Dieťa nie je pripravené na škôlku, skúsenosti..

ivankomonika
4. jan 2019

Ahojte všetky maminy, veľmi by ma zaujímali skúsenosti mamiciek, ktorých deti neboli pripravené na škôlku a škôlku ste nakoniec zrušili. Pripadne ci ste sa aj radili s psychologickou. Rady typu, že každé dieťa si to proste musí od plakať atď tie ma "nezaujímajú", pretože každý si časom zvykne aj na "kazajku". Ďakujem všetkým maminam vopred za skúsenosti.

maca2014
4. jan 2019

zdravím, moja dcéra začala chodiť v januari 2018, v marci som sa dohodla s učiteľkami že preruším škôlku, samozrejme zo začiatku mi tvrdili že treba vydržať že sa to zlepší ale nelepšilo sa, , začala zasa v septembri v inej triede, s inymi učitelkami, nechodí tam rada, plakala ale to sa nedá porovnať s tým čo sa dialo v januari, mojej pomohlo ostať ešte ten polrok doma, teraz je to znesiteľnejšie, bola som s nou u psychologičky raz, ale velmi nepomohla

siska53
4. jan 2019

@ivankomonika nasa nebola,ale neprerusili sme. Nemohla som si dovolit ostat doma.

majcika
4. jan 2019

Moje dieta vobec nechodilo do skolky. A neprislo vobec o nic. Na ZS nebol ani najmensi problem so socializaciou, bolo chvalene ucitelmi za spravanie i prospech. Chorobnost skoro nulova az na nadchu cca 3 dnovu.

nelinka2009
4. jan 2019

@ivankomonika no my sme boli dnes 3 den na doobedie v jasliach... tiez mam vselijake myslienky... uvidime este...

terezka1947
5. jan 2019

Skolku si vyskusala?ci z coho.usudzujes,ze je nepripravene?moj starsi syn bol a je dost citlivy,hoci navonok to tak nevyzera a bala som sa skolky....ale rozhodla som sa vyskusat,dala som.si metu-zvladnut mesiac....prvy tyzden oj,druhy tyzden uz zistil po vikende,ze to myslim s tou skolkou vazne,takze plakal kazde rano....a dost,srdce mi trhalo,ale ucitelky ho vzali na ruky,pozahovarali....a boli sme dohodnute,ze budu.volat,keby nieco...treti.tyzden olakal iba po vikende.....do mesiaca chodil ok...ono je potrebne dieta na skolku propravit doma rozhovormi,zvelicovanim.....ved to.pozname. no a podla mna,skolka je pre dieta super v tom,ze sa uci na kolektiv,uci sa mantinelom....rezimu,atd.
Ale toto plati,iba ak dieta je ok...pokial ziadny speci problem nema. Su rozne psychologicke a ine zalezitosti,kedy je to na.zvazenie. no som toho.nazoru,ze skolku treba vyskusat....a nie den,ci dva....lebo prve dni je pochopitelne,ze dieta plakat bude. Ide o to,byt rodicom....a zbladnut tie prve chvile s nim.

asia83
5. jan 2019

@majcika Obdivujem vás. Ja už neviem, čo by som s malou robila. Má rada, keď sa niečo deje, kolektív, nie nudu so mnou doma. Každé dieťa je iné, to je pravda. V marci má 3 roky, chceli sme ju dať do škôlky až od marca, ale musíme to skúsiť už teraz od pondelka. Najradšej by som ju mala doma, ale ona neskutočne vymýšľa. Baví ju meniť činnosti, ja popri starostlivosti o domácnosť sa jej neviem tak venovať. Boli sme sa už v škôlke pozrieť, nechcela odtiaľ odísť. Uvidíme, aké jej to tam bude bezo mňa.

