Diskriminácia detí v škôlke, ak je matka doma s mladším súrodencom

maruska123
5. nov 2013

Ahojte,

mám 2 deti, staršie chodí do škôlky, s mladšou som na materskej, aké sú Vaše skúsenosti resp. názory na tento problém: v našej škôlke nám, čo sme na materských bolo povedané, že pre deti si musíme chodiť o 15.00 a samozrejme cez prázdniny ked je menej tried, tiež moje dieťa vzhľadom nato , že som na materskej musí byť doma, teraz v piatok sú voľby, opäť chcú aby moje dieťa bolo doma, ja fakt nesedím doma s vyloženými nohami, pokiaľ je staršie dieťa v škôlke snažím sa vybaviť si veci, s mladším dieťaťom na rukách, lebo poobede s dvomi malými deťmi už nespravím a nevybavím nič. Sem tam viroza sem tam nejaké vyšetrenie, sem tam prázdniny, takže fakt je dosť takých dní, ked mam obe deti doma, nehovoriac o tom, že mojej dcere sa v škôlke veľmi páči a rada tam chodí. A teraz tie voľby, fakt ma to nebaví, moje mladšie dieťa moc cez deň nespí, takže som niekedy rada, že som...o únave nehovoriac, rodičov mám daleko, manžel pracuje, takže veľa vecí musím stihnúť s deťmi sama.

anuska74
5. nov 2013

A ešte vyjadruješ sa len za seba, škôlka nemože argumentovať, lebo je fakt rozdiel, či požiadala,alebo prikázala brať dieťa o 15.00 hod.

maruska123
autor
5. nov 2013

@anuska74 ja si ústa otvoriť viem aj som to urobila, pýtala som sa len na názor ostatných mamičiek a ich skúsenosti nič viac

mirkakab
5. nov 2013

@maruska123 ahoj, presne toto mám za sebou. dcera chodila na 4 hodiny a ked som raz prišla pre nu, tak mi riaditelka oznámila že si ju musím nechať doma, lebo sa nejaký prisťahovali, tak uprednostnila dieťa tej matky. bola som nahnevaná, tiež som bola na materskej a dohnala som to až do takého stavu, že navýšili počty detí v triede. Teraz ma tu niektoré ukrkaju, ale mala som dôvod s tým niečo robiť 😝

zuzkat1
5. nov 2013

@maruska123 tak ale onedlho pojde do skoly tam nikoho nebude zaujimat ci ju mas kam cez prazdniny dat. A v skolke si musia tiez niekedy oddychnut a od poctu deti zalezi kolko uciteliek si moze zobrat dovolenku.musia sa aj prestriedat.takze pochop ze ked je mama doma tak ju poprosia aby si dieta nechala doma.

anuska74
5. nov 2013

@mirkakab
Veď áno, keď si myslím, že mám dôvod tak prečo nie, väčšina škôlok patrí pod obec, tak aj tam sa dá sťažovať.

siska53
5. nov 2013

@mirkakab a ako sa ti to podarilo? co si spravila, kam si napisala?

u nas sice poprijimali aj deti matiek na materskej, len nasho nie, hoci mame skolku kusocek a sme z danej oblasti, poprijimali deti vsetkych mimobratislavskych rodicov ( mam dost kamosiek, maloktora s muzmi su rodeni Bratislavcania, ja im to nezazlievam, zazlievam to tej p..riaditelke) a deti, ktore maju spadovu skolku inde.
ja som aj pisala starostovi, svokra primatorovi, vysledok je asi - strucne povedane - riaditelka si moze robit, co chce.
dakujem

zuzkat1
5. nov 2013

@mirkakab a myslis ze pre tvoje dieta je lepsie ked ich je tolko v triede? Ved sa im nevedia tak dobre venovat.

katarinava
5. nov 2013

@maruska123 v triede prváčikov si to rodičia zariadili všelijako - mamičky s druhým dieťaťom doma naklusali ( a aj ja som zo začiatku riešila prekrývanie spánku menšieho a termín vyzdvihnutia staršej ) a ostatní sa buď striedali podľa smeny, alebo si poslali starých rodičov a pod. A kto nemohol, nechal dieťa dlhšie - ale to posledné úprimne nebolo nadšené, že spolužiaci sú fuč a ono tam sedí. Takéto prispôsobenie ale funguje a je plne akceptované rodičmi v prvom roku chodenia do škôlky.Potom sa čas posúva.
škôlka vás nepostihne za to ,kedy si dieťa vyzdvihnete, to je na vás. Keď si ho tam chcete nechať do záverečnej, tak nechajte.

