je viac ako trúfalé napísať, že ak dá niekto dieťa do škôlky, tak sa zbavuje dieťaťa a povinností s tým súvisiacich... výchovu dostáva dieťa od rodičov a nie od p. učiteľky, ak je niečo z domu zanedbané, tak v škôlke sa to nedoučí, tam je to trošku o inom, ale to nemáš odkiaľ vedieť, keďže tvoje dieťa do škôlky nechodí... zas jedna, čo má pocit že je lepšia ako ostatné, to mám najradšej 😝

andrejka1983
30. jan 2013

@sissy27 nie moja,ja sa nepotrebujem hrať na lepšiu 😉 ...a co si sa urazila?asi som trafila na citlivu strunu , však? ale ja ti za to nemožem, to už je tvoj problém a tvoj prístup k deťom a svoj názor si povedať môžem, či nie? či možem sa vyjadriť k tvojmu komentu len ak s ním suhlasim???
..a predstav si že ja to mám odkial vedieť 😉 😉 ...strednú školu mám pedagogickú, vysokú tiež a nejaký ten rôčik som učila v škôlke ,aj na na gymply, takže plne s tebou suhlasim v tom,že čo je zanedbane z domu v škôlke sa ťažko naučí,presne je vidieť, kto sa ako tomu dieťaťu doma venuje 😉 čiže mama ako rodič by sa mala svojmu dieťatu radšej plne venovať kým je doma, má volno alebo je na materskej 🙂 .....ked už pre nič iné,tak už len tým že to dieťatko zaberá miesto druhému ktorého rodič musí alebo chodí do práce a nemá mu s ním byť kto doma....tak troška porozmýšlaj nad sebou skorej než začneš niekoho urážať a dobra rada : nevzťahuj si hneď všetko na seba, to bolo myslene vo všeobecnosti k téme diskusie 🙂

sissy27
30. jan 2013

@19ninka27 no nie len @matozazzo ťa zjavne pochopila ináč ale aj ja 😀 tiež som mala pocit z tvojho príspevku, že malý chodí hala-bala do škôlky, raz áno a raz nie, podľa toho ako sa ti chce... ak vymešká týždeň, tak sa nič hrozné nedeje, rovnako ako keby bol prechladnutý...

ela2710
30. jan 2013

@andrejka1983 ja nesuhlasim s tým, že maminka ,,šupne" dieťa do škôlky kvôli tomu, aby sa zbavila povinnosti, určite to tak nie je, niekedy je žena okolnosťami nútená ísť do práce, alebo v 2. prípade, čo mám aj ja, je, že malý má v októbri 3 roky, žijem v meste, kde v podstate nepoznám žiadnu maminku, keď chodíme na návštevu k rodine, kde sú malé deti, malý sa s nimi zahrá, je šťastný, miluje kolektív, taktiež na detskom ihrisku, tam som už ja ,,vedľajšia" chce sa zabávať s nimi, čomu som rada, preto uvažujeme, že malého dáme do škôlky, aj keď má mladšiu sestru, nie je to o tom, že by som sa chcela zbaviť nejakých povinností alebo čo, ale o tom, že malý má rád deti, je rád v kolektíve, často si Nellynka vyžaduje veľkú pozornosť a nestíham sa celý deň venovať Tomáškovi, aj keď by som ako chcela, no hneď ako malá zaspinká, venujem sa len jemu 🙂 práve naopak, myslím si, že tým, že dieťa nastúpi do škôlky budem mať povinností ešte viac, ráno vstávať skoro, aby som stihla malého prichystať do škôlky, navariť, upratať a venovať sa malej a zas ísť pre Tomáška do škôlky, nehovoriac o tom, že škôlky najmä u nás v meste radikálne zvýšili svoje poplatky a teda ani finančne to nie je lacná záležitosť, ale vedela by som, že keď si poňho o tretej prídem, bude vyhratý až až, naučí sa nové veci, príde k novým kamarátom, je to aj nejaká ,,príprava" na ďalší život, nakoľko si osvojí návyky, ktoré využije aj v škole. Každý máme na to iný názor - a tak to má byť, každý sme iný a zmýšľame inak, ale ty si na prezentáciu svojho názoru zvolila dosť drsný spôsob, maminky asi najviac pobúrilo to slovo - šupnúť do škôlky, akoby v zmysle zbaviť sa vlastného dieťaťa, čo si myslím, že o toto nejde žiadnej maminke, a ešte k nezamestnaným, často dávajú deti do škôlky najmä preto, lebo dúfajú, že kým dieťa nastúpi už budú mať prácu, alebo ju aktívne hľadajú 😉

