Druhý deň v škôlke - trojročné dieťa

doboskam
6. sep 2016

Je september,deticky zacali chodit do skolky. aj ten moj, ma 3. Dali sme ho do statnej skolky, ja som nastupila do prace. Ked som ho v aprili bola zapisat do skolky , pytala som sa pani riaditelky ci ho nejako mozem pripravit do skolky , ona nato ze netreba ze je nato prvy tyzden v skolke. Maly je v skolke 2 den a placka za mnou, najprv kusok vacsi plac a potom uz len take fnuckanie. V triede je viac deti asi 8 ktore placu za maminkami.
Riaditelka mi povedala ze preco som nepripravila synceka do skolky ze som s nim mala chodit do skolky na par hodin na dvor ked tam boli ucitelky s detmi. Pritom som sa jej pytala v aprili ci ho nejako mozem pripravit do skolky, ovlada vsetko co ma vediet skolkar, len placka. Navyse boli prazdniny. Je druhy den skolskeho roka a pritom tyzden je pre deti taky adaptujuci sa v prostredi. Ucitelky tu maju pristup typu ked dieta placka, nechajme ho bokom nech sa vyplace ,neriesme ho. Neviem ci je to spravne. Hm?
Ked sa deticky obliekali vonku jedno z deti si zle obulo topanku. A ucitelka mu povedala. Ako to mas? To ta mamka nenaucila?
No neviem, ale k comu bola ta otazka? Ved maminky sa snazia toho tolko naucit svoje deticky. A detickam treba skor pomoct, posmelit ich a nie hned negativnu otazku to ta mamka nenaucila? Aku mate skusenost vy so skolkou a Vasimi detickami? Resp. s ich ucitelkami ak deticky plackaju na zaciatku v skolke?

sardinka336
6. sep 2016

@evittam inak tearz furt v spravach hovorili o to zaškolení dietata a tak ...a hovorila tam jedna riaditelka ZŠ ze stupa počet detí, ktore su super nadupane teda vedia pisať, čítať a neviem čo....ale sociálne zručnosti maju velmi slabé az nulové. Nevedia sa samé najesť priborom, obsluzit sa v jedalni - zobrat si pit, tanier. Zbalit si veci do tašky atd...Sice hovorim uz o starších detoch ale dnešne deti nemaju zvyčajne ziadne povinnosti, všetko za nich urobi mama...všetko nachysta na zlatej tacke tak ako maju vediet samé fungovat. Mne ked jedna známa povedala, ze 5takovi chystá školsku tašku tak som skoro omdlela!!!! Všetko sa robí za deti. A tak to ide dalej a dalej...az tu mame chlapov z mama hotela a ine chuťovky.

papricka33
6. sep 2016

@doboskam gratulujem, vybrala si si dobrú škôlku s ešte lepšou riaditeľkou 😖 ...jaj, ani sa nejdem vyjadrovať.

papricka33
6. sep 2016

@sardinka336 tak tak. Bič si na seba pletú niektoré maminy 😉

bocianka123
6. sep 2016

ja iba napíšem ja mám stále v živej pamäti, ako som ja plakala pri okne v škôlke... ale už neplačem 😀 .. sorry, to len tak na odľahčenie.. ach, čo to tak prežívate? dieťa si poplače a hotovo.. prestane, ked nevidí rodiča , prestane.. ja som "stará" škola.. moje deti odchované v štátnych škôlkach a sú tu .
a ešte k tomu "vysvetľovaniiu" a príprave dieťaťa do škôlky, napr. mojmu mladšiemu som vo veku jeho 3 rokov mohla hovoiť čo som chcela, vôbec tomu nerozumel, mal ma "na háku" ako sa hovorí ... tak som to neriešila ani ja . dala som ho do školky a chodí tam dodnes, teší sa ... a od začiatku na plný čas...

