Dieťa nad 3 roky doma. Nebude mu chýbať škôlka?

mercy
28. jan 2009

Pretože mi to hrozí-chcem sa opýtať-Mali ste niektorá dieťa nad tri rôčky doma s mladlším súrodencom? Bolo to veľmi zlé? Nechýbala mu škôlka?

audreyd
29. jan 2009

majcik, dobrý plán 🙂 ja mám tri škôlky pri dome a malého mi zobrali do štvrtej, kde ho musíme voziť autom... 😖

majcik
29. jan 2009

Nooo, ak tato nasa skolka bude fungovat, tak urcite maleho dame sem. Mensie skolky sa doslova biju o deticky

anielik
29. jan 2009

majcik nerob si iluzie, budes rada ked ho budes moct zaniest na opacny koniec mesta ☹ ☹ alebo do nejakej sukromnej aby si ty mohla bud pracovat alebo byt s mensim mimcom doma

audreyd
29. jan 2009

majcik, tak to máte šťastie... bodaj by vám to vyšlo 😉

anielik
29. jan 2009

v senci je skolok a nikde mi ho nechcu zobrat....dokonca maju prihlasky uz na rok 2011 budem prestastna ked mi ho zoberu v okolitych dedinach alebo v BA
staci ze skolka niecim zvysi svoju akreditaciu alebo je viacej deti a uz je skolka plna

anielik
29. jan 2009

chcela som napisat 5 skolok

majcik
29. jan 2009

Anielik - uvidime ... ja zatial velmi neplanujem. Ale na sukromnu skolku urcite nebudeme mat a ani v nasom okoli nie je a naco nosit dieta do mesta, ked mam oproti skolku, ktora je fajn, vynovena ... no uvidime, je to predcasne este ...

Ja byvam na dedine, je tu jedna skolka a su radi za kazde dieta 🙂

janula203
29. jan 2009

Ked sa nas Majusko narodil, Janka mala 20 mesiacov....Kym bol majusko len babatko, vela mu netrebalo, bolo to fajn....venovala som sa Janke dost, vela veci sme spravili...Ked uz maj Majusko polroka, uz si zacal tiez vyzadovat ale este sa dalo...Janka ma teraz tri roky aj tri mesiace....ona uz od dvoch rokov by sla do skolky, aj sme chceli, ale sanca v Senci nulova. Ale velmi mi to nevadilo, chcela som ju doma. Teraz sme ju zacali davat k opatrovatelke, okrem nej je tam este 3-4 deti....chodi ta rada....janka byva tiez z tych hanblivych, schovava sa za nas, ale myslim, ze je to len pociatocna hanblivost, ktora o chvilu vyprcha, a je z nej urecnene dievcatko.....

A veru, skolky sa pozrusali, ale zasa pribudlo kopec sukromnych, tak sa to vyrovnalo....ale je ovela viac deticiek ako v obdobi pred ich zrusenim :o(

geegee
29. jan 2009

mercy, ja Matuska idem prihlasit do skolky, a uvidim ako bude na tom v septembri, aspon co sa tyka zavislosti na mne. Mala som dilemu, ci dat, ci nie - ved budem doma s vtedy uz rocnym Tomaskom, tak 3 rocny Mato by s nami chodil na ihrisko a tak...ale urcite mu kolektiv deti da viac ako ja doma. No a aby sa nabazil aj nas doma, chcela by som ho poobede brat domov - ak nebude protestovat 😀

