Dieťa v škôlke mi bije dcérku

julia225
20. okt 2008

☹ neviem preco sa da, lebo ona sa bit vie...ale z toho dievcatka co ju bije ma mala traumy!
neviem co mam robit, uz som to povedala ucke ,mam postrasit tu malu?ze bude zle...? poradte...

rybenka79
16. okt 2012

@viktorenko je to kolektiv, deti sa biju len treba ustrazit hranicu unosnosti a zdraveho budovania si miesta v kolektive a spolocnosti. Mamicka bijuceho dietata doma dohovori, no v skolke sa to moze opakovat. velmi dolzite su ucitelky a hlavne ona je tam ta co ma na ne dat pozor... tak otazka je, kde a co robi ucitelka ked sa toto robi?

ked pridem po syna a uz vidim ze sedi pri ucitelke, tak moja otazka je co vyviedol? stale ma niekoho u seba, u nas v skole su 4 zbojnici a na striedacku - ale sami 4 su velki kamosi, postrach. Ale ucitelka zvlada, ma prirodzeny respekt.

tyli
16. okt 2012

@rybenka79 ahoj, no ja som to povedala zatiaľ iba učiteľke a zobrala to na vedomie. od vtedy bol pokoj pár dní, potom môj syn ochorel, tak ťažko povedať. uvidíme.
prehovoriť s mamičkou toho chlapca by bolo možno najlepšie riešenie. aj to urobím keď sa to bude opakovať a bude sa mi dať. málokedy ju totiž stretám.
to, že ten chlapec bije - bil deti viem istotne. rozprávala som sa aj s inými mamičkami ešte v minulom roku.
viem, že niektoré deti sú živé, ale keď niekto bije deti potajomky na záchodoch, vrazí synovi päsťou, buchne ho do rozkroku a nadáva mu do debilov, tak mi to nepríde ako živé dieťa, ktoré občas niečo vyvedie.
také ako pokúsaná ruka (ak sa to stane raz), capnutie, keď sa deti naťahujú o hračky ani neriešim. to je normálne.
teraz musíme ostať do konca mesiaca doma, pretože je syn chorý a nesmie opäť ochorieť. čakajú nás alergologické a imunologické vyšetrenia. uvidím čo bude, keď sa vráti do škôlky.
konfrontovať oboch chlapcov, je dobrý nápad a keď sa niečo podobné zopakuje, aj to skúsim. len učiteľka to musí dovoliť. s rodičmi toho chlapca sa stretám málokedy.

rybenka79
17. okt 2012

@tyli drzim palce, a hlavne aby ste boli zdravy 🙂 dnes prave moj syn prisiel z nemocnice - vyber nosovych mandli, som nadsena - krasne potichucky spinkaaa, wauuu to sme nemali!

Iba jedna rada, tvoj syn je najdolezitejsi a neries ucitelku keby povedala negativne - postavit pred hotovu vec a ved ona je pritom a ma tomu zabranit, hlavne ked tam ma "postrach denis". Vsetko co budes riesit pozeraj sa na to synovimi ocami - nie, ze ten chlapec mu bude este viac robit potom zle. Moja skusenost je iba konfrontacia, takto bol "pokarhany" aj moj syn a ver ze uz to neurobil 🙂 a zasa mojmu starsie dievcatko o hlavu vyssie robilo zle a teraz su velky kamosi 🙂

kobrtko
7. jan 2013

@julia225 Tak sorry, ten kto chová domáce zvieratá, je u teba hneď debil? Poznám malomeštiakov, ktorí sa správajú oveľa horšie ako ľudia z vidieka a ľudí z lazov, ktorí strčia do vrecka kde- koho z mestského prostredia. Veď to sa takto nedá triediť, preboha!

keysi
2. jún 2013

Ajajaj..., milé mamičky, všetky sa k opísaným situáciám v MŠ vyjadrujete tak fundovane, akoby ste tam boli osobne. Nesúďte, lebo budete súdené...! Viete s istotou povedať, že vaše dieťa ruku nezdvihlo? A ak aj áno, deti si v tomto veku vytvárajú okrem iného aj sociálne kontakty a mali by sa naučiť riešiť aj prvé konflikty. Život sa s nikým nemazná a už ani v ZŠ vaše dieťa nikto nepovedie za ručičku, napr. cez prestávky, kde nebude pedagogický dozor. Vaše deti sa doma nepobijú? Určite niekedy ani neviete prečo a ako k tomu došlo..., tak ako to má vedieť učiteľka pri 20 deťoch. To sa niekedy proste nedá odsledovať, napriek tomu, že je tam a je to jej práca. Okrem toho vás môžem upokojiť, tie "bitky" nie sú žiadne zápasy, najviac tak šuchnutie do pleca a pod., takže si nepredstavujte hneď nejaký masaker. Okrem toho, pokiaľ to učiteľka zaregistruje, určite hneď adekvátne a fundovane zasiahne. Súhlasím, že v žiadnom prípade to individuálne riešiť s dotyčným bitkárom..., z akého titulu? Učiteľka to nesmie pripustiť.

