Dieťa zvyknuté v škôlke byť celý deň, musí byť na pol dňa

slivka1975
16. sep 2014

moj 3,5 rocny syn chodi do skolky od marca minuleho roku na cely deň. teraz som tehotna, termin mam v januari a v skolke ho chcu nechať, kedze nemam pracu na pol dňa. čo si myslite o tom ked sa mu v skolke páči a chce tam byť cely den, nebude to pre neho stres, ked bude chodiť len na pol dńa? má s txym niektora z vas skusenosť a ako to prebiehalo? Druhá vec je ze kedby som musela ist ležat do nemocnice, co je dost pravdepodobne, co potom? starych rodičov má len jednych a ti su daleko, tak nemame nikoho, kto by nám ho nezištne povaroval.

katrinka8
16. sep 2014

@cawes - ale skolka je predsa pre deti, pre to, aby boli v kolektive a pripravovali sa na skolu. Aby sa naucili nieco, co sa doma nenaucia.
Taktiez si myslim, ze je protizakonne vylucit dieta uz raz prijate preto, ze jeho matka nastupila na MD. To dieta za to predsa nemoze.
Nam pri prijimani pani riaditelka povedala (teda pri davani prihlasky), ze zakon definuje iba niektore podmienky, ktore musia byt splnene, aby dietatko bolo prijate. Ale skolok je malo, deti vela, tak zakon dava volnu ruku skolkam, aby si urcili podmienky navyse, ktore rozhoduju o prijati dietata. U nas je to napr. to, ze prednost ma dieta s trvalym pobytom v nasej mestskej casti, ze dieta ma starsieho surodenca, ktory uz ttuto skolku navstevuje, dieta sa do skolky hlasi opatovne, dieta je predskolak. Nemusia byt splnene vsetky podmienky naraz, staci jedna.
Ja som, napr. pri podavani prihlasky predminuly rok vo februari bola vlastne s dcerkou na MD, v juni mala potom 3 roky a do skolky mala nastupit od septembra. Ja som ale potom otehotnela (koncom februara, co som pri podavani prihlasky nevedela este), avsak vyslo to tak, ze ked dcerka dosiahla v juni tie 3 roky, tak som nastupila do prace. V septembri dcerka do skolky a ja v oktobri na MD (syncek sa narodil v novembri). Dcerka sice z osobnych dovodov chodi do skolky na 1/2 dna doteraz, ale mame normalne hradeny cely den, nikto nemal ziadne pripomienky k tomu, ze som na MD a dcerka v skolke.
A ver mi, nevalam si doma sunky, kedze mi mala chodi len na toho 1/2 dna a navyse tam odmieta jest, takze pekne po prichode domov je este doma aj obed, mam co robit. Rano bezat s obomi detmi do skolky, potom sa postarat o malickeho, varit obed, kym on spi a o 12-tej trpnut, ci sa zobudi a bezat naspat do skolky pre malu. Ver mi, bolo by mi pohodlnejsie mat ju doma a nebudit ich oboch v zime za tmy, riesit ranne rychle jedenie a obliekanie 2 deti, z toho 1 dojcata, utekat do skolky, potom nazad... Ale viem, ze dcerka skolku proste potrebuje, aj ked sa tazko adaptuje, potrebuje kolektiv. A zabezpecit kolektiv takmer 4,5 - rocnemu dietatu s 9-mesacnym suroencom je nemozne. Jednak dostat sa na ihrisko (malicky mi nespi v hluku, kde kricia deti) s 2 malymi detmi tak, aby som stihla aj navarit aj mladsieho nechat spat, ked potrebuje chce dost velku organizaciu a jednak na tom ihrisku su v tom case deti vo veku asi tak 2 rokov (jej rovesnici v skolke). Takze si neviem predstavit situaciu, ze by mi zrazu niekto povedal, ze moje dieta musi odist zo skolky preto, ze som nastupila na MD. Pochopila by som, keby ju ani neprijali z tohto dovodu (aj ked by mi to bolo naozaj luto), ale vylucenie by spravne nebolo v prvom rade pre to dieta. Neviem, ako by som mu to vysvetlila, ze preco zrazu nemoze chodit do skolky.

