Dieťa v škôlke mi bije dcérku

julia225
20. okt 2008

☹ neviem preco sa da, lebo ona sa bit vie...ale z toho dievcatka co ju bije ma mala traumy!
neviem co mam robit, uz som to povedala ucke ,mam postrasit tu malu?ze bude zle...? poradte...

katulka555
8. jún 2011

@henika26 urcite,tomu rozumiem.ja som na tom podobne..niektore deti,a aj dospelí ludia potrebuju ráznejší prístup..

henika26
8. jún 2011

@katulka555 tak tak..

katecameron
9. jún 2011

ten hajzík zacina zas zaparat do mojho syna

zuzana_m
22. jún 2011

@dai ahoj , dakujem za prispevok, ale žiaľ ani v jednom bode nemôžem súhlasiť....napokon višlo najavo že: maly sa vobec nebil, v živote nepohryzol ine dieťa-ako ty opisuješ nejake dievča, nerobi nikomu zle...len sem tam vrati decku ked ho bije-opakujem-videla som na vlastne oči ako ho chlapec trepe po hlave lebo chcel tu hračku, a maly nič- a to som tajne pozorovala...tak isto som tajne pozorovala ako sa maly chova-krasne umyval zubky, upratoval, smeje sa na deti, ma ich rad....no videla som aj to, čo mi potvrdila aj učitelka: že niektore ich deti su zakerne,zakazuju sa mu hrat, robia mu zle-je menši....dokonca včera ako sme boli vonku jedno dievča sa postavilo pred neho a zakazalo sa mu hrat, pritom on uplne pekne sa len pozeral čo robia....a jedno viem iste: v dnešnej dobe su deti strašne zakerne, hnusne, bezcitne....potvrdila mi to psychologička, pediatrička aj učitelka v MŠ....malý má rád deti, lekárka mi potvrdila že nemá v sebe žiadne známky agresivity, a vraj by to doma určite PREJAVIL napriklad na našej dcerke, ktora ma 8 mes. ....jasné že si ho budem chrániť, ale som taký človek, že ked vidim že ano je pravda že napr. je zly, priznam to a budem to riešiť....ALE zataiľ musím priznať len to: že je dobry chlapec, ma vysoke IQ, a je hrozne ŽIVY- to priznam a dakedy ma poruchy pozornosti- to idem riešiť cez leto s destkou psychologičkou....

zuzana_m
22. jún 2011

@henika26 ahoj, ja len reagujem na jeden tvoj prispevok, kde píšeš že v dnešnej dobe je vela detí zlých, bezcitných atd....máš úplnú pravdu :( a potvrdili mi to aj učiteľky v MŠ , dokonca moja starká isšla do dôchodku pred dvoma rokmi a odsledovala ako sa z roka na rok tie deti zhoršujú....dovolujú si, šikanujú, sú drzé atd....robím všetko preto,aby z mojho syna vyrastol slušný človek, ale niektorí rodičia dokonca ešte dávajú príklad deťom :( je to hnus

maggie2
22. jún 2011

@zuzana_m Tkvie to vo výchove. Rodičia niekedy nevedomky dieťa takto zle vychovávajú. V prvom rade ide o to, za aké skutky je dieťa chválené. Dieťa urobí nejakú vylomeninu, a rodičia sa na tom zasmejú a ešte ho pochvália, ako sa vynašlo, aké je chytré.