lujza123
5. jan 2019

@ivankomonika nasa si tiez nemohla zvyknut na druhu skolku. Prvy rok bola v sukromnej, to bolo tak ze par dni rano fnukala ale potom sa tam tesila - mali tam kopec hraciek, aktivit, na 5 deti jedna uciteka, venovali sa im tam. Po roku sla do statnej a to bol brutal, plakala vyse mesiaca, neznasala to tam a doteraz hovori o dobrej a zlej skolke
Tym chcem povedat ze velmi zalezi aj od skolky, je v tom fakt rozdiel. A samozrejme aj od povahy, niektore proste neznasaju zmeny. No a posledny faktor je ako dieta rodic pripravy, ak je zvyknute len na mamu tak pichnut ho znicoho nic do skolky je fakt krute, takze treba postupne detske centra, nechat chvilu u starych rodicov, skolka len na par hodin.
No ty si mama, poznas si dieta najlepsie, ak mas pocit ze je to fakt zle tak psychologicka je dobry napad. Minimalne ti da nestranny pohlad na situaciu a poradi ako dalej

majcika
5. jan 2019

@asia83 niet co obdivovat🙂. Moje dieta skolku nepotrebovalo a velmi zle znasalo odlucenie. Nehovorim ani pri najmendom o silnom placi. My sme mali uplne ine stavy a u nas v tomto pripade plati, ze kto nezazil netusi a rozoberat to nema zmysel. Aktivity strieda dodnes v 10 min intervale a bezne detske hry nikdy nestacili a nebavili. A kedze sme boli s dietatom same, tak absolutne cela domacnost bola na mne a mojej home office praci. Ale ano osedivela som z kolotoca ale dnes mam spatnu vazbu, ze investovat do dietata cas, zivot mi stalo zato

asia83
5. jan 2019

@majcika Lenže ste sa nezamysleli, na koho ste v tomto prípade mysleli. Na seba či na dieťa? Ja vám odpoviem. Na seba, iba na seba. Ja myslím na svoju dcéru. Keby myslím na seba, je so mnou do školy. Lenže ja vidím, že kolektív miluje. Ako jej ho ja dám? Čo ju naklonujem? Keď je s deťmi, mňa si nevšíma, môžem odísť aj do Tramtárie. V troch rokoch je dieťa pripravené na kolektív, na odlúčenie od matky. Áno, sú mamičky, ktoré si deti držia pri sebe, lebo sú na tie deti nafixované viac ako ony na ne, ale to je pre matku smer psychológ. Viac dieťaťu škodí ako pomáha. Vaša spätná väzba ešte len príde, keď mladý človek, vaše dieťa nebude schopné samostatnosti, socializácie. To sa neukáže na 1. stupni ZŠ, ani na druhom, ale v dospelosti. Hold, budete zbierať ovocie zo stromu, ktorý ste zasadili.

majcika
5. jan 2019

@asia83 ejha to bol nahnevany prispevok. Cim to bude?

nelinka2009
5. jan 2019

@majcika preco nahnevany? ja,skor z tvojej reakcie cotim ako ba to nemas ziadny rozumny argument a tak provokujes...

nelinka2009
5. jan 2019

@majcika a celkom by ma zaujimali tie ibe ' dovody ', lebo Vy,sama ba mna pisobite dost nevyrovnane, na dieta to ma urcite vplyv...

olivnik
5. jan 2019

Ja v skolke ucim a mam najmensie deti 2,5 - 3rocne a myslim si , ze je to naozaj individualne. Moje dieta malo 2r aj 9mesiacov ked nastupila do ms a nerevala ani raz, v ms sa jej velmi paci. Ale su deti, ktore ani 3-4rocne si proste nevedia zvyknut aj napriek dobrym podmienkam. Co sa fakt cudujem su extremne nazory typu - musi si to odrevat a cim skor tym lepsie... nie je tak. Mam dieta , ktore ma dva roky a od sept. nam non stop place, nechape aktivitam, nevie sa zaradit , nevie posediet...jednoducho je nezrele a take dieta do ms nepatri. Aj ono si zvykne ale akurat tak bude mat z toho obdobia traumu na cely zivot . A su deti ktore si 2-3tyzdne odrevali a bolo v pohode. To uz aj ucitelka musi mat cit a vediet, ktore ano a ktore este nie. A samozrejme zavisi to aj od situacie rodicov ci mozu ostat s dietatom doma , ale sa im kvoli praci uz neda. Vsetko treba zvazit, no iste je , ze ak dieta dlhodobo place tak ja by som ho osobne vyhlasila alebo aspon prerusila a skusila to neskor.

