Doma ako anjel, v škôlke robí zle. Dáte nejakú radu?

brisilda
25. feb 2009

Dobry den.Rada by som poprosila o pomoc .
Mam uz skoro 6 rocneho syna a mame problem so spravanim sa v skolke resp. v spolocnosti.Doma je ako anjelik, pocuva ma na slovo robi vsetko co od neho chcem no ako nahle je v spolocnosti deti, urcuje si pravidla on.Ako nahle nieje po jeho alebo s nim nejake dieta nesuhlasi alebo ak pri hre napr. clovece nehnevaj sa prehra, mame ohen na streche ,zacne kricat a hadat sa s kymkolvek kto do toho zasiahne ci uz su to ine deti alebo dospelaci je mu jedno na koho krici a koho udrie .Jeho spravanie je neprijatelne pre okolie v takejto situacii sa ho snazim ukludnit a obratit jeho pozornost na nieco ine no v skolke to bohuzial neovplivnim a v tom mame najvacsi problem.Pani ucitelka sa mi neustale stazuje na jeho spravanie a ja uz neviem co s tym.Mam pocit ako keby bol moj syn najhorsi na svete .Je to este stale dieta a rado sa hraje a pretoze je to chalan tak je premna samozrejme, ze obcas robi aj nezbedu "ved je to chalan" ale co je vela to je vela ☹ Inak a je namna strasne naviazany, pretoze rodinu tu nemame a ako kazda matka chce dat svojmu dietatu vsetko tak aj ja sa snazim dat svojmu co len chce ci uz su to sladkosti, hracky alebo PC hry.Svojho syna som nikdy neudrela a som zasadne proti tomu a preto nechapem preco on bije ine deti.
Prosim ak ma niekto z vas podobny problem alebo mi vie dat niejaku tu radu ako dalej budem len rada .Zatial sa drzim radami pani psychologicky no uvitala by som radu aj nejakej mamicky ktora mala alebo ma taktiez syna nezbednika

pezincanka
25. feb 2009

Brisilda, neviem ti presne poradit, ale nedavno som citala knihu -maly tyran od Jiriny Prekopovej, a dost vela z toho, co pises, mi pripomina pribehy, ktore su tan spominane. Pomoc psychologa budes zrejme potrebovat. My sa o podobnych problemoch spojenych s panovacnymi detmi bavime v teme Terapia pevnym objatim, ktore Jirina Prekopova, psychologicka propaguje aj v tej jej knizke. Su tam aj linky, zaujimave...

renca3
25. feb 2009

brisilda...u nas je to prave naopak. v skolke poslucha a doma nie. to asi nemyslis doslovne, ze synovi das
co len chce. lebo v tom pripade, chapem, ze doma problemy nemate.
to, ze bije ine deti podla mna nie je o tom, ze by to videl doma. moj obcas dostane aj vychovnu a bitkar z neho nie je.

brisilda
autor
25. feb 2009

Dakujem Vam za nazor a knihu od Jiriny Prekopovej si isto kupim 😉 dufam, ze sa tam docitam nieco zaujimave

dididi30
25. feb 2009

ahojte

mam dceru, je strasne ako to povedat no nie nevychovana ale ako keby mala pubertu az teraz, strasne je vzdorovita..od malicka jej vtlkame do hlavicky ake su jej ,,povinnosti,, hracky si treba upratat, ucesat sa...
pritom my s muzom sme poriadkumilovny, vsetko ma svoje miesto....ja si myslim,ze to nieje zla vychova, to je ako to povedat, v krvy? 😅 taka povaha..

dididi30
25. feb 2009

nie az, ale uz 🙂

brisilda
autor
25. feb 2009

Ahoj dididi30, vies moj syn si sice hracky neupratuje to jedine ak nieco chce 🙂 tak seka dobrotu 😅 no je velmi citlivy a dost sa hanby no akonahle je v prostredi ktore dobre pozna stava sa s neho uplne ine dieta je ako cert , predvadza sa pri kazdej prilezitosti a podla ucitelky ma vraj nekultivovane spravanie.Zakazdym ked sa mi stazuje sa citim hrozne no stale sa utesujem s tym, ze su aj horsie deti a , ze mozno raz s toho vyrastie.Dalsi problem ktory mame je v tom, ze sa mi obcas zajakava a preto sa snazim byt k nemu mila ,vsetko mu pekne vysvetlim no podla psychologicky netreba vysvetlovat ale konat a to tak, ze odvediem jeho pozornost.Skusala som to no nepomohlo pretoze ked siel zbit jedno dievcatko tak som ho vzala a dala mu velkeho maca nech zbije jeho a presibane dieta mi odpovedalo len "ale jeho nemozem zbit, pretoze ho to nebude boliet" vtedy som nevedela ci mam plakat alebo sa smiat s jeho vynaliezavosti a to ma odpoved na vsetko ☹