lenka_da
24. sep 2011

@henika26 absolutne s tebou suhlasim, so vsetkymi tvojimi prispevkami, do poslednej bodky! Prave teraz riesim v skolke problem, jeden bitkar sa upriamil na nasu dcerku, dokonca jej vcera dal facku! A to nie je vsetko, dcerka mi povedala, ze ked jej dal facku, v tej ruke drzal kamen!!! Ma na licku aj taku mensiu modrinu 😢 Som z toho uplne hotova, dcerka je veselej povahy, zboznuje deticky, ale branit sa nevie teda absolutne 😒 Nikdy si nevedela ubranit ani hracku na ihrisku, seba uz toboz nie. Hovorim, jej, aby kazdy buchnat vratila ale ona, ze nie, ze nevrati... Je neskutocne dobrucka a nedokaze pochopit ako niekto moze ublizovat druhemu, ona nikdy nikoho neudrela, ani len nestrcila a dokonca ani nikomu nezobrala hracku. Myslim, ze to z nej priam vyzaruje, toto sa nestalo prvykrat, uz pred rokom v materskom centre k nej pristupil chlapcek a dal jej facku pred mojimi ocami!!! Som z toho nestastna, ucitelka len krci plecami, ze deti su take... V pondelok pojdem za riaditelkou ale neviem, ci nieco vyriesime ☹ Mam sto chuti zmlatit toho agresivneho zmrda, lenze to su len reci, v skutocnosti tiez nemam agresivnu povahu a to tieto decka asi vazne vycitia ☹ Dcerku utesujem, ze ju ubranim, ze nedovolim, aby jej niekto ublizoval ale ako to mam v skutocnosti urobit? Malicka chodi do skolky treti tyzden, mooooc sa tam tesila, kazde rano vyspevovala, ze ide do skolky, dokonca aj cez vikend tam chcela ist a teraz... uz par dni rano place, ze sa tam boji ist, ze jej ublizuju ☹

ewellina
24. sep 2011

@lenka_da Určite to treba riešiť, učiteľke treba povedať "na rozum". Nech netrpia nevinné deti. Držím palce. Daj tvojej dcérke božtek za mňa. 😉

miciatko
25. sep 2011

@lenka_da ja som to riesila ked deti boli male najprv s ucitelkou a ked nepomohlo tak s rodicmi pred ich krpcom a to pomohlo, skus aj ty tak

henika26
26. sep 2011

@lenka_da ajoj :( uvidis ako dopadnete u riaditelky a podla toho sa dalej musis ako matka braniaca svoje dietatko zariadit 😒 daj urcite vediet oki?juj ani nevies ako mi je to cele luto,prajem vela sil tebe aj tvojej bambulke

ivett1
26. sep 2011

@lenka_da presne ako pisala miciatko ...aj ja som riesila podobny problem, lebo nasa dcerka ma velmi priatelsku povahu a tiez netusila, ze sa ma branit (mala vtedy 3 roky a nastupila do MS)...jeden chlapcek ju poskriabal len tak na tvaricke ...a pani ucitelka mi povedala, ze uz tomu nestihla zabranit...a ze to robi viacerim detickam...tak som v satni pekne pockala, kym si pre neho pride mamicka a slusne a v dobrom som jej povedala, ze jej syn poskriabal moju dceru (pricom sa nebili a urobil to len tak z dlhej chvile...) a jemu som potom vysvetlila, ze by to nemal robit detickam, lebo ich to boli a potom nebude mat kamaratov (podotykam, ze mamicka bola ticho...lebo tie skrabance vyzerali fakt hrozne)...ale ucel to splnilo a mali sme pokoj 😉 ...dokonca, na konci sk. roka, patrila nasa mala medzi tych par kamaratov, ktore ten chlapcek mal (byval casto chory a odhlaseny z MS ☹ )