limoncino
5. nov 2013

Keď môj syn chodil do škôlky, pani riaditeľka nám hovorila, že najdlhšie sú tam vždy deti, ktoré majú matku doma na MD s mladším súrodencom... A keď niekto napísal, aký je rozdiel, či príde pre dieťa o 15.00 alebo 15.30, tak ja sa spýtam na to isté, ale opačne, naozaj je problén prísť pre to dieťa o 15.00 a nie o 15.30?? Nehovorím, že si krkavčia mať, božechráň.

koniarova
5. nov 2013

@maruska123 Stále si však nepodložila, prečo si ju musíš brávať o 15:00? Majú na to nejaký papier? Alebo ako ti to vysvetlili?

mirkakab
5. nov 2013

@siska53 Napísala som na krajský úrad, odkial im prišlo nariadenie že maju navýšiť každú triedu o 3 deti a o rok sa opakovalo to isté, tak rodičia spisovali petíciu a na základe toho otvorili dalšiu triedu, tak v súčasnosti sú v škôlke všetky deti bez ohladu na to, kde sa mama nachádza 🙂 Ťažko radiť, ked neviem aká je situácia, u nás bola situácia taká, že priestory na škôlku boli, len chýbali "pani učitelky".

danim
5. nov 2013

@limoncino jednoducha odpoved- ze mladsie dieta spi (doma , ci uz je to babatko prip 2r dieta... ma svoj rezim a neda sa ist , ako si ucky predstavuju..) a po starsie chodim s nim, kedze je manzel v praci... ked je raz skolka do 16.30 napr. tak co ich do toho , kedy mama , ktora je "doma a nic nerobi na MD" po to dieta pride...

zuzka_puska
5. nov 2013

ja by som sa na vasom mieste obratila na mestsky, alebo obecny urad- z akeho dovodu by ste mali chodit pre dieta skor ako matky ktore pracuju?? daju vam zlavu??? ak vam daju zlavu, vzhladom na to ze budete dieta vyzdvihovat skor, tak okey....ale ak budete platit plnu sumu, tolko ako kazda ina matka, tak preco by ste mali skolku vyuzivat v kratsom case???

mirkakab
5. nov 2013

@zuzkat1 no pre moju dceru to bolo určite lepšie

skybaby
5. nov 2013

Ja som doma s mladsou, staršia je v škôlke a nikto mi nekaze kedy mám pre ňu prísť. V škôlke sa jej páči. Chodím pre ňu okolo pol štvrtej, pretože menšia mi do tretej, pripadne kúsok dlhšie ako aj teraz spí. Idem ju akurát budit. Mám pocit že žiadny problém zakladateľka témy nemá. Ked sa chce, všetko sa dá slušne vydiskutovat s ucitelkami v škôlke aj tu na MK 😉

limoncino
5. nov 2013

@danim chápem 🙂 vieš, ja som veľakrát videla, že matky boli s mladšími na ihrisku, klebetili a až potom išli po to staršie, alebo som raz bola svedkom, ako si dve sedeli v kaviarni na káve, pozreli na hodinky, no moja, mali by sme ísť po deti do škôlky, lebo tam ZASE budú sedieť s upratovačkou, ha ha haaaaaa 🙄 🙄 🙄

danim
5. nov 2013

ja cez prazdniny dieta do skolky nedavam ( a ani chore ) , nech si cas uzijeme spolu... a tesi sa, ze ma prazdniny- napriek tomu, ze ma skolku rada

danim
5. nov 2013

@limoncino hmmm... tak ja sa spravam podla toho ako som pisala... je to odveci- ze s upratovackami.. co pises...ze na konci.. 🙄

sissy27
5. nov 2013

@maruska123 u nás čo si pamätám, tak mamičky, čo boli na materskej s mladším, boli akurát v čase prázdnin (1mesiac) požiadané, aby si nechali doma aj škôlkára, ale teda z organizačných dôvodov - škôlka fungovala v obmedzenom režime, len 1-2 triedy, v ostatných sa maľovalo, prerábalo, plus mali aj deti z iných škôlok, takže vtedy mi to prišlo celkom pochopiteľné... ale boli slušne požiadané, nebolo im to nariadené, a ak aj deti dali do škôlky, tak nikto im to nevyčítal... ale počas roka to nikto neriešil, či si príde po dieťa o 15.00 alebo o 17:00 ...