pezincanka
25. feb 2009

Brisilda, u nas je to tiez skor naopak, presne ako pise Renca3, skor doma obcas vyvadza a navonok je uplne super dievcatko. ALe to su dve strany jednej mince.
Ta knizka vysla vraj teraz v novom vydani, fakt dobra. Potom nam urcite napis, ako si sa stotoznila s tym, co ona pise. Chcela som ti tu cosi z nej napisat, ale nechcem to vytrhavat z kontextu a je toho dost... Ta tvoja psychologicka kde nasla problem?
Mozem ti dat niekolko otazok (su to z tej knizky)?
Je tvoj syncek jedinacik, ci ma surodencov?
AKo by si jeho spravanie charakterizovala ked bol babatko, tak do 6 mesiacov?
Zmenilo sa po 6-12 mesiacoch nieco vyrazne v jeho spravani?
Aky bol papkac? Nebol, alebo nie je priebercivy?
AKo dlho sa dojcil? Spaval s vami v posteli? Ako spaval, resp. spava doteraz? Budil sa v noci casto?
VOnku po ulici dokazal chodit za ruku, nevzpieral sa tomu, ze musi chodit sam?
Jeho kamarati su prevazne jeho rovesnici?
Stretaval sa od malicka s nejakymi rovesnikmi?
KEdy zacal byt tento problem so spravanim? Bolo to naraz, alebo postupne? Nejaky zlom, stahovanie, nova ucitelka,.....

brisilda
autor
25. feb 2009

Ahoj pezincanka takze tu su odpovede na tvoje otazky:1, ano moj syn je jedinacik,
2,jeho spravanie by som charakterizovala strucne bol velmi poslusny nikdy neplakal a bol pokojny proste uzastne dieta 😅
3,v jeho spravani sa po 6 mes. nic nezmenilo stale mile babo ktore si nevyzadovalo pozornost a najradsej sa hral sam v 10 mes. zacal chodit , blabotal slovicka
4, Papkac bol veru dobry zjedol vsetko co som mu dala ale cca po roku sa to zmenilo a zo svojho jedalnicka vylucil ovocoe a zeleninu samozrejme zeleninu len v surovom stave no ovocie okrem jablcka vsetke
5, kojila som ho do 10 mesiaca, saval stale v svojej postielke az pokial jedneho dna nebol v skolke milulas a s nim samozrejme aj cert toho sa strasne bal a dokonca aj pol roka potom sa mi v noci strhaval zosna a plakal, ze vidi zleho certa no a odvtedy kazdu noc k nam pricupita ako namesacny stale v rovnakom case malokedy sa stane, ze nepride.Inak ano budil sa mi v noci velmi casto
6, ano chodil po ulici sam nemal s tym ziaden problem dokonca sa tesil ze je ako dospelak bez kocika
7,Kamarati? hm... no tak tych vela nemame stale sa hraval len s jednym najvias s 2 detmi akonahle ich bolo viac nevedel sa s nimi hrat
8,Tak ako kedy sa stretaval chodila som s nim sice do detskeho centra no ako som pisala stale si nasiel len jedneho najviac 2 kamosov a tak je to aj dnes v skolke ma 2 kamaratov a ostatne deti s triedy vraj niesu jeho kamosi ako mi to raz povedal jeden je kamos a druhy je nahradny ak by nahodou 1 bol chory.
9.No tak posledna odpoved bude dlha , ked mal 3 roky zacal chodit do skolky kde bolo super no pre stahovanie sme skolku musela zmenit a v tej sa zacali problemi, zacal strasne plakat, vraj ho tam jedno dievcatko bilo, ucitelky ho nutili jest jedlo ktore nemal rad neraz sa im tam pozvracial alebo ho naplo dokonca som videla ako ucitelka donho nasilu pcha jedenie, bol strasne ustrachany neraz mi v skolke ucitelka povedala , ze presedel cely cas v kute ticho a so slzami v ociach pretoze mu bolo zamnou smutno.Kazde rano ked sme sli do skolky plakal no vedel ze tam musi ist a takto som ho trapila 2 roky s tym, ze tam chodil stale len do Decembra potom som ho radsej odhlasila uz som dalej nevladala az nakoniec sa mi otvorili oci a melemu som vybavila novu skolku takze terajsiu v ktorej mame tieto problemi ale na druhej strane chodime do skolky radi ucitelky su perfektne az na problem ktory mame beru ho za zleho a nevychovaneho vraj ma nekultivovane spravanie moze byt, ze ma syndrom ADHD?Vela som si o tom precitala a vela veci mi nanho sedi nevie sa sustredit ma problem s ucenim novych veci aj ked na druhej strane veci ktore ho zaujmu si rychlo zapamata a najhorsi problem je v spravani ktory som uz opisala.
Dakujem ti velmi pekne , ze ta moj problem zaujal a mas ochotu mi pomoct