olivnik
5. jan 2019

@asia83 to ez dcerku v 3rokoch bavi menit cinnosti je pre jej vek prirodzene.. viac ako 5-10minut nevydrzi

ivankomonika
autor
5. jan 2019

@asia83 ja neriešim maminy ktoré nie sú pripravené na odlúčenie ale deti ktoré ešte na to nedozreli. Tvrdenie ze každé dieťa v 3 r. je pripravené dovolím si tvrdiť ze je "primitívny" názor, každé dieťa je iné a áno sú aj deti ktoré v 3 r. Nie sú pripravené a napriek tomu nemajú problém naviazať rovesnicky kontakt a majú radi spoločnosť.. Každý pedagóg, psychológ vie ze každý sme individuálny a síce je to male percento ale sú deti ktoré potrebujú dozrieť a o rok neskôr možno dva je to bez problemov

ivankomonika
autor
5. jan 2019

@olivnik súhlasím s vaším nazorom. Ja som tiež pedsgogo ale nemám skúsenosť s predskolakmi ale na 1 stupni. Môj syn mal 3 a nebol pripravený, týždeň som ho nechala a bolo to len utrpenie ktoré stupnovalo, nešlo o ranný plač s tým ze matka si ho vyzdvihne a ono je celý deň ôk až na rána keď ide do škôlky, nás plakal stále, non stop 7 dní v týždni, plus bolesti bruška, výkriky zo sna, plač zo sna a následná 3 mesačná úzkosť, nevedel ani krok bezomna urobiť, chvalabohu to prešlo a pritom malý miluje rovesníkov, stále vymýšľam aktivity, na ihrisku sa hneď zapojí k cudzim deťom len musí vidieť ze som tam ja alebo otec alebo proste niekto z rodiny. Človek musí zažiť aby pochopil co píšem, áno jasne žeby si zvykol kebyže ho tam necham aj polroka od revat, raz by sa zlomil a prešlo ale môže tak byť dieťaťu spôsobená trauma... A to mi za to nestojí ak nie som v situácii že musim pracovať (to by žiaľ muselo tak byť kým sa nezlomi a nezvykne)

maca2014
5. jan 2019

@ivankomonika tak ja som to mala presne tak isto s mojou, najhoršie boli tie noci a zvracanie, ale moja mala problem aj na ihrisku.. veľa veľa sily posielam, držte sa

terezka1947
5. jan 2019

Hm....syn je prvak...do vedlajsej triedy chodi divcatlo a chlapcek,kt.placu kazde rano ...dievcatko aj zvracia,chlapcek uteka z triedy....ucitelka je s nervami hotova,rodicia tiez spokojni nie su,lebo vlastne cele vyucivanie riesi.dve.deti....a chystaju sa za.riaditelkou,aby to.riesila,prip.deti vylucila. Dievcatko nikdy do.skolky nechodilo,je sikovne,vie uz pisat,citat...chlapcek je velky sibal,az mozno prilis agresivny voci inym.detom,co.som.mala tu cest uz aj ja zistit v druzine. Tiez do skolky nechodil. Cize....je tu otazka,je to v detoch,v povahe?moze byt. Je to v tom,ze skolku nenavstevovali,cize nie su.zvyknute na urcity rezim? No vela otazok,ale kto da relevantnu odpoved? Je tu problem....a som.celkom zvedava ako to vyriesia,pretoze cela trieda zaostavaju oproti druhej triede,kvoli tym dvom.

