Dieťa v škôlke mi bije dcérku

julia225
20. okt 2008

☹ neviem preco sa da, lebo ona sa bit vie...ale z toho dievcatka co ju bije ma mala traumy!
neviem co mam robit, uz som to povedala ucke ,mam postrasit tu malu?ze bude zle...? poradte...

gretkab
2. okt 2010

Mne Marek ako cca 2,5 rocny v skolke tiez zacal bit (resp. hryzt) deti - bez ziadnej priciny, nic mu nespravili. Asi nastastie, ze najviac dcery mojich 2 kamosiek, ktore ma sice hned informovali, ale aspon vedeli, ze nie sme nejaki asociali. Ucitelka to v skolke riesila s nim, s triedou, chvalila, ked bol ok, riesila, ked bol problem - ale ona skratka nevie byt vsade v jednom case. My sme slubovali, zakazovali, motivovali, vsetko co sa len dalo. Ucitelka povedala, ze ona s tym ma skusenost, ze to urcite prejde a nastastie aj preslo (cca 2-3 tyzdne to trvalo). Inak hovorila, ze najefektivnejsie by bolo, keby mu v triede niekto vratil (ale take dieta tam vraj prave nemaju 😉). Marek bol inak hadam najmensi z triedy a Stanka, ktoru uhryzol niekolko krat o hlavu vacsia (rovnako stara).
Doma ani na ulici/ihrisku to nikdy predtym ani potom nerobil.
Vlani ale, uz ako 3,5 rocny mali v triede 2,5-rocneho Riska, ktory robil presne to iste ako on pred rokom a vtedy uz mu vadilo, ze ho Risko bije.
Tak som tym len chcela povedat, ze riesit to urcite treba, ale niekedy sa mozu snazit aj ucitelka aj rodicia utocnika a chvilku to trva, kym sa to utrasie. Tak drzim palce.

katy1979
7. mar 2011

@luuuu ahoj prosim ta ako ste to doriesili s tym vasim bitkarom ci co zaberie. tiez sa mi dnes stazovala ucitelka a ked som si tu na nete nasla vselijake clanky a rekcie matiek ze oni by toho nevychovanca to ci ono. Ako co ho mam teraz utopit ci dat ho do decaku. aj moje dieta bolo v situacii ze bolo bite teraz je v situacii ze bije on. len nadarmo ja doma vysvetlujem ked po prve netusim ako to v skolke bolo co sa tam dialo a za dalsie ze to ma na mieste riesit ucitelka. to ze mu povie ze deti sa nebiju podla mna nestaci. hnevam sa na neho som smutna. a uz sa tesim na to ked si ma nejaka mamicka stopne a zacne hovorit ze ho otlka moje dieta. ako absolutne netusim ako budem reagovat na taku situaciu.

luuuu
16. mar 2011

Katy nijako, ja som to s nim doma logicky nemohla riesit, nebudem ho trestat za nieco pri com som ani nebola 😔 Nakoniec vysvitlo, ze deti ani vobec nebil, len v zapale hry ( je hrozne hyperaktivny a rozblazneny) do deti strcil, to sa mu vysvetlovalo, ze to nema robit, lebo mozu spadnut a prestal s tym, cize vsetko chce cas a pevne nervy, mne sa tiez vyhrazali,, konkretne jedna matka, ze mi zbije dieta pokial este raz do neho Maxik strci, nakoniec svojho maleho uplne odhlasila, lebo na Maxika sa vyhovaral aj ked vobec nebol v skolke, takze tak, deti toho vela navymyslaju aj 😵 Predpokladam, ze iba zacal zo skolkou, takze urcite sa musi adaptovat, aby mu to zovsednelo a potom uz nebude mat potrebu sa blaznit ( predvadzat) aj s nasim to tak bolo 😉 Drzim palce 😵 😵 😵

miriamkac
16. mar 2011

Čaute.
My sme tiež hryzli. Vysvetlili sme, že deti sa nebiju, nehryzu a ked (tiez trikrat po sebe, mi to nebolo prijemne, som cakala, ze ma aj mamka zastavi 😝 ). A riesila som to tak, ze som dala malemu lizatko, aby ho dal tom pokusanemu chlapcovi ako bolestne,.. A ono to potom prestalo, netvrdim, ze sa nepobiju, ale uz to nie je len tak pre nic za nic a niekolkokrat po sebe. 😝

jakobako
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abbey1
21. apr 2011