katrinka8
16. sep 2014

@mamulienka30 - super prispevok, povedala si to, co som ja nedokazala tak trefne vyjadrit 😉

cawes
16. sep 2014

@katrinka8 ale ved dieta zakladetlky nebolo vylucene chodi na pol dna, a ja som ani nepvoedala ze deti mamiciek na MD maju byt vylucene. Ale ak sa hlasi 20 deti z toho je volnych 15 miest a 5 mamiciek je na MD tak by bolo pre mna jasne koho zobrat. A to co opisujes o organizacii, tak viem o com hovoris, ty si doma, ja chodim do prace, musim sa zorganizovat, navarit, oprat, ozehlit, odniest maleho do zo skolky atd. takze tym ze este chodim do prace ktoru mam 30 minut cesty autom ak nie je zapcha tak ver mi ze ja sa musim vediet zorganizovat uplne inak a pritom vsetko stihat

pemizb
17. sep 2014

Aj ja chapem ze je tazsie ked mas doma dve deti. Ale nemyslite ze tie ktore maju deti a mali by ist do prace...no a nemozu ist len preto ze ich dieta nezobrali do skolky....nemyslite ze tie tie to tazke nemaju? Akoze pardon, ale trosku empatie by neuskodilo. Skuste sa vzit do situacie ze mate nastupit do prace a dieta nevezmu do skolky. No....ako by ste sa citili? ie je diskriminacne aj to ze deti, ktore maju moznost byt doma s mamou, chodia do skolky a deti ktore nevezmu vlastne nemaju kam ist? Ja mam dve deti a nemozem si dovolit sukromnu skolku. A keby som bola na MD s dietatom, tak ma nerozculuje to ze mi nevez u dieta do skolky. Vieme aka je situacia s miestami a tak by som to pochopila. Takze sa zamyslite nad tym, co budete robit vy, mile mamicky, ked sa budete vracat do prace a odrazu sok.....nevezmu vam dieta. A lahko sa vam to moze stat....s tym druhorodenym. Potom si spomeniete.....a mozno vtedy budete vraviet ze je to diskriminacne.

inffinity
17. sep 2014

@slivka1975 kdyz je tam prijaty, je blbost aby byl na pul dne k tomu te nemuzou prinutit vubec jim to neresi situaci. Nemuzou mit napriklad ze kapacita tridy je 24deti prijmout jich 30 a z toho 6jen doobeda lebo maji 24posteli... takze kdyz jednou muze byt 24deti tak aj s tvojim prijatym a na cely den!!! Nenechej se..

heni79
17. sep 2014

@slivka1975
Papier o prijatí máš ešte z minulého roku. Nemyslím si, že tam píšu, že sa prijíma na pol dňa. 😉
Dieťa, už do škôlky prijaté je, tak niet čo riešiť.
Nepíšeš, kto ti v škôlke posunul informáciu o poldennej starostlivosti. Ak ti niečo také spomínala učiteľka, nerieš to s ňou, choď priamo za riaditeľkou. Pýtaj sa podľa akého zákona to chce urobiť. Rovnako si prever aké sú podmienky prijatia dieťaťa do škôlky, či nejaké VZN daného zriadovateľa nerieši napr. to, že majú prednosť deti pracujúcich rodičov. Ak aj áno, tvoje dieťa už prijaté je a to je pre teba argument. Ak by riaditeľka chcela trvať na svojom, tak sa jej spýtaj, či budeš aj platiť menej, za poldennú starostlivosť.
A jednoznačne sa nedaj. Nemajú na to právo!

