Facka od učiteľky v škôlke

lalota
6. sep 2018

Ahojte, mám drobný problém. Dcéra má 4 a pol roka, nastúpila do škôlky. Veľmi sa do nej tešila, ani neplakala, ráno som sa s ňou v prvý deň ani nestihla rozlúčiť, čo sa rozbehla medzi deti do triedy, tak sa tešila. Po obediku som mala po ňu prísť, no keď som prišla, druhá ucitelka mi povedala, že už spi, nech prídem po 15ej. Poobede som však vyzdvihla "živú mŕtvolu"... Dcéra absolútne nechcela rozprávať o škôlke, bola mlkva a vnorena do seba. Podotýkam, že je extrovert. Sipila som, že sa niečo udialo a tak som jej dala čas, aby "to" spracovala. Večer z nej vyliezlo, že ťa druhá ucitelka jej dala facku, lebo nechcela späť ( a to som mala prísť po ňu, no uložili ich na spánok skôr, než som prišla), že jej dala na zadok, lebo nechcela späť... Tanpytala som sa dopredu, odzadu, správa i zľava, no stále hovorila a odpovedala to isté. Susedka ma tiež dcéru v tej triede, no tá je riadny introvert a údajne tiež bola nadmieru v ten deň mlkva, že nechcela rozprávať o škôlke. Dcéra do škôlky chce chodiť, no bojj sa tej ucitelky. Dnes som riešila aj s riaditeľkou, konfrontovaná som sa s daňou učiteľkou, samozrejme zatlkala, ociernovala mňa... To dá dalo čakať. No riaditeľka mi veru, požiadala som o spísanie zápisnice, ja i ucitelka napíšeme svoje vyjadrenia. Rozmyslam o podaní danej veci zriaditelovi event.ministwrstvu školstva.

diduska777
10. sep 2018

Moja dcérka tiež 4 rokoch vedela čo je facka, čo je po zadku alebo sotenie a nie preto že by som ju bila. Nedostavala bitky, facky a ani na zadok a nepáčilo by sa mi ak by ktokoľvek bil moje dieťa, nedovolili by si to ani jej starí rodičia ani jej otec a nie to ešte cudzi človek ktorý je platený za to aby sa staral o deti v škôlke. Tiež ak by niekto v práci dostal facku za to že nechcete ísť niekam kam ho pošlú, tak by sa to asi nepáčilo nikomu, darmo by to bol aj nadriadený. A čo to chuda dieťa čo ho tam mama nechá a je v podstate odkázané na iného/cudzieho dospelého čo sa ma on starať a pomáhať mu a nie ubližovať. Jasne, že je vystresované z toho čo bude ešte zažije niečo tak nepríjemne a hlavne bolestivé. Lebo povedzme si otvorene koľké z vás dostali v detstve alebo v čase keď boli v puberte facku? Bez ohľadu na to či bola zaslúžená. Tie vedia posúdiť a vžiť sa do role toho úboheho dieťaťa, že sa rozhodne necítilo prijemne, bálo sa a bolo este ponížené ešte aj ak to bolo aj pred inými deťmi, ako sa asi muselo cítiť :( Ja by som to tiež riešila s riaditeľkou aj s učiteľkou a ešte by som sa jej na rovinu opýtala či by jej bolo prijemne keby som jej tu facku vrátila a dokonca pred rodičmi ostatných deti. Čo myslite? Páčilo by sa jej to? Akým pravom si uplatňuje pozíciu moci nad dieťaťom ktoré ma opatrovať, keď si vybrala take povolanie a nezvláda ho nech ho nerobí. Prečo musí ničiť krehkú a citlivú detskú dušu?

kamitomi
10. sep 2018

@strelicia Tak ako kto vychováva svoje deti, to je každého vec. Ja teda zďaleka nie som taká dokonalá, u nás občas padne výchovný capanec, či skôr padol. Teraz už sú dosť rozumný aby to išlo bez toho. Ale iná vec je , ak človek ktorý má vzdelanie a pracuje s ľuďmi, v tomto prípade s tými najmenšími , používa fyzické tresty. Dnešné deti sú celkom iná odroda ako my, sú drzejšie, majú všetko ťažko na háku, je to z časti dobou z časti vychovou... Ale aj naše deti raz budú mať deti a určite to bude zasa horšie... a potom čo, budeme ich rovno strieľať, či ako? Ja si pamätám že moja stará mama vravievala že sme hrozné decká že oni taký neboli..... teraz moja mama hovorí to isté mojim deťom a viem že raz to budem hovoriť ja deťom mojich detí. Tak to proste a bude. Každý človek je nejaký a práve čas strávený v škôlke je veľmi dôležitý lebo tam sa formujú vzťahy dieťa - dieťa, dieťa - učiteľ čiže autorita. Ťažko sa potom čudovať keď dieťa bude mať problém aj neskôr vďaka študovanému pracovníkovi ktorý v škole zrejem nedával pozor keď sa preberalo učivo.