lenka_da
26. sep 2011

@ewellina
@miciatko
@henika26
@ivett1 Tak dnes som sa rozpravala s ucitelkou aj s riaditelkou... Obidve chlapceka zastavali, ze je to velmi mily chlapcek, len trochu divoky a ze niekedy sa deti snazia uputat pozornost ineho dietata tak, ze mu robia zle 😒 Ale udajne sa musel mojej dcerke ospravedlnit, verim im, dufam, ze by sa neznizili tak hlboko, ze by klamali... a dcerke ten incident nechcem pripominat, ked som sa jej dnes pytala, ako bolo v skolke, povedala, ze dobre, nechcela som jej kazit naladu zlymi myslienkami. Mam z toho zmiesane pocity, ucitelke som vysvetlila, ze nechcem z toho robit ziadnu aferu ani nejake divadlo rodicom, ze mi je jasne, ze deti sa navzajom obcas sotia, beru si hracky, pripadne sa buchnu nejakou tou lopatkou... Len, ze nie hocikoho napadne zobrat do ruky kamen a udriet druhe dieta, ze zle namierena rana mohla skoncit velmi zle... Nie som si ista, ci ma pochopili, poprosila som ich, aby na toho chlapceka davali vacsi pozor, to je vsetko, co ziadam... Ale mala som trochu pocit, ze sa to otocilo proti mne, prilis ho zastavali, ze je iba moc zivy a divoky (ved ja verim, ze nemusi byt zly, len by mal byt viac pod dohladom). Pochopila som, ze sa zrejme velmi dobre poznaju s rodicmi toho chlapceka. Totiz tu sa kazdy pozna s kazdym, navyse je u nas malo skolok a tak dve tretiny deti su prijimane po znamosti. Potom je to tazke niekoho takto osocovat, ze ma nebezpecne dieta. Iba dufam, ze sa vsetko na dobre obrati 😕 Dam vam po case vediet, ci sa to utriaslo, moooc vam vsetkym dakujem za podporu, bola som velmi zufala, cela som sa triasla, ked som isla za tymi ucitelkami. 😨 To je najhorsie, ked neviete pomoct vlastnemu dietatu, keby sa to stalo mne, tak by som to lepsie zvladla ale strach o malu ma uplne rozhadzal, bala som sa, ci budem vobec schopna suvisle hovorit. Ach, jo... 😕

lenka_da
26. sep 2011

@ivett1 este by ma zaujimalo, ci sa tvoja dcerka ostrielala, ci sa naucila branit sa, pripadne aj vratit, ked jej niekto urobi zle... Ja mam pocit, ze to moje dieta sa to snad nenauci... ☹

anjelicek26
26. sep 2011

@lenka_da - prosim skus neprehanat. Tvoje dieta si s toho uz 100% nic nepamäta. Nema zlomenu ani ruku, ani nohu ani rozbitu hlavu. Tym, ze by si to vytahovala, ubezpecovala, riesila narobis s toho len väcsi problem ako je. Deti sa biju, strkaju, robia si zle ked im dojde "slovna" obrana, to v tomto veku byva casto a to dieta nemusi byt "agresivny zmrd", ale dieta, co v tom momente nezvladlo situaciu. Pytala si sa jej vobec, co tomu predchadzalo? Co urobila ona? Zobrala mu nieco? Povedala?

Keby bola agresor tvoja dcerka, niekoho by udrela, co by si povedala? Prve, co by ta napadlo, ze ju urcite niekto provokoval. A toto sa ti v dohladnej dobe moze stat, lebo ju navadzas na to, aby sa branila utokom, tiez ho udrela, bola agresorom! Ty chces vlastne, aby bola bitkarka, lebo to je pre teba ako matku jednoduchsie (??) Spravnym riesenim je ist za ucitelkou.

Isteze nema nikto chut, aby jeho dieta bolo otlkane, ale toto bola jednorazova zalezitost. Ucitelka slubila, ze na to dozrie. Ved na to tam aj je, aby pomahala detom riesit konflikty. Lebo to 3-4 rocne deti vedia same od seba len malokedy - ved doteraz to za nich riesili maminy (ako aj ty teraz, ze ano) - a odrazu su v skupine 20 deti a musia si najst svoju poziciu.

