Dieťa nad 3 roky doma. Nebude mu chýbať škôlka?

mercy
28. jan 2009

Pretože mi to hrozí-chcem sa opýtať-Mali ste niektorá dieťa nad tri rôčky doma s mladlším súrodencom? Bolo to veľmi zlé? Nechýbala mu škôlka?

majcik
29. jan 2009

Cat - hm... to je blbe ☹

kili
29. jan 2009

tak to sa teším, že sa budeme sťahovať 😝 na dedine aj keď blízko ba hádam taký problém nie je

majcik
29. jan 2009

Kili - mozno ako kde, ale v nasom okoli sa zakladne a materske skoly doslova biju o deticky ...

kili
29. jan 2009

teraz som pozerala tú našu obec a je tam asi jedna MS a jedna ZS

majcik
29. jan 2009

Vsak vieme, ze skoly su financovane v zavislosti od poctu ziakov, takze mensim skolam velmi zalezi na tom, aby mali deticky a udrzali sa ...

arabeska
29. jan 2009

kili,nexcem ti kradnut iluzie ale v AD je obrovsky rpoblem dieta umiestnit do skolky 😖 tak isto aj v luznej a okolityx dedinax....

arabeska
29. jan 2009

kili a zs je tam iba 1 stupen 😉

kili
29. jan 2009

ar, neblááázni ☹
a to už mám teraz dať žiadosť alebo ako?

kili
29. jan 2009

aby som niečo nezmeškala
1 stupeň, nevadí, aj tak by som možno chcela, aby do školy chodili inam

arabeska
29. jan 2009

kili,hmm zial je to tak...a ziadost neviem ci sa da aj takto dopredu

kili
29. jan 2009

ale tak, keď budem musieť ísť do roboty, tak mi budú musieť deti zobrať, nie? však na md určite nebudem

arabeska
29. jan 2009

kili,to zalezi od toho ci bude miesto...kamoska teraz riesila ze jej maleho nikam nexceli vziat a ona ma ist do prace,vsade ze je plno 😠

kili
29. jan 2009

fu, a pre dvoch si už určite miesto nenájdu 😠
ale fakt neviem, čo mám robiť, hlavne, že tam ešte ani nebývame, to sa so mnou už duplom nikto baviť nebude

anielik
29. jan 2009

kili nezufaj,
skus sa zavolat riaditelke aky maju stav...my tiez sme kupili pozemok a volala som riaditelke a ona na to ze sice najprv musi zobrat z obce ale ved sa dako dohodneme....

kili
29. jan 2009

anielik, a chceš dávať až o ten rok? nie je to skoro takto strašiť?

anielik
29. jan 2009

kili, nemam inak sancu, ak nikde nezoberu budu aspon prihlasky a posunu ich dalej. Nejako ten jeden rok vydrzim doma...
a okrem toho v auguste cakame druhe mimco..tak to dako musim riesit aby som sa nezblaznila

ssissi
30. jan 2009

Baby, a ako vyzerá kvalita tých skôlok, keď teraz nie je boj o škôlkára, ale naopak, rodičia sú radi, ak vôbec nejakú nájdu?? 😕 . Výber škôlky podľa zamerania, stravovania, prístupu z dvoch - troch škôlok na okolí.. asi tým pádom nehrozí... je to cítiť aj v prístupe, keď v podstate nie je konkurencia?

Na jednej strane, poviem si, ok, ak majú mať nejaké pravidlá a miest pre deti je menej ako detí, tak je podľa mňa spravodlivé, ak uprednostnia deti pracujúcich matiek (aj keď kruté k deťom 🙄 ). Veď čo taká matka, ktorá musí do práce, tá na výber nemá a dieťa nemá kam dať. Asi by dosť ťažko znášala, ak by jej dieťa v štátnej škôlke neumiestnili, ale boli by tam deti mamičiek, ktoré sú na rodičovskom príspevku doma (s iným dieťaťom atď.).

Avšak mrzí ma, že to takto dopadlo, lebo mala by byť možnosť výberu. Nie každé dieťa je rovnaké a niektoré kolektív potrebuje. A hlavne ma štve, ako sa tie škôlky budú správať, ak oni budú "na koni" a rodičia len takí žobráčikovia, ktorí prosia o umiestnenie ich dieťaťa ☹ 😒 .

babulka
30. jan 2009

Kili, arabeska - ak spravne dedukujem Alezbetin Dvor, tak sa priklanam k nazoru arabesky - na dedine je to este horsie, ako v meste. Byvam v Dunajskej Luznej, su tu dve skolky, beznadejne preplnene. Na takuto obec, ktora kazdym dnom narastie o niekolko obydli a tym aj obyvatelov, je to neunosne. Matus chodi do skolky v BA, blizko mojej roboty, som nesmierne rada, ze mi ho tam zobrali. Mali sme tam trvaly pobyt, chodil tam do sukromnych jasiel a aj preto sa to podarilo. Tak dufam, ze kvoli zmene TP nebudem musiet nic menit ani pokial ide o skolku. Do Luznej by sme sa nedostali, tam je 300% pretlak a uprednostnuju tie, ktore maju trvaly pobyt dlhsie. My ho mame rok.