Poniektoré tu "argumentujú", že tvoje dieťa zaberá miesto pracujúcim mamičkám a bla-bla. Je to nezmysel. Lebo ak by si aj dieťa dávala do škôlky iba na pol dňa, škôlka nemôže prijať ďalšie dieťa! Počet detí v triede je daný a nemôže sa meniť počas dňa. (Teda áno, deti môžu odísť skôr domov, alebo neprídu pre chorobu, ale záväzný počet prijatých musí sedieť ráno i večer.)

siska53
17. sep 2014

@cawes a ako mam teda socializovat 4,5rocne dieta?? Na ihrisku drobci,poobede sa uz coskoro bude dat chodit len za tmy na prechadzku a raz do tyzdna daky kruzik na hodinu je malo,lebo tam sa daco robi,ale nie je cas na nadvazovanie priatelstiev. A aj v materskych centrach je to dieta stale len s mamou (rodicom),nie je tam samo,bez rodica...
Tak porad,ja tu vela moznosti nevidim...
Vlani som akceptovala,ze ho nezobrali,ok,mala mala vlani v septembri len 18m. A napriek tomu,ze maly ani teraz neprijal skolku dobre (je tam len 2.den sice),viem,ze mu kamosi chybali celu zimu az do dakeho aprila-maja,nez sa opat zacalo chodit na ihriska a kamosi uz nebyvali tolko chori..a opat - na ihriskach je zasa s nimi len rodic...
Tak teda ako socializovat dieta inak,ak nie kolektivom,kde je bez rodicov?

bubelko
17. sep 2014

@siska53 zalozte si tzv. spielgruppe. zladte sa viac mamiciek, ktore su na materskej, dohodnite sa, ze sa stretnete raz u jednej, raz u druhej, raz u tretej. alebo skuste prenajat miestnost a nejaka nezamestnana mamicka, moze skupinu viest.
vo svajciarsku idu deti do skolky az po dovrseni 4r. dovtedy bud plati matka jasle (za nemalu sumu) alebo je tzv spielgruppe - je tam 10 deti na 2.5h denne ca. 2x do tyzdna (tiez sa plati kvartalny poplatok) - na socializaciu to uplne staci. do skolky je pripravene akurat.

sashabb
17. sep 2014

@cawes ako pozerám pletú sa tu dve veci a preto sú tu tieto nezhody.
Zakladatelkyno dieťa nechodí na pol dňa. Bolo prijaté a chodilo do škôlky na CELÝ deň už v minulom roku! to až teraz personál škôlky vymýšla s polkou dňa, len aby sa doslova zbavilo dieťaťa!!!

Ty píšeš o prihlasovaní. Samozrejme vtedy súhlasím aby sa uprednostnili pracujúce matky. Ale teraz sa nejedná o novo nastupujúce dieťa, a tam je rozdiel.
---------------------
@h2 citujem:" poobede ho nemá kam uložiť spať, lebo proste počet postieľok je obmedzený. Takže ak dieťa po obede odíde domov, ostane postieľka voľná, čiže je možné prijať ďalšie dieťa."

S tymto žiaľ nesúhlasím a dovolím si tvrdiť, že to nieje pravda. Neviem odkiaľ to máš, ale ako tu už bolo spomínané, každá trieda má obmedzený počet detí a neexistuje aby mali menej postielok!
Taktiež neexistuje aby zobrali takto viac detí. Ak by im prišla kontrola mali by veeeelky problem.

cawes
17. sep 2014

@sashabb hej hej ja viem ze jej dieta chodilo cely a teraz chcu len pol dna a viem ze som hovorila o prihlasovani bol to moj nazor na celz system skolok na sk. Ale aj tak ak bude doma na materskej tak kludne nevidim problem v tom abybteraz napr rok chodilo na pol dna a potom na cely ked bude v predskolskom veku. Co ma tiez zaraza na skolkach a na mamickach na MD aspon teda z okolia a dnes sa mi nechce tam dieta zaviest bude doma, takze ono vies ak to ma takto byt tak aj chaoem ucitelky ats. Ja kolkokrat pridem o 3 z prace ale 7:30 je maly v skolke den ma stoji 100euro takze si to dobre rozmyslim ci ho zanesiem ci nie platit musim ci tam je ci nie je

siska53
17. sep 2014

@bubelko moj uz do skolky chodi..ide o to,ze nie je zvyknuty byt bez nas s cudzou osobou..to sa nema kde naucit,ani v takej skupine nie,to by tam musela byt vzdy ta cudzia osoba...a ja ist prec..uz je to v nasom pripade jedno,prosto si musi teraz zvyknut,ze chodi do skolky. A ze bude chodit na cely den..ale v kazdom pripade tu maminu nemozu nutit,aby jej dieta chodilo na pol dna.. To je moj nazor.