suchana
6. sep 2016

@piacere To je super, to máte šťastie🙂 Je to o prístupe hej

pokladik5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka336
6. sep 2016

Tak poviem uprimne...s tou plienkou by som problém mala...ked by som tam mala 25 deti v triede a davat neviem dvom detom plienky...ako jasne, kazdy chce aby mu bolo vyhovena a bla, bla...ja to poviem na rovinu, mne je proti srsti prebalovat a umyvať kakanička cudzím detom. Je mi to neprijemne, mam s tým skusenosti ako asistent učitela v osobitnej škole, proste vlastným detom ok sak je to moje a iny to nespravy 😀 😀 😀 ale teda inym...no nadrapuje ma.

mija22
6. sep 2016

@evittam
@sardinka336 moj maly bol zvyknuti byt bezo mna ajj pol dna...lebo som studovaala externe na vš a kazdu sobotu od babatka s babkami,kazda skuska,a cele skuskove obdobie. Nezaspaval mi na cicke,nepotreboval ma drzat za ruku,zaspaval sam...samostatná jednotka z neho proste a tiez to blbo znasal ako som pisala vyssie...proste kazde dieta je ine.
Dcera je od 19 mes v sukromnej,lebo som sa vrátila do roboty,a onaa nema absolutne ziadny problem...iba so vstavanim obcas rano 😀....hold chlapci to tazsiie znasaju...ja som nevidela ziadne dievcatko plakať, vsetko chlapci plačkovia....babovky uz od mala no 😀...zvyknu si....naucia sa, kamaratov najdu...treba ich nechat som toho nazoru...skúšaju kolko povolime...ale vsetky slzy raz prestali

sense
6. sep 2016

@pokladik5 moja dcera je obojrucka...naje sa aj s jednou aj druhou, ale popravde inklinuje k lavej a to nemame v rodine nikoho kto je lavak.... podla bontonu sa drzi vidlicka v lavej ruke a hoci som pravacka neviem drzat vidlicku v lavej ruke resp viem ale je mi to neprirodzene , mam pribor naopak a to uz nemam tri roky... ak prirodzene chyta lavou rukou ju nechaj urcite to nesil....je mozne ze sa to casom nauci a je mozne ze jej to bude aj nadalej "neprirodzene"

evittam
6. sep 2016

@pokladik5 A prečo ju chceš učiť na pravú ruku? Máš pocit, že je na tom niečo zlé? Ak má byť ľaváčka tak ju netreba preúčať a "buzerovať" na pravú ruku. Ja som tiež ľaváčka, dcérka si zatiaľ vymieňa rúčky ale vyzerá, že tiež bude ľaváčka. A? Vôbec to neriešim. A tiež trošku nechápem prečo v reštaurácii ješ pravou rukou a doma ľavou ? Sa za to hanbíš?

sardinka336
6. sep 2016

@evittam tiez sa čudujem že toto preučanie je načo dobre? Praveze to vraj deti traumatizuje...a to ja osobne som teda neni ,,podliehač traumám,, ale ta lateralita suvisi s mozgovymi hemisferami...ach jaj...,,dzim ja ulohu pisat s dcerou,, lebo ma picne..

klara333
6. sep 2016

@doboskam podla mna je to trochu zvlastny pristup ako ho opisujes. Nasi tiez nastupili v piatok a ucitelky sa snazia zo vsetkych sil, deticky mnohe placu, je tam taky klasicky novorocny chaos, ale kazdemu placucemu dietatku sa snazia venovat a zabavit ho. co sa tyka obliekania a obuvania, nie kazde dietatko to musi vediet a aj to respektuju, dokrmuju ked treba. ved su to este drobci, preto chodia do skolky, aby si takto veci osvojili.

evittam
6. sep 2016

@sardinka336 Presne tak, dieťa po takomto "silenom preúčaní" môže mať dokonca trvalé následky čo sa mozgových hemisfér týka. Ja neviem, že to niekoho baví riešiť a traumatizovať dieťa - ja som chodila na ZŠ pred 30 rokmi - nikto nič neriešil - až na jednu súdružku učiteľku - tam jej starý otec vysvetlil čo a ako a ak budú mať problém tak ma dá na školu kde to problém nebude-a vybavené. Dokonca sme boli v triede traja ľaváci.

