Dochádzanie do školy

mirkavic
4. jún 2018

Nájde sa tu niekto kto vozí svoje dieťa cca 20km do základnej/strednej školy? Koľko vás to tak zhruba vyjde ročne? Zvažujem budúcnosť 😊 ďakujem

pininka
4. jún 2018

@mirkavic my vozime cca 10km, ale vyratane to veru nemame, aj tak nemame inu moznost, lebo blizsie skola nie je. Ak vsak mate moznost dat blizsie tak rozmyslajte aj nad tym,ze raz to dieta bude chodit same, kvoli roznym veciam. Ake.bude spojenie ak nepojde autom.

vulka
4. jún 2018

U nás je bežné, že stredoškoláci cestujú cca 30-4O km do školy. Denne. Nikto ich nevozí. Chodia autobusom alebo vlakom. No a v autobuse majú polovičné cestovné a vlak zadarmo.

deti95060810
4. jún 2018

my vozíme 10 km, ale inú možnosť nemáme...bližšie nie je ....
strednú som precestovala 30 km tam a 30 naspäť a vysokú tiež....samozrejme denne a vlakom. Horšie je ZŠ - dieťa sa bojíš samé pustiť...

mirkavic
autor
4. jún 2018

Nuž máme vyhliadnutý domček ale ozaj že v poriadnom zapadákove kde bus chodí 2 krát do dňa aj to nie ráno..čiže iná možnosť ako chodiť autom by ani nebola 😁 preto chcem vedieť či to nerujnuje nejako váš rozpočet 😁

belllinka
4. jún 2018

tak to je velmi vseobecna otazka, kazdy ma predsa ine auto, inu spotrebu a ine prijmy. Co niekoho ruinuje, iného nemusí... Ja si myslím, že to nakoniec oľutujete lebo robiť dieťaťu stále taxikára nie je nič moc, bude chcieť chodiť aj na krúžky, stretávať sa s kamarátmi, bude ťažké sa zosúladiť, kedy vy chcete ísť z roboty, dieťa zo školy, z krúžkov. Zabijete nehorázne veľa času v aute a domček si ani neužijete... Na vašom mieste by som si radšej vybrala dedinu, kde je lepšie autobusové alebo vlakové spojenie.

janickacrazy
4. jún 2018

@mirkavic My bývame na dedine, syn chodí na SS vzdialená je asi 40km, chodí busom, mesačne nás to vyjde asi 80eur. Tiež si myslím, že bývať niekde v zapadákove nie je dobrý nápad, tu chodia busy každú hodinu, ráno aj častejšie, je tu ZŠ, keby som mala voziť aj druhého syna do školy niekde a na krúžky, tak by ma asi porazilo.

mirkavic
autor
4. jún 2018

@belllinka presne toto som potrebovala počuť len som si to nevedela v hlave "pokrútiť" :-/

mirkavic
autor
4. jún 2018

Ďakujem dievčatá za reakcie 😉

anapredaj
4. jún 2018

chodila som do skoly na aute cca 2roky kazdy den. 2x25km. mesacne 70-80€
ak tam deti vozis musis to ratat 2x .. co je fakt vela 😏

zuzkazivcak
4. jún 2018

@mirkavic my vozime 15 km. Tiež to nemáme zrátané ale je to ok. My to máme tak že ráno mi ju berie švagor a poobede idem pre ňu ja. Určite aj vy časom nájdete nejakého parťáka a už to finančne bude lepšie

hettinka
5. jún 2018

@mirkavic my vozíme 10km, ale vyčíslené to nemám. Vyšlo nás to dosť, keďže sme museli kúpiť druhé auto do rodiny, ale neľutujem.
Skôr je to náročné na čas a niekedy aj na psychiku, keď idem unavená z roboty a ešte do školy pre syna. V zapadákova nebývame, mame spojenie aj bus aj vlak, ale zatiaľ som sa neodhodlala pustiť syna samého. Je piatak.

laska201
5. jún 2018

My to sice mame mozno tak do 5km je to vedlajsia dedina ale ist pre prvaka do skoly bez auta cista katastrofa.4hod im konci 11.10 a ja uz o 10tej musela ist na bus a spet nam siel 11.36.a 5ta hod.konci o 12.00 to vedia zas deti meskat a to letime na bus lebo ide 12.09.Tak aj preto som si kupila auto a zatial soferujem len s muzom.Chvala bohu si na rannu smenu zobral dovolenku takze samu ma to caka az tak za 3tyzdne.Dufam ze sa do vtedy rozjazdim.

mima86
5. jún 2018

My vozime syna 15km do skolky, ale mame to cestou do prace. Naschval sme si vybrali skolku kvoli tomu. Do skoly uz bude chodit blizsie v meste, ale tiez to budeme mat cestou. Ale u nas nie je problem ani s autobusom, chodi casto.

