Dieťa v škôlke mi bije dcérku

julia225
20. okt 2008

☹ neviem preco sa da, lebo ona sa bit vie...ale z toho dievcatka co ju bije ma mala traumy!
neviem co mam robit, uz som to povedala ucke ,mam postrasit tu malu?ze bude zle...? poradte...

wieruss
21. apr 2011

ahojte, naozaj velmi zaujimava tema ... pracujem s detmi uz vyse 5 rokov, moja mamina robi s detmi priamo v skolke vyse 25 rokov, tak pridam aj ja svoj nazor na vec 😉 zijem na SK, takze o zahranici naozaj neviem ako kde funguje, ale je dolezite si uvedomit ze v normalnej SK skolke ma ucitelka na starosti povecsinou 25 deti , co podla mna osobne je neunosne - idealny stav, aby dietatu bol venovany maximalne cas a tiez vedel ucitel dokladne rozvit vsetky jeho "danosti" je max. 8-10 deti. Teda nie je mozne vzdy ustriehnut vsetko. Druha vec, akonahla sa spusti krik, ze niekto blizi niekomu v triede, situacia sa vdy riesi - napomenutim, ak to nezabere (je to este v ten den) pride trest - dieta je oddelene od ostatnych - podotykam, ze nie nastalo len na cas potrebny si na uvedomenie toho co spravil - ak si uvedomy este ten den, ide naspet k detom, ak nie je sa sam kym nepride rodic.Dalsi den ide normalne k detom, po opakovani ide dalsie napomenutie a nasledne uz aj pohovor s rodicom - vecsinou bez vysledkov zial 😒 ... Co si vsak vela rodicov neuvedomuje je to, ze deti casto nevedia aku bolest druhemu posobia, lebo ju sami nikdy nezazili! A teraz ma kludne ukamenujte ,ale ja som po incidente ustipnutia vyslovene povedala poskodenemu dietatu aby utocnika ustipol tiez. .Jeden stipanec... A neverili by ste, aky to malo ucinok. Utocnik zistil, ze ustipnutie boli a uz to viac neurobil .. ani na druhy den, vobec... 🙂 Extremne pripady ako pravidelne bitie a podobne sa vzdy riesi najskor s rodicom, pozaduje sa naprava , ak neprichadza, odporuca sa konzultacia u psychologa...

petruci6
21. apr 2011

konecne nazor pedagoga

bodka13
21. apr 2011

@maggie2 môžeš napísať v ktorej krajine žiješ a či máš deti ?....hoď mi prosím link na štatistiku úrazov škôlkach -ďakujem ....v škole je to pravdepodobnejšie,ale v škôlke 😕 neverím 😉 zašla si do úplne extrémnych situácii...z pôvodnej otázky som nemala pocit že by išlo o týranie škôlkara škôlkarom
...ešte ma napadla možnosť,že dieťa je doma a v škôlke úplne iné ...s takým niečím si sa tiež určite stretla...doma je poslušné a v škôlke/škole ukazuje svoju silu-poznám mnoho takých detí...ale poznám aj opačné prípady: v škôlke/škole vzorné dieťa a doma nezvládnuteľné ☹
@petruci6 každá mama si chráni svoje dieťa 😉 🙂 ale treba sa na veci pozerať reálne a pripustiť možnosť,že aj moje dieťa nie je neviniatko,lebo ja keď nestojím pri svojich synoch neviem na 100% povedať ako sa správali,či aj oni náhodou spor/bitku nevyprovokovali 😒

petruci6
21. apr 2011

@bodka13 ja svoje dieta poznam na 100% a viem ake je

bodka13
21. apr 2011

@petruci6 koľko má rokov ? vieš na 100% povedať ako zareaguje? ...aj ja poznám svoje deti,vidím na nich,že sa niečo deje,či ich niečo trápi ale neviem na 100% povedať ako na určitú situáciu zareagujú 😉 ...môj starší syn(11) je veľmi citlivý,pri konfliktoch skôr v úzadí a predsa sa v škole pobil 😒 hádka so spolužiakom ho vyprovokovala,strhla sa zvada,padli prvé údery a bolo to 😒 ...vieš možno by to tak nemalo byť,ale učila som ich od malička aby nikdy nikoho nebili a neprovokovali ale ak ich niekto udrie majú sa brániť ,úder vrátiť

spachtos
21. apr 2011

@digysa citala som si vase prispevky a tato tvoja reakcia mi pripada prilis ironicka. S malymi detmi robim uz niekolko rokov a pravda je taka, ze su mile, zlate, dobre, ale vedia byt aj krute. Naozaj si dokazu ublizovat. Ci uz ide o zlu vychovu, zly priklad z domu, o zvysenu agresivitu, o rozmaznanost, ci nejaku poruchu, ale vedia si skaredo ublizovat. A v kazdej triede sa najde take dieta a staci jedno a uz je problem.

maggie2
21. apr 2011

@wieruss so všetkým súhlasím aj s Tebou @spachtos. Jednoducho matky, ktorých deti sú bitkári majú tendenciu si ich ospravedlńovať a neriešiť. Je to často i ich životná filozofia - len fyzicky silnejší a nebojácny sa životom prebije. Jeden môj známy, advokát, sa šiel sťažovať rodičovi (lebo učiteľky odmietli problém riešiť) že potomok mu bije syna. A vyšolichaný tatko malého bitkára mu odpapuľoval, že nech predloží dôkazy. A fajka zhasla. Bitkár ostal v školke a jeho šikanovaný syn teraz chodí do školky na druhý koniec mesta. Pohoda 😒

molka
22. apr 2011

ja mám dve dcéry, staršia je skôr pokojná, v škôlke sme mali občas problémy, pretože jej deti ubližovali a ona sa nevedela brániť. Ale zvládli sme to bez väčších problémov. Nikdy by ma nenapadlo ísť nadávať rodičovi, skôr som sa to snažila riešiť s učiteľkou.
Lenže teraz mám problém s mladšou. Od septembra nastupuje do škôlky a ja sa už teraz bojím, že tam bude biť deti. Ona je od malička veľmi dominantná, ak niečo chce, tak to musí dosiahnuť za každú cenu. Samozrejme, že jej dohovárame, vysvetľujeme, aj na zadok občas dostane, ale nič nepomáha. Rozplače sa, povie, že nevie, prečo to urobila, ale o pár minút udrie dieťa znova. Nemyslím si, že by sme výchovne zlyhali, ona je taký typ dieťaťa, ktoré si vyžaduje veľa pozornosti. Skôr si myslím, že má príliš dominantnú povahu a treba nájsť spôsob, ako ju prinútiť neubližovať druhým deťom. Skúšali sme ju aj izolovať, ale začala vrieskať a kričať, že už to viac neurobí, nech jej dáme poslednú šancu. Aj tak to urobila. Nechcem ju nijako ospravedlňovať, ale na druhej strane, nakoľko je také malé dieťa zodpovedné za svoje chovanie? Vyhadzov zo škôlky po troch upozorneniach mi príde ako príliš veľký extrém. Čo vyrieši pohovor s rodičom? Veď každý si uvedomuje, aké má dieťa a určite sa snaží, aby sa dieťa nebilo, ale keď nič nepomáha? Ja chápem obe strany, keďže prvá dcéra bola bitá, ale ťažko povedať, čo je väčšia bezmocnosť.

molka
22. apr 2011

@wieruss tiež mám pocit, že u nás najlepšie zaberá spôsob "vrátenia bolesti". Mladšia sa kľudne pustí aj do staršej dcéry, ktorá sa radšej rozplače, ako by jej to mala vrátiť. Raz som jej navrhla, nech jej to skúsi vrátiť rovnakým spôsobom a veľmi dobre to zabralo. Pochopila, ako veľmi to bolí a dlhšiu dobu bol kľud. Je to hrozné, že používam tento spôsob, príde mi to strašne nesprávne, ale naozaj je to asi jediný spôsob. Lenže čo v škôlke?

spachtos
22. apr 2011

@molka prepac, ale musim Ta opravit, nie kazdy si uvedomuje ake ma dieta. Ty povedzme ano a su taki rodicia, ale je dost takych, ktori si to neuvedomuju a nepripustaju si ziadnu chybu

jakobako
22. apr 2011

takze pisem druhy raz,prvy prispevok ste vymazali,no takze co robit s dietatom,ktore ublizuje uz rok a pol detom,ucitelky sa iba prizeraju a miknu plecami,a maly sa po tolkom case naucil ze MOZE stale a stale,lebosa nic nedeje.ani doma,ani v skolke su neni ziadne zmeny.usetrite prosim vas navrhy,ze rozpravat sa s rodicmi,lebo su to ludia co maju osobitne skoly a rodina tak tiez.takze ak skrabe,kope,facka tak ze maju vytlacky deti,nadava velmi skaredo,ublizuje bez dovodu,a ked sa ten dovod najde tak to riesia odlucenim od deti.ale takto sa to robi rok a pol.nezda sa vam to dost dlhy cas?dve rozumne mamicky si deti zobrali do inych skolok,co ich pokladam za inteligentne,ze to spravili.a jeden asi zostane,lebo rodicia tyto tak nevypadaju.a ak niekomu vadi pravopis??? no hej,niesom v tomto dokonala,ale moje deti su dobre,su zvladatelne,ucitelky sa mi nane nestazovali nikdy a v inej spolocnosti s detmi nikdy nebol zly.takze ja som na moje deti pysna a hanbit sa zane nemusim.

jakobako
22. apr 2011

a pre spachtos!!!!!!!!mas pravdu nie kazdy si uvedomuje ,a pripadne nechce uvedomit a vidiet chyby dietata svojho,a preto sa niektory rodicia chovaju,ako sa chovaju.urazaju tych,ktory maju dobre deti .a mysliac si,ze im to pomoze v situacii.

daad
22. apr 2011

Ďakujem za reakciu. Som rada, že i rodičia so mnou súhlasia. Už je len na dotyčných, aby riešili. Dnes každý pred všetkým nepríjemným zakrýva oči a potom to v našej spoločnosti vyzerá ako vyzerá. Deti bijú učiteľov a ich rodičia sa vyhrážajú a čo je horšie už si trúfnu i na štátne orgány, ak ich dieťa sa dostane do rozporu so zákonom.
Určite riešte s učiteľkami a riaditeľkami. Dnes si tiež riaditeľka rozmyslí aké meno bude mať jej zariadenie, pretože podľa počtu žiakov sú i financie. (ak jej nejde už o iné).
,

luuuu
27. apr 2011

mne sa hrozne rata, ako sem niekto pride a osem mesiacov po mojom prispevku ma pouca o mojich zlyhaniach vo vychove 😀 😀 😀 Moje dieta nikoho nebilo, keby vies citat, tak citas, ze som spatne odpovedala mamicke na jej dotaz ako to dopadlo, s tym, ze mi s odstupom casu same ucitelky povedali, ze vlastne ani nikoho nebil. Takze ma celkom zbytocne riesit a robis tu zo seba chuderu, ktora ako jedine riesenie na "zasranov" povazuje vyprask 😎 dovi

katy1979
27. apr 2011

@jakobako ano to co popisujes sa iste stava. to uz je ale extrem. ale myslim ze vela rodicov to riesi a nenechava to tak.
Viem o chybach svojho syna a nemam problem si ich priznat. ani mi to nie je jedno co robi ako robi. kazdy den sa na neho pytam ucitelky aky bol ci niekomu ublizil jeho sa pytam a dookola vysvetlujem. ako verklik. je impulzivny a svoje konanie si uvedomi az po. viem ze ho to neospravedlnuje ale snazim sa to riesit, vysvetlovat porovnavat ukazovat. ja dufam ze az do takych extremov nechodi ako popisujes a myslim ze by sa urcite ci pedagogovia ci rodicia ozvali. viem ze buchne, drgne videla som ho viackrat priamo pri cine. viem ake to je ked ho niekto bije aj to ze bije on. tiez prisiel dvakrat pokusany domov ci sa vecer stazoval ze ho spoluziak bije. tie kusance je mozne ze to bola reakcia druheho dietata nas to ze ho sebi udrel. ja len dufam ze si to konecne uvedomi a rozsvieti sa mu v tej jeho hlave. v zivote sme ho neviedli k takemu spravaniu. ucili sme ho byt priatelsky ludsky poziciavat hracky. netvrdim ze nedostal v zivote po zadku ci facku ale nie je bity ako zito. ak udrie ci soti mladsieho brata vratim mu to presne preto aby vedel co urobil a ake to je.

gucz
27. apr 2011

@katy1979 ako to u Vás riešia učiteľky?
Moja dcérka je vo veku tvojho Sebiho a je moc živá, taká hrrr, tiež sem tam drgne deti, alebo im zhodí kocky keď ide okolo. Minulý týždeň udrela spolužiačku po tvári (neviem prečo, či sa o dačo naťahovali, alebo kto si začal) a tomu dievčatku začala tiecť z nošteka krv. Naša Laura bola z toho taká vyplašená... a nešťastná. Učiteľka ich dala od seba, povysvetovala že sa biť nesmú a tak a keď deti dostávali poobede sladkosť (spolužiak mal meniny či narodeniny), tak Laura nedostala. Tak ju to riadne mrzelo. Potom ochorela a do škôlky ide až zajtra, tak sa bojím, že čo tam zasa bude. No objednala som ju k psychologičke (máme podozrenie na ADHD), tak snáď nám poradí dačo

katy1979
27. apr 2011

@gucz tiez to riesime cez psychologov aj nad adhd som uz vela rozmyslala. uz som presla tolkymi diagnoazami ze sama netusim co to vlastne je.
u nas zasa vrazil nejakemu spoluziakovi auticko do hlavy ze maly pol hodinu plakal. no nebolo mi vsetko jedno.
pokial ja viem tak upozornia. ze ho skusili separovat a ze tam potom place. ale ja som za nech sa tam aj rozkraja ale jednoducho nech vie ze to co urobil je zle a to sa robit nema. urcite si uvedomuje co je zle a co nie. presne zhodit kocky pokazit hru a u neho aj ze jednoducho sa nepodeli ci nepozicia hracky. jednoducho to je jeho a ked mu na to niekto siahne je zle. obcas dostane odmenu od ucitelky ze bol dobry. ja ho tiez vzdy pochvalim ak bol dobry ale zasa si odo mna aj vypocuje ak sa dozviem ze robil zle. zakazane sladkosti ci zmrzlina, za trest musel byt do vecera iba vo svojej izbe. viem ze castokrat to riesia akurat tym slovnym nech sa nebiju ci ich oddelia. ja som za to aby po kazdom incidente isiel na nieco ako trestnu lavicu a to zakazdym. viem ze velakrat si to nikto nevsimne ze niekomu nieco zhodi ci zoberie ci nebodaj drgne. ucitelka nemoze mat oci aj na chrbe. a tym padom je nepotrestany a neupozornený.
A neboj sa. poznam tiez taketo stavy ze som s takou malilinkou dusickou a stiahnutym zadkom isla pre neho do skolky. a dufala ze nic nevyparatil.

gucz
27. apr 2011

@katy1979 naša im zhodí kocky, ale nie naschvál, ale ona je taká hrrr. Proste niečo zbadá na druhom konci triedy a proste im cez tie hračky preletí..... a pozhadzuje. A ani si to nevšimne. Ona je dosť hyperaktívna, neposedí, to ju fakt musí dačo zaujať, aby kludne sedela. A napríklad má veľký problém na niečo čakať, všetko chce hneď. Zajtra sa budem učiteľky pýtať, ako sa správala. Ja už som u tej psychologičky bola bez malej na pohovore, teraz mám ísť aj s malou, tak nech jej viem podrobne povedať, ako sa chová. A tú psychologičku som aj v škôlke učiteľke spomenula a ona mi povedala, že je to správne riešenie, že im mám potom povedať, že čo doporučila. A ešte aj naša Laura mala v škôlke problém s jedením, vlastne aj doma, až nakoniec brala sirup na podporu chuti do jedla (od lekárky). Pomohol, no teraz sa problémy s jedlom začali znova... ako ste to zvládli vy?

katy1979
27. apr 2011

@gucz ty mas doma moje dieta 😀 nejedaval tam odkedy nastupil ale uz sa to pomaly zlepsuje. myslim ze ucitelky sa viac tesia ako ja ked mi oznamuju co zjedol. a ano tiez som videla ako presne ako pises preleti cez hracky nevedomky zhodi ci ak je nieco na sekundu polozene a zrovna tam mu padnu oci tak si mysli ze sa s tým nikto nehra a uz to ma v rukach on a uz je boj. postupne sa uci trpezlivosti ze nie vsetko moze byt hned a zaraz. ale viem ze to moje strestidlo zhodi aj umyselne.
skus porozmyslat ci to nesuvisi s tym jedlom a preco v skolke nejedava. ci je to forma protestu alebo aky ma dovod.

miriamkac
27. apr 2011

Čaute.
Baby, nestresujte. Máte úplne normálne deti. Tu si treba uvedomiť, že detský kolektív je vo svojej podstate strašne krutý a ked si v nom dieta nevybojuje svoje miesto a pozornost, tak az potom su problemy. Pokial su deti aktívne tak je to OK, musia sa zapájat do aktivít v skolke a ked zacnu vymyslat, to je preto, lebo sa nudia...a sikovne ucitelky to vedia.
My sme boli tiez pokusani, aj sme kusali, dokoncasme ocurali suseda 😝 ..a o tyzden sme boli ocurani my o slovnej zasobe ani nehovorim 😝 ....takže a ako chalani davaju ucitelkam zabrat, ale jedno som zistila: ak zacnu byt zli, tak len preto, ze sa NUDIA a nemaju co robit, pripadne ich cinnost uz nebavi. Ucitelka ich "tresta": posadi ich na parapet....a ze "robia lastovicky"...nepytam sa ci robili lastovicky ale kolkokrat za den.... 😝 😝 😝 ...

maggie2
27. apr 2011

@miriamkac nie je pravda že detský kolektív je v svojej podstate strašne krutý. Krutý by bol, keby neboli stanovené pravidlá. Ale pravidlá určuje pedagóg a deti sa musia NAUČIŤ tieto pravidlá dodržiavať. Tresty musia deti pochopiť a nie si ešte z nich robiť srandu. Je mylná domnienka, že deti si musia vybojovať pozornosť a svoje miesto. Fyzickým ubližovaním druhým určite nie.

miriamkac
27. apr 2011

@maggie2 ja nie som pedagog, nebudem sa s tebou hadat, len viem zo svojej vlastnej skusenosti (aj my sme boli deti), že ublizit sa da aj v ramci stanovenych pravidiel. Ja nie som proti trestom v skolke, skor naopak...ja som reagovala hlavne na tie prispevky tesne predo mnou. A zase netreba robit hned z kazdeho "ihned neprisposobiveho dietata" psychiatricky pripad....potom moje deti su na psychiatriu vhodne...lebo vymyslaju?...su zvedavi? nepozicaju hned hracku?, vratia zaucho?...a "X" dalsich veci?...Ale to neznamena, ze niekomu chcu umyselne urobit zle, alebo ublizit...do kolektivnej prace sa zapajaju, su sikovni, ked maju recitovat recituju, ked spievat, tak spievaju....A zas som pri tom....pokial ma dieta na praci tvorivu cinnost, nebude vymyslat...
A myslim, ze tresty su pochopene....ale co uz, ked mas na rovasi viac "skutkov"?... 😀

maggie2
27. apr 2011

@miriamkac veď ja sa nehádam, lenže pravidlá v školke sú nie oko za oko zub za zub ako v prvotnopospolnej spoločnosti 🙂 deti sa odmalička musia naučiť patrične správať v kolektíve 🙂

miriamkac
27. apr 2011

@maggie2 to mi je jasné.... 😀 😀 😀 😀 a myslim, ze aj vacsine deti... ale zas sú to DETI...chces mi povedat, ze ty si posluchala na slovo? No ja nie, ale to neznamena, ze som zly clovek...ja tym chcem napisat len tolko, ze nedavajme "nalepku" hned detom, ktore su aktivnejsie, ADHD, alebo utekat za psychologom, proste aj decko sa zle vyspi a je nadurdene...mrzute...no tak sa stane, ze to schyta stolicka...a ked sa netrafi tak aj sused na stolicke...ale to stale neznamena, ze je to neprisposobive dieta...ktore nema na praci nic, len ostatným ublizovat. A pokial sa dosiahne efektu pri treste, ze mu to je luto a hlavne UVEDOMENIE, tak je problem skoro vyrieseny...
Len tolko....du spat...zajtra stavame so skolky... 😀 😝

dana_l
28. apr 2011

sice nepracujem v skolke ale pracujem s detmi uz velmi vela rokov. moja osobna skusenost s dvoma rodinami. v prvej mali 7 rocnu dceru a 2 rocneho syna. dcera bola strasne ale strasne "negativna". len otvorila oci a uz bolo toto nie je dobre, toto nie je dobre atd. rodicia - teda matka lebo otec pracoval cez tyzden prec mi vravela ze bude rada ak sa mi ju podari trochu "zlepsit" lebo ona si uz nevie rady. a vraj na vine bola predosla au-pair lebo jej vsetko dovolila. takze ja som mala kriky a navaly zurivosti. vzdy som jej povedala ze ak neprestane tak bude mat time out (co som nikdy nemala rada). ked zacala rozpravat negativne tak som ju odbila ze ak nevie povedat nieco dobre tak nech nic nepovie. a dva krat som ju strcila pod studenu sprchu - aj s oblecenim - samozrejme som ju predtym upozornila par krat ze ak neprestane tak tam "skonci". zistila ze ja co od nej ziadam tak to aj chcem a ked nieco slubim tak to aj splnim. nie ako rodicia co si nechali skakat po hlave. bola som u nich asi 8 mesiacov. dievca sa zmenilo. dokonca mi jej kamaratky mama povedala ze ju nespoznava, ze je "dobra". aj matka vravela ze si konecne uziva dcery. takze bol to dlhodoby proces ale vysledok bol kladny.
druha rodina o ktorej vam porozpravam. chlapec 5 rocny ked som prisla a dievca rocne. problemy na zaciatku len s chlapcom. pracovala som pre nich 3 roky a potom vyse roka nie a vratila som sa este na 4 mesiace. chlapec vedel ze u mna to "funguje" tak a tak. ale rodicia mi nedovolili "reagovat" mojou metodou takze sme mali problemy. ked zacal skolu tak sa to este vyhrotilo. dokonca mali specialny tim pre syna aby sa lepsie zaclenil do kolektivu. dievca bolo ok. pracovala som pre nich tri roky ale po roku som skoncila a potom sa vzdy vratila, pytali ma ci nepridem pretoze dcera ma problemy "nadviazat kontakt" s novou osobou. takze som sa takto 3x vratila. na 4x som prisla po roku ale dievca sa uplne zmenilo. rano jej povedat ze sa ma obliect tak bolo tantrum (ako sa to povie po slovensky?), povedat ze neskor potrebujeme ist na nakup, tantrum. pytat sa jej co chce na obed, tantrum. pomoct jej pri hrach, tantrum. no priserne. myslela som si ze je to moja chyba, pretoze takuto som ju nepoznala. po 4 mesiacoch som povedala rodicom ze odchadzam pretoze aka je nepriatelska a nic nepomaha. tak mi otec prezradill ze oni taketo problemy mali vzdy ked som odisla a prisla nova osoba a ta sa na toto jej spravanie stazovala.(mali aj 50 rocnu ucitelku zo skolky a vydrzala u nich 2 tyzdne). skusala som ostat este par tyzdnov ale kedze matka jej spravanie podporovala a samozrejme je to moja vina, oni v zivote taketo problemy nemali kym som ja neprisla, tak to nemalo vyznam a odisla som uplne. ani kontakt odvtedy nemam.
je to smutne ale boli to dve uplne protikladne rodiny kde to "zle" dieta sa stalo dobrym a kde to "dobre" sa stalo "priserou".
ono ak rodicia neurobia "poriadok" doma tak v skolke alebo v skole nebudu mat sancu "pomoct" dietatu. priklanam sa k nazoru ze by mala byt spolupraca medzi pedagogom a rodinou ale rodina je ta hlavna dat "zaklad" pre dieta prikladmi co je spravne a co nie.
kazde dieta je ine a niektoremu staci upozornit, niektoremu to dat "pocitit" - napr. to ustipnutie, niektore potrebuje dlhsi cas na zmenu. ale pravidlo je, ak dieta nepozna svoje "hranice" tak je to vzdy velmi dlhodoby problem.

miriamkac
28. apr 2011

@dana_l
S niektorymi vecami uplne suhlasim, ale tu treba rozlisit dve veci: 1. vychova v rodine
2. vychova a spravanie v skolke.
Mozes mat bezproblemove dieta v rodine a s problemom sa zaradit do kolektivu, alebo uplne opacne.
a dalsia vec: vobec sa necudujem tym detom, ze su zblbnute z vychovy, ked sa pri nich vystrieda X ludi. Moj nazor: dieta si ma vychovavat rodic, nie "operka"...nic v zlom ...(tym nechcem napisat, ze ich nejako zavrhujem...to nie...ved aj moja sestra je v irsku....ako "oper"..) 😉, ale ona sa striktne riadi zelanim matky aj vo veciach s ktorymi nesuhlasi...tam tu vychovu ma v rukach matka a to som tym myslela...ze ak je v dome cudzia osoba, detom by sa nemali menit ich zauzivane postupy a nároky. 😀

dana_l
28. apr 2011

@miriamkac mas pravdu, ja sa musim tiez riadit zelaniami rodiny a potom to tak aj vyzera. az ma poraza ze co chcu aby sa robilo, nerobilo s detmi a pritom tie veci su uplne nelogicke. lebo rodicia len tazko priznaju ze urobili chybu pri vychove a pritom to nie je o nich ale o tych detoch, tie budu za ich "pychu" trpiet cely zivot.
ta prva rodina bola jedina ktora mi ponechala "volnu ruku" pri vychove a videla ze vysledky su ozaj prekvapive. ostatne rodiny chcu aby sa dodrziavali ich vychovne metody co sice akceptujem ale nie vzdy som uzrozumena.

neviem ci to nie je prehnany nazor ale mozno tie deti co su az prilis striktne vychovavane doma tak beru skolku- skolu ako miesto na "uvolnenie" ich osobnych personalit a opacne, take co nie su zvyknute posluchat tak su prekvapene ak dostanu pravidla ale vedia sa im prisposobit bez problemov. no a potom je skupina ktora neposlucha nikde 😀 . ale aj take boli, su a budu.

molka
28. apr 2011

@dana_l a čo taká skupina detí, ktoré síce poslúchajú a majú určené hranice vo výchove, ale sú tak živé, neposedné a dominantné, že tieto hranice s radosťou prekračujú. Moja dcéra je niekedy ako anjel, strašne dobrá poslušná, ale potom zrazu chce nejakú hračku, ktorú má iné dieťa, tak príde, uhryzne, buchne, urobí čokoľvek, len aby tú hračku získala. A my-rodičia len dookola hrešíme, vysvetľujeme, dohovárame, občas aj capneme po zadku, ale nabudúce to spraví aj tak.

spachtos
28. apr 2011

@miriamkac tu sa pisalo o detoch, ktore ublizuju druhym detom a nie o tom, ze musia na slovo posluchat. V triede je vela zivych deti, ktore naozaj musia byt zamestnane neustale, aby nerobili zle, ale su deti, ktore nic nebavi, nevydrzia pri ziadnej cinnosti a zamerne ublizuju druhym. A myslim si, ze taketo deti treba poslat k psychologovi, aby sa zistila pricina. Je to pomoc pre dieta, rodica aj pedagoga. A nie kazdemu neposednemu dietatu sa pripisuje ADHD, ale to uz ucitel pozna.

syl
29. apr 2011

Ahojte, rada by som konkretne napisala nieco pre Katy1979, ja som mama toho maleho drobca, co tiez od Sebiho dostal autickom po hlave a brusku. Aj ked si vykame🙂, toto je diskusia a preto si dovolim Ti tykat🙂, teda ak smiem.
Takze, pisala si, ze mas obavy, ked Ta nejaka mamicka zastavi a bude sa na maleho Sebiho stazovat. Nemaj z toho hrozu. Moj nazor je takyto. Treba sa dat dokopy, rodicia, pani ucitelky. Nas maly mal dnes hysak a nechcel ist koli tomu do skolky. Od vcera mu vysvetlujem, ze ked sa take nieco udeje, ma ist hned prec, najlepsie k pani ucitelke, alebo zacat jacat o pomoc. Nechcem mu radit vracanie buchnatov a sacanie sa, aby sa to nezvrhlo🙂, to nie je riesenie. Nik z nas nevie uhadnut ako sa nase dieta bude aj pri najlepsej vychove spravat mimo domova. Co sa tyka riesenia a zasahov pani uciteliek, myslim si , ze mame to stastie v nasej skolke a triede, ze mame pani ucitelky, ktore este nezabudli odovzdavat nasim detickam, to co uz v dnesnom svete mizne, vzajomnu uctu a toleranciu. Tymto im aj dakujem, za vsetko co pre nase deturence robia, aj za ich pohotovost v rieseni problemov. Moj postoj je asi takyto, ja tiez nikdy neviem co sa moze stat, co moj maly vyvedie, a ked vyvedie budem to musiet riesit. Mylim si, ze by bolo dobre sa pozhovarat na urovni nasej triedy, ak by sa to zhorsilo alebo nezlepsilo. Nech aj ja, aj Ty, aj ostatni spolu s pani ucitelkami malym vysvetlujeme veci rovnako, mame rovnaky pristup v tejto veci a ked to ci uz moj , Tvoj alebo iny bitkarsky nezbeda bude pocut z kazdej strany rovnako, bude to pre neho mozno jasnejsie, ze sa to nema robit. Dnes je to Tvoj maly, zajtra to moze byt moj. ....je to neprijemne, ale snad sa to zlepsi. Urcite je to vecou nas vsetkych zucastnenych, nie len pani uciteliek, nas alebo krpcov. Komunikacia je to klucove slovo, a hlavne pevne nervy, ktore aj mne niekedy chybaju🙂