babulka82
6. sep 2016

tiež si myslim že pristup neni dobry .Moj syn tiež nastupil včera a on sice vpohode ale videla som detičky ako mala učitelka dve na kolienkach rano a pestovala ich ,neplakal nikto. Mne osobne pride zvlaštny takyto pristup že necham dieta v kute plakat a raz ho to prejde. Ano prejde ale nech mi nikto nepovie že to nezanecha nejake stopy na jeho psychike a hlavne by mi ako učitelke roztrhlo srdce keby mi tam deti plaču. A to teda nepatrim nejak medzi tie precitlivele mamičky ktore všetko prehanaju.Ale určite by som dieta nenechala plakat len tak pokial sa ukludni same skušala by som všetko možne aby tam neplakalo a toto iste robim aj doma .Na syna zabera skor odputanie pozornosti a ukludnovanie ako nejake vyplakanie sa .

doboskam
autor
6. sep 2016

@moni244 nikto nehovori aby ucitelky stiskali deti, a bud sa prida alebo neprida...nie je to zarucene

siska53
6. sep 2016

@doboskam u nas to bolo tak,ze jedna aj obcas pritulila,dalsia nie,taka starsia uz hadam aj dochodkyna. Len ked im place polovica deti a cast dna je tam len jedna ucitelka,tak asi tazko to stihas.
Ta ucitella to dieta nemala zbuzerovat,asi stara skola namiesto povzbudenia alebo otazky,ci je to tak dobre...
Hlavne vydrzte,nas reval ako tur skoro cely cas prve tri mesiace,mala sice len poplackavala,ale doteraz so nezvykla - nechce tam velmi jest,ale uz apson po 2 mesiacoch zacala pit. Pozajtra ide uz do druhej triedy opat (bola chora), tak to bude urcite tazke.
Je na mna naviazana,ale nie preto ako tu pisu niektore maminky,ze som ai ju spod sukne nepustila. Ona prosto je taka pd mala. Hpci medzi detmi na ihrisku od babatka,plavali sme,chodila na cvicenie pre deticky (ale aj tam som musela tancovat -zapojit sa aj ja,inak by len stala a pozerala a platili by sme za pozeranie sa na tanceky,pesnicky a ine aktivity. Spavala aj mimo domu - u nasich ci svagrovcov.
Ale jej som stacila na hranie ja,maximalne iny dospely ci bracek. Az na jar sa konecne zacala aktivnejsie hrat v akolke s detmi,nielen sa na ne pozerat a uz sa trochu hrava s detmi aj na ihrisku -aspon obcas. Ona je po mne a mojej mame. Asi bude ten typ,co je staci jeden kamarat ci dvaja,ale dobri

doboskam
autor
6. sep 2016

@sardinka336 naco tu spominate starsie deti .nepatri to k danej diskusii

doboskam
autor
6. sep 2016

@sardinka336 materske centra kde sa hraju deti sa predsa nemozu porovnat so skolkami, v centrach sa deti hraju a v skolke musia aj spinkat v danu hodinu aj papat aj ked nie su hladne atd.atd a v diskusii nespominam ze maly ma problem s kolektivom, deti aj ludi ma rad, je komunikativny.

ninuuus
6. sep 2016

Mám syna v štátnej škôlke. On síce neplače ale detičky ktoré plaču učiteľky mojkajú a utešujú. Takže nie je možné tvrdiť že statna škôlka je horšia. Je to v prvom rade o učiteľke. Veď aj ten nedávny prípad tuším z Trnavy bola súkromná škôlka \ jasle. Ja by som tu našu škôlku nemenila za nič.

doboskam
autor
6. sep 2016

@ninuuus mate pravde

pokladik5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
doboskam
autor
6. sep 2016

@mija22 chlapcekovia su uz babovky odmala. to je teda konstatovanie, Arnold Alois Schwarzenegger plakal v skolke a vyrastla z neho babovka?