Ja mam zaser obavu, ze sa tam bude ciastocne nudit - pozna geom. tvary, farby aj zakladne aj doplnkove, prava - lava strana mu nerobi problem, pozna kopu ludovych pesniciek, dlhanske basnicky...tak neviem...ale riaditelka mi slubila, ze sa uvidi podla toho ako bude napredovat, ze sa mu budu individualne venovat, co ale nebude mozne, to mi je uz teraz jasne 😀 Ale kolektiv mu nenahradim ani ja, ani deti na ihrisku. Potrebuje stalu socialnu skupinu, naucit sa vybojovat si svoje miesto v nej, tak dufam, ze ho zoberu do skolky 🙂

audreyd
29. jan 2009

geegee, nudiť sa tam nebude, aspoň bude pre začiatok zorientovaný 🙂 mnohé deti majú problém s takýmto niečím... malý sa aspoň rýchlo chytí, bude mu to známe 🙂

geegee
29. jan 2009

audrey, dufam, ze to bude ok, ze sa mu v skolke bude pacit...ale on sa da do reci s ludmi aj na ulici...akurat neznasa, ked sa mu deti dostavaju do intimnej zony 😀

babulka
29. jan 2009

mercy, ak sa ti podari nieco "rozputat" bude len dobre. Rada si to precitam, podporim.
Je pravda, ze skolok je malo, ale za to nemozu ani matky, ani ich deti. Podla mojho nazoru kazde trojrocne dieta, ktore nie je nijako handicapovane ani chore, potrebuje aj urcitu formu socializacie a kolektivizacie. Byt doma s matkou za zadkom nie je pre ziadne dieta idealne, hoci je neviem ake dobre a poslusne. kazde dieta sa musi naucit socialnej interakcii a to sa nauci len prostrednictvom rovesnikov, kedze nie je "rovnocennym partenrom" ani dospelemu, ani svojmu surodnecovi - babatku. To je o niecom inom - rodicovsky vztah, surodenecky vztah a vztahy v skupine rovnocennych. Presne ako pise geegee, vediet sa same presadit, uvedomit si vlastne ja, ale v medziach "prav" inych. Z deticiek, ktore boli dlho doma, resp. nasupili prvykrat do kolektivu az ako 5-6 rocne su vacsinou bude deticky nepriebojne, lebo sa nemali kde prebijat, alebo naopak egoisticke, lebo doteraz mohli vsetko. Samozrejme, neplati to pausalne, ale kolektiv urcite nikomu neublizi. A samozrejme, netreba zabudat na budovanie imunity, cim dlhise je dieta doma, chranene pred roznymi virusmi, bakteriami, ktore sa prirodzene vyskytuju v detskych kolektivoch, tym horsie je to neskor, ked s nimi pride do kontaktu prvykrat v starsom veku. Imunita nulova, teda zlozi ho kazde kychnutie.

geegee
29. jan 2009

hm, skolok je malo, a na zriadenie sukromnej skolky su rovnake hygienicke a ine predpisy ako na statnu.

Ja si myslim, ze sukromne skolky by sa mohli stavat aj podla rozhodnutia majitelov takej skolky...ja mam napriklad problem s metrami na kazde dieta. Chcem mat 2 triedy, a ak chcem aby skolka uzivila mna a ucitelky+aby ju financne mamy vladali utiahnut, musim mat urcity pocet deti v triede. No a kedze stavba sa neda nafukovat, musim urobit skladacie lehatka na spanie - co sa mi nepaci...a tak. No chcela som tym len povedat, ze rodic by si mal vyberat, ci da dieta do statnej, kde bude mat jeho dieta pozadovanych 6m2 priestoru a bude tam v triede s dalsimi 20-25 detmi, alebo ho da do sukromnej, kde sice mude mat menej metrov, ale mozno iny pristup, ine prostredie a pod.
A to uz nehovorim o vymere travnatej plochy a pieskovej plochy na kazde dieta. Je to podla mna smiesne - taketo nariadenia. Ved to odradi mnohych zaujemcov o zriadenie skolky...a potom deti sedia doma