Po jednom incidente nemozes vyhlasit, ze je to nebezpecne dieta. Toto je take super pausalizovanie a potiahne sa to roky s dietatom, pritom mu mozno nieco vzala z ruky a on ju za to capol. Boh vie. Tiez si pri tom nebola.

henika26
26. sep 2011

@lenka_da juuj chudatko uplne ta chapem ☹ nechcem si ani predstavit tvoje pocity.musi to byt neprijemne.a ja osobne som ALERGICKA ked ludia zastavaju VRAJ hyperaktivne decka!prd hyperaktivne,zle su jak čerti 😠 kazdopadne drzim palceky a ak to nepomoze,myslim ten dohovor-zober to do vlastnych ruk.nevravim strieskat to dieta ale odchytit si ho nenapadne a posepkat mu "mile" slova..on si to zapamäta ver mi..

anjelicek26
26. sep 2011

@henika26 - ide len o to ako urobit z nevinneho incidentu hon na carodejnice a z dietata "to zle dieta" alebo bitkara. Vies ako sa vam super hovori, ked nie ste v situacii maminy, ktorej dieta je to zle. Myslite, ze ta mamina to s nim nediskutovala, nevynadala mu, nevysvetlila, ze sa to nerobi?

Ja mam fakt dost, kazdy to vidi len z tej svojej strany a ani sa nezamysli, ako sa citi to ine dieta. Podla mna dostalo oficialny dohovor od maminy, od ucitelky aj riaditelky a hadam by aj stacilo 🙄 Toto sa s detmi moze tahat roky - on je urcite prvy raz v skolke, nevie ako to tam chodi - mozno sa doma mlatia zo surodencami, robia si zle - fakt nevies. Bude oznaceny za zleho a uz mu to prischne.

zuzana76
26. sep 2011

radsej nieco nafuknut, upozornit ucitelov na dieta, pretoze, ak sa uz nieco stane, moze byt aj neskoro, pamatam na toho asi 13-rocneho chlapca, boli to uz vacsie deti, ale aj tak, cez prestavku mu prepichli stetcom pluca

anjelicek26
26. sep 2011

@zuzana76 - 3 rocne deti a 13 rocne su asi trosku rozdielne, co sa tyka odhadnutia dosahu nasledkov svojho konania, nemyslis?

zuzana76
26. sep 2011

@anjelicek26 je to rozdiel, ale stat sa moze vselico, co ak niektore dieta nejako nestastne soti?

lenka_da
26. sep 2011

@anjelicek26 myslim, ze si moj prispevok citala len letmo... skus ho precitat doslednejsie, pisala som predsa, ze to dcerke nechcem pripominat a uz vobec nie vyrabat aferu ani nic podobne... hm?

anjelicek26
26. sep 2011

@zuzana76 - presne - nejako, nestastne. Ja fakt neviem, ale ja nepoznam skutocne zle dieta. No nepoznam. Poznam par malych hulvatikov a par chalanov, co sa nevedia zmestit do koze - ale nie zle dieta. Nie take, co aj ked robi hovadiny, robilo ich umyselne a s cielom niekomu skutocne ublizit. Skor len neodhadnu situaciu.

Ja mam pocit, ze si to vela uciteliek v skolke ulahcuje a nadlahcuje vznikajuce situacie, zakrocia az prineskoro, casto posedavaju, kavickuju, kecaju, nedozeraju. A pocet deti v triede to asi tiez bude jeden z dovodov, preco nemozu mat oci vsade.

Toto stale treba riesit vychovou, dohovaranim, vysvetlovanim, ukazovanim. Ale nie oznacovanim dietata za zle. Treba ho chvalit, za slusne spravanie, motivovat, aby sa spraval ako ostatne deti - a nie tresty a zakazy. A urcite nevyclenovat z kolektivu, robit z neho nieco extra...

anjelicek26
26. sep 2011

@lenka_da - nie dcerka - ale ty, ty to nevies pustit z hlavy, stale nad tym rozmyslas, ides po nu do skolky zo stiahnutou dusickou, ci sa ten den nieco nestalo, ze je to tak?