lenadka
10. sep 2018

Ja naozaj nechápem, ako niekto môže súhlasiť a odobrovať bitie detí v škôlke 😲 napísala som mamičke, že urobila chybu, lebo pre malú prišla neskoro, teraz
@lalota čítam, že učiteľka stanovila čas, tak sa ospravedlňujem.
A tí čo píšu, že je to chyba dieťaťa lebo neposlúchalo, tak to je riadna blbosť. Ona čakala, že mama pre ňu príde pred spaním, bola zmätená a učiteľka je úplne nahovno, lebo si to nepamätala. Neuznávam žiadne také, že má tam 18-20 detí, no a čo??? Prečo inde si to pamätajú len ona nie? Tiež som pracovala s deťmi a čuduj sa svete pamätala som si o všetkých v skupine čo bolo treba a bolo tam aj pár špeciálnych detí, čo mi dali zabrať a nikdy som žiadne dieťa neudrela a to som ich mala vo dne aj v noci (roky dozor v letných táboroch).
Zaujímavé, že aj u nás v školke sú dve učiteľky, jedna ziape a deti ju podľa nej neposlúchajú a druhá nemá potrebu zvyšovať hlas a ani nemá pocit, že deti sú neposlušné. Tak neviem, čo im tie deti nieto mení? Nie, deti sú tie isté, ale prístup k nim má každá iný.

mogaa
10. sep 2018

Súhlasím že učiteľka ktorá bije deti nemá v škôlke čo robiť. Ale stačí sa popýtať 2 súrodencov ktorý sa pobijú alebo poklbčia ako to celé bolo a hneď máte 2 verzie. Dieťa môže vedieť čo je facka, len učiteľka ho môže len postrčiť a ono to vyhodnotí ako facku po pleci - to len ako príklad. Kto má viac detí ktoré sa pobijú a zisťoval ako to prebehlo tak vie že každé dieťa vyhodnotilo a vnímalo situáciu inak.Moje deti ak by v škôlke prvý deň dostali, tak určite by ticho neležali keby ma počuli vedľa v miestnosti. Ten incident musel byť chvíľu predtým ako prišla matka max.do 20minut. Pri mojich deťoch som hneď vedela, kedy učiteľka kričala, kedy sa kto pobil, kto komu zobral hračky. A ak by dostali bitku(či len facku po tvári od učiteľky) tak ich tam viac nedostanem.

danielle799
10. sep 2018

@elainedeclerq ja viem, tie platy sú otrasné. Preto obdivujem učiteľky, ktoré do toho idú aj napriek platu. Je to ťažké povolanie ale veľmi krásne.

danielle799
10. sep 2018

@dskjhfdlkdjhl Áno to je pravda, ale bola som svedok ako staršia pani učiteľka ešte v čase prázdnin,bol posledný augustový týždeň, vrieskala po deťoch v škôlke na dvore,že už nemá na nich nervy, že majú byť ticho....to podľa mňa nie je v poriadku

terezka1947
10. sep 2018

deti su len take ako ich rodicia....nie su vobec ine,teda-take male deti

dskjhfdlkdjhl
10. sep 2018

@danielle799 no jedna lastovicka leto nerobi. Zato, ze si videla/pocula vystup jednej starsej ucitelky, tak to este vobec neznamena, ze to ma tak kazda. Taketo zovseobecnovanie je velmi povrchne a neda sa brat vazne. To je tak, ako keby si napisala, ze vsetky zeny su blbe, lebo Ty jednu blbu poznas. Ale robia to mnohi.