erikasadek
25. feb 2009

brisild anieco podobne ma doma, moj syn. ma 4 roky, mam tiez problem doma skoro bez problemov, ale v skolke , je to zle, je to , jedinec ktory chce vzdy o vsetkom rozhodovat.. a tam s aneda, a tak s ide na vec niekedy silou... sice nebije ostatnych stalo s ato len raz, i ked tak nevinne, ale zato ked su vonku kazdy den , na dvore v skolke a maju tam , bicykle a trojkolky, tak pre tie sa bije ako divy a hazde sa..
doteraz sme mali problem pretoze , este aj zle rozprava, a v skolke uz vobec nie.. proste povie len par slov a ostatok niokto mu nerozumie...

aj ja prezivam kazdy den peklo ked chodom pon do skolky..

erikasadek
25. feb 2009

pretoze, stale len cakam co mi povedia?.
je sledovany psychologickou dokonca uz chodi kazdy tyzden do skupiny 4 deti, ako on.. proste detio, ktore chcu o vsetkom rozhodovat, a neustupia....

inak je velmi citlivy , doma, ma svoje chvie, hlavne ked mu protirecim..kamaratov nema zidnych, pretoz enedokaze sa hrat s detmi, stale chce vsetko kontrolovat a nedokaze sa na svoj vek nai poroadne dorozumiet co je pre neho frustrujuce a tak vsetko ide spolu..
😒

inak ako diet abol starsny kludas, mohol sa sam hrat, pekne papala , spal aj teraz spi bez problemov...

brisilda
autor
25. feb 2009

Aho erikasadek, no vidis to neviem ci je vhodne povedat, ze som rada, ze niesom sama co ma taketo dieta ale aspon ma to drzi trosku nad vodou.Doteraz som si velmi neuvedomovala, ze moj syn ma problem a ani som to neriesila no nova skolka mi otvorila oci .Najprv som si myslela, ze je rozmaznany kazdy nanho len krical pre jeho spravanie no az teraz si uvedomujem, ze on zato vlastne ani nemoze .Ak sa unho potvrdi syndrom ADHD urcite to budem riesit a snazit sa mu pomoct ako najlepsie budem vediet.Kazdy vecer som zaspavala zo slzami v ociach ked som sa vzila do jeho situaciu ako nanho kazdy iba krici , niekto si myslel, ze ho lutujem a som k nemu az prilis mila a ustretova no ak sa potvrdi moje podozrenie tak ma pochopia .Snazim sa ho chvalit za kazdu malickost a niekedy sa mi zda, ze to prehanam no ak mu to ma pomoct tak ho budem chvalit za vsetko dokonca ja zato ak vsetko naobed spapka . 😉

erikasadek
25. feb 2009

no ja ma to stasti e ze na neho nikto nekrici, ale je to tazke.. ja ho tiez chvalim ak s amu nieco dary, no kto ho uz pochvali ak nie ja. 😉
treba dava im to seba doveru.. nie.. teda moj potrebuje vediet ze som za nim....

viem si predstavit , tvoj smutok, j atiez niekedy placem, ked ako dnes chcel s ahrat s detmi , no nedokaze, chce hned byt panom situacie a nedokaze sa ani poriadne porozpravt , takze to zacina znova detio na neho pozeraju a n amna a stale to iste co si povedal, ja ti nerozumiem..a ideme, a mne je do placu... ☹

pohlady niektorych matiek tiez nie su najpriatelskejsie..

pezincanka
26. feb 2009

AHoj Erika!!