katy1979
26. sep 2011

@lenka_da stat v skolke sa moze kadeco. ak sa to stalo iba raz to sa moze stat kazdemu dietatu a on sam si nemusel uvedomit ze ma kamen v ruke co ho samozrejme neospravedlnuje. deti su take iste ako dospelí. jeden kludnejsí jeden sebavedomejsí dalsí je prchky ci nepozorny. take iste su aj deti. a v tomto veku sa strkaju sacu beru si hracky ci ak sa brania brania sa fackou. cest vynimkam. bud rada ze mas take dobre dieta ak sa to bude opakovat potom ries s ucitelkami. niektore deti potrebuju cas aj na zaradenie sa v skolke a naucit sa tam spravat a hlavne podelit. musia sa naucit ze nie vsetko je len ich. to nie je zasa obhajoba ze tvoja dcera si ma nechat skakat po hlave ale takisto aj ona sa bude musiet naucit branit. nehovorim fyzicky staci verbalne ci si stat obcas za svojim. deti sa ucia od seba

@henika26 vies co tych certov dame upalit ci radsej sme ich mali dat utratit co ty na to? mozes rovno zacat pri mojich detoch. aj lopatu ti mam pozicat? joj keby ste vy vedeli co sa maminy takychto deti natrapia naplacu modlia sa ku vsetkym svatym nech ho nieco osvieti dookola sa s nimi rozpravaju omielaju dookola co sa ma a co sa nema. nikto nechce aby ublizili aby udreli ci hoci aby sa hadali. co by som za to dala keby moje deti nikoho nikdy neudreli a aby sa spravali tak ako mali. bohuzial clovek mieni pan boh meni. paradoxne moj syn ma dvoch top kamaratov v triede. su ako svata trojica vecne v pohybe vecne ziví a nebolo by dna kedy by do seba nestrcili neudreli ci sa nepohadali ale napriek tomu sa maju radi. ci radsej ich vylucime zo skolky a dame potom do osobitnej skoly lebo vsak musia byt automaticky blbý a nezasluzia si nic takze ani vzdelanie.
kazda minca ma dve strany. obidva pripady su extremy ale obcas nie je odveci aby sa tie dve strany naucili spolu zit. vela sa od seba naucia a da im to mnoho do zivota.

zuzana76
26. sep 2011

@anjelicek26 ale nikto nevravel, ze ma to dieta oznacit za zle, ale ze mu treba dohovorit a o incidente informovat aj ucitelku, nech ma dieta viac na ociach, aby sa predislo dalsim incidentom a pripadnym zraneniam. To je vsetko, podla mna to Lenka riesila spravne, ze o situacii informovala ucitelku. A mas pravdu, take male deti, by som asi neoznacovala ako zle, ale do akeho veku to plati? To je diskutabilne.

anjelicek26
26. sep 2011

@zuzana76 - to neviem, je len september, to dieta pravdepodobne v skolke - tri tyzdne - kolko uz malo casu si zvyknut 😉 Treba tomu asi dat trosku casu 🙂

My sme mali zo Saskou tiez problemy, preto nemohla ist do jasli, no je to na dlhu story, ako 2,5 rocna isla potom k opatrovatelke, kde sa spravanie uplne vytratilo. Dovtedy deti hryzla do krvi - akonahle jej niekto nieco zobral, nedal, pohryzla ho. Nikde sme sa nemohli ukazat, nikam chodit, takmer nas vylucili z kurzou, maminy sa nam vyhybali. Fakt super zazitok na cely zivot 😖 Hlavne ako matka sa citis uplne neschopna, tie pohlady, hlasky, odsudzovanie. Ako jej to mozem "dovolit"!

Ked sla do skolky uz bola anjelik, milacik, zlatino. Nikdy nesotila, neudrela, nepohryzla. Lebo z nej nikto ako malej strasidlo neurobil, vyrastla s toho, casom pochopila, ze sa to nesmie. Bola toho pol roka, co sa takto spravala - zle dieta? Ja si to nemyslim.

zuzana76
26. sep 2011

@anjelicek26 ja chapem,ze deti mavaju rozne maniere, ale vidis, aj ty si ju napominala a prestalo to, aj moja sestra ako mala hryzla, ale tusim v skolke nie, len nas doma 😀 , inak trochu mimo temu v inej teme som citala o tebe a studiu VS, tak nemohla byt ona taka nervozna aj z toho, ze si ty studovala a nemala tolko casu na nu a preto hryzla? uz nepamatam ako si to tam pisala, len ma to teraz napadlo, ze clovek by aj mal analyzovat, ak sa dieta nevhodne chova, ci za tym nie je nejake pozadie, ze si napr kompenzuje nieco.