@luuuu Prosím ťa múdry predchádzajúci príspevpk radšej ignoruj.radiť je ťažko.každé dieťa je iné a reaguje na niečo iné.ja som našťastie nikdy nemala tento problém so svojimi deťmi,ale v rodine máme jeden "extra výkvet",ktorý milujeme,ale často je to s ním na nervy.Hlavné je podľa mňa nájsť oporu v učiteľke-to robí divy.Prístup tých vašich je dosť nepedagogický.dieťa treba naopak zapájať a nie separovať a tak vlastne hneď poukazovať,že je ten iný-zlý.malému neustále v dobrom hovoriť o škôlke,správaní v nej, a detičkách.komunikácia nikdy nie je na škodu.Kto vie,prečo takto reaguje.Ano,musí sa mu aj dohovárať,musí pochopiť,že niečo robí zle.Ale žiadne výchovné po zadku a podobne,by som ani len neskúšala.Veď tým by sa mu práve dalo najavo,že problémy sa "dajú" riešiť aj násilým.Možno by pomohla aj dobrá,ale ozaj DOBRÁ detská psychologička.Má nezaujatý pohľad na vec a môže poradiť dobré triky na dieťa.a malý sa jej možno otvorí.Prajem pevné nervy a kľud v škôlke.daj vedieť,ako sa to vyvíjalo.

abbey1
21. apr 2011

@jakobako Výraz "Zasran" na dieťa je "úžasný" a tiež o niečom svedčí.Nič v zlom,ale odporúčam trošku pozrieť pravidlá pravopisu,kým pôjde tvoje dieťa do školy.A odúčať dieťa od bitia bitím po zadku,je zvláštny výchovný postup. Luuuu nepoznáš,tak prečo posudzuješ jej výchovné metódy a tvrdíš,že zlyhala vo výchove?

maggie2
21. apr 2011

@abbey1 no každopádne aj tolerancia má svoju hranicu. Ak niektoré dieťa bije druhé, a momentálne neexistuje okamžité riešenie, tak je správne ak bitkára izolujú od kolektívu do tých čias kým sa nenaučí chovať. (Je jedno ako dlho to bude trvať, či postačí dohovoriť, alebo bude musieť chodiť psychológovi. Pretože je absolútne nespravodlivé, prečo by mal utláčaný toto ďalej trpieť a on sa izolovať od agresora.

maggie2
21. apr 2011

@abbey1 ja nesúhlasím takisto s fyzickými trestami ale nezdá sa Ti takisto, že aké musí už byť naozaj zúfalstvo matky keď povie to čo povie a nakoniec musí ešte i vlastné dieťa odhlásiť zo školky? Ako to kde sme? Vyhovárať sa na hyperaktivitu dieťaťa je nonsens. Ak je neprispôsobivé a nepomôže ani terapia ani výchova, nemá čo v školke hĺadať

cmulinko
21. apr 2011

v skolke mojho syna je take pravidlo,ze ak sa dieta bije,tak je 1 krat napomenute ucitelom...ak sa to opakuje,tak sa daju zavolat rodicia a ak aj po rozhovore s rodicmi sa nic nemeni,tak dieta je automaticky vylucene zo skolky a navrat nie je mozny....musi sa hladat ina skolka.

maggie2
21. apr 2011

@cmulinko správny prístup, u nás detto. V zahraničí si učitelia dajú jó bacha na to, aby neboli volaní na zodpovedosť v prípade fyzickej ujmy dieťaťa. Lebo dieťa bitkár nenesie zodpovednosť. Zákonná zodpovednosť učiteľa začína momentom keď dieťa prekročí prah školky - veď rodič ho tam s dôverou zanechá.

cmulinko
21. apr 2011

@maggie2 no u nas si ucitelia veru nepockaju an to najhorsie a ani na to,ze snad sa ten bitkar polepsi...riesi sa to hned s nim,potom s rodicmi a potom sa uz iba otvaraju dvere a dovidenia.....

abbey1
21. apr 2011

@maggie2 ja netvrdím,že sa to nemá riešiť.My dve sa tuším nikdy nepochopíme.Ja som odpovedala matke,ktorá hľadá riešenie.To znamená,že sa snaží.A reagovala som na útok inej matky na ňu.Kde v mojom príspevku hovorím,že sa situácia nemá riešiť?Ale riešenie nie je dieťa fyzicky trestať,alebo ho hneď vyhodiť zo škôlky.Musia sa zapojiť rodičia,učiteľky a odborná pomoc.Nie je riešenie dieťa izolovať,alebo vyradiť.Skôr či neskôr do kolektívu musí, do školy,práce atď.Preto to treba riešiť a nie "vyradiť".A preradenie do inej škôlky tiež nič nevyrieši.kam ho preradia v škole?Mne sa vôbec nepáčili osobné útoky Jakabako a nazývanie deťmi opĺzlymi výrazmi.