Ked som citala tu knihu Maly tyran od Prekopovej, tak som veru myslela aj na teba a Patka.Ty si sa k tej knizke dostala?

erikasadek
26. feb 2009

ahoj pezincanka, nie, nepoznam, tu ju tazko kupim, mozno sa k nej dostanem, ked pridem na slovensko v lete....

pekne od teba ze si si na nas spomenula.. 😉

pezincanka
26. feb 2009

Poznam tvoju teoriu vzniku patkovych problemov, Prekopova to popisuje celkom inak, z psychologickeho hladiska. Avsak zaciatok problemov sa datuje do podobneho veku, teda od 6 do tusim 22 mesiacov.

brisilda
autor
26. feb 2009

Tak konecne som si nasla cas a precitala som si terapiu pevnym objatim ktoru si spominala a rozhodla som sa to vyskusat.Dam vediet ako som dopadla aj ked viem, ze zaciatok bude tazky no dufam, ze moje sidlo to prijme 😒

erikasadek
26. feb 2009

no vies ja to nemozem dokazat je to len teoria ktora sedi.. ale netvrdim ze je to na 100%
proste nikto nechape.. tak hladam.. 😉

neboj ja to zvladnem.. 😉
uvidime, ako dopadne zatial chodi , do tej skupiny, su to chalani su 4 rovnaka diagnoza tak uvidim e apredtym k logopedicke...

tak ci tak , u josh uz nedostal.. teda ockovany nebol.. na MMR.. 😉

alami
26. feb 2009

brisilda - neviem ti celkom poradiť, ale - som učiteľka a z praxe viem jedno - dieťa čo je doma ako anjelik, v škole vždy robilo najvačšie problémy - myslela som - doma si nemôže dovoliť, tak sa ventiluje v škole...ale to sa mi nezdá celkom tvoj prípad, lebo ako vidím, syn je dobrý asi sám od seba, nie preto, že ho držíš na krátko...tak neviem 😖
a zas deti, ktoré boli v škole ako anjelici, tak o tých viem, že doma si s nimi rodičia nevedeli dať rady...naozaj...pamatám dieťa čo som o ňom ani nevedela, že je v triede a prišiel otec s malou dušičkou sa na neho opýtať...a ja že - však...on je ako anjelik - a otec takmer odpadol...doma skutočne nevedeli čo s ním robiť, taký vraj bol...

celkovo k výchove - k dieťaťu by sme mali byť pozorný keď je dobré, akonáhle si ho ako dobré nevšímame a reagujeme naň až keď je zlé - naučí sa...musím niečo vyparatiť, aby si ma všimli...ale to asi tiež nie je váš prípad, keďže v škôlke ty nezasiahneš...teda nie je to o tom, že si ho nevšímaš, tak sa"prejaví"

inak, ja mám tiež 6 ročného syna a tiež je inak dobrý a tiež sme mu dali a dávame všetko čo si len zažiada - a tiež nevie zvládnuť prehry, presne viem, ako zúri, ak v niečom prehrá - ale robí to aj doma, tvoj nie?

a ešte ma napadá, nebude to tým, že je jedináčik? celkovo - nie je naučený na súperenie s niekým - mal vždy tvoju pozornosť o ktorú sa nemusel s nikým deliť, prevdepodobne, v tom čo sa deje doma si ho nechala doma vždy - ako dieťa vyhrať...dostal všetko, po čom túžil...a to v škôlke nemá - učiteľka si nevšíma len jeho, nevíťazí vo všetkom, nemá všetko čo chce....myslím, že tu pramení jeho iné správanie v škôlke - tu sa stretáva so súpermi...niečo, na čo nie je zvyknutý....

má 6 rokov, je už dosť rozumný na rozhovor - vysvetli mu, že život nie je len o víťazstvách ale aj o delení sa...že on síce súrodencov nemá...ale tí čo majú...čo všetko to pre nich znamená...s čím všetkým sa musia deliť - od pozornosti rodičov, cez poradie pri kúpaní sa až po balíček cukríkov 😉 a že ak sa hrajú, nevyhrá len on, ale vždy niekto iný....sú na tom rovnako - sú rovnocenní, tak ako on so spolužiakmi v triede....a nech si uvedomí, či by chcel byť bez kamarátov - celkom sám...a on povie nie...a ty - ale každý jeden so spolužiakov chce tiež vyhrať, je tiež jediný pre svoju mamičku...atď atď....musíme sa vedieť podeliť, vedieť vedľa seba žiť, rešpektovať sa...
týmto smerom by som išla - veľa síl, držím palce....

alami
26. feb 2009

inak - Malého tyrana vrelo odporúčam, dokáže poriadne otvoriť oči - mal by si to prečítať každý - a to prv než vôbec začne vychovávať, aby potom len neľutoval, kde všade urobil chyby - ako ja napr. a pevné objatie tak isto - je to skvelá vec, je tu k tomu aj téma, ja som ju zakladala pred nejakým časom -a inak, teraz keď som to čítala, ani som nechcela veriť, že môj syn bol taký, ako tam opisujem, strašne sa zmenil - preto, niekedy z rôzneho správania z ktorým si nevieme rady dieťa aj jednoducho vyrastie...