ivankomonika
autor
5. jan 2019

@terezka1947 môže tu byt veľa dôvodov, dieťa nemusí byť zrelé ešte na škôlsku dochádzku, môže tam byt samozrejme aj výchova, aj to ze nie sú zvyknutý na režim, tak ako ste napísali atd. Za svoju prax sme mali veľa detí, ktoré neboli zrelé na škôlsku dochádzku, prvý ročník opakovali a ten rok urobil veľa, dieťa dozrelo a vykazovali výborne vysledky. Je to určite aj o prístupe učiteľky, či sa snaží alebo nesnaží hlásať k nim cestu. Na každé dieťa platí niečo iné, tiež som mala zopár takých prípadov, avšak vždy som sa snažila hľadať k nim cestu, naposledy som mala prvaka, ktorý odmietal pracovať, utekal z triedy, urobila som z neho pomocníka a chlapec začal postupne spolupracovať. Rozdával zošity, papiere pre deti, mal "veľkú úlohu" ktorá sa mu páčila... Ale to je len príklad, naozaj na každého platí iné.... Ja sama by som najradšej svoje dieťa dala do škôlky aspoň na 2, 3 hodiny ale bolo to u nás naozaj dramatické, nečakala som to a tiež neviem co ďalej, ostávam na materskej takže to nemusím radikálne riešiť. A áno bolo to pre mňa veľmi ťažké ho vidieť v takom traumatickom stave, skúšala som všetko.... Možno naozaj potrebuje dozrieť, možno keď bude mať 4 tak veci lepšie pochopí, bola u nás nevýhoda že nikdy nespal u babky, tety.. Sme sami s mužom na nho, určite aj to urobilo svoju veľkú rolu, že zrazu niekde v cudzom kolektíve bez rodičov, môj sa bal ze neprídem že ho tam nechám, nevedel pochopiť ze ja prídem... Uvidíme co vyrieši čas, každopádne sa s ním o t rozprávam, opakujem že keď pôjde do novej lepšej škôlky ja sa vždy vždy vrátim... Je pravdou že asi ne natrafil na dobre učiteľky, mala v triede 24 deti 3 ročných, z toho asi 5 stále plakalo, nezvládla to tak aj kričala, bola s toho svedkom ako na môjho kričala nech už bude ticho že mama príde lebo stále opakoval ako gramofón príde mama? Príde mama? Chápem ze je to na nervy ale o to viac by mali byť trpezlivejsie, je to pre deti obrovský nový krok, sú malički, nemali by takto reagovať, nepáčilo sa mi to samozrejme, ved nech po kričí, ved aj ja pokricim ak treba ale prv nech je dieťa zadaptovane, ja mam zväčša prvákov, prvý mesiac som ako medik k nim kým si nevytvorí vzťah k škole ale ak treba už aj pokricim neskôr ale na začiatku by som si to nedovolila, a nie to u 3 ročných, možno aj preto ma môj syn traumu že tam na nho kričali, ja neviem, len dedukujem

terezka1947
5. jan 2019

@ivankomonika suhlasim....urcite je rozdiel mat male deti,velke deti. Inak ako moze byt jedna ucitelka na 24deti....neviem ako to je,ale na taku skupinu plati norma 2ucitelky,ale mozno sa mylim. No a co sa skolakov tyka,maju dobru ucitelju,adi aj lepsiu ako ma moj syn....ale od septembra do Vianoc bola situacia skoro rovnaka,cize uz na adaptaciu bolo casu dost,potom.musi byt chyba niekde inde. A zase...v triede je cca 20deti...tiez nemoze 18deti trpiet nedostatkom pozornosti ucitelky,cize....ozaj tazke aj pre rodicov tych dvoch deti,ale sama som.zvedava,co to bude. My s manzelon sme na deti tiez sami,bez dedkov,babiek....no nastastie sa nam ich podarilo zaradit do kolektivov...ale opkajem,kadze dieta je ine,nieco ine na neho.plati. no rodic musi byt tiez silny...ak dieta uvidi,ze rodic ho lubi,ze rodic betie skolku ok,ze,ze....aj to vela robi. No a potom su rozne zdravotne problemy,ci osobnostne,jt.je pottebne riesit. Pokial.je dieta ok,naj co moze,p o dla mna,rodic urobit je,zaclenit ho....aby neskor nezaostavalo,nebolo outsider-prave kvoli precitlivenosti rodica. Cize...opat tenka ciara medzi rodicovskou laskou,skutocnym.problemom dietata atd,atd.