A ru takych deti vela nebolo...dake dve,co ich maminy mali malicke babatka vtedy...takze nehrozilo,ze by sa daktora z nas troch mohla postarat..to by som musela byt ja,kedze som mala najstarsie deti vtedy a to by zas sa nas nenaucil byt bezo mna..lebo on nema problem hrat sa s detmi,na ihrisku,ked ma kamosov,ma nepotrebuje,on ma prpblem byt bez nas..

katkabg
17. sep 2014

No ja by som tam taky bordel narobila boze sprostyyyyyy system 😠

ajana1
17. sep 2014

nechapem aky rozdiel to pre nich je ci dieta je v skolke pol dna alebo cely. Aj tak to miesto (druhu polku dna) nikomu nedaju. Neda sa s nimi dohodnut a vysvetlit im situaciu?

bubelko
17. sep 2014

@siska53 no tu sa to ucia tie deti v tej spielgruppe - tam su bez rodicov, ta veduca ma 10 deti (to je maximum)...preto hovorim, ze by ste sa s mamkami prestriedali...
ale kedze uz je v skolke je to bezpredmetne...
dieta si musi zvyknut na to, byt bez rodicov - bud si zvykne pred nastupom do skolky, alebo po nastupe do skolky, jedno si zvykne skor, ine neskor...

miriem
17. sep 2014

@mamulienka30 to je vsetko krasne, ze by delenie deti pracujucich a nepracujucich rodicov malo vymiznut z nasho myslenia - v idealnom svete. To by najprv ale museli vzniknut materialne podmienky na tuto zmenu, cize dostatok miest pre vsetky deti, ktore uz mali 3 roky. Potom by nebol dovod posudzovat deti z tohto hladiska. Lenze, preco sa tato zmena neudeje? Pretoze je to drahe. Vela zien ma dve, tri deti v kratkych rozostupoch a tieto deti su povacsine doma, lebo ich do skolok nepoberu z kapacitnych dovodov. Cize tieto deti stat nic nestoja, pretoze matka dostava MD, RD len na najmladsie dieta. Keby deti sli do skolky, statu by stupli naklady na dieta vo vyske cca 150€ mesacne, tolko tusim dostava skolka na skolkara. A to si stat nemoze dovolit. Ano, kazde dieta ma pravo na socializaciu v kolektive, ale to nie je starost statu, o to sa ma postarat rodic. Rovnako ako stat neskor neplati kruzky alebo ine aktivity na rozvoj dietata. O svoje dieta sa ma postarat rodic, to ze nas system je nastaveny tak, ze podporuje zeny na md, rd je sice super, ale nemozeme prenasat predsa vsetku zodpovednost na stat. Si na md a chces, aby sa dieta socializovalo? Nech sa paci, su aj sukromne skolky. Nemozes si dovolit? Su materske centra. Ano, znie to tvrdo, ale ja mam pocit, ze vela ludi sa stavia do pozicie, nech sa o nas stat postara...vid kopec otazok na fore, a co mi stat da, ake prispevky dostanem, ako to, ze uz je 16. v mesiaci a ti hajzli neposlali rodicak???a podobne. Rodicovstvo je o zodpovednosti a zodpovednom planovani, cize prisposobit pocet deti financnym moznostiam tej danej rodiny. Cize cely tento skolkarsky problem, je strasne komplexna a rozsiahla problematika, len ludom sa nechce takto obsirne na to pozerat. Vsimnu si to, len ked oni konkterne maju nejaky problem, cize zas vidia len dosledok velkeho problemu, ako v zmyslani ludi, tak vo financiach rodin aj statu. Tento prispevok nie je adresovany len tebe, aby si sa na mna neurazila, lebo mozno so mnou aj budes suhlasit. Ano, treba zmenu v mysleni, ale obavam sa, ze ta je v nedohladne, lebo aj dalsia generacia je vychovavana v zavislosti od statu a jeho davok...