kattum
29. jan 2009

Je velka chyba, ze matky na MD su diskrimonovane a je tazko umiestnit ich starsie 3-rocne deti do skolky. Poznam vela kamosiek, co museli ostat doma s oboma detmi, 3-rocnym i miminom. Niektore si pochvaluju, niektore prosia kazdy den o skolku. Ja mam medzi demi 2 roky a 2 mesiace a mala som to stastie, ze mi syna vzali do skolky, ked mal 3 roky, takze nastupil az v decembri. Fakt obrovske stastie, lebo som doma na materskej. Doma som bola s oboma naraz 10 mesiacov. Prvy polrok sa to dalo, no odkedy sa zacal druhy syn pohybovat a menej spat, bolo to narocne. No vsetko sa da. Syn je v skolke 2 mesiace a je to super, paci sa mu tam, zlepsil sa v rozpravani, nosi domov pesnicky, basnicky, ma tam program, aky som mu ja uz nebola schopna pripravit. Ja som viac v pohode, viac stiham a konecne sa venujem viac i mladsiemu.Trapi ma nazor manzelovej rodiny, nechapu, preco davam dieta do skolky, ked som doma. Ale ja viem preco to robim.
Mercy, snad, po osobnom pohovore s riaditelkou a prislubom sponzorskeho daru sa ti umiestnenie podari. Drzim palce!

mercy
autor
29. jan 2009

Nepojde to, je to katastrofa,aspoň čo nám povedali v prvej škôlke 😢

audreyd
29. jan 2009

no s tými sponzor. darmi to nie je také isté... riaditeľky sa boja takto brať deti. aj my sme sa ponúkali, že triedy zateplíme 😅 potom, keď už je dieťa tam, tak to nemajú zábrany vypytovať 😠

kili
29. jan 2009

to ja by som už mala vybavovať škôlku? čo myslíte? ale my sa budeme sťahovať, tak neviem.
ale je to fakt sila, človek aby už rezervoval ešte pred otehotnením 🙄

audreyd
29. jan 2009

toto mi poslala kamoška...

vo vyhlaske min. skolstva c 306 o materskej skole sa pise:

*do MS sa prijimaju deti na zaklade ziadosti zakonneho zastupcu vo veku spravidla od troch do sest rokov

* prednostne sa prijamu deti ktore dovrsili 5. rok, deti s odlozenou povinnou skolskou dochadzkou a deti s dodatocne odlozenou povinnou skolskou dochadzkou .... ostatne podmienky prijimania deti urci riaditel a po prerokovani s pegagocickou radou zverejni

*deti od dvoch rokov mozu byt prijate ak su vytvorene vhodne materialne, personalne a ine podmienky

* deti sa prijimaju priebezne alebo nasledujuci skolky rok, miesto a termin podavania ziadosti zverejni riaditel na viditelnom mieste v termine 15 feb. - 15. marca

takze neda sa proti tomu branit, jedine ze by rodic trval na tom, ze chce vidiet zoznam podanych ziadosti s terminmi podania a nenechat sa "predbehnut" inym rodicom ........... ale argumentacia typu vy mate doma dieta a ste na MD, RD, vam starsieho nezoberieme nemoze byt z hladiska diskriminacie! ak ma rodic problem s umiestnenim do skolky, moze sa obratit na zriadovatela skolky - mesto, obec ......... oni musia zabezpecit, aby bol vytvoreny dostatocny pocet miest v MS.........

lienocka235
29. jan 2009

pozor ja len dodam ze ostatne podmienky urci riaditel... !!!! a raiditel ich urcuje na zaklade vyhlasky mesta prip. skolskeho obvodu...
a tie standartne podmienky su
trvaly pobyt rodicov a dietata
to ci je v skolke starsi surodenec
to ci su obaja rodicia zamestnani...

tento zakon im to priamo umoznuje aby si tie podmienky stanovili... a nezalezi na termine podania ale na splneni tych podmienok a na tom aku vahu im mesto/obec/oni su zridovatelia/ rpostrednictvom riaditelov pridelia...

takze to vobec nie je diskriminacne.. lebo mesto ti napsie ze sa respektovali podmienky VZN ktore samo ako zriadovatel vydalo...