beybitko
5. jan 2019

@ivankomonika ahoj, tak moj najstarsi je introvert a do skolky isiel az ako 4,5 rocny v tych 3 rokoch by to proste nedal. Cudzie prostredie a cudzi ludia je pre neho dodnes boj. Aj v tych 4 rokoch to bolo hrozne: plac, ranne bolesti brucha,kazde rano min. 6x na zachod, cely vikend preplakal lebo uz bude pondelok... Teraz je uz predskolak a chodi len na pol dna lebo spanie v skolke je pre neho nocna mora... u psychologa som s nim nikdy nebola, moj muz tvrdi ze je to len preto ze je introvert... vraj on mu uplne rozumie

eliska13
5. jan 2019

@asia83 prečo si zaslúžila taký zlý komentár?sú deti, ktoré nepotrebujú kolektív prípadne im mamy zabezpečia taký program, že to im ani nacvičený program a režim v škôlke neda.my sme si to užili mala som veľa kamarátok na materskej chodili sme na výlety do zoo, hrať sa k niekomu inemu, v lete kúpalisko či len tak zobudiť sa a naplánovať si deň bicykel....tiez som bola doma dlhšie so synom ako je obvyklé, ale nikdy by som to tak škaredo nepodala ako ty.Co máš toľko v domácnosti na robote okrem uvarenia obedu, že nemáš čas sa jej venovať?a 3 r, keď sa naje mimo domu nič sa nestane.

eliska13
5. jan 2019

@ivankomonika tak ako píšeš jedno sedí, chodí, koji sa v inom mesiaci, veku každé je individuálne len zrazu prídu 3 roky a všetky majú byť zrelé a pripravené byť v škôlke.Nic tvojmu synovi neujde práveže teraz má super vek a viete si nájsť veľa aktivit.Ziadne ranné budenie nasilu..tiež poznám menšie deti, ktoré sú vhodné do kolektívu nie su tak na rodičoch citovo pripútané a chcú objavovat sve a patria do skolky.Ranny plač týždeň dva nepovažujem za nezrelost, ale to čo píšeš je extrém.Pre dieťa to musí byť hrozný pocit, keď sa boji nechce tam byť a rodič ho tam aj tak násilu nechá.deti, ktoré sú dlhšie doma je veľa z rôznych dôvodov.ty si mama ty vieš ..

alby2014
5. jan 2019

@ivankomonika ahoj, ja som ucitelka, syn ma 3,5 a este je doma ( som na materskej s 2 rocnym) na skolku nebol zrely, mal pomalsi nastup reci, introvert ...bolo by to trapenie. Vobec, nie som zastanca toho,ze kazde dieta je zrele uderom troch rokov a uz vobec nie toho,ze si to musi odrevat. Zrele dieta revat nebude, alebo uplne minimalne. Videla som zrele aj dvojrocne aj az patrocne. Uz teraz po polroku vidim, ze rok doma synovi prospel a vyrazne. Mladsi je ina povaha a narodeny v maji, cize uz bude mat 3roky a 4 mesiace pri zaskolkovani. Osobne uznavam nazor, ze dieta patri k rodicom, nie institucii. Za dolezity povazujem len/hlavne predskolsky rocnik, inak neviem o nicom, co by dieta nedostalo aj doma. Rezim, system, vzdelavanie hravou formou, kamarati....vsetko sa da zabezpecit aj doma, ak sa chce. Skolka nema suplovat rodinnu vychovu...a rodina na nu nema prehadzovat nieco, co ma dieta vediet z domu.