sharmana
2. jún 2013

@tyli je to fakt na učitelkách, to že je jedna na 20 detí je podla mňa proti bezpečnostným predpisom.... pretože 3 ročné deti ako môže jedna ženská ustrážit? a ked niektoré musia ísť na velkú potrebu na záchod, tak čo ich tam nechá samé? Minimálne 2 by mali byť nonstop pri tolkých detoch, a čo si budeme klamat, dnes už aj 25 detí je v jednej triede...
moja dcérka chodila volakedy do súkromných jaslí a tiež tam mali problémového chlapca, bil deti, lenže tam bol kolektív len max 10 detí a 2 učky na nich, takže to stíhali.... a ked chlapec niekoho udrel, učitelka to riešila aj s mamičkou... raz ten chlapec udrel moju dcéru rovno pred mojim mm a ten ho normálne vyhrešil pred jeho matkou a ona sa zachovala ako sliepka, že "však to nebolo také silné"... dobrá ťava.. som sa nasrala, že keby som tam ja, tak jej asi poviem, či mu môžem plesknúť takú istú, ved to nebude silné.. ale mala šťastie, môj mm je diplomat.. a učitelka hned do toho zakročila, že to si malý nemôže dovolovať a že robí naozaj zle aj iným deťom.. matka vzala chlapca aj k psychologovi, vraj všetko ok.. ale v skutočnosti to tak nebolo, malý mal vraj fakt nejaký problém aj v predchádzajúcich jasliach a hlavne rozbitú rodinu, otec bol v zahraničí a s matkou sa o malého súdili.. matka sama bola velmi neurotická, takže tam bol asi dôvod... deti niekedy ani za to svoje agresívne správanie nemôžu, len si filtrujú problémy, ktorým nerozumejú a nedokažu sa s nimi vysporiadať... učitelka navrhla potom matke, aby odtial dieťa vzala, lebo ho nezvládajú v zmysle, že nie len ubližuje druhým detom, ale neustále ohrozuje aj svoje zdravie, stále niekam vyliezal, padal.... Tak sa matka nahnevala a vzala dieťa odtial. A to bola "kamarátka" tej majitelky jasličiek. A inak moja malá sa bála aj jeho matky, ked ju zbadala v šatni, tak sa rozplakala, ona totiž totálne neuroticky "ručala" po malom a malá sa toho hlučného správania neuveritelne bála. Keby učitelka nevyradila chlapca z jaslí, malú odtial určite berieme.
Teraz mi malá nastupuje v septembri do štátnej škôlky, obávam sa toho a dúfam, že tie učitelky to zvládajú tak dobre, ako v štátnych jasliach na Palkovičovej, kde sú učitelky=sestričky priam úžasné 🙂

tyli
3. jún 2013

@sharmana akurát v piatok som to opäť riešila. tentokrát ale ten chlapec buchol môjho syna do chrbta keď okolo neho prechádzal a to predo mnou. tak som hneď zasiahla. dokonca deň pred tým dal na záchodoch synovi facku a v piatok toto, tak už som vybuchla.
vyhrešila som ho. do toho vybehla aj učiteľka a vyhrešila ho tiež, následne to povedala mame toho chlapca. som veľmi zvedavá čo bude ďalej.
vo škôlke kam chodí syn, sú v triede dve učiteľky na 20 detí, ale nenastupujú ráno naraz. druhá učiteľka prichádza keď idú na prechádzku a tá čo bola skoro ráno ide domou keď uložia deti poobede spať. učiteľky sú veľmi fajn, syn ich má rád, ale mám dojem, že majú až priveľký rešpekt pred rodičmi. aj je pravdou, že deti chodia na záchod počas dňa samé, alebo keď idú hromadne cikať, tak je to tiež taký organizovaný chaos. ale nedá sa to ináč. chodievam často pre syna už na obed a vždy to vidím. ja chápem, že učiteľka nevystriehne každé lapajstvo, to sa nedá aj keď sú dve na 20 detí. ale takéto problémy by sa mohli riešiť vážnejšie. ten chlapček je od detí o pol roka starší, rozumovo je veľmi vyspelý, ale absolútne nezvláda svoj temperament a hnev. to čo on robí je úplne iné ako keď si deti capnú pri hre, lebo sa o niečo naťahujú. príde mi to už ako šikana, alebo také jeho nutkanie niekoho vždy buchnúť.

sharmana
3. jún 2013

@tyli je dobre, že si to videla a učitelka bola tiež takmer pri tom, teraz ti už nebudú môcť tvrdiť, že sa tam nič nedeje a dajú si väčší pozor a možno aj ten chlapec už dá tvojmu pokoj, ked si ho vyhrešila.
jasné, že ani ked stojíš sama pri svojom dieťati, tak to neznamená, že sa mu nemôže nič stať a nie to ešte pri 20 tich, ale mne skôr išlo o iné, ked je učka sama v triede s tolkými malými detmi a nebodaj nastane nejaký problém, dajme tomu príde jej zle, alebo nejakému dieťaťu zostane zle, bude vracať na záchode, alebo čokolvek a je tam sama... no sorry, ale 1 učka nech je tam dajme tomu prvú hodku sama, ked deti prijíma a poslednú hodku, ked už odchádzajú domov, ale inak by tam mali byť 2 celý den si myslím. a to nie je teraz nejaká kritika na učitelky, ale skôr na systém, na mesto, ako zriadovatela.. robit s malými detmi je velmi náročná práca, fyzicky, ale hlavne psychicky... si predstavte okrikovať 20 detí, ked sa jašia a usporiadať ich, riešiť nejaké problémiky, šarvátky, pocikanie, výchovné procesy.. ty kokso, posadila by som do takej triedy nejakého poslanca... by išiel po jednom dni na PN 😀

tyli
3. jún 2013

@sharmana si to vystihla 🙂 a ja by som tam toho poslanca nechala na dve - tri hodiny samého s 20-timi deťmi 😀 ideálne je, ak je v triede maximum 16 detí a presne ako píšeš 2 učiteľky. taktiež v škole by bolo ideálne ak by bolo max. 16 detí v triede. všade sa šetrí a potom to takto vyzerá. je mi tých učiteliek ľúto. za takýchto podmienok robiť, je to neocenená práca.