zuzana76
26. sep 2011

no musim do postele, zajtra vstavame do skolky, mojmu zase dnes jeden chlapec povedal,ze ho zje 😀

anjelicek26
26. sep 2011

@zuzana76 - tak ja som skoncila vs ked ona mala presne dva roky a hryzt zacala kratko potom, trvalo to urcite pol roka, u nej to bol vzdor, neschopnost sa vyjadrit (vedela vtedy tak 2-3 slova povedat) - kym ine deti uz rozpravali, ona dvojjazycna to stale nemala v hlavinke usporiadane... nevedela povedat - neber mi to, daj mi to prosim ta, len sa tahali a uz pohryzla. Urcite to bolo kvoli tomuto, lebo u opatrovatelky sa cisto v nemeckom prostredi behom mesiaca rozrozpravala - cele vety - a hryzenie utalo v tom momente - uz sa tym stylom "branit" nepotrebovala.

katy1979
26. sep 2011

@anjelicek26 aj si jej to nejako vysvetlovala? lebo ten moj maly skrecok tiez obcas hryzie. a neviem ako na neho hlavne v tomto veku ked to nechape. uz aj po puse dostal aj po zadku ked som uz naozaj nevedela ako na neho. aj mu s vaznou tvarou poviem ze to nesmie a chlapec nic. A presne toho sa bojim ze pride do kolektivu a bude kusat.
nevie pohladkat vie len udriet ci kusnut.

lenka_da
26. sep 2011

@anjelicek26
@katy1979
@zuzana76
@henika26 Moja chyba, mala som opisat celu situaciu, nie len kusok, mozno moje obavy skor pochopite. Uz pred tym sa totiz stala situacia, ze do nej dotycny chlapcek sacal a raz ju nechcel pustit zo satne na ihrisko, hovoril jej, ze ona nemoze ist medzi deti. A ked jej dal tu facku, tak tam boli aj dve starsie dievcatka a dosvedcili, ze moja dcerka sa iba sama pekne hrala, nic mu nerobila. A naviac povedali, ze robi zle aj im a ostatnym detom. Uz pred tym som upozornovala ucitelku, ze sa mi nepaci ta prihoda zo satne, dcerka bola z toho dost vystrasena. A teraz s tym kamenom - nuz, nasledujucu noc sa mi zobudila s prisernym placom a bezala za mnou do postele. Mozno nahoda, mozno to s tym vobec nesuviselo, ja som ju nespovedala, len som ju silno objala a utesovala, ze uz je dobre, ze som s nou. A cez vikend sa ma asi 3x pytala, ci bude v skolke aj ten chlapcek, co ju bije.
Mozno som sa mala vyjadrit jasnejsie, ospravedlnujem sa. Vobec nechcem v skolke mutit vodu a robit velke halo ani volat rodicov na pohovor alebo vobec robit z toho nieco extra. Ked uz pre nic ine, tak pre to, aby sa to cele nejako nezvrhlo a aby sa ucitelky nezacali spravat na zaklade svojich sympatii/nesympatii, znamosti/neznamosti, emocii alebo hocicoho ineho.
Chcela som dosiahnut len jedno-jedine a to, aby davali vacsi pozor na toho chlapceka, aby sa nic nestalo mojej dcere. To je vsetko.
Nemyslim si, ze je zly, mozno sa citi osamely, mozno maju v rodine krizu, mozno prezil traumu, mozno taketo spravanie videl vo filme, co ja viem. Len nechcem, aby sa moje dieta balo chodit do skolky.
Dcerke to nepripominam ale ano, chodim za nou s malou dusickou, ci sa zas nieco nestalo.
Mozno som precitlivela. Jednoducho som bola vystrasena matka, ktora nasla blizku temu na MK a potrebovala som sa podelit so svojimi obavami, aby boli mensie.