Ja vzdy hovorim, ze ja som do skolky chodila len posledny rok a mam Phd....bracho od 2 rokov a ledva maturu na ucnaku, skolka negarantuje nic, ak tam dieta nechodi uderom 3 roku naozaj o nic, nic nepride.
@asia83 to, ze dieta patri do skolky je pravidlo cca od 50tych rokov 20 storocia, ked bola materska 3 mesiace a komunisti potrebovali dostat zeny do fabrik...Tam vznikol mytus, ze dieta patri do kolektivu ( a nie k matke, otcovi, rodicom), neuveris dovtedy v nasom priestore deti chodili az do skoly a prve skolky vznikaju az 19 storoci s priemyselnou revoluciou v zapadnej Europe...ako dotedy boli deti a ludia uplne mimo, nesocializovany ci co? 😃

nelinka2009
6. jan 2019

@alby2014 ono pred xy rokmi sme zili v jaskyniach, zeny nemali volebne pravo a nie kazdy mal pravo na vzdelanie... Kolko deti v davnych dobach vyrastalo v sirotincoch a ludstvo aj tak prezilo...
Dieta je tak zrele a pripravene ako ho pripravi matka...
Mne dcera v skolke a v skole rano nikdy nezaplakala... Do prace som odchadzala od jej roka a pol, vedela, ze sa chodi do nejakej prace a preco... Isla trojrocna... Mala odo mna prisnejsiu vychovu...
Syn je mladsi o 6,5 roka, doslova som s nim matersku uzivala... Hodinu v skolke rano jaci ako tur, zatial bol len tri dni na doobeda, ten stredny den dokazal vstupit dokonca bez placu... Bola som tam sledovat cez okno... Skoro mi srdce puklo po vyhysterceni a dorevani sa normalne zapojil do aktivit... Dokonca tam jedol uz aj obed...
Je to len o tom, ze jeho som nenavykla, ze mozem odist... A ze je to v poriadku, ze sa vratim... Deti potrebuje a aj nastavit hranice...
Ak dieta prehnane place,vtak je to len preto,vze doma bolo na skolku nespravne pripravene.

ivankomonika
autor
6. jan 2019

@nelinka2009 blbosť co tu píšete, škoda sa vyjadrovať... Jasne ze keď dieťa má takú výchovu že rodičia na nho napr. Kašlú, nevenujú sa mu dostatočne, doslova, alebo sú často od neho preč, viac u babky ako s vlastnou matkou také deti jasne ze nebudú plakať v škôlke, od narodenia sú na to zvyknuté byť mimo matky a ze subpohadzovane kade tade, také dieťa aj s prvým cudzím človekom na ulici sa chytí za ruku a pôjde s nim hocikde...

elizita
6. jan 2019

@nelinka2009 plne suhlasim, konecne triezvy nazor... zboznujem to zjednodusovanie mnohych: ked ma decko neprimerane zachvaty tak bud nie je zrele alebo ma urcite zlu ucitelku... moja sla do skolky, ked mala 2r a 5mes... plakala len prvy den pri odchode... dlho pred nastupom sme ju na to pripravovali... @ivankomonika vobec tu nikto nepise o tom, ze decko treba pohadzovat kade tade pred nastupom do skolky alebo sa mu nevenovat, to nie je priprava... ked uz decko grca zo stresu, u uz neni moc na vyber... ja by som vyckala kym zle spomienky pominu a zacala ho spravne pripravovat...