bejbinka
17. sep 2014

@cawes Vies, toto je na dlhe lakte a argumentov mame kazda kopec...aj ta, co je doma na MD s viacerymi detmi a aj ta, ktora isla do prace skor. Tiez by som mohla povedat, ze niektore zeny idu do prace skor len preto, ze uz je im doma dlho a chyba im socializacia a dva platy su vzdy lepsie ako jeden (a ta uboha materska), nie kazda nastupi len preto, ze musi kvoli zamestnavatelovi, ale proste preto ze chce uz ist do prace...atd. Na tomto sa pracujuce a nepracujuce matky s malymi detmi nikdy nezhodnu. Problem je niekde inde, vsetky to vieme...malo skolok, vela deti...a kazda chce pre svoje dieta to najlepsie. Tu islo o to, ze zakladatelke temy proste len oznamili, ze kedze je na MD, tak jej dieta pojde domov naobed...ziaden iny rozumny argument, preco odrazu menia pre jej dieta pravidla. To je ako keby Ti zamestnavatel povedal, ze kedze si na dvoch materskych po sebe, zaberas miesto inej zene, ktore deti nema a tak Ta proste vyhodia. Je to diskriminacne a nelogicke.

kajkasamko
17. sep 2014

Aj moj starsi chodil minuly rok do skolky iba na doobedia, nakolko som bola doma. Ale u nas to bolo kvoli tomu, ze mali dost deti a nemali by vsetky kde spat tak okrem mna este zopar mamiciek co boli doma chodievali pre deturence na obed. Ale tento rok je uz o 7 deti menej tak ostavaju vsetky na cely den. A minuly rok som sa aj pytala nato, ze co ak si najdem robotu (povedali mi, ze v tom pripade mu miesto na spanie musia zabezpecit). Ale toto chodenie len na doobedia bolo len ako taka dohoda, inak dieta ma narok na cely den, ak to teda neni vo vasej skolke z nejakych takychto dovodov tak by som sa urcite nedala odbit 🙂 drzim palce 😉

cawes
17. sep 2014

@bejbinka
@sashabb
Inak teraz ma este tak napadlo ved ked mamicka chce dieta dat silou mocou do skolky atd su aj na sk sukromne a tie miesta maju .

@bejbinka no pozri ja som isla napr do prace pretoze tu je materska len 3mesiace a nie 3roky takze som bola doma aj s dovolenkou atd 8 a mohla som sa rozhodnut bud doma alebo pustim miesto pre nemamicku napr.

bejbinka
17. sep 2014

@cawes Do sukromnej mozes dat aj Ty, ved vsak pracujes - mas plat a ten je vyssi ako rodicovsky, takze si to mozes skor dovolit. Tak ako som napisala, dohodneme sa, ze sa nedohodneme. 😀

marllik
17. sep 2014

ucitelky si chcu ulahcit.. oni neprijmu na druhu polovicu dna ine dieta pracujucej matky.. podla mna na to nemaju pravo, ak ho uz raz prijali, tak toto nemozu..

cawes
17. sep 2014

@bejbinka moj do sukromnej vhodi 🙂

mirka0703
17. sep 2014

toto povedali aj mne ked som chcela dat maelho do skolky... ked mal 1,5r tak povedali ze ho zoberu len na cely tyzden kedze nejdem pracovat...to som ale nechcela...nakoniec chodi do sukromnej ..od 1,5r tam bol par mesiacov len raz tyzdenne na pol dna...potom dva dni..... a teraz ked uz ma 2,7r ostava na cely den 3x tyz...ale viem ze vacsina skoliek ma s tym problem ked si ,,doma,, a dieta das do skolky...sukromne to nastastie neriesia...