dai
5. jún 2018

@belllinka poznam vela ludi co sa z dedin kvoli dochadzaniu s detmi vratili do mesta - zial vysnivany domcek sa stal miestom na prespavanie a deti z domu odchadzali o 6tej , vracali sa pred 20tou... za mna ak by bola ina moznost tak by som tuto nikdy neprijala- a nie kvoli financiam ale casovym stratam a psychike/ unave etc. ....

mirkavic
autor
5. jún 2018

Nuž vozila by som ho väčšinou ja, s peniazmi by ani nebol možno problém, muž zarába toľko že nebudem musieť chodiť do práce, budem robiť len z domu...ale aj to si neviem predstaviť že pôjdem 20km ráno tam 20km naspäť, po vyučovaní pôjdem po syna t.j. ďalších 40km čiže 80km denne? Uf 🙈 to by som bola bars prešoférovaná 😅

tinkasss7
5. jún 2018

Dieťa do školy musí bohužiaľ.Nikdy som to nerátala.Az tak zle na tom ešte nie som že rátam kde čo a koľko miniem.Ked sa niečo musí tak nerátam.Ak sa zdá za benzín alebo naftu priveľa sú aj iné možnosti.Bus alebo vlak.Preukazky do zľavou.Nad bus vide na 5€ týždenne

pininka
5. jún 2018

@mirkavic no je to dost, moja segra sa tak na cas prestahovali a presne rano 25km a spat a to iste poobede. Najprv ze ako super sa im byva a potom to prislo, skora ranne vstavanie, chodenie hore dolu, prisla burka, spadol strom, nedostali sa ani do skoly,ani do roboty. A nedajboze nejaky kruzok a uz chodili domov o siedmej a potom sa este ucit.

janinamojka
5. jún 2018

@mirkavic moje majú 9a12a dochádzajú busom každý deň takmer 20km..a je to v pohode.

bosoriak
5. jún 2018

@mirkavic nejde o peniaze, ide o cas. Ak ide o 20km autom po ceste, kde pojdes plynulo a v podstate to mas po ceste do prace, potom OK. Ak je to vsak ako niektore primestske lokality, kde sa 20km pokojne ide aj hodinu v zapche, potom to prehodnotte. Lacne domy maju dovod, preco su lacne.
Tiez je treba zvazit aj socialnu stranku - kamarati, spoluziaci budu uplne daleko..
Ja by som to nerobila, je naozaj uzasne pohodlne, ked dieta moze ist do skoly same, najlepsie peso.

mirkavic
autor
5. jún 2018

@tinkasss7
cez tú dedinu idú len spoje o 6 ráno čo je priskoro a potom až poobede čiže ráno by som ich musela voziť tak či tak

@janinamojka
A nedudrajú na to? Nebojíš sa o nich?

mirkavic
autor
5. jún 2018

@bosoriak súhlasím no manžel je veľmi tvrdohlavý a silou mocou chce bývať ďalej od ľudí... tiež si vravím že nebude mať kamarátov... snáď si nájdeme niečo s lepšou občianskou vybavenosťou, uvidím 😊

mirkavic
autor
5. jún 2018

@bosoriak a dochádzali by sme do Bardejova kde nieje až taký problém s dopravou

liduska12
5. jún 2018

@mirkavic my sme tak byvali a pre mna ako pre cestujuce dieta to bolo hrozne, neznasala som to. Mala som problem sa dostat domov kedy som potrebovala, do skoly/na brigadu na urcity cas....aj keby sme mali mat vilu v haji a male deti tak ju nekupim, nespravim to svojim detom. Dalsia vec su kamarati, ktori chodili po skole von a ja ked som s nimi chcela ist musela som sa zariadit podla autobusu, plus ten precestovany cas, no ciste utrpenie. Niet nad zivot v meste 🙂 ale tak ti poviem, kto to nezazije tazko to pochopi. Pre mna ma byt v meste daleko vacsie klady ako nejaky dom v cudu daleko...a radsej poriesit vikendovu chatu kvoli prirode a zahrade, oddychu...

namornicka
5. jún 2018

@liduska12 máš čistú pravdu, my máme byt v meste, deti na druhom stupni ZŠ, labzujú si hore-dole, mesto, ihrisku, kúpalisko veľa, klzisko či park. Do školy pešo, hneď vedľa zástavka MHD. Nerobím otroka vodiča keď chce ísť dieťa do kina či cez víkend s kamošmi. Spolužiaci čo sú cezpoľní sú odkázaní kedy idú večer rodičia z mesta domov, koľkokrát si dieťa privedie kamoša podvečer že musí počkať u nás lebo toho a hentoho mama ide až o hodinu domov. Mne to samozrejme nevadí že je u nás, len kamoš sa dostane domov až večer. Ráno môžu spať do 7. hod, môžem ich vypraviť do školy a ísť zarovno s nimi do práce, žiadne vyrážať o 6 hod aby som nestvrdla v zápchach. Je to o prioritách. Pre mňa je dôležité mať tú každodennú realitu pohodlnejšiu, pre niekoho tá záhradka a gril cez víkend. Čo poznám takto dochádzajúcich väčšinou ženy kmitajú s vozením, vstávajú ráno o 5 hod aby všetko stihli a potom sú z toho strašne unavené už na konci týždňa.