digysa
21. apr 2011

@abbey1 hadzes hrach o stenu....tie prispevky tu predomnou su tu, ako keby tie matky nemali ani strednu skolu za sebou.....ja sa musim smiat 😀 😀 😀
A mas pravdu, vyhodenie dietata zo skoly po 2-3 och napomenutiach, to mi pripada, ako keby chodili do skoly zalozenej Adolfom Hitlerom.
Zato ta izolacia, co si spominala je velmi dobra metoda. Ale vypada asi takto. V nasej skolke sme mali dieta, ktore hryzalo, stipalo, buchalo a kopalo. Ucitelka mu vytvorila tabulku a kazdy dobry den dostalo dieta nalepku s usmevom. Ked bolo zle, dostalo krizik. V triede bolo "izolovane" od deti, ked ustiplo, uhryzlo, buchlo a to tak, ze jedlo same, ked sa citali knizky alebo robili aktivity sedelo oddelene od deti. Ked sa hrali, tak sa muselo hrat same bez akekolvek interaktivity s ostatnymi detmi a ked boli vonku tak to iste. Za 1 mesiac sa spravanie dietata rapidne zlepsilo. Dieta si same uvedomilo,ze nechce byt same, tak musi prestat byt zle.... 🙂

Ja osobne som za fyzicke tresty ( aby bolo jasne) ale uvedomte si mamicky, ze v skolke sa cudzie dieta nemoze byt, tam sa musi najst logicky sposob, ako zmenit spravanie dietata.
Bitka je pre rodicov a ta tiez nepomaha.....nemyslite si.

digysa
21. apr 2011

ups...pardon za hrubku ; ***nemoze bit (trestat) 😅

maggie2
21. apr 2011

@digysa V zahraničí o ktorom píšem ja a @cmulinko je bitie detí trestný čin. Takže keď budeš napríklad vo Viedenskej ZOO s tvojim dieťaťom a pacneš ho trebárs po rukách, nečuduj sa ak na Teba niekto zavolá policajtov, ktorí nebudú s Tebou diskutovať a namieste Ťa zatknú 😠

maggie2
21. apr 2011

@abbey1 Nie, prečo, každá minca má dve strany. Reagovala si na útok matky, ale tá je takisto obeťou, to si uvedom. A hľadať riešenie neefektívnym spôsobom, kde je riziko že agresívne dieťa ostané bude naďalej zraňovať a poškodzovať je o ničom. Čo majú rodičia bitých detí z toho , že veď niekto sa snaží? Nič

digysa
21. apr 2011

@maggie2 Precitala si si vlastne co som napisala? Lebo ak nie, tak chapem tvoju "odveci reakciu". Ak nie, tak si precitaj, co som pisala...a potom sem hadz svoje pocity typu: 😠 😠 😠 Zelam pekny den 🙂

abbey1
21. apr 2011

@maggie2 Bez komentára.a bola by som celkom rada,keď píšem konkrétne nejakej matke a nie adresne tebe,aby sme my dve už spolu nekomunikovali.Ty máš príliš vyhranené názory a to je mne plne proti srsti.Nazývať tak malé deti takto opĺzne a nedávať mu žiadnu šancu na nápravu je pre mňa neprijateľné.Ako sa vraví,ja hovorím o koze a ty si melieš svoje o voze.Deti biť iné deti nesmú,väčšinou sa riešenie nájde.Ale ako vidím ,niektorí ľudia sú proste dokonalí a oni nič riešiť nikdy nemusia.Oni len odsudzujú tých nedokonalých. ☹

maggie2
21. apr 2011

@digysa Ty si napísala, že si za fyzické tresty. Toto bola moja reakcia. Tak čo ti nie je jasné?

maggie2
21. apr 2011

@abbey1 Ty čo si ku mne drzá? Kedy som ja nazvala deti oplzlo? Si prečítaj láskavo kto čo písal a neobviňuj ma, áno? My tu ale, pokiaľ si si nevšimla, hovoríme o prípadoch kedy všetky riešenia zlyhali a dieťa je bitkárom naďalej

digysa
21. apr 2011

@maggie2 1. fyzicky trest som myslela, ze ja osobne som uz dala detom po zadku. Nevylucujem to ako alternativnu vychovnu metodu. Aj ked osobne ju pouzivam malo. U nas najviac funguju tresty typu- odobratie "urciteho privilegia, hracky a pod".

2. fyzicky trestat a vyhodit ziaka zo skoly, ktory bije nie je vychodisko. Treba s nim pracovat, prevychovat ho, ucitelia musia pomoct rodicom a naopak. Vyhodit ho zo skoly a poslat ho robit neplechu do druhej skoly je hovadina aj na slovensku aj v zahranici !