maruska123
autor
5. nov 2013

ešte by som rada doplnila, vôbec tu nejde o to, aby moja dcéra bola nonstop v škôlke do 17.00 a pod. ale aby bol nejaký stred, niekedy sa proste nedá aby som pre ňu prišla o 15.00 mladšia spí, a pod. a ešte k tomu, dcére sa nepáči ak pre ňu o 15.00 prídem, chce sa hrať, a taktiež nevidím dôvod, ak je zdravá a chce sa s deťmi pohrať aby tam nemohla byť napr. v dni, ked sa to " škôlke " nehodí... od troch rokov dieťa kolektív potrebuje

limoncino
5. nov 2013

@danim presne, je to choré 🙄 🙄 tiež som samozrejme nabola vždy naklusaná pred bránou o 15.00, najmä nie v lete, pretože ma syn vždy zvozil, že sa chce pohrať na dvore 😀 😀 ale naše pani učiteľky s tým problém nemali, hoci pani riaditeľka na ZR naznačovala, že deti s matkami na MD by tam do 16.30 byť nemuseli, nehovoriac o tom, že tie isté deti tam boli už trebárs od šiestej, keď išiel tato do roboty, tak ich tam hodil

suzzi_
5. nov 2013

nechapem, co je ucitelky do osobneho ci profesijneho zivota rodicov... ci su na MD, kedy im konci prac.doba... ak je raz skolka do 16.30 ci 17.00, tak je to snad ich pracovny cas a pocas neho si maju vykonavat svoju pracu. nepoviem keby mamicke, ktora chodieva po dietatko neskoro kedy tam uz ostava samo, slusne povedali ci by sa nedalo skor, ze to dietatku nerobi dobrotu, ale pokial su ostatne deticky v tom case kedy pon chodite stale v skolke, tak je to nezmysel a diskriminacia. to akoze dieta ktoreho mamicka je na MD ma narok na kolektiv len do urcitej hodiny?

dadka28
5. nov 2013

@maruska123 aj mne to bolo/respektíve nám mamičkám/bolo povedané že viacmenej by sme mali nechať doma,keď sme na materskej...vyberanie detí o 15ej hod to je poriadna hlúposť,to by som im pekne aj odpiskovala...
a ten náš prvý problém som reagovala asi takto...napísala som na školstvo mailom/čo je viac než jasné že nemajú na to právo nás izolovať...v ničom,nie je na to žiadny zákon../,oni odpísali a ja som prefotené odniesla do školky a vycapila na nástenku-od vtedy ani pol slova a ani sa nemontujú do toho či ich dávame cez prázdniny do školky alebo nie...
tiež ma to vytáča do nepríčetnosti-veď vlastne načo tie uči´teľky vobec chodia do rob,no nieeee 🙂 🙂 🙂 🙂
oni by boli najradšej,keby mali 3ks deti na triede...česť výnimkám...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadka28
5. nov 2013

@fidka79 myslim si,že si to napísala nepekne voči @maruska123
veď je jasne napísané že nemá s tým problém...ale v tých školkach nám už všetko zakazujú a dávajú si sv.podmienky ako sa im páči...tak podľa mňa zbytočne sa tu navážaš..

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadka28
5. nov 2013

@fidka79 ako ja všetko chápem..ja viem že je viac detí čo nezoberú atď...
ale my platíme školku,my sme rodičia...a žeby mi určovali že kedy mám prísť pre dieťa,mi pripadá absurdné..ja sa tiež nesťažujem...len viem ako to vnútorne chodí/moja mamka pratá v školke/tak viem o čom hovorím....a preto sa aj hnevám...budte radšej radi že o ničom neviete...do očí sa vam usmievajú a za chrbtom....hmmm budem ticho radšej...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadka28
5. nov 2013

@fidka79 to tu nejde o pocity...

sashabb
5. nov 2013

@zuzkat1 citujem: "tak ja mam termin v Aprili a malu si do septembra necham doma a potom bude chodit len do 12tej. Ja sa naopak tesim ze tam nebude musiet trcat dlho."

Mne to príde akoby si brala, že je škôlka za trest 😕 Ake trčať dlho??? Veď ju tam nedávaj vôbec keď máš takýto postoj, aspoň sa uvolní miesto pre iné dieťa.
A hlavne pre kolektív vôbec nieje dobré ak niektoré dieťa chodí takto skoro domov.
Potom to ostatným vŕta v hlave a len sa pýtajú prečo aj ony nejdu domov.