Intolerancia laktózy a problém so škôlkou

nevesta
7. dec 2012

Ahojte, poradte mi. Mala ma na 99% intoleranciu laktozy - hnacka, bolave brusko, spuchnute, ale ked jej davam bezlaktozovu stravu je v pohode. Testy na alergiu na BKM ma negativne. Vysetrenie nas este len caka.

Ale moj problem. Od januara ma nastupit do skolky a robia mi problem so stravou. Nechcu jej varit zvlast, nedovolia mi nosit stravu, snazia sa ma (zatial nenapadne) nahovorit, aby som si malu presunula do inej skolky, co ale neprichadza do uvahy.

Ako to riesite, ostate maminky? Dakujem za odpovede.

katy1979
7. dec 2012

@nevesta do ktorej skolky ma nastupit?

mummy01
7. dec 2012

@nevesta moja dcera mala 3 mesiace bezmliecnu dietu a teda tiez to bol problem.Sice mi riaditelka slubila ze dohliadnu aby nepila mlieko a nejedla mliecne omacky (ona male mnozstvo mlieka mohla v strave mat) ale bohuzial dcere mlieko davali nadalej a nedohliadli na nu aj ked je to mala skolka a v pohode sa to zvladnut dalo.Ja som ju potom na tu dobu radsej zo skolky odhlasila,lebo aj po opakovanych prosbach jej mlieko dali.A do ktorej skolky mate nastupit? My sme tiez od Senca 😉

vadimka
7. dec 2012

@nevesta
mojej malej to zistili tiez, ked mala 4 roky, trebalo doniest potvrdenie od dr. ze nemoze mliecne a uc. ma poprosila nech jej nosim bezlaktozove mliecko alebo susene sojove....ked bola nejaka mliecna omacka ci polievka ci daco mliecne, tak aj teraz v skole ma take tablety laktazan tie si treba dat pred jedenim a vyrazne zlepsia stav, uz ju potom neboli bruska...teraz uz ma 7,5 roka uz sama vie kedy si to ma dat...inak predavaju aj kvapky, tie staci nakvapkat do mliecka....

maznacik007
7. dec 2012

@nevesta moj tiez nemoze mlieko, musime mat papiere od lekara bud alergolog alebo gastro kde daju aj nejake odporucania... varit samostatne nebudu ale nedaju mu ciste mlieko a ak je mliecne jedlo tak ide domov pred obedom, co ja viem ale ked mas papiere od lekara tak ti musia umoznit doniest aj vlastnu stravu...a nech jej to ohreju v mikrovlnke..

ale bez nalezu ti to akceptovat vobec nemusia... 😒 ale zvlastne varenie to je fakt tam utopia

nevesta
autor
7. dec 2012

@maznacik007 papier od detskej mam, to nieje problem, akurat mi nechcu ani len skladovat to mnou donesene jedlo, preto sa pytam, ako to funguje inde. Pani riaditelka este zistuje info, mam volat v pondelok, tak som zvedava. Aspon ta bola ochotna to riesit, len mam hlavu v smutku z toho. Snad mi malu koli tomu nevyhodia 😕 Veduca jedalne vobec nemieni riesit nic navyse. Ja ju zobrat pred obedom neviem, kedze som v praci... 😖

nevesta
autor
7. dec 2012

@vadimka laktazan poznam, ale to by mala 24 hodin pred konzumaciou do toho mliecneho produktu dat, ci? Malej tak robievam korbaciky.

maznacik007
7. dec 2012

@nevesta a ktora je to skolka... ako pokial mas potvrdenie od lekara tak by ti to umoznit mali... aj sa to umoznuje.. ale je to aj o chceni...
ale najlepsie by bolo keby si zavolala na regionalny urad verejneho zdravotnictva a oni ti povedia presne podmienky aj pre teba aj pre skolku co treba urobit ak tam chces nosit vlastnu stavu dietatu... ak sa toto vybavi tak nemozu nic namietat.....
takto budes kryta aj ty aj skolka... 😉

yesno22
7. dec 2012

@nevesta aj môj syn má miernu intoleranciu laktózy a nám našťastie v škôlke vyšli v ústrety. On malé množstvo mlieka znesie ale ak majú napr krupicovú kašu alebo pudung, tak mu v ten deň ráno dám niečo iné do škôlky /napr rožtek alebo len ovocie a pod./ Už sa mi aj stalo, že som zabudla a oni mi sami od seba dali chlebík namiesto kaše. A ak majú na pitie mlieko, dajú mu čaj alebo vodu. No a pokiaľ viem, ak máš papier od lekára, mali by ti výjsť v ústrety. Držím palce, nech sa vám to podarí poriešiť. 🙂
A určite ju kvôli tomu nemôžu vyhodiť alebo vylúčiť zo škôlky, to nesmú. 😠

vadimka
7. dec 2012

@nevesta
kvapky laktazan, ktore som davala do mlieka tak tam bolo, ze potrebuju 24hodin...ale teraz mame tabletky a tie si staci dat tesne pred konzumaciou mliecneho vyrobku...netreba cakat.

nevesta
autor
8. dec 2012

@vadimka dakujem. Kuknem sa na to

maminka11
8. dec 2012

http://www.ksubb.sk/files/Vyhlaska__330_2009.pdf paragraf 3 - jedine sa treba dohodnut 🙂
je to iba o ochote 🙂, ak by si nosila jedlo, tak ho treba iba prihriat -treba potvrdenie od lekara - co mas, nie je to problem
videla som, ze u nas tak jedlo nosili dietatu a bez problemov

nevesta
autor
10. dec 2012

Ahojte, tak aby ste vedeli, ako to dopadlo. Zo skolky mi ju nevyhodia, mam si zabezpecit prenosnu chladnicku, do ktorej mi budu mrazit tie naplne, ak prinesiem campingovu a ked bude nieco mliecne, tak jej stravu na ten den prinesiem. No lepsie ako dratom do oka, aj ked je zvlastna ta chladnicka, ale co uz...

vadimka
11. dec 2012

@nevesta to akoze sa do ich chadnicky nezmesti jedna doza navyse? to co je za blbost?

mimi21mimi
11. dec 2012

Ja som si to zistovala, mala ide do skolky az od septembra sice, ale pre moj vlastny klud.
Treba mat papier od doktorky, s tym ist za veducou jedalne. Spisete papier, ktory sa posle na hygienu a ta da skolke rozhodnutie, ze jedlo mozes nosit. My to mame takto vybavene uz v jednej skolke, kam pojde na zapis.
Tiez ma intoleranciu - z testov sice len na hranici, ale ona neznesie ani tie bezlaktozove vyrobky, skratka len rastlinne mlieka, maso len domace, ked tak, ziadna chemia v strave, inak su stale problemy. Preto jedlo nosit budeme. 🙂

mariosmykal
11. dec 2012

@nevesta, tému na tvoju žiadosť dočasne zamykám, nemôžete však do nej už prispievať. Ak chcete mať vlastnú uzamknutú tému, treba vytvoriť novú v súkromných diskusiách.

Pekný deň