Majcik, ja sa nehnevam. Mam svoj nazor, tak ako ty svoj a ak sa dobre nemylim, pisala som, ze to netreba pausalizovat. Ale to, ze matka nemoze byt rovnocennym partnerom predskolaka, za tym si stojim. Kazde dieta potrebuje rovesnikov, kamaratov, a nemam na mysli len skolku, s rovesnikmi sa moze stretavat aj inde, ide len o to, ze ak ide do materskeho centra, tam je matka s dietatom a ta interakcia nie je taka, ako by bolo dieta s rovesnikmi "same". Detto kniznice, ihriska... ten faktor matky je dolezity do urciteho veku, ale treba nechat dieta ucit sa same, ake je to byt v kolektive rovnocennych, kde sa musi same obracat, budovat si vztahy bez matky za chrbtom, ktora za neho riesi vsetky konfilkty a spory. Opakujem, je to len moj nazor (okrem ineho prediskutovany s psychlogickou 😵 )

jankajs
31. jan 2009

súhlasím s babulkou v tom, že deti od určitého veku (paušálne stanoveného na 3 r., ale každé dieťa je iné, niektoré ešte veľmi potrebuje svoju mamu aj v 4. r. a je to ok) by mali byť v kolektíve rovesníkov. Ako učiteľka na 1. st. ZŠ musím povedať, že na zápise do 1. ročníka je už po niekoľkých minútach vidieť, ktoré dieťa nechodilo do škôlky. Aj keď zas platia svetlé výnimky. Je to o rodine, ale aj o dieťati, jeho vnútornom prežívaní. No kolektív detí je fajn vec, pokiaľ je možné ho dieťaťu zabezpečiť, tak odporúčam. A hoci nemá mamu za chrbtom, ako píše babulka, nie je tam predsa úplne vydané na milosť a nemilosť "kamarátov". Je tam pedagóg a pokiaľ sa vám niečo nezdá, treba sa obrátiť naňho. Je to jeho práca, je za ňu platený a tak isto zodpovedný. 😉

zuzana581
31. jan 2009

No ja som túto diskusiu nečítala celú, ale odpoviem na prvý príspevok. Moja malá má 4,5 roka a kvôli chorobám je stále doma. Vidím ako velmi jej chýba kolektív ale akonáhle ide do škôlky tak do týždňa je chorá a lieči sa aj mesiac. Takže sa nudíme spolu doma.

geegee
31. jan 2009

suhlasim s babulkou, aj ako mama, aj ako psycholog 🙂

babulka
2. feb 2009

Geegee, tesi ma, ze moj laicky pohlad na vec ma aj odbornu podporu 😵

emjee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beatmama
10. feb 2009

Ahojte,zaujímalo by ma,či možem dať prihlášku pre nástup dieťaťa do školky aj do viacerých Materských škol.
Počula som rozne názory.

debra
10. feb 2009

beatmama samozrejme,ze mozes dat....ja som konkretne nedavala,ale kamoska dala do trox minuly rok 🙂

tweety22
11. feb 2009

u nas ma misko len 2 roky a uz ho davam 1-2x do tyzdna do skolky a rozmyslam, ze bude chodit kazdy den... moja predstava bola, ze ho do skolky dam az tak v 3-4 rokoch ale rodic mieni, dieta meni... maly sa mi sam velmi pyta medzi deti, v skolke si zvykol raz dva, je mu tam velmi dobre aj ked ju nenavstevuje zatial pravidelne... byva castejsie chorlavy ale to zial patri k tomu... davam ho do sukromnej skolky a som nadmieru spokojna... planujeme druhe babo tak som zvedava ci mi ho zoberu v 3.rokoch do statnej skolky ak nie tak bude chodit dalej do sukromnej aj ked je to fakt financne strasne narocne ☹

anielik
16. feb 2009

ahojte babulky,

tak ako pohlo sa to nejakym smerom?
Dnes som obehla skolky a bolo mi poradene stazovat sa na meste...

anjelik007
12. mar 2012

ahojte kočky, neviete mi povedať, či môžem dať dieťa do škôlky nie teraz od septembra, ale až od aprila budúceho roku, nakoľko už teraz sa dáva prihláška tam sa uvádza záväzný dátum do školky?

efffa
12. mar 2012

@anjelik007 do škôlky možeš dať dieťa od akého dátumu to považuješ za vhodné , ale musíš počítať s tým , že uprednostňujú deti prihlásené od septembra a je na vedení škôlky či ti ho zoberú od apríla a či budú mať volné miesto, ak môžem poradiť radšej sa treba informovať u konkretnej škôlky.