alex999
17. sep 2014

@slivka1975 dieťa bolo prijate na cely deň a nechapem prečo by malo zrazu chodiť na pol dňa, len preto, že si na materskej. Uplna blbosť ničim nepodložena.
Už som to raz tiež niekde písala, škôlka nie je "ODKLADACI PRIESTOR" pre deti pracujúcich rodičovm je to vzdelávacio-výchovna inštitúcia !!!!!!!!!!! Každé dieťa má právo na škôlku, nechápem prečo len pracujúci rodičia 😠 To akože aj keď budete dieťa zapisovať do školy tak maju pozerať ktorí rodičia pracuju??? 😕 😕 😕 Čiže ak je matka na materskej tak ani dieťa netreba do školy však?? Veď tiež tam je len na ODKLAD pre pracujúcich rodičov??? 😲 😲 😲 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

bejbinka
17. sep 2014

@cawes No vidis...ja zas cakam druhe vo februari a svoje prve, hoci uz bude mat buduci rok 3 roky, do skolky davat neplanujem, hoci by som aj mohla, lebo tuna, aspon teda zatial, nie je problem s nedostatkom miest. 🙂

miriem
17. sep 2014

@bejbinka Lol, cize podla teba deti pracujucich rodicov by mali chodit do sukromnej, lebo si to mozu dovo!it a deti nepracujucich do statnej? Ty ani ja btw nie sme momentalne pre stat produktivne, sme poistenci statu, dostavame md/rd, cize stat nas podporuje, aj ked z nas nic nema. Pracujuci rodic odvadza odvody, plati dane, je teda poroduktivny, prinasa peniaze do statnej kasy a za to, ze ma peniaze by ho stat nemal podporovat aspon tym, ze dietatu umozni navstevovat statnu skolku? Dufam, ze si to myslela len ako zart...

miriem
17. sep 2014

@alex999 skolska dochadzka je na rozdiel od skolky povinna, neda sa to takto porovnavat...

zuzin78
17. sep 2014

@slivka1975 ahoj najlepsie urobis , ked pojdes za riaditelkou a porozpravas sa s nou , lebo takto nic nevyriesis.

U nas je to v skolke urobene takto , matky na materskej mozu dat dieta do skolky ale prednost maju matky co pracuju, a tie co su na MD mozu dieta doniest len od 7.30 a musia pren prist uz od 14.45 hod ( max do 15 ej) takze u nas sa dieta poobede vobec nepohra, nakolko deti spia uz od 11.45 hod do 14.15 hod ( mladsie deti uz spia od 11.30hod :-/ moja vzdy chodila len na pol dna , nakolko som bola na materskej s mladsou, stale sa ma ucitelky pytali ci ju tam nenecham spat, lebo ich to "otravovalo" ze som prisla okolo 11.40 hod do skolky . Nic jej nechybalo, skor sa tesila , ze moze byt so mnou a potom poobede sa stretla s detmi na ihrisku ..

leanax
17. sep 2014

@slivka1975 nato učiteľky nemajú právo... tvoj syn môže chodiť do škôlky aj keď si na materskej a to na celý deň, on už dovršil tri roky je škôlko povinný tak čo vymýšlajú, na začiatku ste podávali prihlášku do škôlky na celý deň? ak áno nezlutuj sa nad nimi, je to ich práca, chlapec je prihlásený. ja som tiež na materskej a malá chodí do škôlky na celý deň a ani raz sa ma nespýtali učiteľky či si ju nechcem nechať doma a ked som ju dala prvý krát do škôlky ako 2,5 ročnú už som bola tehotná tak sama učiteľka navrhla nech ju dávam na celý deň hned od prvéh dňa nech si zvyká... neustúp , teraz budeš potrebovať viac času pre seba a bábo, viem podľa seba a tým nechcem povedať, že odvrhujem staršie od seba, ale naopak malej sa v škôlke páči , chodí tam rada a ja si viem lahšie pobehať s malým ked potrebujem

fuska
17. sep 2014

@slivka1975 Niekto ti tu velmi dobre poradil. Ziadaj pisomne tuto ich poziadavku. Myslim, ze si to rozmyslia.

sssimi
17. sep 2014

Je to divné, pretože ak je raz dieťa prijaté na celý deň, tak by to tak malo zostať. Moja chodila na 4 hodiny 2 roky a až potom na celý tiež z dôvodu, že som bola na druhej materskej, ale teraz je už druhý rok na celý deň aj napriek tomu, že som stále doma a v podstate ešte budem, keďže menšiu mi zobrali opäť len na pol dňa aj keď som chcela nastúpiť do práce.