Evidentne si si precitala iba moje posledne 3 riadky....

abbey1
21. apr 2011

@maggie2 V čom som ku tebe drzíáTy si reagovala na môj príspevok matke,ktorá cudzie dieťa nazvala zasran.Tak prosím čítaj pozorne.Ty tuším ani nwevieš komu čo odpisuješ.Ja som sa n evyjadrovala k prípadu,kde všetko zlyhalo.Ja som písala mamičke,ktorá hľadala radu ako situáciu riešiť.To je odo mňa ku tebe všetko.

abbey1
21. apr 2011

@digysa 🙂 Súhlas.

maggie2
21. apr 2011

@digysa samozrejme že fyzicky trestať dieťa nie je možné. Vyhodiť ho zo školy,školky je právo tohoto zariadenia vysporiadať sa s takýmto neprispôsobivým dieťaťom, pokiaľ ho ani rodič nezvláda a neusmerní. Komu sa nepáči môže sa sťažovať. Jednoducho žiadny riaditeľ si nemôže dovoliť riskovať trestné stíhanie ak bitkár nejakému zverencovi ublíži na zdraví. Pretože právna zodpovednosť (aj za škodu na zdraví) leží (pokiaľ je dieťa v škole alebo školke) nie na rodičovi ale práve na zamestancoch školy-učiteľovi, resp. riaditeľovi. A ak by taký prípad nastal a ešte by sa dokázalo, že agresor to neurobil prvý raz, ale v minulosti a systematicky, nikoho nebude zaujímať argument snahy o nápravu a prevýchovu, bude to iba priťažujúca okolnosť, že riziko bolo známe a nik tomu sa nepokúsil zabrániť. plne chápem rodičov bitých detí, aj učiteľov, ktorí sa ostatné deti snažia chrániť, takisto ako i seba.

maggie2
21. apr 2011

@abbey1 No a čo je na tom že som reagovala na Tvoj príspevok? Nesmiem? Alebo čo? Povedz mi prosím aký druh logiky Ti našepkal, že ja súhlasím s tým aby niekto deti názyval zasranmi? Ja veľmi dobre viem čo píšem, na rozdiel od Teba a Tvojej scestnej domýšľavosti

daad
21. apr 2011

Pripájam sa do diskusie. Ako pedagógovi mi nejde do hlavy, kde sú učiteľky. Ako to, že v toľkých prípadoch nič nevedia?!!!! (nevidia???!!!) . V škole si to nevšimnúť, kde sú deti prešpekulovanejšie a sú prestávky, kde sú bez dozoru, ale v škôlke??!! Milí rodičia! Určite všetko treba hlásiť učiteľkám a aj riaditeľkám. Neučím v škôlke, ale učiteľky zo škôlky som mala ako kolegyne, nakoľko škôlky patria pod mestá a obce. V tej škôlke učiteľky vedeli všetko čo sa deje. A oni sami hlásili mamičkám ktoré dieťa koho zase zbilo alebo zastrašovalo. S deťmi určite neriešte. Sú deti, ktoré sa zľaknú, ale sú deti, ktoré to povedia doma a nedaj Bože sa stretnúť s rodičmi, ktorí to prekrútia a bude z toho vojna nielen medzi rodičmi, ale i medzi deťmi. To by ste sa divili ako vedia rodičia reagovať a akých "budúcich kriminálnikov" si vedia zastávať.

digysa
21. apr 2011

@daad Ano, k tomu sa snazim dopatrat aj ja.....Kde su ucitelia?

Problem je v tom, ze ked sa musi rodic dozvediet od dietata, co sa deje vskole, tak je jasne, ze ucitelia NIECO ZANEDBALI.

Nehadzme vinu iba na rodicov....na vychovu dietata treba Team: rodic-skola

abbey1
21. apr 2011

@digysa Presne o tom tu stále hovorím.Chce to skupinovú prácu:Dieťa-Rodič-Učiteľ a ak to ani tak nefunguje tak +odborná pomoc.Odpratanie dieťaťa pri prvých náznakoch nie je riešenie,je to len presúvanie problému niekam inam a na neskôr.

maggie2
21. apr 2011

@daad presne tak, s deťmi netreba riešiť. Malý bitkár nie je z právneho hĺadiska zodpovedný za svoje konanie. Všetko je na učiteľovi a rodičovi. Ale ak si učitelia alebo rodičia bitkárov zakrývajú oči, veľmi rýchlo sa zobudia, ak sa stane nejaké nešťastie, nemyslím len zlomená ruka a podobne. Mám na mysli zdravotne nezvratné poškodenia ako je napríklad vypichnutie oka. To sa potom budú všetci čudujovať prečo budú musieť platiť niekomu 10 000 EUR odškodné, podotkýnam z vlastného vrecka...