doboskam
autor
6. sep 2016

@siska53 dakujem za povzbudenie, vydrzime

sam2
6. sep 2016

@doboskam skor si myslim, ze @mija22 to myslela tak, ze chlapci sa viac drzia maminej sukne. A ze dievcata su take pokojnejsie a vedia sa lepsie a rychlejsie adaptovat (aj ked je to velmi individualne samozrejme).
Vsak nie nadarmo sa hovori, ze muzska smrtelna choroba na osem je soplicek 😁😁😁😁
A to ti pisem ako mama chlapca 😉☺️

doboskam
autor
6. sep 2016

@sam2 ja viem ako to myslela, chapem to, adaptovanie sa deti v novom prostredi je naozaj individualne 🙂

doboskam
autor
6. sep 2016

@evulienkaslx samozrejme ze som sa hned ozvala

marcelatje
6. sep 2016

@doboskam vacsina deti ktore idu do skolky place. Vela krat som videla ucitelku v obkluceni deti ako sa mojkaju ale aj ucitelka ma len dve ruky a dve kolena. Zo skusenosti to vnimam tak ze ked sa taketo dieta utesuje situaciu to len zhorsi. Ucitelka sa moze snazit dieta nejako zaujat ale na rovinu, je sama na xy deti. Nepozna ich, nevie co ich bavi. Vzdy sa najde dieta ktore jednoducho nezaujme a nechyti sa na pripraveny program. Aj ucitelky su len ludia a carovat nevedia. Keby vedeli verim ze situacia by bola uplne ina pretoze trieda plna placucich deti nie je prijemna ani im. Jednoducho treba prekonat to uvodne adaptacne obdobie a nevalat vsetko na neschopnost uciteliek. Ja viem pre rodica je tazke uz len pomysiet na placuce dieta v cudzom prostredi ale bud si necha dieta doma kym situaciu bude zvladat bez placu alebo zatne zuby a vydrzi. A to vravim napriek tomu ze moja dcera zvladala nastup do skolky velmi zle. "Nastastie" bola casto chora aj 2 mesiace doma tak nejako na tu skolku dozrela a nakoniec sa tam velmi tesila.

mija22
6. sep 2016

@doboskam
@sam2 ano presne takk som to myslela....ved tiez mam chlapca...tiez sme si to museli prejsť min rok...dcera nema problem

doboskam
autor
6. sep 2016

@marcelatje nikto nezvaluje vsetko na ucitelky, ak si niekto vyberie povolanie byt ucitelkou tak aj preto ze ma v sebe vela trpezlivosti a lasky aj pre cudzie deti, nebyt ako robot typu sadni, vstan, chod, neucila ta to mama doma?

siska53
6. sep 2016

@bocianka123 ja som tiez prve dieta na to pripravovala rozpravanim,citali sme knizku Bobrik v skolke,vysvetlovali,rozpravali sa o tom,moj otec s nim chodil k plotu skolky a noc z toho,revala aj tak hoci je inak spolocensly a mal tam.kamosov z ihriska.
Mala zas videla,ze maly rano odchadza,odprevadzali sme ho,ale ona je uplne po nas -,mne a mojej mame. Ta chodila aj do jasiel,ale z jej slov vyplyva,ze to neznasala. Ani skolku,ani jasle. Moj drahy tiez skolku nemusel. Mozno nerevali,ale pamataju si na to ako na nieco,na co zrovna nemaju dobre spomienky (jasle len zo slov rodicov), takze urcite stopy to na cloveku zanechava. Mama je doteraz skor utiahnuty clovek a otec,co zas siel az do skoly, skolku nokdy nenavstevoval,bol vzdy spolocensky,vyrecny typ.
Nie vzdy je vsetko pripravou a kadecim,niekedy je to aj o povahe cloveka. Ja som rada,ze som sla az do skoly,hoci to bolo tazke,ale doteraz mam problem pri nastupe do noveho kolektivu,nez sa otukam,prejde niekolko mesiacov. Ja prosto neviem byt hned kamoska so vsetkymi..