erikasadek
26. feb 2009

dajte mi baby presny nazov knihy a autorku akde by som mohal kupit.. tyran neviem bol drzany na kratko.. ale aj tak rada si precitam.. 😉

alami
26. feb 2009

tu je vypredaná, ale ak skúsiš zadať do googla, vyhodí ti aj iné predajne - popozeraj 😉

lubkaj
26. feb 2009

Tu sa da objednat 😉: http://www.martinus.sk/?uItem=46511

erikasadek
26. feb 2009

dakujem.... 😉

brisilda
autor
26. feb 2009

Alami dakujem za tvoj nazor a za radu.Mas pravdu doma sme ho stale nechavali vyhravat a terapiu objatim zacinam skusat dufam, ze zaberie 😒 Tak isto si precitam aj tu knuhu ktoru tu spominate a tajne dufam, ze to zaberie aj ked som mu neraz vysvetlovala, ze prehra je normalna a kazdy sa s nou v zivote musi stretnut tak aj napriek tomu sa nevie ovladat neraz mi povedal ale mami ved ja neplacem aj ked plakal alebo mi povedal, ze nechce plakat ze to nedokaze ovplivnit a sam nevie preco place proste prehra ho vzdy dokaze polozit na kolena.Dalsi problem je v tom, ze nielen v spravani ale aj s rozpravanim mame problem tak isto ako aj s tym, ze sa nevie sustredit stale ho zaujme nieco ine .neraz som mu stokrat vysvetlovala, ze auto sa zacina na pismenko A stale vravel po svojom, ze nie na A ale na au a to nielen to je toho vela v com je pomalsi ako jeho rovesnici napr. v kresleni auticko kresli stale rovnako ako ked mal 3 r.Sikovny je len vo veciach ktore ho zaujmu a bavia ale nie stale sa da ucit hrou, su veci ktore ajked nas nezaujimaju tak sa ich proste musime naucit ci uz chceme alebo nie .Ja sa snazim aby mu nic nechybalo aby nemal v skole problem a aj preto nam psychologicka navrhla odklad.Dufam, ze poznatky ktore som tu nadobudla zaberu aj ked to potrva ., pretoze nechcem nic uponahlat nanho proste musim ist pomaly 😒 Inak je poslusny a hlavne ak je sam dokoze sa sam zabavit, pomaha s domacimi pracami rad sa hraje so psikom pocuva ma na slovo tesi sa ak ideme k babke, pretoze vie , ze mu dedo da daku pracu musi byt stale v pohybe vtedy dokaze byt dobry no len do tej chvile pokial mu niekto nezmeni plan , akonahle nieje po jeho je ohen na streche

alami
26. feb 2009

netráp sa, že mu niečo ide pomalšie. každý sme nejaký a každý sme iný... Môj syn je veľmi múdry, chystám sa ho dať na školu pre intelektovo nadané deti, zaujíma sa o vesmír a vie veci, ktoré jeho rovesníci ani netušia - ale ak mu poviem obleč si tričko - takak to nezopakujem doslova 50x, tak bude kludne zamyslene stáť niekde vyzlečený a vôbec mu to nevadí... 😀 😀 😀 😀
možno tvoj kreslí auto ako trojročný a môj sa nevie ani obliecť, ale ver, že z oboch vyrastú poriadny chlapci, ktorým nebude nič chýbať 😉 oni tie rozdiely dobehnú, neboj nič 😉

erikasadek
26. feb 2009

brisilda ako , u nas az na male vynimky................ 😉
niekedy na zufanie.............

erikasadek
26. feb 2009

alami.... 😉

pezincanka
27. feb 2009

ALami, pekne si to napisala. Veru tak, mali by tu knizku davat sponzori pri porode....v nemocnici,alebo posielat v 6 mesiacoch, namiesto vzoriek umeleho mlieka....nieco ako navod na pouzitie, resp. ako vystraha pred nevhodnym pouzitim, teda vychovou dietata....

pezincanka
27. feb 2009

Brisilda, super, ze si si objednala tu knizku.

Este ma napadlo par otazok pre teba, suvisiacich s touto temou.

Mal tvoj syncek obdobie vzdoru, ktore by si nejako casovo vedela ohranicit? (od ...do)
Pouzival cumlik?
Mal nejaky nahradny predmet, s ktorym sa ukludnoval v case, ked sa osamostatnoval od teba ako matky? KEd si zacal uvedeoovat, ze ty s nim nemozes byt nonstop? Neviem, napr. plienku, nejaku hracku..?