ivankomonika
autor
6. jan 2019

@elizita a vy odkiaľ viete ako som svoje dieťa na to pripravovala? Okrem toho ze som matka som aj pedagóg s 10 ročnou praxou, plus špeciálna pedagogika vyštudovana a skúsenosti s deťmi so špeciálnymi potrebami a svojmu dieťaťu som sa venovala dostatočne, dovolím si tvrdiť ze môj program denný bol minimálne na úrovni deti v škôlke a aj vyššie.. Také mamky ako vy múdre co škatuľkuju je žiaľ než dosť ale takéto názory sú pre mňa jedným uchom dnu a druhým von

alby2014
6. jan 2019

@nelinka2009 ja som dejepisarka, mne ako to bolo v minulosti vysvetlovat nemusis, moj prispevok v tejto casti reagoval na pani, ktora inej mamke, tu ...dost skaredo nalozila, ako bude jej mala socialny odlud, lebo ju nedala do skolky...no nebude. Skolka je naozaj vymyslel poslednych cca 60 rokov u nas a cca poslednych 100 v Europe...ako zeny zacali pracovat.

Naozaj to nie je o vychove, ale povahe. Ja rozhodne nie som typ opicej mamy, ale ked syn ma raz proste povahu, ze je introvert a velky a do 2,5 roka nezvladal ani ostat bez nas u starych rodicov, co to mam nasilu lamat cez koleno a nechat ho vyrevat, lebo spolocnost ocakava, ze dieta bude v 3 rokoch v skolke? Tak, ako tu zaznelo, kazde dieta ma svoje tempo vo vsetkom. V pedagickych priruckach je napisane, ze zaskolkovanie v 2 rokoch je mozne, v 3 realne, 4 nutne. Niektore to daju skor, nektore neskor.

Opakujem moje deti maju rezim, system, casovy harmonogram dna...ako v skolke a momentalne nevidim nic, co by mu skolka dala, co mu nedam doma. Este aj deti ma okolo seba, len to nie je umely kolektiv rovesnikov.

Skolka nie je odkladisko, nema riesit vychovne neduhy rodiny, nema dieta ucit systemu, ani zakladnym veciam. Skolka nie je pre dieta LEPSIA ako rodinne prostredie. Uz som zazila rozhovor v parku, kde mamka opisovala, ako jej mala 2 rocna mala nocne mory z jasli a napriek tomu ju tam davali, lebo ved ona je tehotna a ako by zvladla doma dve deti...no jednoducho. Do skolky nema ist dieta, aby to bolo lahsie pre matku ( ak teda moze byt, alebo je doma), do skolky ma ist dieta, ked to bude pre neho prinos a nebude prejavovat priznaky doslova postraumatickeho stresu.

Autorka chcela ujistenie, ze jej dietatu nic neutecie a nie je jedna, co nastup dieta odlozila. Nechcela rady, aka je nemozna, ako dieta nepripravovala a etc.

@ivankomonika nic mu neutecie, ok to bude. Skolka nie je spasonosna a ked je moznost byt s dietatom dlhsie doma NIKDY, nikdy to nie je na skodu. Skolka nie je povinna, ma byt pre dieta prinosom a nie utrpenim. Uvidite od septembra, ze to bude lepsie.

elizita
6. jan 2019

@ivankomonika ked je to jednym uchom dnu a druhym von, nerozumiem naco reagujes na mna vobec.. sama pises, ze ako pedagog nemas skusenosti s predskolakmi a ohanas sa tu praxou... privelmi citas medzi riadkami tak ako ti vyhovuje... tak, ze si z reakcie @nelinka2009 vycitala, ze decko v skolke nereve, ked je zvyknute byt pohadzovane kade tade atd ako aj z mojej, ze niekde tvrdim, ze si si decko nepripravovala... tak asi niekde bola chyba, ked to takto dopadlo... sama pises, ze chyba mozno aj to, ze nikdy u nikoho bez vas nespal... podla mna aj to je sucast pripravy.. podla inych mozno nie... ked nechces citat nazory a skusenosti druhych a odpovede, ktore ti moc nevonaju a dobry je len ten co pritakava, tak nevytvaraj diskusiu alebo rovno v uvodnom prispevku napis aj,aky dalsi nazor si tu neprajes precitat..