19ninka27
autor
30. jan 2013

@sissy27 ako píšem asi som sa teda nevyjadrila dobre..:-/ mrzí ma to...

andrejka1983
30. jan 2013

@ela2710 hej súhlasim , to šupnuť možno nebol najšťastnejší výraz, 😔... ale prepáč, niekedy mi to tak pripadá 🙂 ale ako vravím je to každeho osobná vec!!! mrzelo ma to najme z toho dôvodu, že si velmi dobre pamatm v školke tie plačúce male ,niekedy aj 2,5 ročne deti, čo pol dna preplakali v triede a chceli ist za mamkou a ich mamka bola doma lebo čakala druhe, alebo bola na podpore,a ešte ked prišla tak bola nervozna že prečo jej dieťa plaše a druhé sa vedia hrať a neplaču, tak len preto som napísala čo som napísala! 😉 .....a tvoj príspevok sa mi páči, važim si inteligentnú diskusiu 🙂

sissy27
30. jan 2013

@andrejka1983 a vieš, že som od začiatku tušila, že budeš učiteľka? 😀 typický učiteľský syndróm "ja viem najlepšie" ťa neobišiel ako vidím 😀 a ja sa neurážam ani nie som vzťahovačná, neboj, ale ty by si si mohla odpustiť reči o tom, že mamičky odkladajú svoje deti do predškolských zariadení a zbavujú sa tým povinností...
idem ja na lepšie 😉

ela2710
30. jan 2013

@andrejka1983 no to je zas všetko od výchovy, mam maleho bratranca - 1,5 roka a proste nevydrzi bez maminy ani chvilocku, hned place, hlada ju po byte, proste nebol bez nej snad este nikdy, max. ked ho starsi bratia zoberu na prechadzku, nevydrzi ani s babičkou, nieto este s niekym cudzim, alebo v skolke, moj Tomáško je zas presný opak, jemu vyhovuje, že sa môže hrať a je mu jedno s kým, alebo pri kom 😀 občas ma aj zamrzí, že keď niekam idem, napr. včera som šla na školenie, kvôli dvom nočným brigádam, prišla ho strážiť babička, tak mi malý ešte aj zakýva, pošle pusu, zavrie za mnou dvere a už počujem ako dupoce k hračkám 😀alebo pred 2 týždňami sme boli v Rakúsku, kvôli záležitostiam v banke, viezol nás tam neznámy človek - kolega môjho muža, ktorého som ja aj malý videl prvý krát v živote, malý v banke neobsedel , tak som poprosila mužovho kolegu, či by sa s ním vonku prechádzal, kým dovybavujeme a samozrejme malý úplne bez problémov bol s ním, takže nie je to taký môj ľudovo povedané ,,cecok" nemusí byť stále so mnou, vie byť sám, zvykol si, najmä kvôli mojim skúškam v škole by sa to inak ani nedalo, preto viem, že je typ dieťaťa, ktoré vydrží bez plaču, ja som bola presný opak, vždy som v škôlke za mamou plakala, až kým som si nejako nezvykla...preto sa musí najskôr rodič zamyslieť, či je dieťa dosť ,,samostatné" alebo ,,zrelé" na škôlku, na čas strávený bez rodičov, a závisí to aj od výchovy, ja malého rada mojkám, stískam, hrám sa, ale zároveň sa snažíme ho vychovávať aj k istej samostatnosti, vie sa zahrať aj sám, nepotrebuje vždy pozornosť rodičov, ale keď natrafí na hračku, s ktorou sa jednoducho sám nezahrá, donesie mi ju hráme sa spolu, tiež spolu kreslíme, čítame - zas nemám ani ja celý deň veget, alebo že by som sa mu nechcela venovať 😀 ale chcela som tým len povedať, že to závisí najmä od povahy dieťaťa, a od toho ako ho vychovávame, a ako veľmi je na rodičov naviazané.
Tiež si vážim inteligentné diskusie 🙂 a ďakujem, nemám rada tieto koníkovské žabo-myšie vojny a zbytočné hádky, trošku asertivity by tu niektorým maminkám neuškodilo, najzákladnejším ,,pravidlom" ktoré by mal každý aspoň trošku inteligentný človek mať na pamäti je vyjadriť svoj názor, ale zároveň rešpektovať názory iných 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli