Dieťa v škôlke odmieta jesť. Ako to vyriešiť?

majusienka
23. sep 2010

prosím, viete mi poradiť, môj malý syn začal teraz od septembra navštevovať škôlku. Problém nastal pri strave. Desiatu-chleba s pomazánkou odmieta, začali mu potom dávať len suchý chleba, toho trošku zje. OBED nechce vôbec-odmieta. Keď po neho na obed prídem, ideme domov a doma zje úplne všetko čo mu dám. Od budúceho týždňa začína v škôlke aj spávať, nakolko nastupujem do práce. Vie mi niekdo poradiť ako postupovať aby aspoň niečo na ten obed zjedol? Neviem si predstaviť, že by tam bol celý deň hladný, to asi žiadne z nás. ďakujem

michaela911
21. okt 2015

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, kde sa mám obrátiť, pretože som zistila, že moje deti, ktoré mám doma z detského domova v škôlke nedostávajú presné stanovené porcie jedál. Totiž v utorok 20.10.2015 som detičky vybrala zo škôlky skôr, a videla som ako majú namazaný chlebík na olovrant, vlastne to sa ani namazaniu nedalo prirovnať, tie deti na chlebíku nemali skoro nič. Kontaktovala som riaditeľku škôlky za účelom zistenia, ako je to možné, tak pani riaditeľka si s týmto problémom tiež nevie dať rady, povedala mi, že obedy tiež často nespĺňajú hodnoty gramáže stravovania.. Napr. Dostanu jeden maličký kopček ryže a ktomu majú tri maličké kúsky mäska kocečky. Budem veľmi rada ak mi s týmto problémom niekto pomôže, a podarí na koho sa mám obrátiť. Ďakujem

jankako
21. okt 2015

to všetko prejde..Pre dieťa je to velká zmena.Prvý rok je taký ,,kritický,,pre deti,či už na choroby,prípadne že odmieta jesť,spať a pod..V strese sme aj my matky.všetko riešime..Ale druhý rok už bude lepší,alebo o pár mesiacov.
@michaela911 u nás deti v školke chodia na duplu.Nikdy nie je nedostatok jedla.Skor vidím plné vedro odpadu,ktoré si chodia brávať jedny pre prasatá

mamina1986
6. jún 2016

Ahojte mamičky,strašne som zufala aj ja..Moj maly zacal chodiť do škôlky pred 3mes.,aj to z toho prvy bol cely doma,co sme hned ochoreli,potom ako tak bolo vsetko ok..Teraz ide s placom do škôlky,odmieta jest,pani ucitelky skusaju vsetko,zatne usta a ani ich neotvori,odstrci tanier a tym je dopapane,ked maju na olovrant chlebik s maslom,zje ho cely,pani učiteľky sa snažia a aj ja mu doma dohovaram,ale nic nepomaha,obavam sa ak nezacne papat mi ho vyradia zo.škôlky... :( :( :( ja som práve nastúpila do práce,takže doma zostať nemôžem,není veľký jedak,ale čo doma navarim spapa aspoň par lyžíc...Jedlo do škôlky z domu vyslovene pani riaditeľka zakazala,takže už fakt neviem co mám robit :( :( :( :(

natanell
13. jún 2016

Ahoj,mamina1986
Moja mala chodi tyzden na cely den do skolky a nicoho sa nedotkne az kym pridem po nu😱😱😱😱😱😱celkovo nieje vobec jedak par jedal a dost,vsetko suche ja som uz na nervy z toho..uz rozmyslam ze navstivim detskeho psychol. Lebo tak ako je ona som vo svojej blizkosti este dieta jest nevidela.....
A to doma caka ze ju budem krmit,,ma 3,5 r
Ziadne pomazanky,maso iba rezen,omacky ,kasr niic.....
Niekedy ked si da vacsi kus uz ju naduva som hotova...

siska53
13. jún 2016

@mamina1986 a @natanell
Nasa mala vseobecne problem tiez ( a to najma od 3.roku je dobry jedak a aj doma zvacsa papa pekne a dost a takmer vsetko - zavisi od nalady).
V sukromnej,kam chodila 1.3mesiace,ju krmili,inak nepapala,,v statnej ani nejedla ani nepila (vsetko dohanala doma). Po 2m.zacala aspon pit a cca po 3mesiacoch aj jest - trosku..aspon. Obcas jej akoze pomozu,pritom jedia z lyzic a ona doma normale vi pouzivat cely pribor.
Hlavne netreba z toho robit vedu a zbytocne na to upozornovat,ze je to zaujimave.

S nasou sme sa trosku potrapili,lebo jedavala pomerne malo,ale som pochopila,ze to netreba silit. Nechces? Nemusis. A ponukla az dalsiee jedlo,ked bol cas.
Im trva, nez si zvyknu,nasa doteraz robi v pondelon cirkus,dakedy vacsi,dakedy mensi a to uz vlastne chodi cely sk.rok do statnej plus 3m.sukromna a aj tak sa este uplne neadaptovala

pepaa89
16. jan 2017

@natanell ahoj, ako ste na to s jedením? Ja mám teraz 3,5 rocnu a čistá katastrofa to jedenie, žiadna ryža, žiadne zemiaky, omáčky, mäso niiič, v škôlke toho minimum zje , zúfalá som

silvika99
20. sep 2017

Mozte mi niekto pls povedat ako to dopadlo s vasimi detickami? vylucili ich zo skolky jedli nieco??? nasa je tam 3 tyzden a nic ani do ust nepolozila absolutne vsetko odmieta aj ochutnat/...som zufala

siska53
21. sep 2017

@silvika99 nevylucili.. Teraz ma 5 5,r.,nastupila do druhej skolky a zas nechcela jedavat,no uz od konca minuleho tyzdna tam zje aspon olovrant a od tohto aj trosku obeda.

Ako som pisala v januari 2016, skoro 3m.tam nechcela jest nic. Vydrzali a my tiez .

silvika99
21. sep 2017

@siska53 a zdravotne Sa jej Nic nestalo? Potom nastal zlom a ochutnala?

siska53
22. sep 2017

@silvika99 nie. Praveze nic. Asi 2x bola bezne chora,co po nastuoe do skolky nebyva nic neobvykle. V oktobri a decembri ..ale v decembei uz pila mlieko okrem inych tekutin a uz aj trosku zjedla..
Zas ona to dohanala poobede a rano ranajkovala i pila aspon trosku.
To sme zas museli dbat na to,lebo u nej rychlo nastava vnutorny rozvrat organizmu ( v sukromnej,kde jedla,lebo ju krmili,schytala gastritidu a odvtedy sa jej zvacsa v lete opakuji a musime davzt pozor,aby aspon trochu jedla rano a tak,ale nesuvisi to s tym nejedenim tam,lebo to vznikli edte predtym). Aspon pit a ak aj to mlieko vypije,je dobre..

Ja som zo zaciatku prosila mamu,nech po nu ide na 15,aby teda skor jedla,ale potom som si povedala,ze stale beriem na to ohlad a rozhodnutie nejest je jej rozhodnutie,tak som prestala brat ohlad a sla po nich normalne po skonceni prace. Ahlavne!!! Sme na to neupozornovali,kedze mohla tak puat pozornost na seba a asi dufala,ze ostane doma s niekym z nas.. Aj s ucitelkami sme sa dohodli,ze ma nebudu informovat pred nou,maximalne ako sucast i dzlsich informacii,aby na to nebol kladeny doraz. Mala je v pohode.aj teraz nechcela jest,potom aspon olovrant a teraz uz aspon trochu aj obeduje. No a rano ranajkuje.. Poobede sa aj tak dopchava,ale ze craj olovrantuje. Jasne,ked je ovocny jogurt alebo puding,tak to nezje... Ona bud cisto biely alebo cokoladovy.

zas ona nikdy nebola taky superjedlik ako syn,s nou sme sa potrapili,ale kedze spm vedela,ze najdolezitejsie nerobit z toho nieco prenaramne dolezite,nehysila som (len ma stvalo to vyhadzovanie,kedze som pouzivala kvalitne potraviny pre nich)

Mate nejake problemy ci sa len tak pytas,ci mozu vzniknut?

pepaa89
24. sep 2017

@silvika99 ani u nás nič,ráno sa naraňajkuje doma, cez den hocikedy, teda vacsinou ,potom príde domov a dáme polievku, potom napr výživu a večeru...

veronka212
3. okt 2017

Ahojte, tak ja sa pridavam do skupiny nejedakov 🙂 moja dcera chodi do skolky mesiac a za ten cas ochutnala asi 3 jedla. Riaditelka sa mi vyhraza , ze pokial nezacne jest vyluci ju. Rok sme cakali na miesto v skolke a cez urady sa kinecne nejake naslo a teraz toto. Som zufala som s nou sama nemam ju kam ina dat ked som v praci. Do skolky chodi rada od prveho dna je tam stastna a spokojna, neplace, poslucha. Niekedy mam pocit ze si na nu riaditelka zasadla lebo som ju bombardovala ziadostami. Chcela by som vydiet dieta ktore zje napriklad bravcove s lecom a zemiakmi ved to nejem ani ja. Co mam robit? Moze mi ju na zaklade nejedenia vylucit z MŠ? Dakujem

pepaa89
6. okt 2017

@veronka212 veru,že nemôže, moja by už bola vylúčena každý druhý deň

veronka212
8. okt 2017

Pepaa89 ja to mam na taniery kazdy den a uz ma to zacina stvat. Neviem co som tej riaditelke spravila..z mi aj po kamaratke odkazala ze ak sa to nezlepsi dcerku mi vylici. Malej by to ublizilo a to velmi , ona tu skolku miluje. Neviem ako na nu uz s tym jedenim bojujeme 2 roky, skusali sme vsetko a neponaha nic. :(

evittam
8. okt 2017

@veronka212 Tak pekne povedz pani riaditelke, že stravu platis ci ju zje alebo nie a to ze to dieťa nechce nie je dôvod na vylucenie. Alebo teda nech ti ukaze zakon,vyhlasku,ktora o tom hovori....😉

spuntikmathiasko
8. okt 2017

Obe moje deti to robili ked nastupili do skolky - kym sa nezmierili s osudom s nazvom skolka. Synovi to trvalo cca mesiac - a to prvy mesiac odmietol sediet za stolim a taka zlata ucitelka ho krmila na rukach pri okne aspon suchym chlebikom. A dcera po tyzdni. Cize je to len otazka casu.

atrami
8. okt 2017

My sme tym prechadzali pravidelne. Natierky radi nemali. Bola som, ale rada, ze spoznali nove chute. Doma mi casto vymietli chladnicku. Casom by sa to malo upravit. Pride puberta a budes zamykat chladnicku.
@michaela911 treba mat dôkaz, fotky, jedalny listok s gramazou. Lebo ak posles kontrolu - urad verejneho zdravotnictva, tak vtedy bude vsetko ako ma byt.

veronka212
8. okt 2017

Dakujem maminky za podporu, kedze je mala chora mame tyzden na trening papania :D dnes tri jedla tri krat rev ze chce ine:D nakoniec sa zatala a isla spat hladna.. Uplatky odobrate a zamknute az kym nezacne aspon ochutnavat.. Po dobrom sme to riesili dva roky nastal asi cas poriadne pritvrdit .. Uvidim ci tvrdohlavec povoli :D ak nie tak pre nu bude najnacssi trest ze jednoducho ju do skolky nedam.. Som zufala tak skusam vsetko..

evittam
8. okt 2017

@veronka212 Nevidim dovod aby si ju tam nedávala lem preto, že nechce jest. Ved ona na to príde ci bude radšej hladna alebo nie. Btw.keby si chodila do práce tak co....

veronka212
8. okt 2017

Ja do prace chodim, a ona bude radsej hladna ako tam jest.. Zase uprimne komu chuti rybacia polievka s vlockami :\ dem dat este raz debatu s ucitelkami nech jej to jedlo nemiesaju .. Maso jej smrdi ani doma to do ust neda... Uvidime ako sa to vyriesi..

evittam
8. okt 2017

@veronka212 A to maju tu rybaciu polievku kazdy den?

veronka212
8. okt 2017

Stalo sa ze aj dva krat do tyzdna, no uvidim .. Psychologicka povedala ze to chce cas a kedze mala je strasne tvrdohlava treba toho casu velaaa :D pol roka trvalo kym si zvykla na chlebik so syrom .. A rok nezjedla inu cestovinu ako spagety..

miruska20
13. okt 2017

ja teraz mávam ten isty problém .No skôr ono je u nas z jedenim dlhodobý problém
zje mi polievku len zeleninovu so rezancami,omáčky nula bodou,ryža zemiaky hm maaaaalo
v septembri mala 4 roky,do škôlky ju neZobrali,ale našli sme a chodi od októbra je tam tyzden
jest tam je len chlebík no len tu desiatu
obed len naňho pozrie ani troska si neda mali zel.polievku to zjedla
ostatné nic
ale to sú preboha take obedy
napr.bryndzova polievka.kapustova polievka,segedin to len knedlu,
ešte k tomu je medzi 5 -6,5očnými detmi co mi je dost lícne
za kazde plakanie mi hned volaju a mám ist hneď po nu robím a oni ako pedagógovia ju nevedia zabaviť aby rozplakala
dnes mi nepriamo dala riaditelka najavo ze mam ukončiť a Zobrať ju
ona chce aby bola len doobeda ze si to mame vyriešiť ako ze co.úplne som v šoku ..
pondelok ju chceme dat už do 16 ona mi povie že ju psychicky zdeptam ze ked bude plakať bude volať
ja robím tak mozem byt do hod v škôlke porád ma isla prekliata
ako poviete mi co je toto za moresi
novy štýl v škôlke
čo mám robiť hladat inde ?

08monika08
26. mar 2023

@janzel 13 rokov starý príspevok ale ako keby čítam o svojom synovi..momentálne ho chcú vylucit zo skolky lebo nič tam neje zúfalá som

eva64
21. sep 2023

@08monika08 ako to dopadlo v skolke s jedenim? My to mame teraz v plnej parade😭😭😭

08monika08
21. sep 2023

@eva64 no ku koncu roka začal aspoň suchý chleba a vodu z polievky tak to neriesili ale brali mu krv v juli a vyzerá to na celiakiu tak ideme na gastro a uvidíme co potom ak sa mu teda potvrdí..a tvoj ani doma neje ?

eva64
21. sep 2023

@08monika08 doma papa, ale je vyberavy. Najradsej by milacikov, sladke, ale ma rad aj pecene kura, zemiakovu kasu, cestoviny...podla nalady a vecer vzdy krupicu. Zeleninu surovu este nemal v ustach, ani ovocie nechce, kusok jablka, v lete trosku melona, ale kapsicku si obcas da. Rozok len s maslom

eva64
21. sep 2023

@08monika08 tvoj doma papa normalne vsetko? Nestazuje sa na bolest bruska po jedle?

08monika08
22. sep 2023

@eva64 môj je len pár jedál a teda nič zdravé a stále mäso s ryzou vývar pho bo polievku ..no hej už začal hovoriť ze ho boli po vianocke a také keď ma .. zeleninu zje len keď mame kebab inak nie no akože na hlavu s nim