janinamojka
5. jún 2018

@mirkavic Na moje prekvapenie nie,dokonca cestujú radi. Predtým sme bývali tak, že školu mali priamo v obci kde sme žili a tam sa im nechcelo, dokonca vyvolávali po vyučovaní aby sme pre nich prišli na aute... Teraz sa do školy tešia a nemali problém ani v zime a to syn konci vyučovanie o 12.30 a bud ide o 13.50..V tom čase je v skole s kamarátmi na ihrisku ešte. Zo začiatku som sa bála, ale išla som asi dva krát s nimi, ukázala im školu, bud ktorý je ich, a už chodili sami.. Deti dokážu prekvapiť samostatnosťou keď je to potrebné.

janinamojka
5. jún 2018

@mirkavic bus nie bud...

mirkavic
autor
5. jún 2018

@namornicka ono to máš celkom pravdu nuž poviem to tak...ja aj manžel sme boli od narodenia mestské deti, nikdy sme nemali kamarátov (nehovorím že naše deti by mali byť rovnaké) no obom sa nám to tu zhnusilo..na jednej strane je to pohodlný život, všetko človek rýchlo vybaví, o nič sa nestará, pokiaľ je v byte tak už vôbec o nič...a práve tento pocit nechcem aby prežívali naše deti v budúcnosti...neviem ako to chodí na dedinách, aké povahy sú deti z dedín nuž za mňa môžem povedať že úžasné detstvo som nemala ani ja ani manžel, pohodlné pre rodičov ale pre nás ako deti niekedy to bolo celé zle....ja som taká že sa prispôsobím, pretrpím aj keby sme mali ostať v meste ale manžel je úplne proti a to veruže nechcem aby sme boli stále na ihlách že žijeme v "smradľavom" meste.. snáď ma chápeš 🙂

mirkavic
autor
5. jún 2018

@janinamojka a ty chodíš do práce?

eeffka
5. jún 2018

@mirkavic nejak si protirecis, chces dochadzat do Bardejova co je podla teba "smardalave mesto" a pre mna skorodedina. To ze vy ste mali zle detstvo neznamena ze vase deti budu nespolocenske tvory ako vy. Pokial si nikdy na dedine nezila a nezazila si co je to nemat pod nosom obchod, lekara, lekaren...hocico co si spomenies ani netusis do coho ides, vidis len autobus a este ani nejazdis a uz ta obtazuje soferovanie. Sorry ale chudak vase deti. upne ich vystihnes z kolektivu a mozu dopadnut ako vy. Predpokladam, ze v dedine skolu nemate ak ich chces vozit.

mirkavic
autor
5. jún 2018

@eeffka nemám na mysli Bardejov ako to smradľavé mesto ale Prešov..máme možnosť byť v byte(rovno pri frekventovanej ceste)no manžel zubami nechtami nechce a ja ho chápem keďže takto vyrastal od mala, ja som mala to šťastie že som bola v kludnejšej časti...vyhliadli sme si domček neďaleko Bardejova a najbližšia škola je 1-4r. cca 8km od dediny.. neskôr by už chodil bo BJ...hovorila som že deti nemusia byť ako my ale obaja sme si prežili život v meste a máme ozaj že dosť a nechceme aby syn prežíval rovnaké pocity... manžel sa dostal aj do zlej partie a horko-ťažko sa od nich dostával zas preč... veruže toto by som pre svojho syna nechcela dopustiť...naozaj netuším ako to chodí na dedinách ..mala som sa v úvodnom texte vyjadriť asi jasnejšie... jediné čo by mi vadilo by bolo to dochádzanie ale snáď by sme to zvládli...... taktiež hlavnou myšlienkou prečo ísť na dedinu je podla manžela aby sme mohli chovať nejaké tie zvieratká, aby sa malý mohol ísť povoziť na motorke/bicykli do lesa kedy by sa mu zachcelo bez rizika že ho zrazí prvé auto na prechode a tak vieš...neviem či si vyrástala v meste alebo nie ale za mňa môžem povedať že všetky tie pôžitky mi v detstve chýbali, rodičia boli večne zamestnaní sem tam si oco našiel čas nás vziať v nedeľu do lesa...priam som dychtila po zazitkoch a neboli mi dopriané