V tejto teme tiez velmi pekne vidno, ako mnohi uvazuju. Ani jedna v tej triede nebola, ale uz je tu z tej ucitelky priam agresivne monstrum. Ani zakladatelka diskusie nic nevidela, chapem, doveruje svojej dcere, ale kto ma deti, tak dobre vie, ze mnohe detske vyroky treba brat s rezervou. Ja sa tej ucitelky nezastavam, ale nebudem ju ani lyncovat, lebo mam info len z jednej strany a ta ma informacie tiez len sprostredkovane. Napr., keby moje dieta dostalo v skolke/skole facku, tak na druhy den by sme ju tam nedostali ani parom volov. Takze mne cela tato "kauza" pripada nafuknuta a myslim, ze nie vsetky informacie su pravdive, ale podane tak, aby skolka/ucitelka vyznela co najhorsie.

mircalla
10. sep 2018

@danielle799 Dcera ma starsiu ucitelku, je uzasna, vrieskat som videla mladu. Neda sa pausalizovat

strelicia
10. sep 2018

@diduska777 ja som facku od ucitelky dostala, pisali sme diktat a ona stala nado mnou a videla ako som urobila chybu, hned mi jednu zavesila po hlave ze som si takmer narazila nos o lavicu. bola som vzorna jednotkarka a nechapem co ju to napadlo, a mna sa to neskutocne dotklo. doteraz si to presne pamatam a citila som sa ponizene a trapne. Tak isto facky dostavali dvaja spoluziaci (ti najslabsi) od ucitelov a aj ich castoval skaredymi prezyvkami, mne bolo trapne za nich a stvalo ma to. A to jeden z tych chalanov bol syn ucitelky na tej skole. Toto malo akoze k comu napomoct?

strelicia
10. sep 2018

@kamitomi ved ja nikomu do vychovy nekafrem, tiez som volakedy davnejsie skusila zo zufalstva ja capnut na zadok - zlahka. ale bolo to este horsie, syn este viac proti a negativne naladeny este viac neposluchat. potom mi doslo ze to bolo len na odventilovanie pre mna samu a potom som sa pred sebou za to aj hanbila. dufam ze mi to raz nevrati ked ja budem nevladna a stara, nebude ma fackat - ako ta ucitelka v skolke. Napriek tomu si myslim, ze v skolke ucitelky deti bit nesmu, aj ked by to bolo iba capnutie na zadok. Myslim si ze to je dobre akurat na momentalne vyventilovanie a zadostucinenie pre ucitelku a to neni spravne.

kamitomi
10. sep 2018

@dskjhfdlkdjhl No vidíš a moje dieťa dostalo a do škôlky išlo. A išli aj druhé deti. Môj syn išiel lebo som sľúbila že to vyriešim a že už ho učiteľka nikdy neudrie. Ja nechcem hádzať všetky učiteľky do jedného vreca, no mám skúsenosť aj s dobrými ale aj s touto zlou čo sa učiteľkou stať nikdy nemala. Je úplne jedno či autorka trochu preháňa alebo nie, ak sa stalo tak ako povedala malinká, nebolo to správne. Nie sme tu požiadané aby sme rozoberali do bodky čo a ako bolo, či sedia výpovede a či sú relevantný svedkovia. Autorka požiadala o radu. A či sa nám to páči alebo nie, sú všelijaké učiteľky, a nech bol dôvod akýkoľvek učiteľka nemá právo dieťa udrieť, nech by si to akokoľvek zaslúžilo. Deti sú našim obrazom a treba aj trochu kritiky voči sebe aj vlastnému dieťaťu, lebo inak to zle dopadne. Takže ak aj náhodou autorka nafukuje či zveličuje, všetko ju raz dobehne. A tiež je fakt že dnešná doba si vyžaduje ozaj učiteľky čo veľa znesú a hlavne také čo si vedia s deťmi poradiť aj bez toho že by z nich išla hrôza. Ich práca nieje ľahká, no je to ich práca. Je len málo prác ktoré sú relatívne ľahké , ja keď niečo poseriem v robote hneď mi to šéf dá zožrať. Čiže tak by to malo platiť aj tu, jednoducho učiteľka nesmie biť deti. Ja sama viem aké to je keď dieťa nechce do škôlky lebo je tam zlá pani učiteľka a veru neprajem žiadnej mame aby také veci musela riešiť. Lebo dieťa ktoré dáte do škôlky, zverujete ho cudzej osobe ktorá je zaňho zodpovedná , vám verí. A určite nečaká žiadny fyzický trest či už facku alebo capnutie.

spachtos
20. sep 2018

@hettinka Nie je pravda, ze deti neklamu. Dokazu sa pozerat do oci a tvrdit nieco, co nie je pravda. Niektore mozno nechtiac, niektore zo strachu, ale vedia si vymyslat.

hettinka
20. sep 2018

@spachtos rodič takéto vymýšľanie si veľmi rýchlo odhalí. Ale v globále vo vážnych veciach neklamú.