samozrejme sa tu enbavime o detoch co dosiahnu k 1.9. 5 rokov.. t.j predskolaci. lebo tych musia zobrat

lienocka235
29. jan 2009

ono v podstate ked to tak sprosto poviem.. je v zaujem mesta podporit tych rodicov co tam maju trvaly pobyt a obaja pracuju.. lebo na nich dostanu podielove dane...

majcik
29. jan 2009

Babulka - nehnevaj sa, ale s Tvojim nazorom, ze pre dieta nie je idealne byt doma s matkou, nesuhlasim ... urcite, ze dieta potrebuje pre zdravy vyvoj aj rovesnikov a kamaratov,ale takto by som to nepausalizovala ... kazde dieta je ine a ma svoje vynimocne potreby.
Poznam vela deti, ktore do skolky vobec nechodili, ani v starsom predskolskom veku a nemaju ziadne ujmy ...

Podla mojho nazoru je urcite vhodne, ked dieta navstevuje matersku skolu ako predskolak, ked aj na 4-5 hodin denne ... ci tam chodit aj skor - to zavisi od jeho povahy, citovej vyzrelosti a situacii v rodine.

sue
29. jan 2009

Uplne suhlasim s Babulkou...
Majcik, len drobna pripomienka, to ci na dietati nezanechalo negativne stopy to, ze nebolo v stalom kolektive v utlom detstve sa da hodnotit az v dospelosti, ba v starobe...

majcik
29. jan 2009

Sue - ano, mala som na mysli dospelych ludi ... mojich rovesnikov a starsich

luciask
29. jan 2009

majcik suhlasim, kolko ludi zo starsej generacii, ako nasi rodicia do skolky nechodili, spravilo to na nich nejaku ujmu na zdravi nie. Interakcia deti moze prebiehat aj inde ako v skolke. Predsa su kniznice, parky, ihriska, kde deti skoro kazdodenne mozu nadobudat vztahy s rovesnikmi.

majcik
29. jan 2009

Vsak nech si kazdy rodic robi tak, ako uzna za vhodne... no myslim si, ze ak sa s manzelom rozhodneme nedat nase dieta hned v 3 rokoch do skolky (z roznych dovodov, ktore som uz vyssie spominala), tak nemusim mat vycitky svedomia ...

Vela deti sa stazuje na to, ze rodicia na ne nemaju cas ... tak preco neinvestovat prave do svojho dietata? Nielen hmotne veci, ale aj ine "drahocennosti" ako pozornost, svoj cas, trpezlivost ...

cat
29. jan 2009

Majcik,ked bude mat tvoj syn 3 roky a ty zjavne uvidis,ze mu uz ako partner na hranie nestacis, ze sa pyta za detmi, co urobis? Budes ho drzat doma nasilu? Predpokladam,ze nie. Mas este prilis male dieta aby si si to vobec vedela predstavit. Myslim aj to zufalstvo,ked chce byt tvoje dieta v kolektive,ale nemoze,lebo si sa rozhodla pre 2.babo s ktorym si doma a preto ti to starsie do skolky nevezmu.

sue
29. jan 2009

Cat, 100% suhlas 😔

majcik
29. jan 2009

Cat - to som nepovedala, pisala som, ze podla situacie uvidime ...

Mam 5 mladsich surodencov, ja viem, ze je to ine ako vlastne dieta, ale predsa len nieco si viem predstavit o detoch.

Myslim, ze taka situacia, ze by mi ho do nasej skolky nezobrali, velmi nenastane, u nas je to ine ako vo vacsich mestach... starosta robi vsetko pre skolku, zveladuje ju a nema problem zobrat dalsich zamestnancov, ked deti pribudnu.

kili
29. jan 2009

je to fakt individuálne, lebo keď má niekto to druhé dieťa, ktoré spí v kočíku len za pochodu, tak čo bude človek robiť? krúžiť okolo ihriska? 😀

cat
29. jan 2009

Bohuzial u nas je to opacne a ak nepochodime v statnej skolke, ostane len moznost sukromnej, co je v BA 12 tisic mesacne.